Stadion - húsvéti ajándékújság (1995)

A FRADI FUTBALLMÚZEUM húsvéti ajándékújságja Szerkesztette: Nagy Béla 1995. április 15-én az FTC és a Kispest-Honvéd csapatai bajnoki mérkőzésen immár 60. alkalom­mal találkoznak a Népstadionban. A két csapat egymás elleni mérlege; FTC győzelem: 26, Honvéd győze­lem: 22, Döntetlen: 11 A gólkülönbség 115-108 - a Honvéd javára! Most pedig következzenek a mérkő­zések - amelyek majd mindig rangadók voltak... ® 1954. március 21. Honvéd-Kinizsi 2-0 Gólszerzők: Puskás, Machos Honvéd: Grosics-Rákóczi, Lóránt, Palicskó-Bozsik, Bányai-Budai, Ko­csis, Machos, Puskás, Czibor Kinizsi: Gulyás-Rudas, Kispéter, Ombódi-Szabó, Dékány-Láng, Orosz, Mátrai, Vilezsál, Mészáros. Cs.: Kertész A 80 ezres szurkolósereg az első fél­időben látott jobb játékot, a gólok is ek­kor estek. A két csapat egymás elleni el­ső gólját a Népstadionban Puskás sze­rezte. ® 1954. november 7. Honvéd-Kinizsi 3-1 G: Czibor, Fenyvesi, Kocsis, Czibor Honvéd: Grosics-Rákóczi, Lóránt, Kovács-Bozsik, Bányai-Budai, Kocsis, Tichy, Babolcsai, Czibor. Cs: Töröcsik Kinizsi: Gulyás-Ombódi, Kispéter, Dalnoki-Szabó, Dékány-Láng, Orosz, Mátrai, Vilezsál, Fenyvesi. Cs.: Borsos A Honvéd-Fradi meccsek első ferenc­városi gólját Fenyvesi szerezte: all. fél­idő elején Fenyvesi elhúzott Bozsik, majd Bányai mellett és a kifutó Grosics mellett a kapuba lőtte a labdát. Ezután Mátraiék mindent egy lapra feltéve támadtak, s bizony a 64. percben már-már gólt kiáltottak a nézők. Orosz lövését Grosics kapufára ütve védte, majd a visszapattanó labdát Vilezsál mellé durrantotta... A tapasztalt Honvéd csatárok következtek.. ® 1955. március 27. Kinizsi-Honvéd 0-0 Kinizsi: Gulyás-Mátrai, Kispéter, Dalnoki-Szabó, Dékány-Láng, Orosz, Ombódi, Vilezsál, Fenyvesi Honvéd: Faragó-Rákóczi, Palicskó, Bányai-Bozsik, Kotász-Czibor, Kocsis, Tichy, Puskás, Babolcsai A találkozó egy nevezetes nézőcsú- csot hozott: 98 000 szurkoló volt a Népstadion lelátóin! Ennyi néző a Fra­dinak bajnoki meccsén sem előtte, sem utána soha nem volt. A legnagyobb gól­szerzési lehetőség Puskás előtt adódott: csavart szabadrúgását azonban Gulyás nagy bravúrral védte. Nem volt egyolda­lú a játék, hiszen a Kinizsi a 77. percben már a tizedik szögletét lőtte... Gólt azonban a majd 100 ezer néző ezen a na­pon nem láthatott ® 1955. június 20. Kinizsi-Honvéd 4-4 G: Machos, Puskás, Orosz, Czibor, Borsos, Borsos, Fenyvesi Kinizsi: Gulyás-Mátrai, Henni 11, Bencsik-Szabó, Ombódi-Kertész, Bor­sos, Orosz, Vilezsál, Fenyvesi Honvéd: Faragó-Rákóczi, Lóránt, Kotász-Bozsik, Bányai-Budai, Kocsis, Machos, Puskás, Czibor A kosárlabda EB miatt egy hétfői na­pon rendezték ezt a rangadót. A Honvéd már kétszer is 3 góllal vezetett! A 76. percben azonban már 4-4 volt az ered­mény! A tartalékos Üllői úti csapatnak ez az eredmény óriási bravúrnak