Szita László (szerk.): Tanulmányok a török hódoltság és a felszabadító háborúk történetéből. A szigetvári történész konferencia előadásai a város és vár felszabadításának 300. évfordulóján, 1989 (Pécs, 1993)

II. Tanulmányok Szigetvár és környéke XVI-XVII. századi, történetéről, a város és a vár felszabadításáról - MAGYAR KÁLMÁN: Szigetvár és a dél-somogyi mezővárosok, várak kapcsolata 1526-1664 között (Különös tekintettel Babócsára és Kálmáncsára)

Babócsa, Kálmáncsa és Szigetvár rövid története 1490 után 1490-1532 között éppen itt, Babóesán lakott Somogy megye főispánja, a királyi főlovászmester ecsedi Báthori György is. 1490-től örökösödési szerződés révén a Báthoriak kapták meg az összes Marcali birtokot. (Ekkoriban épült ki jelentős birtokközponttá Szigetvár Török Ambrus, majd az ország zászlósurai sorába lépő Török Bálint révén.) 36 A Báthoriak legnagyobb hatalmukat II. Ulászló idejében nyerik el. A király ­1496 tavaszán - még a Báthoriak babócsai várkastélyában is megjelenik. 1526 után az ország sorsát érintő rendi és főnemesi gyűlések színhelyei a Bá­thoriak dél-somogyi birtokai lesznek. Báthori György főispán 1531-ben Babóesán tanácskozik a leghatalmasabb Ferdinánd-párti főurakkal: Perényi Péterrel, Török 37 Bálinttal, Pekry Lajossal és másokkal. 1532-ben Báthori György halála után kialakult bizonytalan állapotokat használ­ta ki Pekry Lajos több Báthori-birtok megszerzésére. A Báthoriak legnagyobb veszteségét a virágzó, gazdag mezőváros, Kálmáncsehi időleges elvesztése okoz­ta. 38 1535-37 között a távoli szabolcsi és szatmári birtokain élő Báthori András meg­bízásából Pekrytől Török Bálint foglal vissza több jelentős dél-somogyi Báthori­birtokot. Szigetvár ura lesz birtokosa ideiglenesen Kálmáncsának is. Az ekkori pártharcok következtében pusztult el (úgy tűnik véglegesen) a kálmáncsehi vár, illetőleg várkastély. Kétségtelen ténynek látszik, hogy Báthori György halála után (1532-41 között) Somogy legnagyobb fegyveres hatalommal rendelkező földesura, Török Bálint te­szi Szigetvárt Dél-Somogy legjelentősebb birtokközpontjává. Többek között azzal 39 is, hogy megépíti a korszerűnek mondható szigetvári várat is. Somogyban Török Bálint - 1541-ben történő - elfogatása után ismét a Bátho­riaké a legnagyobb politikai hatalom. Az is kétségtelen, hogy a legjelentősebb, legtöbb birtokkal rendelkező somogyi birtokos is Báthori András somogyi főis­pán, zászlósúr. Az a Báthori, aki viszont nem Babóesán, hanem a keleti részeken, az ecsedi központjában élt javarészt. Potenciálisan így alig gátolhatta meg a Ná­dasdy és a Zrínyi család itteni előretörését, illetőleg dél-somogyi birtokszerzéseit. 1542-től így Zrínyi Miklósé lett a berzencei Majláth-vár, valamint 1552-től a je­lentősebb Csurgó is. Vízváron és Bélaváron ebben az időben már Tahy Ferenc,

Next

/
Oldalképek
Tartalom