Új Szó, 2014. július (67. évfolyam, 150-175. szám)

2014-07-16 / 162. szám, szerda

20 Sport ÚJ SZÓ 2014. JÚLIUS 16. www.ujszo.com Foci-vb A-tól Z-ig A világbajnokság után a teljesség igénye nélkül szemezgettünk az érdekességekből: az agyrázkódástól a zéróig. A gyrázkódás - A cso- portkörben az uru­guayi Maxi Pereira, a döntőben a német Christoph Kramer szenvedett ki­sebb agyrázkódást, de mindket­tejüket visszaengedték a pályá­ra. Kramert tíz perccel később le kellett cserélni, tekintete üveges volt, utólag elmondta, nem sok mindenre emlékszik a döntőből. Az orvosok háborognak, a FIFA-t azzal vádolják, hogy a játékosok életét veszélyeztetik. A meg­oldás szerintük az ideiglenes csere lehetne: ha valaki fejsérü­lést szenved, rövid kivizsgálása idejére (maximum 15 percre) beállhatna helyette valaki, így ki lehetne szűrni az agyrázkódást, s nem kellene kockáztatni a játé­kosok egészségét. B ánat - Amikor 1950- ben Brazília elveszí­tette a világbajnoki döntőt, több szurko­ló öngyilkos lett a Maracana- stadionban. Brazília az idei tornán az elődöntőben meg­semmisítő, 7:l-es vereséget szenvedett Németországtól, a szurkolók zokogtak a lelátón, de öngyilkosság szerencsére nem történt. Egyedül Nepálból érkezett egy szomorú hír, egy tinilány felakasztotta magát a brazüok veresége miatt. C osta Rica - Három vi­lágbajnok és egy out­sider. így nézett ki a D csoport, amelyet az­tán valahogy mégis az outsider, nevesül Costa Rica nyert meg. Előzetesen 9,00 volt a szorzó arra, hogy a közép-amerikai or­szág továbbjut a csoportból, de Campbellék nem elégedtek meg ennyivel, egészen a negyeddön­tőig meneteltek, ahol csak ti­zenegyesekkel búcsúztatta őket Hollandia. D ilma Roussef - Brazí­lia köztársasági elnö­kének támogatottsá­gát a vüágbajnokság nagyban befolyásolta. Míg a ta­valyi Konföderációs Kupa idején még a lakosság 60%-a Roussef mögött állt, idén már csak 34 %-os támogatottságot mértek neki a közvélemény-kutatások az októberi elnökválasztás előtt. Az elnök asszonyt kifütyülték a nyitómeccsen, és a brazilok elődöntőbeli fiaskója az ő esé­lyeit is megpecsételhette. E spana - A vb-k törté­netében eddig csak kétszer volt címvédés (1934-ben és 1938- ban Olaszország, 1958-ban és 1962-ben Brazília győzött két­szer egymás után), s a bravúr a spanyoloknak sem sikerült. Casillasék ráadásul már két for­duló után búcsúztak a tornától, miután Hollandiától (1:5) és Chilétől (0:2) is kikaptak. A tiki- taka meghalt. F áziskésés - A szlovák közszolgálati televízió csak a döntőre küldött ki helyszíni kommentá­tort, de Marcel Merčiak riói tel­jesítményét gyakorlatilag élvez­hetetlenné tette egy technikai hiba: a hang és a kép nem volt szinkronban, a hang nagyjából 2 másodperccel megelőzte a ké­pet. Az RTVS a döntő másnapján közleményben tudatta, hogy a második félidőre sikerült elhárí­tani a problémát, ám a valóság­ban a fáziskésés még a hosszab­bítás alatt is fennállt: Merčiak már javában gólt kiáltott, ami­kor a képen Schürrle passza még csak szállt Götze felé. G ólöröm - A világ- bajnokságon össze­sen 171 gól esett, ez csúcsbeállítás: egye­dül az 1998-as tornán voltak ilyen sokszor eredményesek a csapatok. Az ünneplési módok­ról is készült egy érdekes statisz­tika: a legkedveltebb gólöröm a futás széttárt karokkal (38 talá­latot ünnepeltek így), ezt követi a közös örömködés a csapattal (33). A lista alján három egye­di gólörömöt találunk: a Costa Rica-i Joel Campbell a labdát a meze alá dugva, terhességet imitálva örült a találatának, az orosz Alekszandr