Szita László (szerk.): Tanulmányok a török hódoltság és a felszabadító háborúk történetéből. A szigetvári történész konferencia előadásai a város és vár felszabadításának 300. évfordulóján, 1989 (Pécs, 1993)

I. Tanulmányok a török alóli felszabadító háború kérdéseiről - NAGY LÁSZLÓ: A török világ végnapjai Magyarországon (A török katonai kudarcok okai, 1683-1689)

jobb gyalogosainak. Ez megmutatkozott abban is, hogy az esetek döntő több­ségében az ellenségnél jóval kisebb létszámú császári hadak verték meg az osz­mánokat, mindenekelőtt nagyobb harcászati állóképességükkel. Az oszmán hadsereg a franciák haditechnikai és egyéb segélyei ellenére sem tudott megfelel­ni a korszerű harcvezetési és harcfegyelmi követelményeknek. A hiányosságok legfőbb okait minden bizonnyal a gazdaság és a társadalom szféráiban kell keres­nünk, amivel kapcsolatban még komoly feladat hárul a jövő történetírására és hadtörténetírására. Azt azonban már eddigi ismereteink alapján is elmondhatjuk, hogy a török hadsereg vitathatatlan harcászati hátrányai ellenére időnként még bizonyos korlátozott stratégiai fölényéről tett tanúbizonyságot. Ez az időszakosan megnyilvánuló korlátozott fölény mindenekelőtt a nagy könnyűlovas tömegek mozgékonyságából és a hadtápellátás magas fokú szervezettségéből fakadt. Az e­lőbbi kiegyenlítésére a császári hadvezérek sűrűn szorgalmazták a magyar könnyűlovasok alkalmazását a törökellenes harcokban; a hadtápellátási hiányos­ságokon viszont főként csak a harmincéves háborúban alkalmazott helyszíni be­37 ' szerzések fokozott igénybevételével tudtak úgy-ahogy segíteni. Am a korlátozott oszmán stratégiai előnyök és a Szent Liga seregeinek ellátási fogyatékosságai el­lenére a visszafoglaló vagy fölszabadító háború törvényszerűen zárult a keresztény erők győzelmével, ami a középkori magyar királyság döntő részének török ura­lom alóli fölszabadulását eredményezte. A Magyarország fejlődését századokra visszavető oszmán iga lerázása európai összefogás eredménye volt. Ezt a tényt a Buda fölszabadulásának emlékére meg­jelent nagy összefoglaló munka így összegezte: ezzel a háborúval a tizenhetedik századi keresztény Európa lerótta „az önfeláldozó hősiesség azon háláját, 38 amellyel a tizenötödik századi Magyarországnak tartozott". Hosszú időn át, kü­lönböző politikai indíttatásoktól vezérelve hallgattunk arról a történelmi tényről - vagy legalábbis nem beszéltünk súlyának megfelelően róla -, hogy a törökelle­nes harcnak, Magyarország fölszabadításának összefogója, szervezője és irányítója - akárcsak az elmúlt évtizedekben - most is a Habsburg hatalom volt. Igaz, a török kiűzésében számos európai nemzet katonája vett részt, és ennek a hatal­mas haderőnek a toborzása, megszervezése, mozgatása és ellátása leírhatatlanul súlyos feladatokat rótt a Habsburg politikai és katonai vezetésre, amelyeknek az az esetek többségében meg is tudott felelni. Kiváló képzettségű, önfeláldozó tá­bornokok, tisztek és közkatonák harcoltak töbnyire halált megvető bátorsággal és 39 hullatták vérüket is, ha kellett, az elérendő győzelmekért. Ez a tisztikar és le­génység szinte mindenben fölülmúlta a tizenhatodik század végén és a tizenhete­dik század elején lezajlott tizenötéves háborúban küzdőket, pedig azok közül is

Next

/
Oldalképek
Tartalom