Kristó Gyula: Békés megye a honfoglalástól a törökvilág végéig. Nyolcszáz esztendő a források tükrében – Forráskiadványok a Békés Megyei Levéltárból 9. (Békéscsaba, 1981)

A török veszedelem torkában - 76. A gyulai kapitányok zsoldhiányról és a vár elhanyagolt állapotáról panaszkodnak (Mágocsi Gáspár és társai levele, 1552)

.. .Miután pedig Rusztán pasának (hogy ezt is hozzátegyük) jelentést adtak a törököknek Gyula környékén történt legutóbbi pusztításáról, és úgy látszott, hogy neheztel felségtekre, megjelent nála a mi titkos barátunk, megszólítván a pasát, hogy miért méltatlankodik, amikor maguk a törökök felségtek biro­dalmába fenyegetően betörtek, holott nem is támadták és nem is bántották őket, és ez fegyverszünet idején történt, követek vannak itt, akik mindennap békét kérnek, tekintélyes és gazdag ajándékot is hoznak, és hogy az egész ügyet felségtek az ő barátságára és kezére bízta, és több más ilyet [mondott]: azt felelte fa pasa], amint velünk közölte, hogy ő igazat mond és így is van; azután kissé megnyugodott, úgy tűnik, hogy a dolog elcsendesült, eddig nekünk még semmit sem mondott, és a szokott módon tárgyalunk... Verancsics Antal és Zay Ferenc levele Konstantinápolyból I. Ferdinánd királyhoz, 1553. dec. 3. Kiadva: Monumenta Hungáriáé Historica. Második osztály: írók IV., Szalay László: Verancsics Antal... összes munkái III., Pest, 1858., 154. old. Latin. Makk Ferenc fordítása. - A gyulai vár ellen intézett első török támadás 1553 októberében volt, maga a gyulai lakosság nagy károkat szenvedett ugyan, de a várőrség visszaverte az ostromlókat. L. Karácsonyi: Békésvm. tört. I. 133. old. 76 A török elleni védekezésben elsőrendű fontosságuk volt a végváraknak. A minden­kori török hódoltsági terület szomszédságában láncként húzódó várhálózatnak fontos alkotórésze volt Gyula vára. A végvárszervezet kiépülése megváltoztatta a régi had­szervezetet: a birtokaikat vesztett urak nem tudtak csapatokat kiállítani, a korábbi banderiális rendszer visszafejlődött. A törökkel szemben állandó katonaságra volt szük­ség, ezt a haderőt zsoldosok adták. Gyula várába mint királyi kézen lévő végvárba a kincstár állított zsoldos védőőrséget. A végvárakban szerte Magyarországon komoly gondot jelentett a pénzhiány: a zsoldosokat nem tudták időben és rendszeresen fizetni. A végvárak fenntartásában az osztrák tartományok, a cseh-morva rendek is szerepet vállaltak, de a birodalmi gyűléseken felajánlott pénznek csak egy kisebb része folyt be ténylegesen, s még az sem jutott el hiánytalanul a végvárakba. A török elleni harcok éveiben megrázó erejű tudósítások keletkeztek a gyulai vár elhanyagolt állapotáról, a zsoldosok fizetetlenségéről, nyomoráról. Nagyságos herceg. Kegyelmes urunk. Örökös szolgálatunkat ajánljuk. Nagyságod jól emlékezhetik, hogy szolgálatunkkal kapcsolatban gyakran kö­nyörögtünk nagyságodnak. Már sok idő elmúlt, hogy nekünk semmiféle pénzt nem fizettek. Nagyságod tudja, hogy közülünk egyesek 10 hónapja, mások 115

Next

/
Oldalképek
Tartalom