Vízügyi Közlemények, 1959 (41. évfolyam)
3. füzet - III. Galli László: Műtárgyak alatti szivárgásának számítása rétegezett talajokban közelítő eljárással
$ 378 Galli László így a kutak előtt a műtárgy lábvonalában a fedőrétegekre jutó nyomáskülönbség a 69. sz. egyenlet alapján K mi a=~(H + S g)-S g (80) A legnagyobb nyomáskülönbség mindig két-két kút felezőjében jelentkezik. Itt a /? ü mi n-nál a A S 2 értékkel nagyobb. Ezt a különbséget is a 78. sz. egyenlet szerint levezetve AS 2 = 0,U^~c(H-S) (81) Ebből a nyomáskülönbség legnagyobb értéke ftomax = A) min + AS 2 / (82) A 81. sz. egyenlettel kiszámíthatjuk kut két-két felező távolságában jelentkező piezometrikus szinteket is. S f = S — AS—AS 2 (83) Behelyettesítve a 78. és 81. számú egyenleteket = + 0,11b] (84) Természetesen ez az Sf érték is lehet pozitív, amikor a szint a terep alatt van és lehet negatív is, amikor a terep fölé emelkedik. A kutak nyomáscsökkentő hatása tehát, nagy közelítéssel ugyan, de a fenti rendszerrel mégis meghatározható. A kutaknak a műtárgytól és egymástól való legelőnyösebb távolságát természetesen minden esetben próbálgatással kell felvenni. A leggazdaságosabb megoldás az, ha a kívánt nyomáscsökkentést a legkisebb vízhozammal és a legkevesebb kútszámmal érjük el. Lehet azonban a számításukat úgy is elvégezni, hogy a talajrétegektől függően felvesszük a műtárgy lábvonalában a még megengedhető legnagyobb nyomáskülönbséget és abból visszafelé menve számítjuk ki a kutak előnyös telepítési méreteit. ,3. Példa. Az la) példiiban az alvízi fedőréteg a 2 jelű rétegben a megengedettnél nagyobb mértékű volt a fajlagos ngomásveszteség. Ezért a hidraulikus talajtörés elleni védelem céljából a műtárgy mögött L = 15 m távolságban kutakat telepítünk. A kutak egy mást öli távolsága 10 m. A terep alatt létesíthető depresszió: S = 0,50 m. A kutak sugara: r 0 = 0,15 m. i Az la) példából ismert B 2 = 112 m, a műtárgy szélessége: B — 60 m. így az egyenértékű műtárgyszélesség B 0 = 112 + 60 + 15 = 187 m. A 75. sz. egyenletből 10 10 C = In —- - 3,74 2-n 2 it • 0,15