számí­tott. A védelem Gulyással az élen nagy­szerűen helytállt. Borsos Miki pedig éle­te legnagyobb meccseként emlegette ezt a Népstadionbeli 90 percet... ® 1956. április 21. llonvcd-Kinizsi 2-1 G: Machos, Kocsis, Vilezsál Honvéd: Faragó-Rákóczi, Palicskó, Dudás-Bozsik, Kotász-Budai, Kocsis, Machos, Puskás, Babolcsai Kinizsi: Gulyás-Mátrai, Kispéter, Dalnoki-Nemes, Dékány-Láng, Orosz, Ombódi, Vilezsál, Fenyvesi Egy órai játék után estek a Honvéd gólok, míg Vilezsál a 80. percben talált a kapuba. Az utolsó percben Faragó hi­bájából majdnem az egyenlítés is meg­történt. Egyébként Puskás is lőtt egy gólt, de azt a bíró lökés miatt érvényte­lenítette. Puskás ezt követően megsértet­te a bírót, aki Öcsit kiállította... ® 1956. szeptember 2. Honvéd-Kinizsi 3-2 G: Kocsis, Dalnoki (öngól), Orosz, Orosz, Machos Honvéd: Faragó-Dudás, Bányai, Pa­licskó-Bozsik, Kotász-Budai, Kocsis, Tichy, Machos, Czibor Kinizsi: Gulyás-Mátrai, Henni II, Dalnoki-Nemes, Dékány-Kertész, Orosz, Ombódi, Vilezsál, Fenyvesi A két csapat első Népstadionbeli ön­gólját Dalnoki látványosan szerezte: Czibor elől hazaemelte a labdát, de rosszul találta el, s az a jobb felső sarok­ba hullott... Ezután két nagyszerű gólt lőtt a jól játszó Orosz! Két gólja után a har­madik is a lábában volt: tíz méterről a ka­puból kifutó Faragóba lőtte a labdát... ® 1957. június 8. FTC-Honvéd 2-1 G: Orosz, Tichy, Orosz FTC: Gulyás-Ombódi, Mátrai, Dal­noki-Gerendás, Dékány-Tolonics, Bor­sos, Orosz, Vilezsál, Fenyvesi Honvéd: Faragó-Rákóczi, Bányai, Solti, Bozsik, Kotász-Töröcsik II, Ma­chos, Tichy, Töröcsik I, Timár Ha Kinizsi néven nem is, de FTC né­ven már elsőre győzött az Üllői úti gár­da. Ez volt az egyidényes bajnokság zá­rómérkőzése és ezzel a 2 ponttal végzett az FTC a 4. helyen. A végeredmény már a 37. percre kialakult. Zöld-fehérben Orosz szerezte az első Népstadionbeli gólokat a piros-fehérek ellen. ® 1957. december 1. Honvéd-FTC 2-0 G: Tichy, Tichy Honvéd: Varga-Töröcsik II, Solti, Dudás-Bányai, Kotász-Budai, Machos, Bozsik, Tichy, Töröcsik I FTC: Horváth-Thomann, Mátrai, Dal­noki-Gerendás, Dékány dr.-Rákosi, Bor­sós, Ombódi, Friedmanszky, Fenyvesi A Honvéd végig jobban játszott és kétgólos győzelme reális volt. Érdekes egyébként, hogy az első gólnál hibázó Horváth kapus, Tichy tizenegyesét majdnem kifogta.. ® 1958. április 3. FTC-Honvéd 1-0 G: Dálnoki FTC: Gulyás-Ombódi, Mátrai, Láng-Gerendás, Dékány dr.-Dálnoki, Orosz, Friedmanszky, Vilezsál, Rákosi Honvéd: Kovács-Töröcsik II, Solti, Dudás-Bozsik, Bányai-Budai, Töröcsik I, Machos, Kotász, Tichy A nagy érdeklődéssel várt rangadóra 60 000 néző váltott jegyet! A győztes gól az első félidő végén esett: Fried­manszky labdáját Dálnoki mintegy 13 méterről lőtte a kapuba. Ez volt az első eset, hogy Fradi meccset közvetített a te­levízió! Tehát Dálnoki Jóska találata volt az első Fradi „tv-s gól”! Honvéd gól is eshetett volna - de a játékvezető nem adott meg egy jogos 11 -est a piros-fehé­rek javára. ® 1958. december 14. Honvéd-FTC 5-1 G:Vilezsál, Kazinczy, Machos, Kazinczy, Tichy, Machos Honvéd: Faragó-Töröcsik II, Bányai, Dudás-Bozsik, Töröcsik I-Budai, Ka­zinczy, Machos, Tichy, Gilicz FTC: Virág-Győri-Kiss, Mátrai, Berta-Gerendás, Dékány dr.