Zöld Sasok (1990-2005)

1991 / 5. szám

6 ZÖLD SASOK k FRADI AJÁNDÉKBOLTBAN MINDENKI Az FTC labdarúgócsapata 1901. április 21-én játszotta első bajnoki mér­kőzését. Ákilenc évtized alatt a Fradi immár elérkezett 200 000. olyan per­céhez, amelyet bajnoki találkozókon a pályán töltött! Mennyi nagyszerű örömteli pillanatot, csodás percet élt át ez a csapat, és hűséges közönsége! Önök közül sokan felsóhajtottak már - be kár, hogy nem láttam ezt vagy azt a Sárosi, Toldi vagy éppen Albert gólt... Az ifjabb generációnak még egy Nyilasi gól is tovatűnt, nem tapsolhatott a híres alakításoknak. Lapunk segítségével most mégis mindenki „birtokolhat” egy percet a kétszázezerből! Folyamatosan közöljük a nevezetes Fradi futballperceket - és azokat labdarúgó-szakosztályunk 90 éves jubileumán 90 Ft-ért bárki „megveheti”! Hogy is néz ki mindez a gyakorlatban? Lapunkban mindig közlünk felejthetetlen Fradi futballpillanatokat - döntően természetesen szép gólokat - és akinek valamelyik megtetszik, nevére írhatja. A Fradi ajándékboltban az érkezés sorrendjében, a 90 Ft befizetése mellett bárki „megveheti” a neki tetsző Fradi percet. Miután már „elkelt” kétszáz Fradi fiitballperc története, egy - a Zöld Sasok fényképes magazinhoz hasonló al­bumban - a név feltüntetésével publikálásra kerül a megvásárolt perc. Addig is a 90 Ft befizetését követően - átvételi elismervény helyett - egy névreszóló emléklapot kap a kedves szurkoló a lapból kivágott perc törté­netének a felragasztására... „ELADÓ" percek... 1974. június 1. Üllői út: Ferencváros-MTK 2-1 A találkozó 17 órakor kez­dődött és 6 perccel a kezdés után Nyilasi erős labdája a bal kapufáról vágódott ki. Ez volt az új stadionban az első ka­pufalövés... Feljegyeztük az új stadionban esett első fe­rencvárosi gól időpontját is: 17 óra 22 perckor Branikovits szerezte! Bálint mesterien in­dította Branikovitsot. A csatár a 16-oson belül előbb elvétet­te a labdát, majd mielőtt Cse- tényi közbetudott volna avat­kozni, újból megszerezte és 14 méterről a kapu közepébe lőtt! Óriási öröm és tapsvihar köszöntötte a sporttörténeti gólt... * 1958. április 3. Népstadi­on: FTC-Bp. Honvéd 1-0 Hatvanezren a helyszínen és néhány ezren a televízió képernyője előtt figyelték a rangadó alakulását. A mérkő­zés egyetlen gólja az első fél­idő utolsó percében született meg: Friedmanszky a Hon­véd tizenhatosán harcolt a labdáért, megszerezte azt, jobbra perdítette Dálnoki II elé. A jobbszélső 13 méterről, nagy erővel, védhetetlenül, a jobb alsó sarokba bombá­zott! A győztes gól dicsősé­gén kívül ez a gól azért is ne­vezetes, mert ez volt az első olyan ferencvárosi gól - ame­lyet a televízió élőben közvetí­tett! Ugyanis Fradi meccsről ekkor volt először közvetí­tés... * 1980. november 29. Üllői út: FTC-Kaposvár 6-2 Ezen a „gálamérkőzésen” Nyilasi nevét háromszor is ki­írták a Fradi-pálya villanyújsá­gára - gólszerzőként! Előbb „rálépős” cselekkel két védőt .háromfelé küldve, kapust ki­cselezve talált a kapuba. Egy kapusról kipattanó labda is Nyíl zsákmányaként perdült a hálóba... A legérdekesebb azonban az a gólja volt, ami­kor 10 méterről a bal alsó sa­rokba továbbította a labdát. A háló éppen azon a részen lyu­kas volt, s a labda továbbgu­rult, és a kapu háta mögött állt meg. Többen azt hitték nem is esett gól. A játékvezető azon­ban jól látta az esetet és kö­zépre mutatott. Ez volt Tibi „hálószaggató” gólja... * 1945. május 6. Üllői út: Vasas-FTC 2-1 Ez a mérkőzés azért törté­nelmi, mert az „új világban” ez volt a Ferencváros első bajno­ki kilencven perce. Első gó­lunk története: „A 20. percben Gyetvai beadására Aknavöl­gyi kijön, de megcsúszik, Tóth is odafut, de neki sem si­kerül elkanalaznia a labdát. Sárosi dr. ott van és besétál vele.” * 1943. december 5. Üllői út: Ferencváros-BSZKRT 4-1 „A játékvezető fütyült: sza­badrúgás