Molnár András: Utóvédként a Donnál. Hadiokmányok, harctéri naplók és visszaemlékezések a magyar királyi 9. honvéd könnyű hadosztály történetéhez, 1942-1943 2. - Zalai gyűjtemény 76/2. (Zalaegerszeg, 2014)

17. gyalogezred - Ezredtörzs - 21. Péchy György főhadnagy (17. gyalogezred, ezred 1. segédtiszt) visszaemlékezése, 1942. március - 1943. május (részletek)

sen görbülő formái miatt még a századparancsnok harcálláspontjáról sem tekint­hető át a század védőkörlete. Ezt a dombok előbb leírt alakja okozza. Előre csak 50-60 méterig látni. A németek a védelmi harc vezetését ezért a távbeszélő háló­zatra bízták. Távbeszélővonal rengeteg van. Minden támponttal a zászlóaljpa­rancsnok is közvetlenül beszélhet. (Később tapasztaltuk, hogy mennyire bizony­talan harc közben a távbeszélő vonalas összeköttetés.) A védőállásnak semmi mélysége nincsen. Télen kapaszkodtak itt meg a néme­tek. Minden energiájukat a hideg elleni fedezékek ásására fordították. Futóárok és egyéb tábori erődítési elemek nem találhatók. Azzal érveltek, hogy a talaj oly nagy mélységben át volt fagyva, hogy képtelenség volt az ásás. Ez megfelelt a va­lóságnak, mert bár május elején vagyunk, de a mélyebb rétegek még igen kemé­nyek, fagyottak. Csak a felületen engedett ki a fagy. Az állások előtt némi drót­akadály és műszaki zár volt telepítve. A németek tájékoztatása szerint a szovjet állások két-három kilométerre vannak a saját állásoktól. Ekkora tehát a „senki földje". Május 11-én a déli körletet szemléltük meg. A zászlóaljparancsnok harcállás­pontja Beszegyinotól északra volt. Az állás éppen olyan képet mutatott, mint az északi körletben. Itt is csak megerősített állások voltak támpontszerűen kiképez­ve, közöttük alig térdig érő mélyen kiásott összekötő árkokkal. Ezen a szakaszon laposabb volt a terep, de volt benne pár, a védőállásra merőlegesen futó horhos, melyek alkalmasak voltak a védőállás rejtett megközelítésére. A német zászló­aljparancsnok közlése szerint ebben a körletben támad legtöbbször az ellenség. A szemrevételezés eredményeképpen megállapítottuk, hogy a német védőállás lényegében egy vonal, melynek semmi mélysége nincsen. A 156. gépkocsizó gyalogezred ezt az állást három zászlóaljjal védte, lényege­sen több nehézfegyverrel, és a mi tüzérosztályunknál erősebb tűztámogatást ka­pott. Ezredünknek pedig - az előzetes tájékoztatás szerint - csak kettő zászlóalj áll rendelkezésre, mert egyik zászlóaljunkat a hadosztályparancsnok magának tartaléknak visszatartja. A szemrevételezés befejeztével gépkocsin Kovasevkába vittek bennünket a 16. gépkocsizó gyaloghadosztály harcálláspontjára, ahol lóra ültünk és visszalovagoltunk Mihajlovoba. Távollétünk alatt is érkeztek be szállít­mányok, köztük a 17/1. zászlóalj parancsnoksága is. Megérkezett a hadosztály- parancsnok védelmi intézkedése is. Május 12. A hadosztályparancsnok intézkedése és a szemrevételezéskor lá­tottak alapján nekiláttunk az ezred védelmi tervének kidolgozásához, és ennek megfelelően a felváltásra szóló parancs elkészítéséhez. Az ezred védelmi terve szerint északon a 17/11. zászlóalj balszárnyával csatlakozik a német VII. hadtest védőállásához. Jobb szomszédja a déli körletet felváltó 17/1. zászlóalj, amelynek jobb szomszédja a 47. gyalogezred lesz. Az ezredparancsnok mindkét zászlóaljat 22

Next

/
Thumbnails
Contents