Kerzsakov arccal előre vetődött a földre, a német Miroslav Klose pedig a hagyományos szaltójával pró­bálkozott - nem túl sikeresen. H arapás - Luis Suárez megint hős lehet, akartuk írni egyszer, de így sikerült (bár nem jelent meg): Luis Suárez megint hús lehet. A hús végül tényleg központi szerepet ját­szott Suárez történetében: az uruguayi csatár az olaszok elle­ni csoportmeccsen beleharapott Giorgio Chiellini vállába. Tetté­ért négy hónapos eltiltást kapott mindennemű futballtól való tevékenységtől, ám a Barcelona így is leigazolta. I rmatov - Az üzbég Ravsan hmatov ezen a világbaj­nokságon négy találkozón bíráskodott, a Hollandia­Costa Rica összecsapás volt a küencedik vb-meccse, ezzel ő lépett az örökranglista élére. J ames Rodriguez - A ko­lumbiai tízes a vb egyik legnagyobb egyénisége volt, hat gólt szerzett, és teljesen feledtette, hogy Radamel Falcao sérülés miatt hiányzott a kolumbiai váloga­tottból. Az Uruguaynak lőtt első gólja a vb egyik legszebb talála­ta volt, a 22 éves „Hamesz” egy csapásra világsztár lett. K apuscsere - Nem szokványos lépésre szánta el magát Louis van Gaal, a holland válogatott szövetségi kapitánya a Costa Rica elleni negyeddön­tőben, a hosszabbítás végén lecserélte Jasper Cillessent, és Tim Krult hozta be a kapuba. A Newcasde kapusa igazolta a döntés helyességét, két büntetőt is hárított, ezzel továbbjuttatta az Oranjét. Az argentinok elleni elődöntő hosszabbításának vé­gére Van Gaalnak már nem ma­radt cserelehetősége, Cillessen pedig nem tudott egyeden tizen­egyest sem kivédeni. Cillessent a bronzmeccsen is lecserélte Van Gaal, a csapat ugyanis kikövetel­te, hogy a gárda harmadik szá­mú kapusa, Michel Vorm is lehe­tőséget kapjon. Ezzel Hollandia az első csapat, amely mind a 23 kerettagját szerepeltette a vb-n. L öw - Joachim Löw 54 évesen feljuttatta a német válogatottat a csúcsra. 2004-ben kezd­te a munkát a Nationalelfhél még Jürgen Klinsmann asszisz­tenseként, és tíz év alatt igazi Wundermannschaftot csinált az együttesből. Az sem zökkentet­te ki, hogy közvetíenül a torna előtt megsérült az egyik kulcs­embere, Marco Reus. Löwnek mindkét cseréje bejött a döntő­ben: Schürrle gólpasszt adott, Götze győztes gólt lőtt. A német szakember emellett a torna leg­jobban öltözött edzője címre is pályázhat. aracana - Az 1950-es világbaj­nokság óta a bra­zilok nem rajonga­nak a Maracana-stadionért, az idei tornán ezért a selecao csak akkor játszott volna a jelenleg 77 ezer néző befogadására alkal­mas létesítményben, ha bejut a döntőbe. A Belo Horizonte-i né­met-brazil elődöntőn azonban a házigazda megsemmisítő ve­reséget szenvedett, a brazil köz­nyelvbe pedig a „Maracanazo” (Maracana-csapás) után a „Mineirazo” is bekerült, a 7:1- es szégyenre ugyanis az Estádio Mineiraóban került sor. N euer - A német Ma­nuel Neuer 86,2 %-os hatékonysággal vé­dett a vb-n, négy mérkőzésen nem kapott gólt a hétből. Az algériaiak elleni nyolcaddöntőben söprögetőnek is beillő játékával hívta fel magá­ra a figyelmet, de a rosszmájúak a döntőben megjegyezhették, Neuer a „bunkó német kapusok” hagyományát is továbbviszi, ugyanis a 61. percben brutálisan letaglózta Higuaínt. Az esetről sokaknak eszébe jutott az 1982- es vb-elődöntő, amikor Toni Schumacher terítette le kímélet­lenül a francia Patrick Battistont. O limpia - Két évvel a világbajnokság után Rio de Janeiro olimpiát rendezhet. Az idei torna stadionjai közül a Maracana mellett a Salva­dort, a brazüiavárosi, a Belo Horizonte-i és a Sao Pauló-i léte­sítményben zajlik majd az