A Rákóczi-szabadságharc dokumentumai Abaúj-Torna, Borsod, Gömös-Kishont és Zemplén vármegyékből 1703-1704. Emlékülés a Magyar Tudományos Akadémia Miskolci Akadémiai Bizottságának székházában 2004. május 26-án (Miskolc, 2004)

„Nemcsak a nemzetnek... Az egyetemes Európának." Emlékülés a Magyar Tudományos Akadémia Miskolci Akadémiai Bizottságának székházában 2004. május 26-án - Gyulai Éva: Aszalay Ferenc a kuruc állam kancelláriáján (1703-1711)

szerkesztett díszes írású oklevelet talán maga Aszalay állította ki, hogy követhesse a fejedelmet a száműzetésbe. Aszalay minden bizonnyal a fejedelem udvarában volt Munkácson és környékén, amíg az udvar Lengyelországba nem indult. Száműzetésébe elkísérte felesége is, aki feltehetően később indult a munkácsi várban tartózkodó férje után. Az a tény, hogy akárcsak a kuruc főemberek, Asza­lay is feleségével, Németi Borbálával indult a bujdosásba, elhatározásának komolyságát, véglegességét mutatja. Az Aszalay-levéltárban fennmaradt az asszony 1711 februárjában férjéhez írt levele, 65 amely arra enged következtetni, hogy Németi Borbála nem egyszerű kísérője volt férjének az emigrációban, hanem társa, sőt szövetségese, támasza is. Amíg férje Munkácson, Salánkon kísérte a kuruc mozgalom, állam és hadsereg meg­mentésén próbálkozó fejedelmet, a feleség készítette elő száműzetésüket Dél-Lengyelországban, ahol már gyülekeztek a kuruc bujdosók. 66 Aszalay csak februárban jutott ki Lengyelországba Rákóczit kísérve, s a kezdeti időben minden bizonnyal továbbra is a fejedelem udvar­tartásában működik, titkári rangját is megtartva, követi urát Sztrij várába (lengyelül: S try j, ma: Sztrij, Ukrajna) is. Innen látogatja meg ura meg­bízásából 1711. március vége felé az Ilyvóban (Lemberg/Lwów korabeli magyar neve, ma: Lviv, Ukrajna) tartózkodó Bercsényit, aki március 22­én orvosságot küld általa Rákóczi olasz doktorának. 67 Aszalay részt vesz a kurucok egyik legfontosabb tanácskozásának előkészítésében is. 1711. március 26-28. között Stryj várában ült össze a kuruc főemberek tanácsa a császári hűségesküt már letett Károlyi Sándor, Forgách Simon, Esterházy Antal, Vay Ádám, Ráday Pál és a fejedelem részvételével, hogy Pál ff y János békepontjait megvitassák. 68 Aszalay megőrizte, s később a családi levéltárban elhelyezte a Károlyi által hozott békeajánlat {Declaratio) saját kezével lemásolt példányát, amelyen a fejedelem és a kurucok megjegy­zései és válaszai (Dilucidatio) is szerepelnek. Az irat a tanácskozás közben készült Sztrij várában 1711. március 27-én. 69 A békepontok kézi­rata jelzi, hogy Aszalay továbbra is belső titkári minőségben működik a fejedelem mellett. Rákóczi levelezését is intézi, áprilisban elkíséri a fe­jedelmet Lembergbe, majd követi birtokára, Verbinára is a levelezési jegyzőkönyv tanúsága szerint. 70 Aszalay júliusban végleg elválik a fe­Némeli Borbála levele férjéhez, Aszalay Ferenchez. Kisbisztra, 1711. február. HML XIII-1. 2. 111/23 66 Aszalay lengyelországi bujdosásáról bővebben: Gyulai Éva 2004/a 67 Archívum Rákóczianum I. VI. köt. 697-698. pp. 68 Hopp Lajos 1973. 16. p. 69 HML XIII-2. III/1 70 Archívum Rákóczianum I. III. köt. 626-632., 638., 639-644. pp.

Next

/
Oldalképek
Tartalom