A Pécsi Székeskáptalan pecséthasználata (1700-1845) - Baranyai történelmi közlemények 2. A Baranya Megyei Levéltár Évkönyve, 2006-2007 (BML, 2007)

Tanulmányok báránya megye és a pécsi egyházmegye történetéből - SÁNDOR LÁSZLÓ Az 1848 előtti baranyai lutheránus (evangélikus) kisiskolák szerveződése a Dunántúli Evangélikus Egyházkerületben

10. Az írni tanuló iskolás gyermek után 24 krajcárt, és a többiektől 12 krajcárt (fizetnek). 11. Keresztelésből 7 krajcárt, esketésből 12 krajcárt, a helybeni teme­tés után 12 krajcárt, a helységen kívülőért 24 krajcárt, és a házassági szerződés megírásáért 7 krajcárt (kap). Ezeken a jövedelmeken kívül semmi más mellékese nincs. Jegyzői mun­kát Istennek hála nem végez, mert őt a tanulók oktatásának feladatával bízták meg. Emiatt földekre van szüksége, melyet használatára az uradalom ki is adott neki, de ebből a parasztok legtöbbet maguknak tulajdonítottak. A tanulófiúk száma télen 69, a lányoké 59 évente, nyáron viszont keve­sebben járnak az iskolába. A tanítás délelőtt és délután 3-3 óra hosszáig tart. Szombaton délután szünetet adnak: segédtanítója nincs, az előírt tantárgya­kat és az egyházmegyében szokásos törvényeket rendszeresen betartja. Ugyanitt létezik iskolai jegyzőkönyv, ahol a tanulók nevén kívül az elő­szóban az is megtalálható, hogy kezdetektől fogva napjainkig hány és ki volt ennek a falunak az iskolarektora. Szent kötelezettségében a főtisztelendő lu­theri hitoktatást követi. Az iskola felügyelője a lelkész úr, aki egyben esperes is, és a többi fal­vak mintájára eleget tesz a feladatának. Évente az Úr dicsőségének napján 96 a templomban tartják a nyilvános délutáni iskolai vizsgát. Bárcsak odáig jutna a dolog, hogy nyáron is lehetne állandósítani legalább a reggeli órákban az isko­lai oktatást. Iskolai berendezés nincs. Az iskolaépület közel van a parókiához és a többi egyházközség mintájára van megőrizve, van egy szobája, kamrája, az osztályterem, miként a padok is a helyi templomban vannak elhelyezve. 6. Nagyág község ágostai evangélikus vallású lakosságának 1829. évi ma­gyar nyelvű tanítói díjlevele. 97 Az Oskola és Imádságosház. Az Ecclésia Háza magában foglalja az Mesteri lakást, melly áll egy szoba és egy Konyhábul, és az Imádságos Házat egész hoszszassága 10 Vi Öli, szé­lessége 3 Öli, az Imádságos háznak hoszsza 5 Öli, födve vagyon az egész Épü­let szalmával, a' fala Válog melly minnyája Reparatiot kivan, oskola nintsen. Az Oskola Tanittó. l=ször Szabó Jósef Bötelsdorfon Evangélikus szülőktől születtetett, a' szükséges Tudománnyal fel ruházva 1814 = tői fogva negyedfél esztendőn ál­tal Külömbféle Helyeken Preceptoroskodván 1818 = ba Nagy Aghra meg hi­vattatott, 1823 =ba Gerényesre, 1826 = ba Bikáiba promovcáltatott 1827 = be pedig a' Nagy Aghiak füzeteseket meg jobbítván őtet ismét viszsza hozták. 96 Húsvétkor. 97 Jelzete: OEL Egyh. jkv. T-B-BS. 1829. Ráckozár és filiái. 71-72.

Next

/
Oldalképek
Tartalom