Bezerédy Győző (szerk.): Baranya megye testnevelés- és sporttörténete. 1. 1867-1945 - Baranya monográfiai sorozat (Pécs, 1987)

II. rész A TESTKULTÚRA FEJLŐDÉSÉNEK ÚTJA 1921-TÖL A FELSZABADULÁSIG - III. A leventesport Pécsett és Baranya megyében (1921-1944)

mert nincs arányban a város részéről hozott anyagi áldozat a kimutatott ered­ménnyel. 39 Azonban erre csak a leventcmozgalom második periódusában, 1939-től nyílik az államnak módja. A leventesport Baranyában 1939-ig A testnevelési törvény megjelenése után megindult a leventeintézmény megszer­vezésére irányuló munka a megye községeiben is. Azonban az ország más megyéitől eltérően, a kezdeti időszakban itt nehezebb dolga volt a szervező apparátusnak. Mint közismert, Baranya megye 1918. novembere és 1921. augusztusa között antant megszállás alatt állt. Ezen időszak alatt erős szocialista agitáció és propa­gandamunka folyt ezen a területen, aminek hatása a „nemzeti hadsereg" bevonu­lása után is érződött. Ennek köszönhető, hogy amikor 1922-ben megyénkben is elkezdték szervezni a leventeintézményt, erősebb ellenállásra talált, mint máshol. Az ellenállást az is kiváltotta - kötelező jellege mellett -, hogy a foglalkozásokat az egyetlen szabadnapon, vasárnap tartották. Azonban ha lassan is, és nem min­denhol, de sikerült a falusi fiatalságot „leventébe" szervezni. Nyilván az antant megszállás alatti szocialista magatartás hatásának ellensúlyo­zására, demonstratív célból, az ország kormányzója részt vett 1923. május 26-án a pécsi járás leventeseregszemléjén. Jó okunk van feltételezni a demonstratív okot, mert ez volt az első eset a leventeintézmény történetében, hogy a kormányzó részt vett egy ilyen seregszemlén/ 1 " A kormány elrendelte, hogy minden helységben emlékművet kell emelni a világ­háborúban elesett, hősi halált halt katonák emlékére. Ezeket az avató ünnepsége­ket összekapcsolták a községi leventecsapatok bemutató szemléivel. A későbbi idő­szakokban pedig a szemlék előtt a leventecsapatok tisztelgő felvonulással adóztak a hősi halált haltak emlékének. Ily módon is erősítették a fiatalokban a katonai erények iránti tiszteletet és a hazafias érzést. Az első ilyen leventeünnepélyt 1923. november 18-án rendezték Hosszúhetényben. A hősi emlékmű felavatása után dél­után a község 150 fős leventecsapata botgyakorlatokat és gúlákat mutatott be, saját zenekarának kísérete mellett. A kormányzó képviseletében jelenlevő altábor­nagy a legkiválóbb leventéknek pénzjutalmakat adott át a kormányzó nevében. 41 A leventeintézmény munkájának szervezettebbé tétele, az egységes elvek szerinti hatékonyabb munka megindulása a testnevelési törvény végrehajtási utasításának megjelentetése után, 1924-től következett be. Most már ott is megindult a munka, ahol eddig semmit sem tettek ennek érdekében. Összeírták a leventeköteles kor­ban lévőket, megalakultak a különböző szintű irányító szervek. 1924. június 30-án megjelent a belügyminiszter utasítása a levente egyesületek megalakítására. Ugyan­ebben az időben, 192 5-1926 közt Baranya megye községeiben is létrehozták az egyesületeiket a leventék. Megkezdődött az intenzív kiképzési munka.

Next

/
Oldalképek
Tartalom