Dobrossy István (szerk.): Baán István emlékkönyv. A Diósgyőri Vas– és Acélgyár (LKM) története 1944-1988 - Tanulmányok Diósgyőr történetéhez 10. (Miskolc, 2001)

A kohászattörténeti Szerkesztő Bizottság kérdései és Baán István válaszai az 1949-1956. közötti időszakról, iparfejlesztésről, iparpolitikáról

már nem mindig helyesen szolgálta, továbbiakban pedig az itthoni beosztá­sukat nem az ott szerzett tudásuk, hanem egész más szempontok határozták meg. így vannak közöttük, akik ma sincsennek megfelelően kihasználva, s vannak akik képességeikhez képest jóval magasabb és fontosabb beosztásba kerültek. Kérdés: A szakmai iskolatípusok (felsőipariskola, technikum, szakkö­zép) gyakori változtatgatása jelentett-e előnyt a szakmai műveltség és felké­szültség terén? Válasz: Az iskolatípusok változtatásai kifejezetten hátrányt jelentenek. Minden iskolatípus követelményrendszere romlott. A technikumok helyett a szakközépiskolák határozott visszalépést jelentenek. Például sehol nem ta­nítják meg a középiskolásokat rajzolni, sőt rajzot olvasni sem. Az MTH is sokkal kevesebbet ér mint a régi nagyüzemi tanonciskolák. Az is egy me­rénylet a népművelés ellen, hogy a középiskolák nagyobb része - az érték­telenebb, tulajdonképpen semmire nem képesítő - szakközépiskola, így az egyetemekre is kevesebben kerülnek gimnáziumi érettségivel, következés­képpen alacsonyabb az általános műveltség. Kérdés: Vannak-e a magyar vaskohászatnak sajátos nemzeti vonásai, mik azok és érvényesültek-e az 1945-1956. évi fejlesztések során? Válasz: A magyar vaskohászat sajátos nemzeti vonásai nem jelentősek. A nagyon kevés alacsony „Fe"-tartalmú rudabányai érc és a vörösiszap ön­magukban nem hasznosíthatók gazdaságosan, csak kiegészítő adalékként szolgálhatnak. Az 1956-ig elhatározott és beindított fejlesztések nem igen keresték a sajátosságokat, hanem egyértelműleg a szovjet alapanyagokra tá­maszkodó nagyüzemi kohászat kifejlesztését tűzték célul. Talán nemzeti sa­játosság lett volna annak elismerése, hogy a korábbi évszázadban kialakult magyar ipar igen heterogén és ezért rendkívül sok minőségi kohászati ter­méket igényel. Mivel ennek megváltoztatására nem történtek komoly elhatá­rozások, egyidejűleg fokozni kellett volna a minőségi acélgyártás és feldol­gozás kisméretű berendezéseit is. Kérdés: 1947 körül több olyan kezdeményezésről olvashatunk, amelyek jelentős fejlesztésnek ígérkeztek (alacsonyaknás kohó, vörösiszap felhasz­nálás, ferromangángyártás, oxigéndúsításos szélbefúvás, duplex-acélgyár­tás). Ezek miért nem valósultak meg? Válasz: Az 1947 körül felvetett kezdeményezések sorsa - tudomásom szerint - az alábbi: - Alacsonyaknás kohó nem került érdemi betervezésre. A diósgyőri 50 m 3-es „Klárika" nem tekinthető annak, s a nagykohó építése el is söpörte. Vörösiszap hasznosításra a diósgyőri Visnyovszky-féle érctéglagyár épült. Termelékenysége, gazdaságossága nem volt kielégítő. Helyé­re már 1957-ben egy 50 m 2-es szalagos ércdarabosító épült.

Next

/
Oldalképek
Tartalom