-Kertész, Orosz, Rákosi, Vilezsál, Fenyvesi Vilezsál szemfüles góljával a Fradi több, mint egy órán át 1-0-ra vezetett. Egyenlítés után, aztán az utolsó 22 perc­ben a Fradi nég gólt kapott! © 1959. május 24. FTC-Honvéd 4-3 G: Friedmanszky, Friedmanszky, Tichy, Friedmanszky, Regős, Albert, Töröcsik I FTC: Virág-Berta, Gerendás, Tho- man-Vilezsál, Dékány dr.-Dálnoki, Al­bert, Friedmanszky, Rákosi, Fenyvesi Honvéd: Faragó-Szőcs, Solti, Du- dás-Töröcsik I, Kotász-Budai, Ka­zinczy, Tichy, Gilicz, Regős A tartalékos Ferencváros meglepő, de megérdemelt győzelmet aratott. A máso­dik gólt a Fradi nem mindennapi módon kapta: Virág egy labdát kiejtett, majd utána kapott és még a gólvonal előtt el­érte. A játékvezető azonban gólt ítélt! A 75 ezer néző tüntetése és a partjelző len- getése után visszavonta ugyan a gólt, de a labdát a gólvonal előtt dobta fel! A nagy tumultusban a labda végül a Fradi kapujába került. A hosszantartó óriási tüntetc közepette Albert a félidő utolsó percébi1 kiugrott a védők közül, min­denkit k selezett és megszerezte a ne­gyedik golt. Ez volt Flóri első „rangadó­gólja”, mindjár 2 pontot ért! ® 1959. november 1. FTC-Honvéd 3-2 G: Orosz, Gilicz, Kazinczy, Albert, Rákosi FTC: Landi-Mátrai, Gerendás, Dal- noki-Vilezsál, Dékány dr.-Fried- manszky, Orosz, Albert, Rákosi, Feny­vesi Honvéd: Faragó-Szőcs, Solti, Du­dás-Bozsik, Kotász-Budai, Kazinczy, Tichy, Töröcsik I, Gilicz A nagy fordulat az 53-54. percben volt: Albert kiegyenlített, majd a kezdés után Orosz labdájával Rákosi ugrott ki és kilenc méterről a kapuba lőtte a ki­lencedik kerületiek győztes gólját. ® 1960. május 1. FTC-Honvéd 2-2 G: Tichy, Tichy, Vilezsál, Dalnoki FTC: Landi-Berta, Mátrai, Dalnoki- Kocsis, Dékány dr.-Rákosi, Orosz, Al­bert, Vilezsál, Fenyvesi Honvéd: Faragó-Szűcs, Solti, Bá­nyai-Bozsik, Galambos-Csinis, Budai, Tichy, Kotász, Szilasi „A 76. percben Dalnoki mintegy 30 méterről élesen a kapu felé rúgta a lab­dát. Az éles, lapos lövés elcsúszott a lá­bak között, Faragó későn vetődött és a labda a bal sarokba gurult. A hátralévő idő alatt a Ferencváros támadott. Egy perccel a befejezés előtt Rákosi éles, la­pos labdája a belső kapufáról pattant vissza.” (Népsport' ® 1960. december 4. Honvéd-FTC 4-2 G: Nógrádi, Tichy, Tichy (11-es), Cserjés, Friedmanszky, Albert Honvéd: Faragó-Töröcsik I, Szőcs, Józsa-Galambos, Kotász-Cserjés, Tichy, Bozsik, Gilicz, Nógrádi FTC: Horváth-Mátrai, Gerendás, Sá-