Zala, 1953. december (9. évfolyam, 281-306. szám)

1953-12-08 / 287. szám

* A pénzügyi terv teljesítéséért is harcolnak a nemesnépiek Jócskán lemaradt megyénk pénzügyi tervének teljesítésében. Az ok abból származik, hogy köz­ségi, de járási tanácsaink is elha­nyagolták a begyűjtés mellett az adófizetés szorgalmazását és így a pénzügyi terv teljesítésének nagyrésze az év utolsó hónapjára maradt. Munka tehát bőven van községeink nagyrészében, hogy a hátralékot január 1-ig pótolni tudják. Nagy volt a lemaradás ezelőtt két hónappal Nemesnépen is. KEVÉS GONDOT FORDÍTOTTAK AZ ADÓFIZETÉSRE, inkább csak a begyűjtéssel tö­rődtek. Kancsal Magdolna elv­társnő, a tanács titkára is beis­meri, hogy komoly hibát követ­tek el. Községük az utolsók között kullogott a járásban. Azt azonban belátták, hogy így nem mehet tovább. Nem veszé­lyeztethetik községük jó hírnevét azzal, hogy éppen ezen a téren maradjanak le. Megbeszélésre hívták össze a tanács tagjait, az állandóbizottságok vezetőit és el­határozták, hogy széleskörű fel­világosító munkát kezdenek a pénzügyi terv teljesítésének meg­javítására. A tanácstitkár elvtársnő is sza­bad estéiben több alkalommal FELKERESTE A KÖZSÉG DOLGOZÓ PARASZTJAIT. De nem ajtóstól rohant a házba. Elbeszélgetett velük a község pro­blémáiról, szó esett a bolt áruel­látásáról és több más hiányosság­ról. De nem csupán ilyen dolgokról beszélgettek Örömmel fogadták a tanács tagjait, az állandóbizottsá­gok elnökeit, a dolgozó parasztok. Kérték, hogy magyarázzanak meg tüzetesebben egy-egy őket érdeklő rendeletet, határozatot. így me­leg, közvetlen kapcsolat alakult ki a község vezetői és dolgozói között. MEGNŐTT A DOLGOZÓ PARASZTOK BIZALMA, mert látták, hogy a vezetők szí­vesen adnak felvilágosítást kér­déseikre és a hiányosságokon igyekeznek javítani. Mindjobban, megjavult a község földműves- szövetkezeti boltjának áruellátása és ma már nincs hiány semmiben. A beszélgetések során szó esett az adófizetésről is. Bizony a dol­gozók is pironkodva vették tudo­másul, hogy községük az utolsók között van a járásban. Sokat tanultak a beszélgetések­ből. Belátták, hogy államunk az általuk befizetett adóforintokból mennyi mindent épít, ez teszi szebbé a község dolgozóinak éle­tét is. Szívesebben fizették az adót azért is. mert meggyőződtek arról, hogy a tanács törődik pro­blémáikkal és igyekszik segíteni azokon. Nem csoda ezekután, hogy NAPRÖL-NAPRA JAVULT AZ ADÓBEFIZETÉS. Ma már büszkén mondják, hogy az utolsók közül felverekedték magukat az elsők közé. December 3-ig 80 százalékra teljesítették pénzügyi tervüket. De az ered­mények nem teszik önelégültté őket. Tovább folytatják a megkez­dett és eredményesnek látszó mó­don. December 3-án is 3000 fo­rint adót fizettek be. Néhány egészen szép példa bi­zonyítja a tanács és az állandó­bizottságok jó munkáját, özvegy Dénes Farkasnénak 2800 forint adóhátraléka volt. Miután eíbe- s'zélgettek vele, néhány nap múl­va egyösszegben rendezte adóját. Rákos Gyula 120 forinttal volt elmaradva. Ő sem sokat késieke dett azután, hogy felkeresték a tanácstól. Ma már neki sincsen hátraléka. Sok-sok hasonló példa bizonyít­ja, hogy nem tartozik a „lehetet­len“ dolgok közé egyetlen község­ben sem a pénzügyi terv pontos teljesítése. Jó szóval, okos beszéd­del, meggyőző érvekkel, a tanács és a dolgozók közötti kapcsolat megszilárdításával, elmélyítésével igen szép eredményeket lehet el­érni. Ha a tanács a dolgozók ügyeinek elintézésével megszerzi a bizalmat, utána könnyebben megy minden, utána már nincs „lehe- tetlen‘‘ dolog. Ezt