A Pécsi Székeskáptalan pecséthasználata (1700-1845) - Baranyai történelmi közlemények 2. A Baranya Megyei Levéltár Évkönyve, 2006-2007 (BML, 2007)

Tanulmányok báránya megye és a pécsi egyházmegye történetéből - SÁNDOR LÁSZLÓ Az 1848 előtti baranyai lutheránus (evangélikus) kisiskolák szerveződése a Dunántúli Evangélikus Egyházkerületben

léltető példaként megemlítem, hogy az 1820-as években Kácsfalu, Bolmány, Dárda, Hercegszőló's, Magyarbóly, Ivándárda és Pécs még csak említve sincs az eredeti egyházszervezeti forrásokban, de a század közepére ezek egyház­községi és filiális kereteit már megszervezték és elrendezték. A Tolna megyei Kismányok filiái között a baranyai Némethidas és Ráchidas mellett egy ideig megtalálható még Magyarhidas is, de a későbbiekben már nem. Egyes írott kútfőkben Ofalu község Bátaapáti leányegyházaként fordul elő, ami szintén kimaradt a későbbiek során az evangélikus schematizmusokból. így túnt el Izmény mellől Máza is, amely az 1820-as egyházi névtárban még szerepelt. Többletként megjelent viszont a Somogy megyei Szabadi, mégpedig Rácko­zár egyházközség alá beosztva. Érdekes viszont, hogy a fokozatosan növekvő és közel 100 főt adó mágocsi lutheránusoknak még a 19. század közepén sincs filiális kötődésük egyetlen anyaegyházhoz sem. Ez a változásban élő rendszer ad magyarázatot arra, hogy a 2. sz. táblázatban az 1848-as statikus metszet rekonstrukcióját közlöm, feltüntetve benne az egyházközségek stá­tuszát, a népességszám nagyságát, az iskolások számát, a dominiumi vagy tulajdonosi kötődésüket, továbbá azt is, hogy milyen közigazgatási járáshoz tartoztak. 15 2. sz. táblázat A baranyai ágostai evangélikus községek nevének, egyházigazgatási státuszának, hitfelekezetükhöz tartozó népességének, iskolásainak, birtoktulajdonosainak és közigazgatási hovatartozásuknak 1848. évi kimutatása Sor­szám Község neve Egyházigazgatási státusza népesség­száma Iskolá­sainak száma Birtoktulaj­donosa Közigaz­gatási járás 1. Bikal Ráckozár filiája 640 103 Puchner bir­tok Hegyháti járás 2. Bolmány Kácsfalu fi 1 i áj a 232 31 Schaumburg­Lippe birtok Baranya­vári járás 3. Dárda Kácsfalu filiája 11 3 Schaumburg­Lippe birtok Baranya­vári járás 4. Csikóstöttös Ráckozár filiája 445 73 Eszterházy birtok Hegyháti járás 5. Gerényes Ráckozár filiája 336 58 Eszterházy birtok Hegyháti járás 15 A rekonstrukciót az 1848-as katolikus Schematismus, továbbá Székács i. m. és a korabeli ágostai evangélikus anyakönyvek Baranya Megyei Levéltárban található másodpéldányai alapján végeztem el.

Next

/
Oldalképek
Tartalom