a Ferencváros javá­ra a BSZKRT kapujától 25 mé­terre. Sárosi Béla gyorsan le­tette a labdát s a játékvezető még alig adta meg a jelet a rú­gásra - hatalmas gól táncolt a kapuban! A Béla gyerek lábá­ban olyan különleges, isten­adta erő van, hogy az általa meglőtt labdának az útját sem látni, sem észlelni nem lehet. Sárosi Béla szabadrú­gását - ha jól eltalálja - 20-25 méterre a kaputól, sorfal nél­kül nem lehet kivédeni a világ legjobb kapusának sem...” * 1981. június 13. Üllői út: Ferencváros-PMSC 4-0 Az Üllői úti szezonzárón a 80. percben Nyilasi egyedül kitört, elfektette az eléje kifutó Katzirzot, továbbvitte a lab­dát, majd 14 méterről a visz- szafutó hátvédek között az üres kapuba lőtt, 4-0! Ez volt Tibi „ezüstcipős” évének har­mincadik gólja. A harmincból 23 gólt az Üllői úti pályán, hár­mat a Népstadionban, négyet vidéki pályákon szerzett. Egyébként a harmincból nyolc fejes és négy tizen­egyes gól volt. • 1967. augusztus 6. Nép­stadion: FTC-Gyóri ETO 2-0 Már a kilencedik percben dübörgő vastapsot kapott egy szép Szőke, Varga, Albert akció, amelynek a végén a kö­zépcsatár csukafejese alig kerülte el a kaput. Később Ka­tona beadását fejelte hason­lóképpen - ekkor már a háló­ba! A látványos produkció közben megsérült, letámo­gatták a pályáról - a nézők pedig felállva helyükről vas­tapssal búcsúztatták a Fe­rencváros gólkirályát... * 1938. április 3. Hungária krt: Ferencváros-Phőbus 3- 1 A harmadik gól volt a leg­szebb: „A II. félidő 10. percé­ben Sárosi dr. pompásan per­díti ki a labdát Bíró elé, aki nagyszerű iramban rögtön a kapura veszi az irányt. Fekete igyekszik szerelni, s amikor ez szabályosan nem sikerül, kézzel próbálkozik, de Bírót nem lehet feltartani. Tíz mé­ternyire a kaputól irtózatos erővel lövi a labdát félmaga- san a bal sarokba. Hatalmas tapsvihar üdvözli a fiatal csa­tár remek teljesítményét.” * 1953. november 1. Néps­tadion: Bp. Kinlzsi-Bp. Pos­tás 4-3 Első győzelmünk a Népsta­dionban! A hét gól közül hat potyagól ízű volt. A Kinizsi ne­gyedik gólja például így esett: „Kispéter 60 méteres felsza­badító rúgása egészen a Pos­tás 16-osán belülre szállt. Mu­raközi, a Postás kapusa kiej­tette a felpattanó labdát, Mát­rai ott termett és egyszerűen besétált vele a kapuba...” * 1966. május 29. Népsta­dion: FTC-Vasas 4-4 A Vasas már 3-0-ra, majd 4- 2-re is vezetett! A zöld-fehé­rek azonban nem adták fel a küzdelmet és behozták hátrá­nyukat. Az egyenlítő gól törté­nete: a Fradi egy jobb oldali támadása után a Vasas vé­dők egymást zavarták, Albert át tudta venni közöttük a lab­dát, de Berendi buktatta. A já­tékvezető 11 -es ítélete után iz­zó légkör alakult ki. Hosszas huzavona közben a játékve­zetőt megsértő Mészölyt ki kellett állítani, míg végre No- vák a 11-est végrehajthatta. Dezsőnek, mint oly sokszor, ezúttal is helyén volt a szíve: a kapust becsapva értékesítet­te ezt a sorsdöntő 11 -est is - ... Hogy mikor? A kilencvene­dik percben! * 1910. február 20. Mille­náris: FTC-BTC 5-3 Schlosser ezen a meccsen igen csak főszereplő voit: el­őbb szerzett két gólt, majd a sérült Fritz helyett a kapuba kényszerült! És mit tesz a sors - a 60. percben a bíró bünte­tőt ítélt az FTC elleni A kapu­ban a görbelábú gólkirály ide­gesen izeg-mozog. Jön a lö­vés - és Slózi kiüti a labdát! Ritka pillanat: a gólkirály, gólt hárított! ♦ 1958. szeptember 7. Üllői út: FTC-Csepel 1-1 „A 61. percben Fenyvesi el­nyomásáért közvetett sza­badrúgást ítélt a játékvezető az alapvonal közeléből, a 16- oson belülről. A középre ívelt labdát Kertész kapura fejelte az a gólvonalon álló Kleibán- ról a kapufára, onnan pedig a gólvonalon túlra jutott, 1-1! Zsolt játékvezető habozás nélkül ítélte még a gólt, a cse­peli védők, elsősorban Bakó kapus azonban tiltakozott, közben meg is sértette a já­tékvezetőt, mire Zsolt a cse­peli kapust kiállította. A