Új Szó, 2003. november (56. évfolyam, 252-274. szám)

2003-11-18 / 264. szám, kedd

ÚJ SZÓ 2003. NOVEMBER 18. Sportvilág - arany ászok liga Folytatódik a fehér mezes Haladás vesszőfutása, a szombathelyiek ezúttal hazai pályán szenvedtek kiütéses vereséget (nblhu-felvétel) Az első perctől az utolsóig lüktető és izgalmas volt a játék a ZTE-Újpest mérkőzésen Önkritikus bocsánatkérés TABELLA 1. Ferencváros 14 8 4 2 20:13 28 2. Balaton FC 14 8 2 4 17:7 26 3. MTK 14 7 4 3 23:13 25 4. Debrecen 14 7 3 4 23:13 24 5. Videoton 14 5 6 3 21:19 21 6. Újpest 14 4 7 3 18:16 19 7. Pécsi MFC 14 5 4 5 14:15 19 8. Sopron 13 5 3 5 17:17 18 9. Győri ET0 14 4 3 7 16:18 15 10. Haladás 14 2 6 e 8:24 12 11. Zalaegerszeg 14 3 1 10 17:29 10 12. Békéscsaba 13 2 3 8 10:20 9 EZ KÖVETKEZIK November 22-én, szombaton - 13.00: Békéscsaba-Győr; 15.30: Debrecen-Balaton FC, Videoton- Haladás, Újpest-Pécs, Sopron-Zala- egerszeg; 18.00: MTK- FTC. GÔLLISTA 8 gólos: Kovács Z. (Újpest). 7 gólos: Torghelle (MTK). 6 gólos: Csordás (Balaton FC). 5 gólos: Dvéri (Videoton), Nicsen- ko (Győr), Pest K. (Pécs), Sabo (ZTE), Sumudica (Debrecen), Tóth M. (Sopron). 4 gólos: Bajzát (Debrecen), Gera (FTC), Hercegfalvi (Videoton), Horváth Gy. (Pécs), Sasu (FTC), Silva (MTK), Tüske (Haladás). „Sokat jelent nekem az FTC" Gyepes marad az Üllői úton Budapest. Több mint 1500 Fradi- szurkoló vett részt vasárnap a Fradi Club nyitó rendezvényén. Itt jelen­tette be Szeiler József vezérigazgató, hogy a futball-rt. 2006-ig szerződést hosszabbított saját nevelésű váloga­tott játékosával, Gyepes Gáborral. Mint ismert, a csaknem egy éve sú­lyos sérüléssel bajlódó védő szerződése 2004-ben lejár. Gyepes elmondta, soha nem gondolta vol­na, hogy magyar játékosként ilyen élményben lehet része: „Azt hiszem, minden magyar labdarúgó csak ál­modhat olyan szeretetről, amit ma én kaptam társaimmal együtt a jelen lévő szurkolóktól. Sokat jelent ne­kem a Fradi, és boldog vagyok, hogy sérülésem ellenére is kitartottak mellettem a vezetők.” (nbl.hu) Gyepes Gábor (ftc.hu-felvétel) Már pénteken a Győr-Vide- oton meccsel (2:2) el­kezdődött a magyar élvonal­beli futballbajnokság 14. fel­vonása. Szombaton biztosan nyert az éllovas FTC és a Ba­laton FC, a címvédő MTK csak döntetlenezett, így a Fradi növelte előnyét, a sió­fokiak pedig feljöttek a 2. helyre. Az Újpest értékes győzelmet aratott Zalaeger­szegen. NEMZETI SPORT Szokatlan lépésre szánta el magát Farkas Balázs, az Újpest labdarú­gója. A 24 éves középpályás a ZTE ellen idegenben 3:2-re megnyert mérkőzésen, úgy érezte, nem iga­zán ment neki a játék. Éppen ezért a mérkőzés végén elnézést kért Mezey Györgytől. A szakmai igaz­gató természetesen értékelte a gesztust, és boldogan nyugtatta meg az önkritikus futballistát. „Elismeréssel szólhatok valameny- nyi játékosomról - mondta Mezey György az öltözőfolyosón. - A maxi­mumot nyújtotta mindenki. De kel­lett is a jó játék, hiszen a Zalaeger­szeg nagy erőket mozgósított a siker érdekében. Éreztük és köszönjük a szurkolóink lelkes biztatását.” Igazat adhatunk Mezey Györgynek, mert magyar pályán tényleg ritkán látható összecsapást produkált a két együttes. Az első perctől az utolsóig lüktető és izgalmas volt a játék, a Za­laegerszeg mindent egy lapra felté­ve támadott. A hazaiaknál is többen nyújtottak