A közép-dunántúli régió városainak szocialista kori története - A Veszprém Megyei Levéltár kiadványai 29. (Budapest-Veszprém, 2012)
Budai László: Fotókra dermedt múlt Várpalotáról, avagy részei lehetnek-e a közkönyvtárak helyismereti gyűjteményének a családok által őrzött hétköznapi fényképek?
Budai László: Fotókra dermedt múlt Várpalotáról... „Az elvünk ugyanis az, hogy Várpalota nemcsak az épületekből, az itt harcoló hősökből, az itt alkotó művészekből, az itt lezajlott eseményekből, stb. áll kizárólag, hanem a hétköznapi emberek egyedi sorsaiból is. Ezeknek a dokumentumaira is szeretnénk odafigyelni, archiválni azokat, átmenteni a jövőnek, természetesen az érzékeny adatokra való tekintettel pontosan leszabályozva az archiválás, felhasználás, közzététel minden körülményét.”18 19 Az egyéni sorsokra, a hétköznapi családok és emberek múltjára való nagyobb mértékű összpontosítás szükségességét igazolja számomra a 2009. augusztus 4-én megjelent, A legjobb ingyenes családfakészítő program19 címet viselő blogbejegyzésem, amely könyvtárunkban leglátogatottabb bejegyzése azóta is. Nézetem visszaigazolását látom abban is, hogy az USA közkönyvtárainak honlapjai tanúsága szerint ott a könyvtári gondolkodás szerves részét képezik a genealógiai információk.20 Az sem véletlen, hogy a magyar családok genealógiájával kapcsolatos legnagyobb, primer információkat megosztó webhely az USA-ban található, ez pedig a magyar levéltárak anyagát (is) digitálisan közzétevő https://www.familysearch.org/ . A fényképek és a genealógiai információk segítségével jól rekonstruálhatóak hétköznapi családok története is, amelyre jó példa Kégli Ferenc várpalotai gyökerekkel rendelkező könyvtáros, bibliográfus által készített családtörténeti ösz- szeállítás. Munkáját A várpalotai Kégl-Kégli család története címmel a világhálón is publikálta.21 Meggyőződésem, hogy a családi fényképek helyismereti gyűjteményben való feldolgozása beleillik abba a Bényei Miklós által említett jövőképbe, amelyet így foglalt össze egyik írásában: „Talán nem túlzás állítani, hogy az emberi és nemzeti kultúrát gazdagító helyi értékek és hagyományok feltárásában, közvetítésében, a nemzeti és lokális öntudat erősítésében felbecsülhetetlen szerepe lehet és van a könyvtárak tágan, tartalmilag komplexen értelmezett helyismereti tevékenységének. Számunkra a lokálpatriotizmus érzésének és tudati ténye18 Várpalotai Helyismeret Portál, http://www.krudylib.hu/helyism/index.htm - (Utolsó letöltés: 2012. május 3.) 19 A legjobb ingyenes családfakészítő program. http://krudylib.freeblog.hu/archives/2009/08/04/A_legjobb_ingyenes_csaladfakeszito_pr ogram/ - (Utolsó letöltés: 2012. május 3.) 20 Ennek ellenőrzésére elég a Google keresőbe beírni a „public library genealogy” keresőkifejezést, és az egyesült államokbéli releváns találatokat szemügyre venni. Erre az eltérésre még a főiskolai tanulmányaim idején figyeltem fel először. 21 A publikáció elérhető itt: A várpalotai Kégl-Kégli család története https://sites.google.com/site/avarpalotaikeglicsalad/home - (Utolsó letöltés: 2012. május 3.) 13