Bezerédy Győző (szerk.): Baranya megye testnevelés- és sporttörténete. 1. 1867-1945 - Baranya monográfiai sorozat (Pécs, 1987)
I. rész BARANYA MEGYE TESTNEVELÉS- ÉS SPORTTÖRTÉNETE (1867-1921) - I. Baranya megye testnevelésének és sportjának kezdetei
évben - 1841-ben - a nagy érdeklődés miatt a bérlő úszóiskolát létesített. Az úszóiskolát 1843-ban Nuber Jakab úszómesternek bérbe adta." 4 1845-től 47-ig Schmalz József a tó bérlője. 1857. márciusában árverésen döntöttek az új bérlők személyét illetően. A követelmény az volt, hogy az új bérlők megépítik a szabályos uszodát. Ezt négyen vállalták, de amikor a költségvetés elkészült, akkor visszaléptek. Engel Adolf bejelentette a tanácsnak, hogy a többiek visszaléptek, de ő egyedül is vállalta. Ellenben a vízlevezető árok tisztítását és 4 ezer ft kölcsönt kért a várostól. Létrejött a szerződés 1858. január i-jei hatállyal Pécs város tanácsa és Engel Adolf között 15 évre. Engel Adolf még abban az évben megépítette a medencét tölgyfából s a kabinokat. Azonban nem elégedett meg az uszodával, hanem 1858. június 18-án bejelentette egy létesítendő tornaintézet tervét. . . . Közismert a torna fontossága a nevelésben. Tornaintézettel kívánom kiegészíteni az úszóiskolát, mint a civilizált európai városokban, pl. Berlinben és Zürichben is van. Elhatároztam ilyen intézet létesítését. . ." 5 A tornaintézet, amely korlátból, mászórúdból, kötélből és kötélhintából, valamint talajtornához alkalmas füves területből állt, már 1858-ban megkezdte működését. Engel Adolf elkészítette az „Albert főhercegről" elnevezett pécsi uszoda és testgyakorló intézet programját, amelyet a Pécsi Lyceum nyomda adott ki 1859-ben. Az uszoda működése ettől kezdve folyamatos volt, de a tornaintézet további működéséről nem maradt fenn írásos emlék. A szervezett sport kezdetei A sakk igen elterjedt szórakozási lehetőség volt a különböző klubokban, a casinóban és vendéglőkben. Néhány pécsi polgár ezen fellelkesülve elhatározta egy sakkegylet létrehozását, amelyre 1864. szeptember 30-án került sor. A megalakítás igen jelentős eseménynek számít, mert ez volt az első életképes vidéki sakkegylet Magyarországon. A sportolási, szórakozási lehetőségek bővülését jelzi az is, hogy Prieger Miksa - aki az első magyar vívómester, Keresztessy József tanítványa volt - ugyancsak ebben az évben, 1864-ben magán-vívótermet nyitott Pécsett. A Casino Egyletben pedig ugyanekkor biliárdozó társaság alakult. (Dr. Kun László közlése alapján.) A sakkegylet több évig működött, ezt bizonyítja a Pécsi Lapok c. újság 1867. június 6-i számában megjelent hír, miszerint a: „Pécsi Sakk Egylet (PSE) a múlt hó 30-án tartá tisztújító közgyűlését." A Budapesten megjelenő Vasárnapi Újságban is találkozunk 1867-ben a PSE-vel, mert tagjai rendszeresen részt vettek a sakkfeladványok megfejtésében.. Ezt követte a Pécsi Lövész Egylet (PLE) megalakulása. Ennek előzményeiről a sajtóban az alábbiak jelentek meg: