Új Szó, 2003. szeptember (56. évfolyam, 201-224. szám)

2003-09-22 / 217. szám, hétfő

22 Sportvilág ÚJ SZÓ 2003. SZEPTEMBER 9. flHHHHHI röviden WtKM Kótai első veresége Nottingham. Az október 18-i WBF nagyváltósúlyú világbajnoki cím­védő mérkőzésére készülő Kótai Mihály 25. profi bokszmérkőzésén váratlanul elveszítette veretlenségét. A magyar öklöző a nottinghami gálán pontozásos vereséget (59:56) szenvedetta zimbabwei Fari Musiyiwától. A hatmenetes összecsapás első két szakaszában még Kótai akarata érvényesült, de a magasabb és hosszabb karú Musiyi- wa a hátralévő négy menetet megnyerte a tudásához képest mérsé­kelt teljesítményt nyújtó Kótaival szemben, s ez a magyar öklöző ve­reségét jelentette. (MTI) Sztriptíz után bocsánatkérés Hamburg. A rúdugró Tim Lobinger hivatalos levélben kért bocsána­tot a Nemzetközi Atlétikai Szövetségtől (IAAF), amiért a múlt hétvégi Vüágdöntőben aratott győzelme után botrányosan ünnepelte első he­lyét a monte-carlói II. Lajos stadionban. „Küldtem egy faxot Gyulai Ist­ván főtitkárnak. Azt nem remélem, hogy ezzel elfelejtődik az ügy, de mindenesetre várom a válaszd’ - mondta a versenyző. Az 5,91 méter­rel diadalmaskodó német klasszis sikerének tudatában a közönség elé rohant, majd egy pillanatnyi ödettől vezérelve megmutatta csupasz fenekét a nézőknek, köztük a monacói királyi család tagjainak. Az IA- AF 5000 dollárra büntette a sztriptízért, de Lobinger így is 25 ezret keresett, hiszen sikeréért 30 ezer járt neki. (MTI) Lelőttek egy szurkolót San Francisco. Agyonlőtt egy Los Angeles Dodgers-szurkolót a San Francisco Giants egyik szimpatizánsa az észak-amerikai profi base- ball-bajnokságban (MLB) szereplő két csapat egymás elleni mérkőzése után. A bűncselekmény a stadion parkolójában történt heves szóváltást követően. A gyilkos elmenekült. A Giants csütörtök hajnali, San Diego Padres elleni találkozóján is történt halálos tra­gédia. Akkor egy néző az aréna kerítésén keresztül próbált meg ki­mászni az utcára, amikor megcsúszott, és nyolc méter magasról a járdára zuhant. (MTI) Figót kirabolták Madrid. Míg Luis Figo, a Real Madrid portugál sztáija csapata edzésén vett részt, három ismereüen személy betört a játékos Ciudad Deporti- va-beli villájába. Figo peches volt, mert a három férfi a szomszédos há­zat szemelte ki magának, de miután észrevették, hogy ott otthon van­nak, a portugál villája felé fordították lépteiket. Az anyagi károkat egyelőre nem becsülték fel, Figo az edzés után mindenesetre kénytelen volt több órát eltölteni a városnegyed rendőrőrsén. (NB1.HU) A vád szerint inzultálta az őt igazoltató rendőrt Effenberg bíróság elé áll II. labdarúgóliga, 9. forduló: Szencen pontot szerzett a DAC - újabb rimaszombati döntetlen Sztrájkolnak a kassai játékosok A Senica elleni győzelem után Szencen döntetlenezett a sötét nadrágban játszó DAC csapata (Orzsik Ödön felvétele) Berlin. Bíróság elé áll Stefan Effen­berg, a Bayem München és a német labdarúgó-válogatott volt játékosa, mivel egy közúti ellenőrzés során ál­lítólag inzultálta az őt igazoltató rendőrt. A 35 éves középpályásnak - aki jelenleg az argentin Gabriel Ba- tistutával és a spanyol Ivan de la Pe- nával a katari Al-Arabi játékosa - no­vember 11-én kell megjelennie a braunschweigi bíróságon. Az eset MTI-HÍR Moszkva. Meglepetésre az amerikai Justin Gadin nyerte a férfi 100 mé­tert és a vele járó 500 ezer dollárt a moszkvai atlétikai gálán. A párizsi vb-n aranyérmes Saint Kitts és Ne- vis-i Kim Collins 10.36-tal csak hato­dik lett. A többi szám első helyezett­jének be kellett érnie fejenként 75 ezerrel. A női sprinterek között egyedül az amerikai Chryste Gaines futott 11 másodpercen belül. Honfitársa, a doppingvétségbe keveredett világ­bajnok Kelli White harmadik lett. ÖSSZEÁLLÍTÁS Prága. A cseh labdarúgóválogatott Hollandia legyőzésével csoport­elsőként kvalifikálta magát a jövő évi portugáliai kontinensviadalra, s utolsó, immáron tét nélküli selej­tező-mérkőzését Ausztria ellen játssza. Az októberi, bécsi találko­zón legalább tíz-, de elképzelhető, hogy tizenötezer cseh drukker fogja buzdítani Nedvédéket, ünnepelve a továbbjutást. „Tízezer jegy már biz­tos, de továbbra is tárgyalunk az osztrák szövetség illetékeseivel, hogy ki tudjuk elégíteni az itthoni jegyrendelők igényeit” - nyilatkoz­ta Jaroslav Dudl, a cseh válogatott technikai vezetője. A bécsi Práter ötvenezer férőhelyes, s így az UEFA szabályai értelmében a jegyek öt-, még februárban történt: a jelentés szerint a futballista nem állt meg, amikor igazoltatni akarták az autó­pályán, majd miután a filmekben látható üldözési jelenet végén elfog­ták, nyomdafestéket nem tűrő jelzővel illette áz egyik intézkedő rendőrt. „Valóban igazoltattak, de a papírjaim rendben voltak, és így to­vábbhajthattam” - állította a német futball fenegyereke. (MTI) Női 800-on a vüágbajnok mozambi­ki Maria Mutola, aki a Golden Lea- gue-sorozat egyeben fődíjasa volt, sorozatban 19. alkalommal sem ta­lált legyőzőre. A páratlan módon megszakítás nélkül háromszor az „Év Aüétájának“ választott marok­kói Hicham el-Guerrouj férfi 1500- on jobban hajrázott kenyai riválisai­nál. Eredmények - Férfiak: 100 m: 1. Gadin (amerikai) 10.05 mp, 800 m: 1. Borzsakovszkij (orosz) 1:46.67 p, 1500 m: 1. el-Guerrouj (marok­kói) 3:36.44 p., Nők: 100 m: 1. Gai­nes (amerikai) 10.98 mp, 800 m: 1. Mutola (mozambiki) 1:58.82 p. legfeljebb tíz százalékát kaphatja meg az ellenfél, ami ebben az eset­ben tízezer belépőt jelent. Való­színű azonban, hogy az osztrákok, mivel telt házat szeretnének, s mi­vel az osztrák válogatottnak már matematikai esélye sincs a második hely megszerzésére, eleget tesznek a cseh fél kérésének. A belépők 1200, 900 és 600 cseh koronába ke­rülnek majd. Az október 11-i bécsi találkozóra a cseh huligánok is nagy számban ké­szülnek, derül ki a szurkolói klubok internetes honlapjairól. A drukke­rek ráadásul egy 32 méter hosszú transzparenst szeretnének kifeszí­teni a Práterben, „Österreichischer Fussball nein - Temelín ja!” (Oszt­rák foci