A Híd, 2003. január-június (3. évfolyam, 85-108. szám)

2003-04-11 / 97. szám

16 a HÍD Röviden 37 PERCIG EGY HULLÁMON Április 11. Fantasztikus teljesítménnyel ruk­kolt elő Picuruta Salazar brazil szörfös: 37 per­cig egyensúlyozott egy hullám hátán az Ama­­zonason, és ezalatt 12 kilométert tett meg. A kalandvágyó szörfösök számára először ren­deztek versenyt a dél-amerikai folyón a pro roca ideje alatt. Ez a természeti jelenség rend­szerint tavasszal látható, az Atlanti-óceánon keletkező dagály hatására hatalmas, romboló erejű ár indul el az Amazonason. Salazar egy négy méter magas hullámot lovagolt meg sike­resen. Elhunyt Zarándi Csaba Április 7. Hetvennégy éves korában váratlanul elhunyt Zarándi Csaba vívó mesteredző, aki­nek a tanítványai 19 olimpiai, világ- és Európa­­bajnokságot,ötBEK-et, 17 felnőtt magyar baj­nokságot és számos nemzetközi versenyt nyer­tek. Zarándi 16 esztendős korában kezdett ví­vással foglalkozni, s 52 éve tevékenykedett tré­nerként. A TF-en szerzett edzői oklevelet, majd ugyanott később címzetes egyetemi do­cens lett. Több sportágtörténeti, Életve kard szakkönyvet írt, s kidolgozta az edzőképzés új tematikáját. 1958-tól állt az Újpesti Dózsa, il­letve az UTE alkalmazásában, ebben a klub­ban gy akorlatilag ő teremtette meg a kardvívás alapjait. A sydneyi olimpiáig 20 éven át a válo­gatott fegyvernemi vezetőedzője volt, kezei alól olyan kiválóságok kerültek ki, mint Nagy­házi Zoltán, Körmöczi Csaba, Szabó Bence, Gedővári Imre, Csongrádi László, Abav Péter, Navarrete József, Köves Csaba és Boros György. A legújabb "nemzedék" legjobbjai kö­zül Fodor Kende volt a tanítványa. 106 MÉTERRŐL RÚGOTT GÓLT A KAPUS Április 8. Inaki Cacho, a Peralta kapusa 106 méterről rúgott gólt egy alsóbb osztályú spa­nyol bajnoki mérkőzésen. A pamplonai háló­őrnek nem ez volt élete első találata, korábban egy büntetőt sikerült értékesítenie. Csapata a bravúros góllal együtt is 7-3-as vereséget szen­vedett, így Cacho nem volt felhőtlenül boldog a találkozó után: "Semmit sem értünk a gó­lommal, de legalább lesz mit mesélnem az unokáimnak". Ellopták a Tirol bajnoki trófeáját Április 8. Ismeretlen tettesek ellopták a labda­rúgó-bajnoki trófeát Ausztriában. Az aranytál, melyre 1974 óta vésik a pontvadászat győztese­inek nevét, a címvédő FC Tirol klubházából tűntél. Érdekesség, hogy a 2000 óta sorozatban első innsbruckiak tavaly júniusban csődöt je­lentettek, s a jelenlegi idényben az amatőr szin­ten működő harmadosztályban szerepelnek. A szövetségnek a május 29-én esedékes bajnoki eredményhirdetésig - valószínűleg az Austria Wien számára - új trófeát kell készíttetnie. Simán verte a Real a Manchestert Április 8. A Bajnokok Ligája negyeddöntőiben a Real Madrid-Manchester álommeccset ví­vott egymással, hiszen Figo pazar csavarása után Raúl kétszer is betalált. Van Nistelroov szépíteni tudott, de az angolok erejéből többre nem futotta. Szokásos gólszegény meccsét ját­szotta a Milan, ezúttal az Ajax ellen ért el dön­tetlent. Real Madrid-Manchester 3-1 - G: Figo (12.), Raúl (27. és 49.) ill. van Nistelrooy (51.). A világ két legnagyobb klubja, a klubvilá-Sport 2003. ÁPRILIS 11. KÓMÁBAN A VILÁGBAJNOK Április 6. Kató Dajdzsiro két éve a 250 köbcentisek között hódította el a vi­lágbajnoki címet, tavaly pedig diadal­maskodott a Japán Nagydíjon. Március végén született meg a második gyereke, és szerette volna kisfiát újabb sikerrel köszönteni. Az idén már MotoGP-ben - korábbi nevén az ötszáz köbcentisek - szereplő japán versenyző három körrel a rajt után bukott és fej-, nyak-, valamint hát­sérülésekkel szállították kórházba. A 26 éves Kató az egyik kanyarban 200km/h­­s sebességnél elvesztette uralmát Hon­dája felett, s kivágódott a pályáról. A mentőhelikopterben egy rövid idő­re megállt Kató szí­ve, de az orvosok sikeresen újraélesz­tették. Állapota azonban továbbra is életveszélyes, a szakvélemény sze­rint a következő 48 óra létfontosságú. Ha azonban fel is ébred a kómából, olyan mértékű agy­­károsodást szenve­dett, hogy csak gép segítségével lesz képes lélegezni. Rá­adásul mindemellett a harmadik és a negyedik csigolyája között elsza­kadt a gerincvelő, azaz nyaktól lefelé gyakorla­tilag lebénult. "Csak a gyors beavat­kozásnak köszönhető, hogy Kató még él" - mondta Claudio Macchiagodena, a szuzukai pálya orvosi igazgatója. "Ugyanakkor a versenyző kómában van, s az életéért küzd" -zárta szomorú mondandóját. (Az első edzésen az olasz Melandri lábtörést szenvedett, valószínűleg három hónapig nem versenyezhet.) A futamot a tavalyi világelső olasz, Valentino Rosi nyerte meg, a 250 kcm­­esek között a San Marino-i Manuel Poggiali, míg a 125 kcm-es géposztály versenyében az olasz Stefano Perugini állhatott a dobogó legmagasabb fokára. A legkisebb kategóriában induló ma­gyarok közül Talmácsi Gábor a 14. he­lyen végzett, s így két pontot szerzett, Tóth Imre a 24. lett, míg Lénáit Péter a 3. körben kiesett. Räikkönen nyerte a flúgos-futamot Április 6. Örült száguldást hozott az idei Forma 1-es világbajnokság negye­dik versenye, a Brazil Nagydíj. Órákkal a futam előtt még azt sem lehetett bizto­san tudni, hogy elstartol-e a mezőny, tudniillik az eső miatt állt a víz az asz­faltcsíkon. A Nemzetközi Automobil Szövetség döntött: lesz verseny, bár a látottak alapján talán mégiscsak böl­­csebb dolog lett volna halasztani. Az au­tók ugyanis úgy hullottak, mint a le­gyek. Á pilóták alig-alig tudták az asz­falton tartani a gépeket, az esős verse­nyeket kedvelő Michael Schumacher például a huszonkilencedik körben volt kénytelen kiállni, miután kicsúszott egy kanyarban... Fernando Alonso még rosszabbul járt, a spanyolt az eredményhirdetés előtt kórházba szállították. A Renault spanyol versenyzője nagy sebességgel az ausztrál Mark Webber (Jaguar) autó­jának csapódott. Alonso ki tudott szállni a roncsból, de látható­an sokkot kapott. Az el­ső vizsgálatok szerint nincs komoly sérülése. A futam legizgalma­sabb részét körről-kör­­re közöljük: 43. kör: Alonso 10 mp-es büntetést ka­pott, megállás nélkül át kellett hajtania a box­­utcán. A Renault spa­nyol versenyzője ugyanis előzött, ami­kor sárga zászlót len­gettek. Ez pedig ti­los! 45. kör: Barrichello meg­előzte az első ka­nyarban hibázó Coulthardot, s a kö­zönség nagy örö­mére átvette a veze­tést. 47. kör: az élen haladó brazil pilóta autója defekt miatt lelassult, majd le is állt. így újra Coulthard vezetett Räikkönen előtt. 51. kör: az éllo­vas skót versenyző 8.7 mp-et töltött a boxban, így csapattársa vette át a veze­tést. 54. kör: az olasz Giancarlo Fisichella megelőzte a hibázó Räikkönent, s az él­re állt. Közben a hetedik helyen haladó ausztrál Mark Webber (Jaguar) megpör­­dült, s nagy sebességgel a falnak csapó­dott. Az autó eleje leszakadt, szerencsé­re a versenyző sértetlenül úszta meg a balesetet. Ekkor beküldték a safety cart, pillanatokkal ké­sőbb Alonso nagy sebesség­gel a pályán álló Jaguarnak, majd a gumifalnak vágódott. A versenyző sokkot kapott, s úgy tűnt, sérüléseket is szen­vedett. Leintették a futamot, s Fisichella autója éppen ek­kor gyulladt ki a boxutcában! A végeredményt a két körrel korábbi pozíció alapján hir­dették ki, így Räikkönen nyert Fisichella és Alonso előtt.