bizonyítja Ne­mesnép példája, ahol ezzel a módszerrel két hónap alatt be­hozták lemaradásukat és A LEGJOBBAK LETTEK JÁRÁSUKBAN Példát vehet Nemesnéptől Bag- lad, Kálócfa, Kozmadombja és mindazon községek, ahol még min­dig tétlenkednek, még mindig ha­logatják a munka megkezdését. Induljanak harcba a kormánypro­gramra szellemében, s ne arra várjanak, hogy a dolgozók ön­ként jelentkezzenek, hanem men­jenek ki közéjük, s magyarázzák meg: az ország érdekén túl saját szebb jövőjét is elősegíti az, aki pontosan eleget tesz adófizetési kötelezettségének. Itt az alma, hol az alma... December 3 cin Rózsa Ferenc ,,N cm zörög a haraszí, ha nem fújja, a szél“ cimil cikkében keményen megbírálta a MEZőKER-t. Többek kö­zött megkérdezte: ,.Hol a gyümölcs? “ Hol az alma? Miért nem tartja be a MEZöKER a Népbolt.központ tál kötött keretszerződést cs mi az oka annak, hogy SO mártsa almából csak annak egyharmadát szállí­tották le? Hol van tehát az alma? Érdektelen lenne est a kérdést két újságcikkben is fejtegetni, ér­dektelen lenne akkor, ha ez a kérdés csak Rózsa Ferencet és e cikk író­ját érdekelné. Azonban nem igy áll a helyzet, Az almakérdés egész Zala megye dolgozóit nagyon is ér dekli. Bizonyára a MEZÖKER vezetői, is tudják azt, hogy télen fokozot­tan szükséges a, gyümölcsfogyasztás a vitaminpótlás miatt. Magyaror­szágon a legfontosabb téli gyümöl cs az alma. Talán ismerik a MEZőKER-nél is azt a régi angol közmondást: „Egyél meg minden­nap egy almát és elkerüli házadat az orvos!“ Az alma tehát nemcsak eseme ge, hanem fontos téli vitaminpálló, amelynek rendszeres téli fogyasztása egészségünket védi. A felszabadulás előtt nem volt célja a kormányzatnak a nemes gyümölcsök belföldi fo­gyasztásárnak propagálása. Egy cél volt; as export( ha akár filltres árakért is. Ma azonban más a helyzet. 1 llolékes szerveink mindent megteiiek és tesznek annak érdekében, hogy a belföldi gyümölcs fagy ászt ás minél jobban emelkedjen. A sók gyümölcsö t fogyasztó ember szervezete sokkal jobban ellen Uid állni a különböző megbetegedéseknek. (Például nátha cs influenza). Az okszerű gyermekn evei és pedig ma már elképzelhetetlen a gyümölcsöknek az étrendbe iktatás a nélkül. Fellé'élezzük, hogy fentieket a MEZÖKER illetékesei mind tudják. Feltétlenül, de a gyakorlat, mást mutat. Hogyan lehetséges oM, hagy Zala megyében (gyümölcstermelő me­gye!) ne lehessen megfelelő mennyis 6gü almát kapni? Hol az alma? A MEZŐKET bobjaiban nincs! Ellenben például a bucsuszentlászlói földművesszövetkezet vegyesre,ktáráb an tűzifa és műtrágya szomszédságá- bo/n, ablaknélküli, h iányos telözeiü h clyiségben 3 mázsa alma van, szépen ládába rakva egymás tetején. Más b aja nincs, csak az, hogy teljesén meg­rothadt, olyannyira, hogy most már disznóetetésre sem lenne alkalmas, A szövetkezel és az alma is várta a száUihást, ami hónapokig nem történt meg. A szövetkezet mérgelődött, az alma pedig mivel mérgelődni nem tud, há-t megrothadt. Lehet, hogy a szövetkezet is hibás, egy azonban tény: a bucsu­szentlászlói földművesszövetkezet rak tárában megroáhadt 3 mázsa alma és ki tudja, hány helyen történt h asonló eset. Lehet-e ezeksotán csodálkozni, ha a népboltolc nem kapnak elegendő almát? Nem, ezen nem lehel csodáihoz ni. De azon nagyon lehetne csodál kozni, ha a fenti esetből az illeté­kesek a jövőben nem vonnák le a tan ulságot, RÁKOST GERGELY Kézimunka-szakkör Zalaszentbalázson A zalaszentbalázsi általános is­kola szülői munkaközössége is megértette pártunk és kormány­zatunk határozatait. A nevelők helyes irányításával