kapus végül nagynehezen elhagyta a játékteret és Kleibán állt be a kapuba. Kétszer is bravúrral védett...” * 1956. május 13. Üllői út: Bp. Kinizsi-Tatabányai B. 3- 2 A győztes gól az utolsó per­cekben így született meg: „A 84. percben Grosics kiejtett egy labdát, majd utána futva a 16-oson kívül elütötte a ráro­hanó csatárok elől. A18 méte­res szabadrúgásnak Mátrai készülődött neki, de Csabai váratlanul meglendítette a lá­bát - és a bal felső sarokba ívelte a labdát, 3-2!” * 1928. május 13. Üllői út: Hungária-Ferencváros 2-1 Takács II szemfüles góllal szerezte meg a vezetést: Fe­hér a Hungária kapusa ki akarta rúgni a labdát. Amikor a lába elé dobta, Takács II ott termett és a hálóba nyomta a labdát anélkül, hogy Fehér­hez ért volna. A játékvezető természetesen gólt ítélt - a fe­rencvárosi közönség pedig harsányan éltette a Fradi szemfüles csatárát. * 1959. október 28. Népsta­dion: FTC-Tatabánya 1-1 Hatvanezer néző előtt este fél nyolckor kezdődött a talál­kozó a fényárban úszó Néps­tadionban. A Fradi első vil­lanyfényes bajnoki mérkőzé­se csak félsikerrel zárult az ek­kor legjobb vidéki csapatnak számító Tatabánya ellen. „A Ferencváros úgyszólván végigtámadta a mérkőzést. Sokszor szinte nyomasztó volt az FTC fölénye, de a zöld­fehérek ezt a fölényt nem tud­ták hasznosítani. Helyzeteik közül csak egyet tudtak gólra váltani. A 70. percben Feny­vesi szögletrúgása után Al- berthez került a labda, a kö­zépcsatár megemelte, aztán 14 méterről kapásból nagy erővel védhetetlenül a bal fel-, ső sarokba vágta.” A Fradi el­ső villanyfényes bajnoki gólját tehát Albert neve fémjelzi. * 1959. november 15. Nép­stadion: Ferencváro8-BVSC 5-1 „A maga nemében páratlan csatárbravúrral lepte meg a Népstadion közönségét Al­bert. A zöld-fehérek fiatal, vá­logatott csatára egymásután 4 góllal terhelte meg a BVSC hálóját, 4 fejesgóllal! A közép­csatárt játszó fiatal Albert már ma, 18 éves korában is kitűnik még jó formában lévő társai közül is. Ez a fiú hétről hétre erőteljesebbé válik, a labda urává, s van bátorsága olyan egyéni megoldásokra, ami­lyenek ma másoknak aligha sikerülnének.” Négy gólt pedig azóta sem sikerült senkinek - egy meccsen fejelni... * 1949. március 26. Üllői út: Ferencváros-Kistext 8-0 A bajnokságban korábban 99 gólt rúgott a Fradi. A száza­dik gól ezen a meccsen, a 16. percben született: „Kocsis egyedül tör kapura, már a 16- oson belül van, amikor lő. A labda a kifutó Fogarassyról ki­pattan, másodszorra is Ko­csis szerzi meg, s félmagasan a kapu jobb oldalába emeli." Az 1948-49-es bajnokság 100. góljáért Kocsis a szurko­lóktól emlékül egy labdarúgó szobrot kapott... * 1948. november 1. Üllői út: FTC-Győrl ETO 13-0 Az NB I kiírása óta mindmá­ig ez a legnagyobb gólarányú ferencvárosi győzelem! Egy érdekes öngól is színezte a fe­rencvárosi gólzáport: Czibor felvágásáért a játékvezető 11 - est ítélt. A büntetőt Mészáros József lőtte - a labda a kapu­fán csattant, majd a lécről a kapus lábára, onnan pedig a hálóba pattant... A magyar labdarúgásban napjainkig egyedülálló csúcs­nak számít az FTC ekkori má­sodik félidei teljesítménye. Tíz bajnoki forduló lejátszása után ugyanis a Fradi a II. fél­időkben egyetlen gólt sem kapott, a második félidei gól­aránya pedig 34-0 volt! Ez a csúcs szinte megdönthetet­len... 1901. december 22. Mille­náris: FTC-Rákosszentmi- hály 10-2 „A mérkőzést a ferencváro­siak folytonos támadása jelle­mezte. E támadás olyan in­tenzív volt, hogy például meg­történt az a páratlan eset, hogy Berán az FTC backje fej­jel lőtte a labdát az ellenfél ka­pujába.” Ez volt az első fe­rencvárosi hátvéd által szer­zett gól! * 1903. május 24. Soroksári út: FTC-Tőrekvés8-1 „A Soroksári úti pályán meglehetősen érdektelen küzdelem folyt két elsősosztá­lyú csapat között. Az FTC el­sőrangú csapata ellen a Tö­rekvés SE csapata játszott,