ötka­rikás labdarúgótorna. P remier League - A vi­lágbajnokságra az an­gol bajnokságból érke­zett a legtöbb játékos, összesen 106. A Premier League megtartotta vezető pozícióját a csoportkör után is (pedig az an­golok nem jutottak be a legjobb 16 közé), a nyolcaddöntőben még 58 Premier League-játékos volt versenyben. A negyeddön­tőre 41-en maradtak, az elő­döntőre már csak 19-en - a négy között már a Bundesliga volt a legerősebb, 21 futballistával. R obben - A holland Atjen Robben a vb egyik legmeghatá­rozóbb alakja volt, megérdemelte volna a legjobb játékosnak járó vb-Aranylabdát is. Minden meccsen az első perc­től az utolsóig hajtott, három gólt szerzett, kiharcolt két tizen­egyest, néhányszor fel is dobta magát (ebből egyet maga is elis­mert), de kétségtelenül mindent megtett a válogatott sikeréért. A bronzmeccshez nem volt kedve, ám ott sem kímélte magát. S írás - Ezen a vb-n a férfiak sem szégyellték a könnyeiket. A brazi­lok engedték a legin­kább szabadjára az érzéseiket, sírtak a himnusznál, sírtak a tizenegyespárbaj előtt, sírtak, ha nyertek, és sírtak, ha veszítet­tek. Míg európai szemmel furcsa ez a heves érzelemnyilvánítás, Brazíliában nem szokatian. (Emlékszik még valaki, hogyan zokogott a dobogón élete első futamgyőzelmekor a Forma-l­es Rubens Barrichello?) A győz­tes vb-döntő után pedig még a kőkemény németek is sírtak a meghatottságtól. T ippverseny - A vi­lágbajnokság alatt öt ismert szlovákiai magyart - Bárdos Ju­dit színésznőt, Nádasdi Péter színészt, Németh Zoltán iro­dalmárt, Novota Jánost, a bécsi Rapid kapusát és Pinte Attilát, a szenciek másodedzőjét - kér­tünk fel arra, hogy minden egyes meccsre tippeljenek lapunkban. Az Új Szó tippversenyét megle­petésre Bárdos Judit nyerte (40 pont) Novota János előtt (36), a harmadik helyen Németh Zoltán végzett (35), a negyedik Pinte Attila lett (33), az ötödik helyen pediga2:2-es tippek királya, Ná­dasdi Péter zárt (27). TT T SA- Jürgen Klinsmann I együttese sok hívet ! szerzett magának ezen V/ a vüágbajnokságon, a Belgium elleni nyolcaddöntő hosszabbítása az egész vb egyik fénypontja volt. Az amerikai­ak 0:2-ről még szépítettek, de egyenlíteniük nem sikerült, nem kerültek be a negyeddöntőbe. V édés - Ochoa, Navas, Howard - a világbaj­nokságon több kapus is kiváló teljesítményt nyújtott. A mexikói Guillermo Ochoa páradan bravúrral védte ki Neymar fejesét, mozdulata Gordon Banks híres megmoz­dulását, az évszázad védését idézte. A Costa Rica-i Keylor Navas kapta a legkevesebb gólt (kettőt), míg az amerikai Tim Howard a belgák elleni negyed­döntőben rekordnak számító, 16 védést mutatott be. W eltmeister - A német váloga­tott 1954, 1974 és 1990 után negyedszer is világbajnok lett. Az argentinok elleni döntőben Mario Götze lőtte a győztes gólt. A világbajnok csapat fogadásá­ra Berlinben 400 000 drukker gyűlt össze. Y eltsin Tejeda - A vb­mezőny legfurcsább nevű játékosa a Costa Rica-i Yeltsin Tejeda, aki az egykori orosz államfőről, a vodkaszeretetéről is ismert Borisz Jelcinről kapta a nevét. Tejeda azonban nem az egyet­len Yeltsin a sportvilágban: a venezuelai Yeltsin Gudinót a világ egyik legnagyobb baseball- tehetségének tartják. Z éró - A világbajnokság 64 meccse közül hét végződött 0:0-lal. A kapusok közül az ar­gentin Sergio Romerónak volt a leghosszabb gól nélküli soro­zata, 486 percen át nem kapott gólt. Ez a harmadik leghosszabb széria a vb-k történetében (az olasz Walter Zenga 571, az an­gol Peter Shilton 499 percen át nem kapott gólt). Összeállította: Bőd Titanilla