kézimunka­szakkört alakítottak. A nagy érdeklődés bizonyltja, hogy Zalaszentbalázson az iskola nevelői és a tanulók szülei között jó a kapcsolat. A gelsei föfdművesszövelkezet meg az étolaj Dolgozóink egyre jobban meg­szeretik az ZALÁ-t, mert látják, hogy bátran és nyíltan feltárja a hibákat, segít azok kijavításában, s akit meg-megbirál, az a jövőben úgy dolgozik, hogy hasonló eset ne forduljon elő. Ezért fordulunk mi is ismét a ZALÁ-hoz, mert azt szeretnénk, ha a gelsei földművesszövetkezet a jövőben tervszerűbben dolgoz­na. Az eset a következő volt: November 28-ra összedoboltat- ták vagy 10 község dolgozóit az­zal, hogy ezen a napon étolajat osztanak. Én magam is beszéltem velük telefonon, s meg is kérdez­tem: van-e annyi étolajuk, hogy azzal a zalaszentbalázsi dolgozó­kat is ellássák. Miután megnyug­tató feleletet kaptam, községünk­ben is kidobolták a gelsei föld­művesszövetkezet közleményét. Körülbelül 200 dolgozónk indult neki a meglehetősen nagy útnak kannákkal, üvegekkel. A sok szentbalázsi dolgozó közül mind­össze hárman-négyen kaptak ola­jat, a többiek — az ellenséges ele­mek nem kis örömére — üres üvegekkel tértek haza, s azt mon­dani sem kell: nem a legszebb jelzőkkel illették a gelsei földmű­vesszövetkezet vezetőit. Helyesebb lenne, ha ez a föld­művesszövetkezet a fiókboltok részére is kiadná a nekik járó ét­olajat, igy dolgozóink nem lenné­nek a jövőben kitéve annak, hogy feleslegesen koptassák csizmáju­kat, cipőjüket a 12—15 kilométe­res utón, s feleslegesen töltsenek el fél-napokat. Bedő János vb elnök, Zalaszentbalázs MOZI Zalaegerszeg, december 8—9: bátrak arénája ★ Nagykanizsa, december 8—9: A FLOTTA HŐSE SÉRVKÜTÖK, GUMIIIARIS- NYÁK, LÚDTALPBETÉTEK minden mértékben kaphatók a 61-es szánni illatszerboltban. Za­laegerszeg, Marx-tér 1. Nagykanizsa — Zalaegerszeg 1:1 (hO) Zalaegerszeg, 1000 néző, játékvezető: Nagy K. Nagykanizsa válogatott: Zalán — Ba­logh, Csányi, Kisgál — Kemény, Fet- rovai — Sztraka, Horváth, Téli, Fekete; Kapornaki. Zalaegerszeg válogatott: Danka — Rét­sági, Zsidó, Farkas — Szijjánó, Kerkai — Sinka, Szabados, Kelemen, Loppert, Lbedli. Zalaegerszeg kezdi a játékot, de az első támadást Nagykanizsa csapata ve­zeti, s ennek végén Kapornaki a tizen­hatosról Danka kezébe lő. Két perc múl­va Sinka sokatigérően fut el, de kés­lekedik a lövéssel és szögletre szerelik. A 9. percben Nagykanizsa megszerzi a vezetést: Téli Feketéhez játszik és az összekötő 6 méterről biztosan lő a háló­ba. (1:0). A 15 percben ismét Télinek van helyzete ,de a középcsaiár kapu mellé lő. öt . perc múlva Horváth át­játssza a zalaegerszegi védelmet, 3 mé­terről azonban a kifutó Dankába vágja a labdát Ellentámadás során Sinka te­remt meleg helyzetet Zalán kapuja előtt, de jó beadását a belsők sorra el­hibázzák A 30. percben ismét a zala­egerszegi kapu előtt adódik helyzet: Hor­váth Télit ugratja ki, s a középcsatár 5 méterről, tiszta helyzetben csúnyán mellé lő. A 40. pereben Horváth egyéni játék után erős lapos lövést küld kapura, Danka azonban nagy­szerű vetődéssel ment. A következő percben Téli 15 méteres bombáját huzza le biztos kézzel a zalaegerszegi kapus. A második félidő elején Zalaegerszeg csapata kap jobban lábra. Az 5. percben Szabados fordulásból lőtt, 15 méteres lö­vését Zalán a levegőben úszva védi. A 8 percben Ebedl-i labdáját Kelemen tisz. tán kapja, a kapuiéi 5 méterre azonban óriási helyzetben gyatrán mellé lő. To­vábbra is zalaegerszegi fölény alakul ki. gólt azonban m ..