Szita László (szerk.): Tanulmányok a török hódoltság és a felszabadító háborúk történetéből. A szigetvári történész konferencia előadásai a város és vár felszabadításának 300. évfordulóján, 1989 (Pécs, 1993)

II. Tanulmányok Szigetvár és környéke XVI-XVII. századi, történetéről, a város és a vár felszabadításáról - SUGÁR ISTVÁN: Szigetvár kapitulációja és a megadási szerződés

Úgy hiszem, hogy mindenképpen figyelmet érdemel Lotharingiai Károly herceg hadsereg-főparancsnok véleménye e kardinális kérdésről. 1687. június 15-én Vil­lars ezredes, Bádeni Lajos törzskarának tisztje ezt jelentette többek között Pá­rizsba a francia külügyi államtitkárnak, Croissy márkinak: „...Lotharingiai herceg ostromolná Szigetet. Úgy hírlik azonban, hogy a herceg sok nehézséget lát... Úgy hírlik, Lotharingiai Károly ezzel a tervvel egyáltalán nem ért egyet... Ő ...Szige­tét (ti. ostromát - S. [.)... bizonytalan kimenetelű vállalkozásnak ítéli..." 24 Bádeni Lajos pedig így vall erről a katonai kérdésről 1686. augusztus 8-án a bécsi Udvari Haditanács elnökéhez, Bádeni Hermannhoz intézett jelentésében: „...Szigetet elfoglalni csak úgy lehetséges, ha korán felkészül a hadsereg erre... De Ön jól ismeri ennek a nehézségeit... nem tudunk mást tenni, mint lemondani Szigetről..." 25 Tudatában volt tehát a hadvezetés Sziget vára jó védelmi adottságainak, illetve az azt leküzdendő hadműveleti problémáknak, s nem kívánta pazarolni a drága időt a vizekkel jól védelmezett Sziget vára ostromára. Egyébként az 1566-ban még csak palánkfalazatú várat Szulejmán szultán ostromra jól felkészült és abban nem megvetendő tapasztalattal rendelkező serege is csak egy hónapi kemény, sú­lyos áldozatokat követelő küzdelem árán tudta elfoglalni. Lotharingiai Károly hadsereg-főparancsnoknak és Bádeni Lajosnak helyszíni megfigyelések alapján tett megállapítását a bécsi hadvezetés valóban magáévá tet­te, és ahhoz tartotta magát. A haditanácsot ebbéli döntésében nyilvánvalóan egyéb jelentések mellett Sziget vára és térségének térképe is megerősítette. Sziget ellen az első vállalkozást a pécsi katonai körzet parancsnoka, báró Hans Karl Thüngen generális már 1686.december 19-én intézte. Gyenge katonai erejé­vel természetszerűen semminemű számottevő eredményt nem ért el, csupán a vá­ros egy részét sikerült felégetnie. 27 Sziget hányatott sorsa 1687-ben 1686-87 telén kezdetét vette a szigetvári törökök háborgatása, nyugtalanítása a vár, illetve a város ellen intézett kisebb-nagyobb katonai vállalkozások során.

Next

/
Oldalképek
Tartalom