nem - Temelín igen!) feli­rattal. (mf-dnes, ú) Pozsony. Csonka fordulót ját­szottak a II. labdarúgóligá­ban, mert a kassaiak nem utaztak el a privigyei találko­zóra. Ugyanis a keleti futbal­listák megunták, hogy hosszú ideje nem kaptak fizetést, ezért bojkottálták a mérkőzést. Rimaszombatban gól nélkül végződött a listave­zető Podbrezová vendégjáté­ka, Szencen pontot szerzett a DAC, s így elkerült az utolsó helyről. ÖSSZEÁLLÍTÁS ♦ Senec­DAC 1:1 (1:0) Góllövők: Iskra (31.), ill. Guza (86.). Játékvezető: Straka, 1425 néző. Hazai rohamokkal indult a találkozó, Iskra két közeli próbál­kozását, majd Hesek lövését bra­vúrosan hárította Sánta. Az első fél óra végén góllá érett a jelentős szenei fölény: Hesek átadása után Iskra talált a jobb alsó sarokba. Egy szépséghibája azonban akadt az akciónak, hogy kétszeres lesál­lás előzte meg a találatot... Fordu­lás után sem változott a játék ké­pe, Maťaš bombája a kapufán csat­tant, majd Rožník lövését Sánta védte. Meglepetésre a hajrára be­lelendült a DAC, a 85. percben Bognár közeli próbálkozását Kol­lár szögletre ütötte. Drobný sarok­rúgását követően Guza fejjel egyenlített. KOBA: Kollár-Majer- ník, Sendecký, Beňo-Rožník, Ha- lahija, Angelovič, Maťaš, Bel- la-Iskra (61. Juričkovič), Hesek (87. Strapko). DAC: Sánta-Guza, Olejník, Lukovics-Gábriš (60. Nagy), Sárkány, Ščasný, Drobný, Buka-Kurinčák (64. Ďurica), Bog­nár (90 Serczel). (sz. z.) ♦ Rim. Sobota­Podbrezová 0:0 Játékvezető: Simon, 1521 néző. Re­mek futballt láthatott a közönség a tabella két élcsapatának összecsa­pásán. A gömöriek lerohanták el­lenfelüket, az első negyedórában Maruniak, Desiatnik és Adám is gólt szerezhetett volna. A mérkőzés egyik legszebb akciója a 15. perc­ben született: Piszár átadását kö­vetően Pinte jól helyezett labdáját a kapus ujjheggyel hárította. A 28. percben Piszár bombája a felső lé­cen csattant, öt perc elteltével pedig Maruniak lövését is a kapufa állítot­ta meg. A második játékrészben va­lamelyest alábbhagyott a rima- szombatiak lendülete, de továbbra is ők uralták a játékot. A vendégek csak elvétve veszélyeztették Nóta kapuját, legnagyobb helyzetük a 74. percben adódott, Pelegrín fejese azonban a kapu fölé szállt. Az utol­só percekben fokozták a tempót a hazaiak, de a jól működő lopéri vé­delem, élén Hanák kapussal ellen­állt. így a listavezető továbbra is vé­reden, a rimaszombatiak pedig zsi­nórban harmadszor döntetleneztek hazai pályán. RIM. SOBOTA: Nô- ta-Ádám (56. Balaško), Lipovský, Németh, Valkučák-Pinte, Sluka, Desiatnik, Domík-Piszár, Maruniak (70. Staš). (bt) ♦ Báč­Prešov 0:0 Játékvezető: Richtárik, 980 néző. Nagy iramú, lendületes mérkőzést láthattak a nézők Bacsfán. Az eper­jesiek egy vülámgyors kontratáma­dás után már a mérkőzés elején megszerezhették volna a vezetést, de Hricov kísérletét másodszorra is hárítani tudta a remekül védő Kos- toláni. A hazaiak elsősorban Tomčák révén kerültek helyzetekbe, de beadásait sem Mészáros, sem Nagy T. nem tudták értékesíteni. A 25 percben a veterán