kiemelkedő teljesít­ményt. Ide sorolható például Darko Ljubojevics, a szerb középpályás. „Szomorú vagyok, mert bár min­dent megtettünk a győzelemért, mégis vesztettünk - mondta Darko Ljubojevics. - Mi diktáltuk a tempót, az Újpest jobbára csak védekezett, de hiába törtük fel többször is a vé­delmét, a döntő pillanatokban hi­báztunk. Egygólos hátrányban még nagyobb erővel rohamoztunk, és amikor azt hittük, sikerül egyenlíte­nünk, jött a harmadik, buta gól, ami megpecsételte sorsunkat. Kicsit hi­bás vagyok én is, mert lehúztam a fejemet, azt hittem, a kapusunké lesz a labda. Tévedtem, Kovács Zol­tánhoz került, ő pedig kihagyhatat­lan helyzetbe hozta társát.” Feltűnt, hogy Mihalecz István érkez- tével átalakult a ZTE szerkezete. Már nem egy vonalban helyezkedik a négy hátvéd, és a védelem köze­pén Molnár Balázs szerepel. „Sérülések miatt kényszerűségből játszik Molnár Balázs középső védőt - mondta Mihalecz István. - Intelli­gens, jó futballista, de képességeit sokkal jobban tudná kamatoztatni a középpályán. Ljubojevics mellől na­gyon hiányzik az ő munkabírása, fu­tómennyisége. Nem panaszkodha­tom Balázsra, mert az Újpest ellen is jól futballozott, de ez mit sem ér, hi­szen nem a miénk lett a három pont. Ezen a mérkőzésen is bebizonyoso­dott, támadásban mindent képes teljesíteni a csapat, a védekezésün­kön viszont javítani kellene. Ez azonban csak úgy lehetséges, ha a téli átigazolási időszakban új embe­reket igazolunk a hátvédsorba.” Híreink szerint nem elképzelhetet­len, hogy a Kaposvárott futballozó Balassa Péter érkezik majd Zala­egerszegre, a középhátvéd már többször dolgozott együtt Mihalecz Istvánnal. Amíg a hazai öltözőben nagy volt a szomorúság, a túloldalon érthetően csak mosolygós arcú játékosokkal találkozhattunk. Boldog volt Vla- szák Géza kapus is, aki egykor Zala­egerszegen is védett. Fülig érő száj­jal hagyta el az öltözőt a válogatott keretbe is bekerült Simek Péter, és természetesen az élete második él­vonalbeli gólját szerző Szélesi Zol­tánnal is madarat lehetett volna fo­gami. A védő rendkívül fontos pilla­natban, a 81. percben talált a ZTE kapujába. A mérkőzés ezen szaka­szában egyre veszélyesebben futbal­lozott az Egerszeg, Szélesi találata azonban megfogta a hazaiakat, és a lelátóról úgy tűnt, ezután mintha lé­lekben is föladták volna Szamosiék. Annak ellenére is, hogy a csereként beállt Radu Sabo az utolsó előtti percben még szépített. Bodnár figyelmeztetése Szieben ligaelnöknek Garaba Imre véleménye a bajnokság 14. fordulójáról A megállapodásnak vége ÖSSZEÁLLÍTÁS Budapest. Miként az a 8. forduló óta megszokott, az Arany Ászok Li­ga 14. fordulójából kiválasztott meccset is a Magyar ATV-n láthat­ták a szurkolók. A pénteki Győr-Vi- deoton összecsapás közvetítése mégis más volt, mint minden eddi­gi adás. A korábbi hetekkel ellen­tétben ez alkalommal nem jelent meg a képernyő sarkában a baj­nokság lógója, a reklámok közül kimaradtak az Arany Ászok hirde­tései, és a szünetbeli, a Szerencse- játék Rt. által támogatott rúgójáté­kot is csak azok izgulhatták végig, akik a helyszínen nézték az össze­csapást. A névadószponzor „eltün­tetésének” voltak előzményei. Pén­tek délelőtt ugyanis Bodnár György, a közvetítési jogokat tulaj­donló Football Duó Kft. ügyve­zetője levelet juttatott el Szieben Lászlóhoz, a