Bezerédy Győző (szerk.): Baranya megye testnevelés- és sporttörténete. 1. 1867-1945 - Baranya monográfiai sorozat (Pécs, 1987)

I. rész BARANYA MEGYE TESTNEVELÉS- ÉS SPORTTÖRTÉNETE (1867-1921) - VII. Sportélet újjáalakulása a háború után, eredmények az antant-szerb megszállás alatt

iooo sportoló vett részt rajta, valamint a cserkészek. A programban tornabemu­tató, női-férfi atlétikai számok és egyéb bemutatók szerepeltek. A rendezők felül­fizetéseket is elfogadtak, mert a teljes bevétel a központi sportelep felépítésére lesz fordítva. A jegyeket már elővételben eladták/' 71 A programban szerepelt a PAC, PVSK, BTC, PSC labdarúgóiból két csapat összeállítása, amely rövid bemu­tatót tart. Horthy Miklós kormányzó többszöri időpontváltoztatás után 1921. októ­ben 6-án érkezett Pécsre és tckinette meg a sportbemutatót, amelyről dicsérően szólt: „...ami ifjúságiink rendkívül rátermett a sportra. .. eddigi olimpiákon már 6 aranyat szereztünk, pedig eddig csak a hivatalnokok sportoltak, most a vidék is részt vesz, ez reménykeltő. A katonai testnevelést is elfogadják végre.. . 472 ' A PAC elhatározta, hogy a bajnokság mellett a háborúban elhunyt kiváló lab­darúgójáról, Markovich (Markos) Ernő kupát ír ki, de közben az MLSZ területi bizottsága kiírta a „Horthy Kupát", amelyben minden csapat részt vett. Megjelenik a belügyminiszter rendelete a futtballmérkőzéseken tapasztalt durva játékmód ellen. A rendelet szerint a durván játszó játékos egyesületét is felelős­ségre fogják vonni. A mérkőzés játékvezetője köteles a mérkőzésen jelenlévő rend­őrtiszt utasításai szerint cselekedni. Baranya megye alispánja a rendeletet meg­küldi minden egyesületnek/" 3 1921 őszén minden sportegyesületnek fel kellett terjesztenie alapszabályát jóváhagyásra a BM-hez, de ez a meglévő sportegyesüle­teket nem akadályozta a működésben, csak az újaknak kellett bevárniok a jóvá­hagyást. A Hakoah CSK nem is kérte alapszabályának jóváhagyását. A többi sportegyesület viszont elkészítette alapszabályát és a megyében működő egyesüle­tekkel együtt azokat jóvá is hagyták. Közben a Szigetvári MTE-ből is újra atlé­tikai klub lett. (SZAK) így ért véget Pécs és Baranya sportéletében egy olyan jelentős időszak, amikor a háború pusztításának utolsó évében újjáalakulnak a sportegyesületek, s a Ta­nácsköztársaság hatására többségében munkásegyesületekké szerveződtek. A há­ború alatt is működtek az ME és a TBTE pécs csoportja, újjáalakult a PSC, a PAC és megalakultak olyan sportegyesületek 1919-ben, mint a PVSK, a Pécsi BTC, amelyek meghatározói lettek a város sportjának. Újjáalakultak a Mohácsi TE mellett a Szigetvári AK, de olyan községekben is sportegyesületek alakultak, mint Siklós, Villány, Szentlőrinc, Pécsvárad, Sásd, Boly stb. Terjedtek a sportágak, bővült a nők sportolási lehetősége. És ebben az időszakban jelentősen bővültek a kapcsolatok a jugoszláv sportegyesületekkel, amely nagyban hozzájárult a megye sportjának fejlődéséhez. JEGYZETEK 1 Bm. L. Pécs vit. Pm. Kü. 70/1832. 2 Uo. 2621 1836., 439/1838., 2894/1838 3 Uo. 1821, 2291, 1539 1838. 4 Uo. 2182/1841., 96/1843., 2026/1843. 5 Madas József Balokányról szóló gyűjteményéből, amelyet rendelkezésemre bocsátott.

Next

/
Oldalképek
Tartalom