A Pécsi Székeskáptalan pecséthasználata (1700-1845) - Baranyai történelmi közlemények 2. A Baranya Megyei Levéltár Évkönyve, 2006-2007 (BML, 2007)
Tanulmányok a történeti segédtudományok köréből - TEGZES FERENC A zászlók szerepe Szigetvár társadalmi életében (1925-1944)
A leventemozgalomhoz és a katonasághoz köthető zászlóhasználat Az 1920. június 4-én aláírt trianoni békeszerződés elrendelte, hogy Magyarországnak három hónapon belül le kell szerelnie hadseregét, meg kell szüntetnie az általános hadkötelezettséget. A magyar hadsereget a jövőben csak önkéntes belépés alapján lehet felállítani és kiegészíteni. Az ország vezetői előtt az a feladat állt, hogy olyan intézményt keressenek és találjanak, amelyben a fiatalokat úgy neveli és készíti fel, hogy bizonyos fokú katonai előképzésre tegyenek szert. Jártasak legyenek a különféle katonai eszközök kezelésében, el tudjanak igazodni a terepen és természetesen egészségileg is alkalmasak legyenek a katonai életre. A megoldást a testnevelésben találták meg. így fogadták el 1921. december 21-én az 1921: LILI. tc.-t, amely a testnevelést állami feladattá tette és ennek eszközeként létrehozta a leventeintézményt. A leventék minden évben körzeti, majd azt követően járási sportversenyeken mérték össze tudásukat és bizonyították felkészültségüket. A szigetvári járási versenyeket mindig a járás központjában, Szigetváron rendezték. Amelyik csapat rendelkezett saját csapatzászlóval, az azzal vonult fel, amelyik nem, az a nemzeti zászlóval. 64 A leventemozgalom támogatása érdekében dr. Rusa Ernő közjegyző az alábbi levelet intézte a főszolgabíróhoz, a Szigetvári Járási Leventeegyesület elnökéhez: „Nagyságos Uram! A Levente Egyesületek hazafias, nagyfontosságú horderejét átérezve és azok magasztos hivatásának tudatában, a folyó év nyarán látott levente versenyek igazán szép sikerének hatása alatt elhatároztam, hogy a szent karácsonyi ünnepek alkalmából a szigetvári járási Levente Egyesületnek egy díszzászlót ajándékozok. Ezt a zászlót most itt küldöm és Nagyságod, mint a szigetvári járási Levente Egyesület Elnökének kezeihez átadom azon tiszteletteljes kérésemmel, hogy azt mint az Egyesület vándordíját átvenni és rendeltetéséhez képest felhasználni méltóztassék. Adja a jó Isten, hogy e zászló alatt leventéink - hazafiasságban mindig kitűnt járásunkhoz méltóan - teljes mértékben kivegyék részüket abból a lélekemelő hazafias nagy építő munkából, mely édes hazánk területi határainak visszaállításához, a szép Nagymagyarország újraépítésének dicsőséges befejezéséhez vezet! Fogadja Nagyságod nagyrabecsülésem őszinte nyilvánítását!' 6S A zászlót elsőnek 1926 júniusában a szentlászlói leventék nyerték meg. 66 A versenyeknek kialakult koreográfiája volt. A verseny a csapatok díszfelvo64 Új Délsomogy, 1925. júl. 02. 1. 65 Új Délsomogy, 1925. dec. 24. 2. 66 Új Délsomogy, 1926. jún. 23. 2.