Magyar Labdarúgóli­ga elnökéhez. Az írás rövid és lé­nyegre törő volt: „Telefonbeszélge­tésünk után írásban is eljuttatom önhöz véleményemet, mely szerint összeférheteüen, hogy azt a média­orgánumot, mely megszületése óta csak a futballban dolgozók meg­szégyenítésére specializálódott, most ön összetársítsa az MLSZ egyik tagozatával, a Magyar Lab­darúgóligával, és ennek költségeit a labdarúgás reorganizációjára kormánygaranciával szánt összegből fedezze. Amennyiben e szándékától nem áll el, ennek min­den következményét vállalnia kell. A Football Duó Kft., mely mindig, mindenhol a labdarúgócsapatok érdekeinek megfelelően járt el, nem tud azonosulni azzal, hogy di­rekt vagy indirekt kapcsolatba ke­rüljön a futballt állandóan gyalázó médiaorgánummal. Ezért a Ma­gyar Labdarúgóligával minden megállapodásunkat semmisnek te­kintem.” Az MLL és a Sport Plusz Kft. egy hete közös közleményben jelentette be, hogy 2004. január 1- jétől közös kiadásukban jelenik meg a Sport Plusz című hetilap. Az újságvásárlás megosztotta az amúgy is táborokra szakadt profi szakágat. (NS) ÖSSZEÁLLÍTÁS Budapest. „A forduló negatívuma az volt számomra, hogy ismét csökkent a stadionokba kilátogató szurkolók száma, pedig többnyire élvezetes mérkőzéseket játszottak a csapatok, és ez a szerzett gólok számában is megmutatkozik. Győrött éppenséggel jó futballt, és négy gólt láthattak a drukkerek, Kiprich József együttese megérde­melte az egy pontot, sőt, akár nyer­hetett is volna, a szezonban rendkí­vül jól szereplő Videoton ellen. Pé­csett az egyszerű vidéki csapat a rutinos ászokból álló MTK ellen a lelkesedésével tudott döntetlent játszani. Ezen a meccsen a kék-fe­hérek játéktudása nem párosult, a harcossággal. A Ferencváros-Bé- késcsaba mérkőzésen papírforma­eredmény született, az sem lepett volna meg, ha a Fradi nagyobb gól­különbségű győzelmet arat a már- már reménytelen helyzetben lévő csabaiak ellen. A forduló előtt úgy tűnt, a Zalaegerszeg kezd kikászá­lódni a gödörből, azonban Kovács Zoltán rutinja soknak bizonyult a ZTE védői számára. Az Újpest egyébként szerintem kiforratlan csapat, kiszámíthatatlan, milyen napot fognak ki a lila-fehér játéko­sok. Képesek otthon kikapni, de mint láttuk, nagyszerűen futbal­lozva képesek győzni idegenben. Két szép jövő előtt álló csapat talál­kozott Sopronban, de a Debrecen győzelme megérdemelt volt. Szen­tes Lázár remekül összekovácsolta a Lokit, és mivel rendre hozza az eredményeket a gárda, így egyre nagyobb önbizalmuk lesz a játéko­soknak, és bárkit képesek lesznek legyőzni. Ki lehet jelenteni: a Hal­adás szétesőben van, a vezetők kapkodnak, edzőváltást edzőváltás követ, és ha ez nem változik, nagy bajba kerülhetnek a szombathelyi­ek. A Balaton FC-nek az indulása is kérdéses volt a bajnoki rajt előtt, időközben azonban csapattá nőtte ki magát a siófoki együttes, és ez köszönhető Csertői Aurélnak is. Eddig többször szűkös sikert ara­tott a Balaton, most viszont gólok­ká érett a harcosságuk.” (NS) FERENCVÁROS-BÉKÉSCSABA 2:0 (1:0) Üllői út, 4000 néző; vezette: Fábián. Gólszerzők: Sasu (25.), Kiss Gy. (86.). Piros lap: Grujics (59.); sárga lap: Grujics (51.). . FTC: Szűcs-Vukmir, Dragoner, Kiss Gy.-Kriston, Lipcsei, Zováth, Leand­ro (73. Penksa)-Rósa D. (60. Szku- kalek), Sasu (89. Károlyi), Gera; BÉKÉSCSABA: Simunics-Schindler, Grujics, Valentényi, Bujáki-Kovács N., Kovács B., Udvari (Brlázs, 69.), Vincze Z.