Petrik Iván: Helytörténeti tanulmányok (Válogatás a Pápai Levéltári Napok előadásaiból) - A Pápai Levéltár kiadványai 2. (Pápa, 2011)

I. Intézménytörténet - Somfai Balázs: Néhány szó a pápai fióklevéltárról (Történeti előzmények, jelenkori fejlemények, távlati elképzelések)

Somfai Balázs Néhány szó a pápai fióklevéltárról (Történeti előzmények, jelenkori fejlemények, TÁVLATI ELKÉPZELÉSEK) A városi levéltár és a várostörténetírás előtörténetéről Pápa város levéltáráról, még inkább a város történetét leginkább őrző, különböző levéltári anyagoknak a sorsáról, így a városházi levéltárbeli iratoknak, az Esterházy-levéltárnak, a járásbíróság anyagának vagy a vármegye hajdan gazdag levéltári anyagának összetételéről, értékéről és leginkább, sajnos, végzetes kimenetelű sorsukról önálló előadást kéne tartani és alapos áttekintéssel kellene őket ismertetni, amire a felol­vasóülésen nem volt mód.1 A városunk történetét illető irodalomról, az eszmei pápai könyvespolcon2 sorakozó történettudományi és helyis­mereti művekről, a korábbi kutatásokról, feltárásokról és publikációkról az általam vázlatosan előadottaknál lényegesen részletesebb, teljesebb, szakszerű munka látott időközben napvilágot Hudi József kollégám tollából, a fióklevéltár legelső kiadványában, a régóta várt feudáliskori várostörténeti forráskiadványban.3 Ez a fejlemény meghaladottá tette az általam előadottakat. A mai fióklevéltár kialakulásához vezető fejlemények Mindenekelőtt látnunk kell, hogy Magyarországon az elmúlt rend­szerben városi levéltár valójában nem létezett, mert a főváros levéltára 1 Minderre általánosságban lásd levéltárunk első fondjegyzékét: Balogh-Dobi-NaGY-Madarász- akáts 1973. Benne: az V—IX. oldalakon Takáts Endre akkori levéltárigazgató az elődlevéltárak történeti sorsáról. Az elsődleges jelentőségű városi levéltár sorsáról külön illene szólni. Ehhez lásd mindenekelőtt: MOLNÁR 1942. Megdöbbentő részletek derülnek ki a Városháza hajdani levéltári anyagának hányattatásairól a korabeli hírlapokból, pl. MOLNÁR 1914; Figyelő 1914. A városi levéltár nyilvánossá tételének későbbi kísérletéről pedig: MOLNÁR 1941.; JÁSZAY 1943.a.; JÁSZAY 1943.b. A városban 1874 óta megjelent hírlapok világhálón való elérhetősége (2010 novembere óta) az utóbbi évtized legjelentősebb újdonsága a pápai könyvespolcon. A Jókai Mór Városi Könyvtárnak az Arcanum Kft-vei közösen elért eredményét mély elismeréssel fogadja minden pápai patrióta! 2 A kifejezésnél levéltárosként tartott első nagyobb pápai előadásom címe cseng vissza: Somfai Balázs: Pápai könyvespolc. A forrásoktól a könyvig. Előadás a Városi Tanács műemlékvédelmi albizottsága által rendezett műemlékvédelmi hónap keretében, Várkastély, Pápa, 1977. XI. 28. Megemlíti: TÓTH-WINKLER-GOSZTOLA1991. 36. 3 HUDI 2010. 44

Next

/
Thumbnails
Contents