Vízügyi Közlemények, 1937 (19. évfolyam)

2. szám - Deseő Dénes: A mátrai magaslati gyógy- és üdülőhelyek vízzel való ellátása

249 Mátrafüreden két övezetet építünk, egy alsót és egy felsőt. Ennek megfele­lően két helyen van víztartó medence, mindkét helyen 2 x 200 m 3 űrtartalommal. A Veronika-réten 90 m 3, Mátraházán 60 m 3, a Tiszti Üdülőnél 30 m 3 űrtartalmú medence építendő ki. A csővezeték számítása. — A tisztavízmedencétől Mátrafüredre vezető cső az 5200 lélek 61.5 %-át véve, 150 liter napi fogyasztással 9x0615=55 litert szállít másodpercenként. A vezeték hossza 3470 méter. A magasságkülönbség Hu=651—430 =221 méter. A 76/70 mm-es acélcsőben a vízsebesség 0 0055:0-00385=1-43 m/sec. A Biel-képlet szerint a csőellenállás 1000 I=~ _ A amelyből a=012, f=0 035, b=0~0088 felvétellel (12 C° víz) 50-22°/ 0 0 adódik. Ez 3470 méter hosszon kitesz 174-26 métert, így hasznos nyomásra marad 221—174-26= 46-74 m. Ha f=0'5-öt veszünk fel (használt acélcsőnél), akkor az ellenállási veszteség 63-5 °/ 0 0 és így még éppen maiad túlnyomás. A tisztavízmedencétől a Veronika-rétig vezető csővezetéknél a szállítandó vízmennyiség kilenc liternek 38.5%-a, azaz 35 liter másodpercenként, 20 órai üzemidőt véve fel, szállítandó 4'2 liter víz másodpercenként. 0-0042 m 3/sec, A 76/70mm-es csőben a sebesség „ „„„„ ^——=1'1 méter/sec lesz. Ha f=0'5, 000385 т 2 a csőellenállás 30-3°/ n o és ez 850 méter hosszon kitesz 26'06 métert. A 782-00— —650-71 m=131'29 m tiszta magasságkülönbséghez ezt hozzáadva, a veszteséggel , . , 157-35x4-2 együtt az emelési magasság 157'35 m. Az emelési munka így =11015 kgm/sec, tehát (0'6 hatásfok mellett) mintegy 11 KW-óra. Az áramfogyasztás tehát lesz kezdetben 11x 12=132 KW-óra naponként, a teljes kihasználáskor 11 X 20=220 KW-óra naponként. A csővezeték legnagyobb igénybevétele az alsó vezetékben adódik, ha az alsó nyílást hirtelen elzárják. Teljes nyomás esetén az ellenállás 63'8 u/ 0 0, q ma x. = = 6'3 l/sec, aminek v = l'66 m/sec sebesség felel meg. A vízlökés haladási sebes­sége Allievi szerint 9900 — (mlsec.) 48-3 + К» 1 s melybe K= - . В = 0 07, S =0 003 értékeket téve 2 2 CC = 1290 m'sec. 2x3470 Az az ido, amelyen belőli zárás a vízlökést okozza, t = — =5 4 . JL <C/ü\J Ennél lassúbb zárás csak kisebb vízlökést idézhet elő. A vízlökés nagysága vízoszlop magasságban kifejezve : , T „ , V.a 1-66x1290 N = # 0 + = 221-\ — =435 m. 0 £7 9 81

Next

/
Thumbnails
Contents