Jantek 40 m- ről leadott lövését Kostoláni a kapu­fa segítségével hárította, az ellentá­madásból pedig Meszároš két lé­pésről emelt fölé. A 30. percben is­mét a bacsfai kapus volt a fősze­replő, amikor Hricov kapáslövését sikerült hatástalanítania. Szünet után is folytatták a támadófutballt a csapatok, de gól nem született, mi­vel a védelmek mindkét oldalon ki­fogástalan teljesítményt nyújtottak. BAČ: Kostoláni-Cisár, Albert, Puch- ner, Mikulec-Szíjjártó (62. Bodro­gi), Horký, Pukalovič, Nagy T. (86. Chorvat)-Meszároš (78. Lopú), Tomčák. (jgj) ♦ Rapid Bratislava­Ličartovce 1:1 (0:0) Góllövők: Škrabák (47. - 11-esből), ill. Adam (52.). Játékvezető: Hra- cho, 800 néző. A vendégek köze­lebb álltak a győzelemhez. ♦ FC Nitra­Duslo Sala 1:3 (1:1) Góllövők: Kován (16.), ill. Andódi (13.), Lancz (48.), Holmik (86.). Játékvezető: Sipos, 750 néző. Telje­sen megérdemelten nyertek az újonc vágsellyeiek. ♦ Senica­Vranov 2:0 (0:0) Góllövők: P. Masarovič (57.), A. Ma- sarovič (87.). Játékvezető: Šulgan Rimaszombat. Ebben a szezonban még nem nyertek Rimaszombatban a gömöriek. Egyetlen hazai győzel­müket még Nagyrőcén, a „kölcsön- pályán” szerezték. A bacsfaiak és a vágsellyeiek elleni mérkőzésekkel ellentétben azonban most nem a szurkolók szitkozódása közepette vonultak le a játékosok a pályáról. Taps kísérte őket az öltözőbe, ^já­ték képe alapján győzelmet érde­melt volna az ellenfél,” ismerte el Ladislav Kuna, a Podbrezová meste­Kassa/Pozsony. Szombaton elma­radt a Prievidza-l.FC Košice II. ligás labdarúgó-mérkőzés, mivel a kassa­iak nem utaztak el Privigyére. Az l.FC játékosai már többször is jelez­ték: nem lépnek pályára, amennyi­ben a klubvezetés nem rendezi a ve­lük szembeni adósságait (többhavi fizetéssel tartoznak a játékosok­nak). Szombaton Pavlík játékve­zetővel együtt csak a hazai csapat 500 néző. Végig a hazaiak diktálták az iramot. ♦ Humenné­Kys. Lieskovec 1:1 (0:0) Góllövők: Paraska (50.), ill. Špánik (60.). Játékvezető: Kačenga, 750 néző. Inkább a vendéglátók örül­hetnek a döntedennek. A bajnokság állása: 1. Podbrezová 9 5 4 0 14:5 19 2. Prešov 9 4 4 1 15:8 16 3. Šaľa 9 4 4 1 13:7 16 4. Rim. Sobota 9 4 4 1 10:5 16 5. Senec 9 4 3 2 1710 15 6. Ličartovce 9 3 4 2 15:10 13 7. Kys. Lieskovec 9 3 4 2 7:5 13 8. Vranov 9 4 1 4 8:12 13 9. Prievidza 8 3 3 2 10:10 12 10. Báč 9 3 2 4 7:13 11 11. Senica 9 2 3 4 11:13 9 12. Humenné 9 2 3 4 11:17 9 13. FC Košice 8 2 2 4 10:13 8 14. Rapid 9 2 2 5 6:12 8 15. DAC 9 1 3 5 8:16 6 16. Nitra 9 1 2 6 5:11 5 A 10. forduló műsora - szeptember 27., szombat, 15.00: Kys. Liesko- vec-Prešov, Šaľa-Báč, FC Košice- Nitra, Podbrezová-Prievidza, Ličar- tovce-Rim-Sobota, DAC- Rapid Bratislava, Vranov-Senec, Humen- né-Senica. (sr) re. A hazai edző, Peter Zelenský csak az eredmény miatt volt csaló­dott: ,Játékosaimnak mindig hang­súlyozom, hogy ha szíwel-lélekkel játsszanak, azt a közönség is értéke­li. Nem volt szerencsénk, két kapu­fát lőttünk, a játékunk tetszett a szurkolóknak. Csak hát nem lőttünk