-Javrujan (Miculescu, 51.), Hoffmann (Vilotics, 62.). GÓLOK - 25. perc: Rósa adta be a labdát a jobb oldalról, amit Sasu 10 méterről a jobb felső sarokba fejelt (1:0). 86. perc: Kiss Gy. 21 méterről várat­lanul lövésre szánta el magát, s bombája a bal felső sarokba vágó­dott (2:0). MESTERMÉRLEG - Garami Jó­zsef, a Ferencváros szakmai igaz­gatója: „Jól kezdtük a mérkőzést, az első fél órában nagy fölényben játszottunk, s egy remek támadás végén gólt is lőttünk. Ez megnyug­tatta a csapatot. A szünet után gör- csösséget éreztem a játékunkon, mert bár kialakítottuk a helyzete­ket, nem tudtuk növelni előnyün­ket. Örülök, hogy úgy sikerült megnyerni a mérkőzést, hogy el­lenfelünknek helyzete sem volt.” Supka Attila, a Békéscsaba ve­zetőedzője: „Volt olyan időszaka a találkozónak, amikor jobban fut­balloztunk a Ferencvárosnál. Az első gól visszavetette a csapatot, és a kiállítás után még inkább nehéz­zé vált a helyzetünk. Ami a piros lapot illeti: úgy érzem, Dusko Gru- jicsnak egy sárga lapot sem kellett volna kapnia... Talán, ha rúgtunk volna egy gólt, sikerül pontot sze­reznünk, ám á végén örülhettünk, hogy nem lett nagyobb különb­ségű a vereség.” (MTI, NS) PÉCSI MFC-MTK 1:1 (0:0) Pécs, 4000 néző; vezette: Makai. Gólszerzők: Horváth Gy. (76., 11-esből), illetve Torghelle (74.). Kiállítva: Torghelle (80.); sárga lap: Pavicsevics (68.), illetve Szabó 6. (52.), Zavadszky (65.), Fűzi (81.). PÉCSI MFC: Németh G.-Bajusz, Dienes, Szekeres-Sipos, Horváth S. (38. Márton), Pavicsevics, Erős G. (63. Berdó), Gaál-Pest K. (90. Mihalecz), Horváth Gy.; MTK: Végh-Molnár Z., Komlósi, Juhász R., Füzi-Zavadszky, Pusztai, Jezdi-, mirovics, Czvitkovics (46. Szabó O.)—Illés (73. Pisont)-Torghelle. GÓLOK - 74. perc: Németh G., a pécsiek kapusa rosszul szabadított fel, a labda Torghelle testéről 12 m- ről pattant az üres kapuba (0:1). 76. perc: Juhász R. lebirkózta Hor­váth Gy.-t, amiért a játékvezető li­est ítélt, amelyet a sértett a jobb al­só sarokba vágott (1:1). MESTERMÉRLEG - Nagy Tamás, a Pécsi MFC vezetőedzője: „Bátorta­lanul, határozatlanul kezdtünk, a játékosaim nem hajtották végre azokat a taktikai utasításokat, ami­ket előzetesen elterveztünk. A má­sodik félidőre aztán már egy kezde­ményezőbb társaság futott ki, és ek­kor már végrehajtotta a csapat az elképzeléseimet, nem hiszem, hogy alárendelt szerepet játszottunk vol­na, sőt, az akaratunknak köszön­hetően úgy vélem, főszerepben vol­tunk.” Egervári Sándor, az MTK ve­zetőedzője: „Inkább küzdelmes, mint színvonalas mérkőzés volt, a vezető gólunk után, sajnos, olyan események történtek, amelyek mi­att hátrányba kerültünk. Hibázott a játékvezető, ez nekünk ezúttal két pontunkba került, persze, szá­munkra ez önmagában nem lehet mentség.” (MTI, NS) HALADÁS-BALATON FC 0:4 (0:2) Szombathely, 2000 néző; vezette: Arany. Gólszerzők: Kovács P. (20.), Csordás (45., 65.), Sitku (91. - 11- esből). Sárga lap: Kaj (48.), Edival- do (50.), Lőrincz (57.), Tóth P. (60.), illetve Vörös (11.), Sallai (53.). HALADÁS: Balogh-Kaj, Lőrincz, Farkas V., Farkas A.-Georg (46. Edivaldo), Kovács A. (64. Szabó Z.), Czeglédi, Tóth P.