Molnár András (szerk.): Zalaegerszegi honvédek a donnál. A magyar királyi 17. honvéd gyalogezred III. zászlóaljának története, 1942-1943 - Zalai gyűjtemény 74. (Zalaegerszeg, 2013)

Molnár András: A 17/III. zászlóalj a Donnál, 1942-1943 - Kiszállítás és csoportosítás a német hadművelethez (1942. május 3. - június 27.)

köröztek. Éjszakánként kb. egy méter mély védőárkokat ástak, melyeket a bom­bázások idején fedezékül használhattak. Éjjel hol itt, hol ott szórták le terhüket a lassú járatú, „Mari néni" becenevű zavaró bombázó repülők, melyeknek jel­legzetes berregése, állandó, idegőrlő jelenléte a bombáknál is hatékonyabb volt. A zászlóalj nehézfegyver századát ebben az időszakban, a hadművelet kezdete előtt alig egy héttel erősítették meg két db 37 mm-es páncéltörő ágyúval - ezeket Horváth őrmester vette át.66 Péchy György főhadnagy, a 17. gyalogezred ezred első segédtisztje vissza­emlékezése szerint a támadó hadműveletre való felkészülés időszakában nagy­mértékben fokozódott a szovjet légitevékenység: „Egyik éjjeli bombatámadásnál az ezredparancsnokság és az erdőben táborozó III. zászlóaljunk közelében csapódtak be a bombák. Szerencsére nem volt találat.”67 A 9. könnyű hadosztály első vonalban lévő zászlóaljai már május-június folya­mán átestek a tűzkeresztségen és veszteségeket szenvedtek, amikor több alkalom­mal támadás érte azokat.68 Eközben a 17/III. zászlóalj állományának többsége - az éjszakai gyalogmeneteket, a védőárok ásást és a sátorverést leszámítva - lé­nyegében tartalék viszonyban volt és pihent egészen június 27-éig. A géppuskás század egyes rajait azonban időnként az első vonalba vezényelték, és ott az előre­tolt figyelőállásokban teljesítettek szolgálatot. Koszorú Imre tartalékos zászlós, géppuskás szakaszparancsnok emlékei szerint a zalaegerszegi alakulat honvédéi ott szerezték első harctéri tapasztalataikat. Az első vonalban láthatták az ellenség hadmozdulatait, hallhatták a hangját, énekét. Megtanulták, hogyan kell elrejtőzni a fejre célzó szovjet mesterlövészek elől, akik ritkán tévesztették el a célt, és lövé­sük szinte mindig halálos volt. Megismerték a szovjetek által alkalmazott, „nyelv” szerző csapdákat, azt például, amikor táblák kirakásával csalták ki állásaikból a gyanútlan honvédeket. (Ha valaki a tilalom ellenére kiment megnézni a táblák szövegét, azt elfogták, és kihallgatták egységének létszámáról, fegyverzetéről, ellátásáról vagy hangulatáról.) Azt is tapasztalhatták, hogy ahol a szovjetek táma­dást vagy felderítő vállalkozást terveztek, ott előzőleg megtévesztésül viszony­lagos nyugalom, csend uralkodott.69 Egyik alkalommal, május végén vagy június elején a 47/11. zászlóalj védő­állásai elé, Rozsgyesztvenszkoje községhez küldték ki Koszorú Imre hadapród “Horváth Ferenc visszaemlékezése hangszalagon I-II. A hangfelvétel alapján készített, kivonatos visszaemlékezés: Göcseji Múzeum Adattára. 1456-90/1. sz. Horváth Ferenc őrmester visszaemléke­zése. Lejegyezte: Béres Katalin, 1990. (a továbbiakban: GM Adattára 1456-90/1. sz. Horváth Ferenc visszaemlékezése) 2-3. p. 67 HL Tgy. 3184. Péchy György visszaemlékezése 48. p. 68 Szabó Péter 1992. 8-9. p.; Szabó Péter 1995. 305. p.; Szabó Péter 2001. 82. p; Szabó Péter 2012. 257- 258. p. 69 Koszorú Imre visszaemlékezései. „Életem" 11. p., „Emlékezés" 31. p. 30

Next

/
Thumbnails
Contents