-nem Nagykanizsa ér el: a 18. percben Horváth labdájával Téli, kitör, s Danka csak merész elöreve- tődéssel tud hárítani a középcsatár elöl. Negyedórás hullámzó játék után meg­születik Zalaegerszeg egyenlítő gólja: Sinka a tizenhatos oldalvonaláról vá­ratlanul kapura lő, s a jó! eltalált lab­da a kissé elbámészkodó Zalán felett a jobb felső sarokba hull. (1:1). A 38. perc­ben Szabados tisztára játssza magát, de azután bombája elzug a jobb felső sarok felelt. A 41. percben a kitörő Kelement szabálytalanul akasztják Nagykanizsa vé­dői a tizenhatoson belül. A játékvezető lLest ítél. Sinka szalad a labdának, de éles, lapos lövése elsuhan a jobb ka­pufa melleit, A következő percben Siti- kát a játékvezető sportszerűtlen maga­tartásáért kiállítja. A két város válogatottjának második találkozója közepes iramú, meglehető­sen alacsony színvonalú játékot ho­zott. Az első félidőben Nagykanizsa csa­pata több gólhelyzetet dolgozott , ki, de ezek közül csak egyet tudott érté­kesíteni. A második félidőben Zalaeger­szeg lényegesen többet támadott, a csa­tárok lövőtudománya azonban csak egy gólra futotta. A szebb labdarúgást Nagykanizsa csa­pata játszotta, Zalaegerszeg csapata csak lelkesedésben múlta felül ellen­felét. Az eredmény a mutatott játék alap­ján igazságosnak mondható. Nagykanizsa csapatában Zalán biztos kézzel védett, a gólt talán jobb helyez­kedéssel elháríthatta volna. A hátvédhár­mas végig megbízhatóan látta el felada­tát. Balogh volt közöttük a legjobb, de Csányi és Kisgál is megfelelt A két fe­dezet: Kemény és Petrovai szürkén, de hasznosan játszott. A csatársorban Horváth volt a legjobb Technikája ki­tünően érvényesült, sok meleg helyzetet teremtett. Kár, hogy időnként leállt. Sztraka többször ügyesen játszotta át hátvédjét, a második félidőben azonban elszintelenedett a játéka. Télitől veszé­lyes kitöréseket láttunk, a lövésekkel azonban nem volt szerencséje. Feketét gólja dicséri, Kapornaki nem sok lab­dát kapott. Zalaegerszeg csapatában Danka re­mek formában védett. A hátvédek gyak­ran nem értették meg egymást s ezért játékukba sok hiba csúszott. Aránylag még Zsidó volt közöttük a legjobb, de Rétsági sem sokkal, maradt el tőle. Farkasnak szokatlan volt egy-két kiasz! szissal jobb csapatban játszani. A fede­zetek inkább a védekezésben jeleskedtek, leadásaik azonban gyakran szálltak el­lenfélhez Sinka az első félidőben ját­szott jobban, teljesítményét azonban sportszerűtlensége teljesen lerontotta. Szabados várakozáson felüli teljesít­ményt nyújtott, a mérkőzés második fe­lében is sok jó átadást és lövést lát­tunk tőle. Kelemennek gyengén ment a játék, az összjátékban és a lövésekben is- rengeteget hibázott. Loppert eltűnt a mezőnyben, Ebedli küzdött, de csak mérsékelt sikerrel. Nagy Károly játékvezető több fordí­tott Ítéletével nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a mérkőzés végefelé a közönség kö­rében izgatott légkör alakult ki. Ez történt az NB. Eben: p Bp. Honvéd—Bp. Kinizsi 0:0 Az Üllői úti pályán, közel 40.00(3 néző előtt végig a hét válogatottal játszó Honvéd irányi, tóttá a játékot, de a jól romboló Kini­zsi-védelem és a remekül védő Gulyás minden támadást hárított Bp. Vörös Lobogó—Csepeli Vasas 5:4 (2: # Az első félidőben a bajnokjelölt, a másodikban a csepeli csapat játszott jobban. A Vörös Lobogó góljait Palotás. Sándor, Hidegkúti, Molnár és Preiner (öngól), a Csepeli Vasas góljait Kosa (2). Keszthelyi és Lovász szerezték. Salgótarjáni Vasas—Bp Vasas 3:0 (0:0). A budapesti csapat csak egy fél­időn át volt méltó ellenfele a lelkes és váratlanul jól játszó hazai együttesnek. Góllövök: