Bezerédy Győző (szerk.): Baranya megye testnevelés- és sporttörténete. 1. 1867-1945 - Baranya monográfiai sorozat (Pécs, 1987)

I. rész BARANYA MEGYE TESTNEVELÉS- ÉS SPORTTÖRTÉNETE (1867-1921) - I. Baranya megye testnevelésének és sportjának kezdetei

forint kölcsön összege, amelyet a tornacsarnok építéséhez kaptak, amihez - ha meg voltak szorulva, gyakran hozzányúltak. Közgyűlésen megállapították, hogy gyorsabban nőtt a létszám, mint képzelték. A tűzoltók már ioo-an vannak és többször megmutatták ügyességüket és bátor­ságukat. Az egylet általánossá és népszerűvé akarja tenni a tornát. 1500 fiatal vett részt tornaoktatáson. 374 gimnazista, 400 elemi iskolás, 400 inas, valamint reál­iskolai tanuló. Ez a nagy létszám Schneidernek és Stirlingnek köszönhető. 58 Az 1871-es év sporteseményekben igen szerény volt. A PTTE lényegében csak a működésének elején volt. A tornaszakosztályon kívül csak a tűzoltószakosztály működött, más szakosztályt még nem alapítottak, de erre nem is volt anyagi lehe­tőségük. Mellettük a Pécsi Lövölde Egylet működött szerény körülmények között, amely ennek ellenére évente több versenyt rendezett. 1871-ben megalakult Pécsett a „Jugendwebr", amely gyakorlatilag egy honvé­delmi ifjúsági szervezet volt. Eredeti alapítója a svájci Franz Heimerle volt, de ténylegesen a német militarista nevelési forma alapján állott. A Fünfkirchner Zeitung cikkírója lelkesen veszi pártfogásba, mert szerinte a jól felkészített ifjúság tudja csak megvédeni a hazát, s ennek jó folytatója lehet a PTTE. A „Jugendwebr" foglalkozásain minden 11. életévét betöltött fiatal részt vehet. Az ilyen ifjúsági szervezet megacélozza a fiatalokat és edzi őket az élet nehézségeire. ,,. . . A fiatalok fegyverszeretetét kell kihasználni a saját egészségük és a haza védelme érde­kében . . . Tanítási időn kívül folyik a fiatalok technikai és taktikai kiképzése heti három alkalommal, este 5-7-ig a kaszárnya kertjében. Katonai torna, vívás, céllövészet, gyakorlatozás, utászszolgálat stb. Egyenruha: szürke nadrág, kék ing, vörös sapka." 1 A Pécsi Sakk Egyletről és a Mohácsi Csólnakázó Egyletről ebben az időben nem esik említés a sajtóban, de a levéltár anyagaiban sem található érdemleges adat, így nem sokat tudunk róluk, bár a sakk abban az időben igen népszerű volt a kü­lönböző olvasóegyletek és legényegyletek keretében. Bizonyára a PTTE megalaku­lása és a működése körüli nehézségek lekötötték a sajtó és a tanács figyelmét s ezért nem esik a többiről említés. Ugyanakkor a Lövöldeegylet gyakorlásairól, versenyei­ről rendszeresen említést tesznek. A Fünfkirchner Zeitung adott hírt arról, hogy beindult a „Schwimmschulle", mely szerint Gundula úr megnyitotta uszodáját és beindította az úszóiskolát. Ugyanebben a számban ír arról, hogy a vadászok egye­sülete - a Lövölde Egylet változott vadászra - május 28-29-én versenyt rendez. Beszámol arról is, hogy a PTTE keretében vívóiskola indul, ennek érdekében egy tanár Bécsbe utazott tanfolyamra. Az ideiglenes tornateremben olyan nagy volt a létszám, elsősorban a tanulók tornaórája miatt, hogy a PTTE nem tudott meg­felelően gyakorolni, s ezért is sürgették egy megfelelő tornacsarnok építését.

Next

/
Oldalképek
Tartalom