A Pécsi Székeskáptalan pecséthasználata (1700-1845) - Baranyai történelmi közlemények 2. A Baranya Megyei Levéltár Évkönyve, 2006-2007 (BML, 2007)

Tanulmányok a történeti segédtudományok köréből - TEGZES FERENC A zászlók szerepe Szigetvár társadalmi életében (1925-1944)

meg, majd Molnár József levente és Kovács István cserkész szavalt. Haupt­mann Pál ünnepi beszédét a dalárda énekszáma követte. Ezután Gyenis Er­zsébet IV. osztályos polgári iskolai tanuló, Gergely János IV. elemi iskolai tanuló szavalatai következtek. A Rusa Ernő nevét viselő zenekar szereplése zárta a műsort. Az ünnepség közben futottak be a négy égtáj felől a járás sta­fétái, melyek koszorút helyeztek el a szobor alatt. Külön színfoltot jelentettek Szigetvár saját stafétái, melyek a Szigetvári Atlétikai Klub, a leventék, a cser­készek és a polgári iskolák csapataiból álltak. Ezek közül az elsőnek befutó szintén koszorút helyezett el. A délelőtt folyamán a két nőegylet gyűjtést rendezett a hősök temetői emlékeinek méltó megjelölése érdekében a Zrínyi­téren és a környező utcákban. 47 Az ünnepségek hasonló módon zajlottak le a következő években is, a megjelentek a zászlóikat is magukkal hozták, sőt a szereplők személye sem változott. A versmondó személyek, amíg ki nem nőttek az iskolapadokból, illetve az ifjúsági szervezetekből, állandó szereplői voltak ennek a napnak. A helyi sajtó minden év májusának utolsó vasárnapján felszólította Szigetvár lakóit házaik fellobogózására, illetve a kirakatok nemzeti színű szalagokkal való díszítésére, hogy külsőségeiben is méltóak legyenek ehhez a naphoz. 48 A felhívásnak mindig lett eredménye, mivel ezen ünnep napján „Szigetvár zászlódíszbe öltözött a hősök tiszteletére." 49 Az 1925. szeptember 10-én kelt 3518/1925. B. M. sz. körrendelet írta elő a kormányzó születés- és névnapjának (június 18, ill. dec. 6.) hivatalos meg­ünneplését. Ezt a belügyminiszter a főispánoknak, a törvényhatóságok első tisztviselőinek, valamint az államrendőrség kerületi főkapitányainak küldte meg. A rendelet szerint ezen a két napon a középületekre kötelező volt a nemzeti zászló kitűzése. A tisztviselőket és az alkalmazottakat az ünnepé­lyek idejére a szolgálat alól mentesíteni kellett. 50 A községháza közgyűlési termében 1927 júniusában leplezték le az államfő arcképét. Ezt az eseményt azzal is ünnepélyessé tették, hogy a település zász­lódíszt öltött. Az ünnepély kezdetét pedig a vár fokáról mozsárágyú lövéseivel jelezték. Az ünnepélyes leleplezésen az alispán is jelen volt. 51 A kormányzó születésének 71. évfordulón zászlódíszt öltött a település. A felekezeti templo­mokban hálaadó istentiszteletek zajlottak le. A plébániatemplomban a hivata­lok, hatóságok, egyesületek képviselői mellett megjelent a most már Szigetvár 47 Délvidék, 1928. máj. 26. 2. 48 Délvidék, 1929. máj. 18. 1. 49 Szigetvári Hírlap, 1944. máj. 27. 2. 50 Belügyi Közlöny, 1925. 936. 51 Új Délsomogy, 1927. jún. 23. 1.

Next

/
Oldalképek
Tartalom