Szabó, Opova, Csuberda. Szegedi Honvéd—Bp. Dózsa 4:1 (0:1). Szegeden is meglepetés’született. Az első félidőben még jobb volt a fővárosi csa­pat, de szünet után a lelkes szegediek egyre-másra vezették támadásaikat és végeredményben ilven arányban is meg­érdemelten győztek. A gólokat Csáki (2), Cz:ráki, Machos; illetve Aspirány szerezték. Sztálin Vasmű Bpitök—Dorogi Bányász 1:1 (1:0). A csatársorok mindkét csapat­nál gyengén működtek és a jól romboló, kemény védelmek mellett csak kevés gól született A döntetlen eredmény megfe­lel a játék képének. Góllövő:'” Ladányi, illetve Pozsonyi. Győri Vasas— Vörös Lobogó Sor /ex 3:1 (2:0). Győrött a mérkőzés nagyobb ré­szében a Vörös Lobogó csapata volt fö­lényben, de csatárai nem tudták kihasz­nálni helyzeteiket. A győri támadások­ba ritkábbak is, de veszélyesebbek és eredményesebbek voltak Góllövök: Jó- zsa, Budai, Pál fi; illetve Sárvári. OSZTÁLYOZÓ MÉRKŐZÉSEK AZ NB I-BE JUTÁSÉRT: Diósgyőri Vasas—Vasas Izzó 2:1 (1:0). Mindkét félidőben a Vasas izzó támadott többet, a diósgyőri támadások azonban veszélyesebbek voltak. Góllövők: Szigeti, Nagy, illetve Kincses Szikra Gázmüvek—Pécsi Lokomotiv 3:2 (1:1). A Szombathelyen lejátszott mér­kőzésen védelmi hibákból szerzett gól­jaival győzött a fővárosi' csapat, A Pécsi Lokomoíiv egvenrangu ellenfél volt, a Szikra Gázmüvek csatárai ügyesen ’ ki­használták a pécsi védelem megingásait. Góllövök: Száva (2), Moba'csi, illetve Horváth II. és Horváth III SAKK November 29-én délelőtt a zalaeger­szegi járási kulturház sakktermében a nagylcngveli MASZOLAJ újonnan alakult sakkcsapata a zalaegerszegi Potőfi- sporikör sakkcsapatával mérkőzött. A verseny a zalaegerszegiek 7:1 arányú győzelmét hozta, A nagylengyeliek ko­moly küzdelmet vívtak és több játékosuk elfoglaltsága miatt nem komplett csa­pattal álltak ki. A teljes sportszerűség és sakk-barátság jegyében lefolyt mér­kőzést igen élénk érdeklődés kisérte és a _ nagylengyeliek máris visszavágó mérkőzést terveznek, amelyre valószi- írüleg nemsokára sor is kerül. ★ A megyei bajnokságért folyó egyéni verseny Mikosdpusztán december hó 2 án kezdődött és azon a zalaegerszegiek ré­széről Porttsch L., Felső P., Dömölör J-, Rosta S- és Sipos B. vesznek részt. — Az elődöntőnek indult zalaeger­szegi minősítő versenyen kiváló ered­ményeket értek el eddig Portisch F és Dömötör J., a részvevők legifjabb tag­jai, akik a jelek szerint teljesitik a II. oszt minősítéshez szükséges normát P. L. ★ A 12 talátafos TOTO-szelvény: x, I I *, 1, I. 1, I; 1; I; 1; I. 3 TELITALÁLAT Totoe.-edinónyek: 12 találatos 3 darab, .egyenként 37 ezer forint, 11 találato« 108 darab, egyenként 1030 forint, 10 talá- J latos 1406 dgrab. egyenként 100 fortnt I nyereménnyel, « APRÓHIRDETÉS MOTORSZERELŐ^ lakatos szak műn _ kasokat azonnali belépésre felvesz Mezőgazdasági Gépjavító Vállalat Zalaegerszeg. EG\ lovat egy lószerszámot és egy lapostetejü féderes könnyű kocsi1 veszünk. Kórház( Nagykanizsa. (188) FELVÉTEL A ZALAEGERSZEGI ZENEISKOLÁBA. A zalaegerszegi állami zeneiskola felvételt hirdet a következő tansza­kokra: Cselló, nagybőgő, fuvola, oboa, klarinei, fagot Jelentkezések határideje: decem­ber 22. Igazgatóság. ZALA A Magyar Dolgozók Pártja Zala megyei Bizottságának lapla Felelős szerkesztő: Vasvári Ferenc. felelős kiadó: Sőjtőr lános. — Szerke'ztő^ég: Zalaeeerszeg Kossu'h Latos u 22, Telelőn 250. 171. (30 — Kiadóhivatal: Zalaegerszee. Szé- rhenvi tér 4. Telefon: 102 — Készül: a Vasmegyei Nyomdaipari Vállalatnál. Szombafhelv. Kossuth L*|c* u. 6 Telelőn 75 — Felelős vezető: Hofmann Mikló».