A Pécsi Székeskáptalan pecséthasználata (1700-1845) - Baranyai történelmi közlemények 2. A Baranya Megyei Levéltár Évkönyve, 2006-2007 (BML, 2007)

Tanulmányok báránya megye és a pécsi egyházmegye történetéből - ÓDOR IMRE Egy főispáni beiktatás „koreográfiája" a reformkori Baranyában

8) A főispáni köszönetnyilvánítás. 9) Új táblabírák kinevezése (lásd a 2. sz. mellékletet). 10) A díszközgyűlés bezárása. 11) Te Deum bemutatása a székesegyházban. 12) Az ünnepi lakoma. 13) A megyebéli Karok és Rendek esti táncmulatsága. UTÓNAP (1836. JÚNIUS 7.) 1) A közgyűlés folytatása. 2) A főispán elköszönése. 3) A főispán elutazása. A jegyzőkönyvben rögzített események és a pontos regisztráció alapján név szerint ismerjük az installáció résztvevőit. A beiktatási ünnep fényét - szigorú hierarchia szerint - személyes megjelenésükkel emelték: A pécsi megyéspüspök, báró Szepesy Ignác; a Pécsi Káptalan tagjai élü­kön a nagypréposttal, Miskolczy Andrással; Baranya vármegye teljes tisztika­ra élén az első- és másodalispánnal (Siskovics Józsefi Répás Leopold), a fő- és alszolgabírákkal, az esküdtekkel és a levéltári segéddel bezárólag; összesen 54 személy. A megyebéli papság 12 fővel képviseltette magát, a püspöki főiskola 9 ta­nárával. A baranyai uradalmak tisztségviselői is szép számban (18 fő) voltak jelen, akárcsak a megye „szegődményesei". De itt voltak a „Szentkirályi Nemes Közönség" képviselői (3 fő), Pécs szabad királyi város delegátusa (7 fő) - élü­kön Pirger Mihály városbíróval, illetve Dollinger Károly polgármesterrel. Bara­nya képviseletében tehát mindösszesen 123-an voltak az ünnep részesei. A szomszédos Somogy, Tolna, Bács, Verőce, illetve Pest vármegyék ugyan­csak magas szinten képviseltették magukat a beiktatási ceremónián. Nem vé­letlenül - a legnépesebb delegáció a 34 főt számláló somogyiaké volt, melyet Czindery László első alispán vezetett, és szinte a teljes tisztikar Pécsett ünne­pelte a megyéjükből származó főispánt. Bács vármegye 18 fős küldöttségét ugyancsak az első alispán, Odry Józsefi vezette. Pest vármegyét 16-an képvi­selték, élükön „főtisztelendőNémeth György Királyi Tábla Prelátussal". A tolnai delegátus (10 fő) élén Peczel Sándor táblabíró állt, míg Verőce vármegyét egy 7 főből álló küldöttség képviselte. A környező megyékből Pécsre seregiő - jegyzőkönyvben is megörökített - ünneplő közönség ek­képp 85 személyt számlált. 41 A beiktatási ünnepség során elhangzott beszédeket a korabeli „protokoll" 41 Lásd a 39. sz. jegyzetet.

Next

/
Oldalképek
Tartalom