-Somfalvi, Tüske; BALATON FC: Csernyánsz- ki-Radics, Hegedűs, Kuttor, Lász- ló-Mészáros (78. Körösi), Sallai, Kovács P., Györök-Vörös (87. Fili- povics), Csordás (Sitku 81.). GÓLOK - 20. perc: Vörös 25 m-es szabadrúgására a hosszúsaroknál Kovács P. érkezett és kiszorított helyzetből, szinte az alapvonalról a jobb alsó sarokba bombázott (0:1), 45. perc: Mészáros pontos beadá­sát Csordás két nála magasabb védőt megelőzve, szép mozdulat­tal fejelte a bal alsó sarokba (0:2). 65. perc: Farkas V. gurított haza rö­viden, Csordás lecsapott a labdára, majd 17 m-ről a kapujából kiinduló Balogh felett a háló jobb oldalába ívelt (0:3). 91. perc: Az egyedül kitörő Sitkut Balogh Tamás buktatta, a jogosan megítélt 11-est a sértett laposan a bal alsó sarokba rúgta (0:4). (MTI) SOPRON-DEBRECEN 1:3 (0:2) Sopron, 3500 néző; vezette: Kassai. Gólszerzők: Bausz (74.), illetve Dombi (30.), Sándor (39.), Halmosi (66.). Sárga lap: Lazics (51.), Pető (61.), illetve Habi (22.), Bajzát (45.), Halmosi (66.). SOPRON: Milinte-Bagoly, Lambu- lics, Pető-Grósz, Cseke (35. Pintér), Lazics, Balaskó (67. Bausz), Hanák (60. Fehér)-Tóth M., Sira; DEBRE­CEN: Tomics-Nikolov, Éger, Flavio Pim, Szatmári-Dombi (79. Andor- ka), Habi, Vincze, Selymes (62. Hal- mosi)-Sándor T., Bajzát (46. Kiss). GÓLOK - 30. perc: Dombi húzott középre a jobb oldalról, a 16-os von­aláról próbálta középre lőni a lab­dát, amely a kivetődő Milinte kezei és lábai között a bal alsó sarokba csörgött (0:1). 39. perc: Sándor a 16-os jobb oldali sarkáról ballal lőtte a soproni kapu előterébe a labdát, amely egy patta­nás után, anélkül, hogy bárki hozzá­ért volna, a jobb sarokban kötött ki (0:2). 66. perc: Dombi a saját térfelének közepéről indult, a soproni 16-osnál az akciót a bal oldalon kísérő Halmo- sihoz passzolt, aki 12 m-ről, félmaga- san lőtt a hosszúsarokba (0:3). 74. perc: Pintér bal oldali szögletét Bagoly 6 m-ről fejelte kapura, a lab­da a kaputól 3 m-re álló Bausz fe­jéről a kapu közepébe vágódott (1:3). (MTI) ZALAEGERSZEG-ÚJPEST 2:3 (1:2) Zalaegerszeg, 4000 néző; vezette: Bede. Gólszerzők: Gyánó (24.), Sa­bo (91.), illetve Kovács Z. (2., 32.), Szélesi (85.). Sárga lap: Gyánó (5.), Kocsárdi (32.), illetve Nagy G. (30.), Szanyó (72.). ZTE: Varga Z.-Kocsárdi, Molnár, KráT-Babati, Ljubojevics, Balog, Jó­zsi (73. Nagy L.), Szamosi-Gyánó (50. Sabo), Egressy; ÚJPEST: Vla- szák-Szélesi, Tamási, Vanczák, Nagy G.-Simek, Farkas B., Erős, Ró­sa H. (61. Szanyó)-Rajczi (46. Po- lonkai), Kovács Z. GÓLOK - 2. perc: Rajczi lefutotta Kocsárdit, beadását Kovács 2 m-ről gurította a bal alsó sarokba (0:1). 24. perc: a védőkről a labda Gyánó elé pattant, aki 17 m-ről a jobb felső sarokba lőtt (1:1). 32. perc: Kovács ldlépett a ZTE védői közül és 14 m-ről a jobb alsó sarokba lőtt(1:2). 85. perc: szöglet után kavarodás tá­madt a ZTE kapuja előtt, Szélesi esz­mélt a leggyorsabban és 12 m-ről a jobb alsó sarokba lőtt (1:3). 91. perc: Sabo lépett ki az Újpest védői közül, és 8 m-ről Vlaszák mel­lett a hosszú sarokba emelt (2:3). MESTERMÉRLEG - Mihalecz Ist­ván, a Zalaegerszeg vezetőedzője: „Felbillent a pálya a kilencven perc alatt, támadásban mindent úgy tet­tünk, ahogyan kell, és mégsem nyer­tünk.” Mezey György, az Újpest szakmai igazgatója: „Minden elis­merést megérdemelnek a j átékosok; mindkét csapat tagjai a maximumot nyújtották a találkozón. (MTI, NS) Csökken a nézők száma