Budavári Kurt - Dávid László - Deseő Dénes: Az öntözőművek korszerű üzeme (BME Mérnöki Továbbképző Intézet, Budapest, 1968)

I. Budavári Kurt: Főművek üzemeltetése - 7. Öntözővízhozamok és vízszintek szabályozása a főcsatornákban (vízkormányzás)

A vízszolgáltatás módjának említett két szakasza természetesen maga után vonja a vizelosztás tervezésének kétféle rendszerét is. A kiépülés utáni időszakban a pontos igények ismeretében már az első negyedévben elkészíthe­tő a vizszétosztási terv az egész öntözési idényre. A betelepülés idején azon­ban az esetenkénti előrendelés miatt ezt ilyen formában nem lehet még megva­lósítani, hanem a mértékadó helyzetet tartalmazó csúcsidei vizelosztási ter­vet célszerű összeállítani. Felső vezérlés esetén - természetesen - a tény­leges üzemeltetés a 3-5 naponkénti igénybejelentések alapján történik. A csúcsidei vizelosztási terv tartalmazza a vizkormányzó műtárgyaknál átvezethető, a csúcsidőszakra vonatkozó folyamatos (24 órás) vízhozamokat, továbbá az egyes vízfolyásokból ugyanakkor kiszolgáltatható vizsugarakat és a vízzel ellátandó területek nagyságát. A vizsugárértékek meghatározása az egyes csatorna-szakaszokra települt területek ismeretében kétféleképpen tör­ténhet: 1. a növénykulturánkénti országos viznormák és előirt nagyságú száza­lékos veszteségek alapján, 2. a rendszerre vonatkozó tapasztalati adatokból meghatározott, csúcs­idei normák és tényleges veszteségértékek segítségével. Ez utóbbi eljárás - véleményem szerint - célravezetőbb, mivel a tényle­ges helyi adottságok figyelembevételén alapszik. A csatornákra vonatkozó igényeket a vizmozgás irányával szemben ha­ladva összegezni lehet és igy végeredményben megállapítható a fővizkivételek- re támaszkodó vízigény. Végül a kapott értékeket a rendelkezésre bocsátott vízkészlettel és a rendszer műszaki kapacitásával összehasonlítva megbecsül­hető, hogy azok kiszolgálása mind a teljes rendszer, mind pedig annak egyes részei szempontjából teljesithető-e. Ilyen elvek alapján készült p>éldául el a Tiszalöki öntözőrendszer 1965. évi csúcsidei vizelosztási terve is. (16. ábra) Az igy elkészített csúcsidei vizelosztási terv a továbbiakban a vízkor - mányzás alapja. Az egyes csatornákra megadott értékeken belül a fürtvezetők minden kötöttség nélkül végezhetik a benyújtott igények kielégítését, a meg­adott érték esetleges túllépése azonban csak az egész rendszer üzemvezetőjé­nek előzetes hozzájárulásával engedhető meg. Az öntözővíz-elosztás alapjelvei Ezeket Dávid L. fentidézett tanulmánya, valamint "A Tiszalöki öntöző- rendszer üzeme" cimü tanulmánya (Vízügyi Közlemények 1965. évi 2. füzet) alapján a következőképpen foglalhatjuk össze: A szolgáltatás eredményes megvalósítása mind a betelepülési, mind pe­dig a teljes kiépülés utáni időszakban jelentős adminisztratív munkát is igé­nyel (például a vizelosztás tervezése, órarend készítése, a tényleges vizforga.- lom nyilvántartása stb.). Mivel e munkák elkészítéséhez szükséges munkaerő nehezen biztosítha­tó, törekedni kell a feladatok egyszerüsitésére. Ezért csak olyan táblázatokat,- 40 -

Next

/
Thumbnails
Contents