Bezerédy Győző (szerk.): Baranya megye testnevelés- és sporttörténete. 1. 1867-1945 - Baranya monográfiai sorozat (Pécs, 1987)

II. rész A TESTKULTÚRA FEJLŐDÉSÉNEK ÚTJA 1921-TÖL A FELSZABADULÁSIG - I. A testkultúra fejlődésének útja 1921-től a felszabadulásig

A levente főoktatók, oktatók és segédoktatók havi díja a Testnevelési Bizottságon keresztül került kifizetésre, illetve ezeket a személyeket a testnevelési felügyelő nevezte ki. A Városi Testnevelési Bizottság működését elősegítő városi költségvetésen felül igyekeztek támogatásokat szerezni a különböző városi cégektől. 1923-ban az Apolló projetograph RT. moziüzemi bejegyzett cég 10 000,- koronát adott Pécs város testnevelési felügyelőjének, a minél eredményesebb működés segítésére. 7 A városi, illetve községi közigazgatási szervek sporttámogatási rendszere ­„Testnevelési Alap" - híven fejezte ki a sport nacionalista szellemű nevelési törek­vését. Többek között: Pécs városa az 1922. szeptember 16-17-én megtartott katonai sportversenyek céljaira díjakat adományozott. 8 Pécs város Tanácsa a Magyar Olimpiai Bizottság elnökének megkeresésére a párizsi olimpiai versenyekre induló magyar atléták költségeihez 1 000 000 ko­rona adománnyal járult hozzá. 9 Pécsi Sport Club (PSC) 1929. XII. 18-i polgármesterhez írt levelében kétezer pengő segélyt kért a sporttelep kerítésének megjavítása és a tribün használható állapotba hozatala érdekében. Indokul többek között felhozta, hogy „sporttelepü­kön talált otthont a PVSK, valamint ott treníroztak, versenyeztek az összes is­kolák". Ennek folyamán Pécs Város Számvevősége jelentette a polgármesternek, hogy a költségvetésben felvett 3000,- pengő terhére az alábbi pécsi egyesületek része­sültek segélyben: 1. Műegyetemi Rádió Club 355,— P 2. Magyar Cserkész Szövetség 2000,- P 3. Pécsi Atlétikai Club 240,- P A PSC nem kapott segélyt. 10 A levente foglalkozások mind erősebb előtérbe helyezése hátrányos pozícióba hozta a társadalmi sportegyesületeket, ez elsősorban a dolgozó osztályok tagjaiból alakult sportegyesületeket sújtotta. A PSC kérelemmel fordult a polgármesterhez: „Birkózó- és vívószakosztályai részére termet kér a Tanácstól, mert a birkózó- és box­szakosztály a Király (ma: Kossuth Lajos) utca 22. szám alatti kocsmában - ahová nők jár­hatnak - tartja tréningjeit, de innen is el kell menni, mert december i-jével felmondták a szerződést." Pécs M. Kir. Város Tanácsa elutasítja a kérelmet azzal, hogy a város iskolai torna­termei el vannak foglalva. 11 Ugyanilyen tárgykörben viszont a pécsi Levente Egyesületnek küldött határoza­tában a Felsőkereskedelmi Iskola tornatermét minden hétköznap este fél hét órá­tól tíz óráig, vasárnap és ünnepnapokon délelőtt háromnegyed nyolctól délig igény­be vehették, mégpedig díjtalanul. 12 Szokatlan volt ebben az időben (1936) az olyan nyilatkozat, melyet Makay István polgármesteri hivatalba lépésekor adott az újságíróknak:

Next

/
Oldalképek
Tartalom