Trummer Árpád - Lászlóffy Woldemár: A kultúrmérnöki intézmény hat évtizede (Földművelésügyi Minisztérium, Budapest, 1940)

I. rész. A magyar kultúrmérnöki intézmény - A kultiirmérnökök hatvan évi munkásságának eredményei. Irta: Lászlóffy Woldemár dr

66 LÁSZLÓFFY WOLDEMÁR DR. hihetetlen érdeklődése. A nyolc kerületre osztott ország minden részében mint erjesztőgomba folytatta működését egy-egy (legfeljebb 2—3) kul­túrmérnök és valóban már az első évek jelentéseiben egyformán szere­pelnek pozsony-, háromszék-, árva- vagy bács- stb. megyei munkálatok. Az első öt év személyi kiadásainak összege 76.161 frt és 89% kr a dologi kiadásoké 107.570 « « 51 % « vagyis az állami kiadások együttes összege 183.732 frt és 41 kr volt, amiben azonban már a rétmesteriskola felállításának költsége, és 30.000 frt-os leltára is szerepelnek. Ezzel szemben ugyanezalatt az idő alatt gazdaközönségünk 1 millió forintot meghaladó összeget áldozott talaj­javítási célokra, ami közvetlen szociális hatásán túlmenően a nemzeti vagyon és így az adójövedelem jelentős gyarapodását szolgálta. A fiatal kultúrmérnöki intézményre tehát valóban ráillett volna Napóleonnak a párisi École polytechnique-re tett kijelentése : «Ez az a tyúk, amelyik nekem aranytojásokat ad». A kultúrmérnöki intézmény további teljesítményeit a Trianon előtti és utáni időszaknak megfelelően két részben vizsgáljuk. Az 1918. évi összeomlásig végzett kultúrmérnöki munkásságról részletesen be­számolt Rozsnyay Károly.1 Ezért, — mellőzve a részletezést, — csak az ő évtizedenkint összefoglalt adatait idézzük. Közhivatalok munkateljesítményének összehasonlításánál gyakran hivatkoznak az elintézett ügyiratok számára. Noha az iktatási rendszer megválasztása nagyon befolyásolja az ilyen számokat és az ügyiratok­ban eltemetett szellemi munka sohasem mérhető darabszámmal, durva tájékoztatásra az alább idézett adatok is megfelelnek. Mivel pedig mű­szaki hivataloknál éppen az volna kívánatos, hogy a közigazgatási teendők minél kevesebb időt raboljanak el az építőmunkára hivatott mérnöktől, az idézendő iratforgalom élénken rávilágít a kultúrmérnöki hivataloknak igazgatási feladatokból eredő túlterheltségére, ami első­rendű hivatásuknak, a talajjavításnak rovására megy. A kultúrmérnök- ségnek 1898-ban 22.473-ra rúgó ügyiratforgalma 1913-ig, Nagy-Magyar- ország legutolsó békeévéig 44.953-ra emelkedett és ekkor az igazgatási teendők a hivatalok munkaerejének már több mint felét kötötték le. A két adat egybevetésénél figyelembe kell venni azt is, hogy 1898-ban 15 hivatal működött 64 mérnökkel, 1913-ban pedig 19 hivatal 88 mér­nökkel, a személyzet létszámának növekedése tehát távolról sem tar­tott lépést az ügyiratok tömegének felduzzadásával. A rengeteg igazgatási teendő, amely a vízjogi törvény életbe­lépésével a kultúrmérnökök nyakába szakadt, természetesen károsan 1 A m. kir. kultúrmérnöki hivatalok 40 éves működésének eredményei az 1879—1918. években. Vízügyi Közlemények, 1928. évi 1. szám.

Next

/
Thumbnails
Contents