gólt...” Zelenský, aki nem tart attól, hogy meginoghat alatta a kispad. „Azt hiszem, két hónap nem elég hosszú idő egy edző munkájának megítélésére. S mindenki láthatja, csapatunk játéka napról napra jobb.” futott ki a pályára, s mivel a köte­lező várakozási idő leteltéig nem ér­kezett meg az ellenfél, a három pon­tot várhatóan 3:0-ás gólaránnyal a hazaiak kapják meg. A kassai játékosok nevében Marek Sapara csapatkapitány jelentette be, hogy a tarthatatlan állapotok miatt nem játszanak hétvégén. Sa­para szerint a klubvezetés nem kommunikál velük, s az esetleges belgrádi befektetőről sem tudnak semmit, (sita, tasr, ú) PÁLYAKÖZELBEN Szikora György mesteri húzása SZABÓ ZOLTÁN Szene. Szikora György, a DAC vezetőedzője eltiltás miatt - mo­biltelefon segítségével - a lelátó­ról irányította védenceit (a kispadon Dušan Abrahám és Rostislav Prokop ült). A soroza­tos szenei helyzetek kimaradása után megkönnyebbülten dőlt hátra. Nagyon felkapta a vizet, amikor a KOBA gólját kétszeres lesállás előzte meg. Érdekes, hogy a jól játszó Rožník meg is állt, annyira biztos volt benne, hogy a partjelző leállítja az akci­ót. Meglepetésére azonban az asszisztens mutatta, hogy nyu­godtan menjen tovább, hát ment is... Egyébként az eperjesi Ju- rášek partjelző volt az ominózus eset főszereplője, ugyanaz, aki a csallóköziek homonnai vendég­játékánál is Jeleskedett” (gólt jelzett, pedig a labda közel 50 centire volt a gólvonaltól), s mi­atta büntették meg Szikorát. „Ez nem lehet igaz, zsinórban má­sodszor akar megverettetni ben­nünket” - mondta felháborodot­tan a tréner. A szünetben Szikora eligazítást tartott az öltözőben, s valame­lyest sikerült felrázni az együt­test. Negyedórával a befeje­zés előtt úgy döntött, kockáz­tat, s előre küldte a védelem oszlopát, Olejníkot. A kispad- ról még visszahívták, mert korainak tartották ezt a húzást. Szikora viszont azzal érvelt, hogy mindegy, hogy l:0-ra vagy 2:0-ra kapnak ki, meg kell pró­bálni a döntetlen kiharcolását. Ezután feltámadt a DAC, s rö­viddel a befejezés előtt egyenlí­tett. A gratulációkat azzal utasí­totta el az edző, nem ő, hanem a csapat harcolta ki az értékes pontot. Csóka Zoltán, a csallóköziek me­nedzsere már jóval a mérkőzés előtt a bejáratnál várta a szpon­zorjelölt osztrák cég képviselőit. Ők azonban csak a mérkőzés szünetében érkeztek meg Antal Barnabás klubelnök kíséretében. Az egyesület első embere csak annyit mondott, hogy szomba­ton egész nap tárgyaltak, s a ta­lálkozó után is folytatják a meg­beszéléseket. Addig nem akar nyilatkozni, míg nem születik végső döntés. Reméljük, megállapodnak a fe­lek, s ezzel megoldódnak a jóval szebb napokat látott sárga-kék klub anyagi gondjai. A világbajnok Kim Collins csak hatodik lett férfi 100 m-en Félmillió dollár százon Tizenötezer jegyet szeretnének a csehek Ausztria ellen Ki lesz otthon Bécsben? Még nem nyertek hazai pályán a rimaszombatiak Tapsoltak a szurkolók BŐD TITANILLA Nem utazott el Privigyére az 1. FC Košice Sapara: nem játszunk! ÚJ SZÓ-JELENTÉS