A Rákóczi-szabadságharc dokumentumai Abaúj-Torna, Borsod, Gömös-Kishont és Zemplén vármegyékből 1703-1704. Emlékülés a Magyar Tudományos Akadémia Miskolci Akadémiai Bizottságának székházában 2004. május 26-án (Miskolc, 2004)

„Nemcsak a nemzetnek... Az egyetemes Európának." Emlékülés a Magyar Tudományos Akadémia Miskolci Akadémiai Bizottságának székházában 2004. május 26-án - R. Várkonyi Ágnes: Rákóczi tanácsülései Miskolcon 1704, 1706

Lakosságának belső ellentéteit a végletekig kiélezték a különböző adó-, kereskedelem-, birtokügyi, a katonai, iskolai, városi, továbbá az egyházi, vallási, etnikai megkülönböztetéssel járó intézkedések. Helyi felkelések robbantak ki, fegyverrel ugyan ezeket leverték, de ha Rákóczi nem fo­gadja el a tiszaháti felkelők hívását, az ország véres polgárháborúba ful­lad. A másik válasz úgy szólt, hogy létre kell hozni az önálló Magyaror­szágot. Erre azonban csak szabadságharccal nyílhatott út. Nagy kocká­zatokat vállalva a Királyi Magyarország és az Erdélyi Fejedelemség államiságának megvédéséért, önrendelkezésének biztosításáért. Együtt járt ezzel, hogy új államrendszert kell felépíteni. 1703-ban a Királyság főmél­tóságviselői, a Dunántúlon és az ország nyugati részén birtokos főurak a király oldalán, az erdélyi fejedelemségéi Rabutin császári generális szebeni fogságában maradtak. Hadseregszervezés, ellátás, a gazdasági erők mozgósítása, és mindenekelőtt az európai jelenlét legitimációt, in­tézményeket, államszervezetet kívánt. Mivel a tervek már korábban készen voltak, az állam kiépítése a szabadságharc kezdetével együtt in­dult. A tokaji táborból Rákóczi már kancelláriával, kormányzótestületével, az Udvari Tanáccsal, udvartartási renddel és önmagukat Magyar Kon­föderációnak nevezve indult Miskolcra. Az országszervezés második lépése, országos érvényű döntések sora. Ez történt Miskolcon 1704 elején. Miskolc Rákóczi első városi államkormányzási székhelye. Miért vá­lasztotta az Avas-alji várost, Borsod vármegye központját? Katonai, stra­tégiai meggondolásokra vall, hogy a város fontos útvonalon, a Sajó völ­gyében fekszik. Természeti környezete védelmet biztosított: a Bükk hegy­ség, a másik oldalon a Sajó, odébb a Bódva, és a Tisza. A folyóvölgyet két vár, Szendrő és Ónod tartotta ellenőrzése alatt. Meghatározó lehetett a város lakosságának korai csatlakozása, és hogy annak idején, a Wesse­lényi-szervezkedés egyik bázisát alkotó Borsod vármegyében a birto­kos köznemesség soraiból többen már korán jelen vannak Rákóczi kato­nai és állami intézményeinek vezetői között. 7 Feltehetően már 1703 őszén eldőlt, hogy az államszervezés központja Miskolc lesz. Erre vall, hogy Rákóczi 1703. november 12-én Szepesi Jánost nevezte ki fő­7 A Borsod vármegyei nemességről is újszerű képpel, levéltári kutatások alapján: GYULAI Éva: Egy borsodi nemes Rákóczi oldalán - Aszalay Ferenc (1674-1729) udvari szekretárius életútja. In: A Rákóczi-szabadságharc és Közép-Európa. Szerk.: TAMÁS Edit. Sárospatak, 2003. II. köt. 7-8,32.

Next

/
Oldalképek
Tartalom