Oroszy Zoltán: A zalaegerszegi általános iskolák negyedszázados története - Zalaegerszegi Füzetek 4. (Zalaegerszeg, 1985)
Előszó (Jári Ferenc) - II. Az iskolák helyreállítása, a tanítás megindítása, az általános iskolák létrehozása, a pedagógus képzés és továbbképzés beindulása, az iskolai demokratizmus kezdete (1945—1947)
,,Az 1945. október 9-én Zalaegerszegen megtartandó körzeti iskolafelügyelői értekezlet tárgysorozata: Első nap: 1. Karácsony Imre tanfelügyelő: Általános irányelvek a népiskolai nevelés és oktatás demokratikus szellemében történő átalakításához. 2. Dr. Pásztor Miklós tanügyi titkár: az általános iskola megszervezése. 3. Ortutay Gyula körzeti iskolafelügyelő: az iskolai munka megindításához szükséges helyiségek, tankönyvek, szemléltetési eszközök biztosítása. 4. Bődéi János népművelési titkár: az iskolánkívüli népművelés. 5. Popp György körzeti iskoláiéi ügyelő : gyakorlati tanítás az általános népiskola V. osztályának főid és néprajzi anyagából. 6. Bírálat: Hivatalos bíráló: Kovács Dezső iskoláiéi ügyelő Második nap: 1. Angyal Béla tanügyi tanácsos: a tantervi anyag elrendezése, kiválasztása a 37 000/1945. VKM. sz. rendelettel kiadott utasítás alapján. 2. Nóvák Frigyes körzeti iskolafelügyelő: a tanmenetek elkészítése, felülvizsgálata a 37 000/1945. VKM. sz. rendelet alapján. 3. Tersztenyák József körzeti iskolafelügyelő: szakszervezeti ügyeik. 4. Horváth László körzeti iskolafelügyelő: Gyakorlati tanítás az általános iskola V. osztályának mindennapi kérdések anyagából. 5. Bírálat: Hivatalos bíráló: Bálint Mihály körzeti iskolafelügyelő. 6. Esetleges indítványok. 7. Karácsonyi Imre tanfelügyelő összefoglalója." 48 A fenti napirendek megvitatása után minden körzeti felügyelő a maga területén folytatta az igazgatók felkészítését, akik a tantestületeknek adtaik át a hallottakat. Megindult a folyamat, elindult a pedagógus társadalom az új jövőt aiakító útján. A továbbképzések, átképzések szervezeti kereteit is kialakították. A tankerületi főigazgatói rendelet szerint ,,a nevelők világnézeti átképzésének szélesebb körű és az egyes iskolaközponton túl a távolabbi vidékre is kiterjedő megvalósítása végett olyan szervezet felállítása vált szükségessé, mellyel a feladat remélhetőleg megoldható. A vármegyét ezért körzetekre osztottam fel és az egyes körzetekben a tanfolyam szervezésével egy-egy nevelőt bíztam meg, így: Zalaegerszeg I.: Karácsony Imre, Zalaegerszeg II.: Izsák Gyula." 49 A Deák Ferenc Gimnázium (mai Zrínyi Miklós Gimnázium) 40—5/1946. számú jegyzőkönyve örökítette meg egy „Zalaegerszeg és zalaegerszegi járási pedagógusoknak 1946. október 16, 17, 18. napján a zalaegerszegi állami gimnázium dísztermében tartott demokratikus világnézeti átképző tanfolyam eseményeit. Jelen vannak: Dr. Jáníky István, a zalaegerszegi álla<mj gimnázium mb. igazgató elnökletével a tanügyi igazgatás részéről az iskolaigazgatók, a tanfelügyelő, a pedagógus szakszervezet részéről Pesthy József a helyi csoport elnöke, Matkovics Lajos vármegyei titkár, Baranyai Sándor helyi titkár, továbbá kb. 150 zalaegerszegi és több járási pedagógus. Az elnök ismerteti a folyó évi május 13-án kelt VKM. 54 049/1946. III. u. o. sz. rendeletre hivatkozó 5 005/1945—46. sz. főigazgatói rendeletet, amelyek alapján e tanfolyam megszervezése és egybehívó sa megtör-