Oroszy Zoltán: A zalaegerszegi általános iskolák negyedszázados története - Zalaegerszegi Füzetek 4. (Zalaegerszeg, 1985)

Előszó (Jári Ferenc) - II. Az iskolák helyreállítása, a tanítás megindítása, az általános iskolák létrehozása, a pedagógus képzés és továbbképzés beindulása, az iskolai demokratizmus kezdete (1945—1947)

iL Az iskolák helyreállítása, a tanítás megindítása, az általános iskolák létrehozása, a pedagógus képzés és továbbképzés beindulása, az iskolai demokratizmus kezdete. (1945—1947) A háború vihara egyre inkább közeledett Zalaegerszeghez. 1945 tavaszain már a város határát is elérte. A feszültség egyre nőtt, a lakosságot harckocsi és más akadályok építésére rendelték ki. A német csapatok végtelen sora menekült a városon át. Március 27-én az állomáson tárolt robbanóainyag felrobbant, ki­gyulladt a vasútállomás. Ezt követően egymásután robbantották fel a Zala hida­kat, a városban felüti a fejét a tűz. Sajnos ezek között van a fiúpolgári (mai Pe­tőfi Általános Iskola) épülete is. 1 ,,Az iskolaépület tornatermét a németek felrob­bantották, az teljesen leégett, falai megrepedeztek s így újjáépítésre alkalmat­lanná vált. A robbantás következtében a főépület tetőszerkezete is lángralobbant s leégett." 2 ,.Március 29-én hajnalban Tollbuchin marsall vezette Ukrán Front alárendelt­ségébe tartozó 27. hadsereg előrevetett osztagai, illetve ennek felderítő alegysé­gei elérték a Zalaegerszeghez vezető megközelítési útvonalaikat és felderítették, hogy a német csapatok Ebergény—Nagylengyel—Petrikersztúr irányába megkezd­ték a visszavonulást, de ennek fedezésére Zalaegerszeget nyugatról és délről kö­rülvevő magaslatokon hevenyészett védelemre berendezkedve, jelentős erőket hánytak vissza. Ezért a magasabb egység törzse úgy döntött, hogy az első lépcső jobbszárnyán küzdő alakulatainak főcsapás-irányát Zalaszentiván—Neszeié—Fel­sőbagod irányába fejleszti tovább, a Zalaiövő—ZaJabaksa irányába mért csapás­sal hátába kerülve, visszavonulásra kényszeríti az egerszegi dombokon berendez­kedett német egységeket. Ez az elgondolás helyesnek bizonyult, mert a németek 29-én, a nap folyamán fokozatosan elhagyták állásaikat. A szovjet csapatok meg­tisztították a város környékét és 29-én este, va»aimint 30-án a hajnali órákban be­fejeződött Zalaegerszeg felszabadítása." 3 Az emberek lassan felocsúdtak kábulatukból és az élet megindult. Alig volt azonban élelem. A szoviet hadsereg a város segítségére sietett: ,,A város polgár­mesterének 1945. április 24-én kelt jelentése szerint az orosz katonai parancsnok, Szpektor őrnagy 200 mázsa babot, napi 140 liter tejfelt, hetenként 80 kg vajat utalt ki a lakosság ellátásának megjavítására." 4 A közélet megindulása nehezen ment. A háborús nyomokat még nem takarították el, így a szovjet városparancsnok felszólította a város polgármesterét, ,,hogy takaríttassa el a város utcáiról a harc­kocsiakadályokat, betonkupokat, beásott síndarabokat és mély árkokat. . ." 5

Next

/
Thumbnails
Contents