Új Szó, 2001. május (54. évfolyam, 100-124. szám)

2001-05-09 / 105. szám, szerda

Sport új szó 2001. MÁJUS 9. Borbély Donyeckban Donyeck. Az Artmedia Petržalka labdarúgócsapatá­nak 21 éves játékosa, Borbély Balázs iránt az ukrán Sach- tyor Donyeck érdeklődik. A csallóközi játékos, aki tagja az utánpótlás-válogatottnak is, jelenleg Ukrajnában tartózko­dik, ahol átesett egy orvosi vizsgálaton, és a Sachtyor sportkomplexumával ismer­kedik. „ Ez a megérdemelt gyümölcse Balázs munkájá­nak. Donyeckben olyan felté­telek között készülhetnek a futballisták, amilyet még nem láttam. Hét füves pálya, a lé­tesítmény berendezése pedig a pozsonyi Fórum szállóval is felveszi a versenyť-nyilat- kozta a ligetiek menedzsere, Vladimír Weiss. (SITA) Négy halott Iránban Sári. A vasárnapi iráni stadi­onkatasztrófa halálos áldoza­tainak száma négyre emelke­dett, miután kedd hajnalban újabb két labdarúgó-szurkoló hunyt el fejsérülés miatt. „A Mottaqi-stadion tízezer férőhelyes, azonban legalább 20 ezren voltak a mérkőzé­sen” - mondta a vizsgáló bi­zottság szóvivője. Sokan a fe­dett lelátó tetejére másztak fel, a szerkezet azonban nem bírta a terhelést, és leszakadt. A tragédiával kapcsolatban továbbra is ellentétes infor­mációk látnak napvilágot: az iráni televízió 143, a rendőrség viszont 320-330 sérültről számolt be. (MTI) A repülő robogó Róma. Az Olasz Labdarúgó Li­ga fegyelmi eljárást indított az Intemazionale ellen, mert a milánói klub fanatikusai vasár­nap robogót dobtak az egyik üres lelátórészre az Atalanta elleni bajnokin. A huligánok állítólag az egyik vendégszur­kolótól szerezték meg a mope­det, fel akarták azt gyújtani, majd a sikertelen próbálkozást követően megrongálták, az­után a mélybe vetették. Az in­cidens során szerencsére senki sem sérült meg. A fegyelmi bi­zottság pénzbírsággal és stadi­onbetiltással is sújthatja a mi­lánói klubot. (MTI) Harmadosztályból az UEFA-Kupába Berlin. Az Union Berlin labda­rúgói fejenként 64 ezer már­kát kapnak, ha megnyerik a Német Kupát. A harmadosz­tályú együttes óriási megle­petésre jutott be a fináléba, ahol ellenfele május 26-án a bajnoki éllovas Schalke 04 lesz. A gelsenkircheni csapat­nál nem tűztek ki külön pré­miumot. (MTI) Jégre teszlek! Mike Knuble (balra) Zdeno Chárat „segíti" le a lábáról (TASR-felvétel) Jégkorong-világbajnokság, középdöntő; Szlovákia-USA 1:3 (0:1, 0:0, 1:2) Harmadszor is vereség Köln. Tegnap befejeződtek a középdöntő küzdelmei a né­metországi hokifesztiválon. Eddig nem nagyon ment a szlovák válogatottnak a „na­gyok” ellen, az alapcsoport­ban Finnországtól, a közép­döntőben Svédországtól és az USA-tól kapott ki. ÖSSZEÁLLÍTÁS Ez mit sem számít, hiszen a csapat bejutott a negyeddöntőbe, ahol a lapzárta után játszott Kanada- Csehország siekeresebbje ellen mérkőzik pénteken. Ma szünnap van a világbajnokságon. SZLOVÁKIA-USA 1:3 (0:1,' 0:0, 1:2). Gólütők: Gáborík (42.), ill. Hendrickson (5.), Tanabe (53.), Campbell (57.). Játékvezető: Wright (kanadai), 3000 néző. Ki­állítások 6:5. Szlovákia: Lašák-Se- keráš, Štrbák, Limner, Chára, Me­zei, Droppa, Pavlikovský-Országh, Pucher, Petrovický-Zedník, Nagy, Cíger-Hossa, Bartoš, Gáborík-Par- davý, Hlinka, Somík. Kezdettől fogva egyszerűbben és technikásabban játszottak az ameri­kaiak ellenfelüknél, pontosan kom­bináltak, s gyakran kerültek Lašák kapuja elé. Cígerék alig-alig vezet­tek épkézláb támadást, csak tisztes távolból célozták meg az amerikai kaput. Csupán tíz perc után egyen­lítődött ki a játék, de ekkor sem ke­rültek helyzetbe a szlovákok. Tehe­tetlenségüket az emberelőnyeik so­rán bizonyították, nem tudtak hely­zetbe kerülni. Úgy tűnt, a szlovák együttes képes egyenlíteni, mert fö­lénybe került, játékosai azonban ha­tározatlanok voltak a kapu előtt. Amikor Gáborík ügyesen beleért Hossa lövésébe és a korong a kapu­ban kötött ki, mindenki fordulatot várt a meccstől, támadott a szlovák válogatott. Az ellenfél azonban gyors ellentámadásokból újabb két gólt ütött. E-CSOPORT: Csehország-Olaszország 11:0 (3:0, 7:0, 1:0). Gólütők: Procházka 2, Dvorák 2, Výborný, Ujčík 2, Reichel, Kaberle, Vlasák, Čalánek. Svájc- Olaszország 8:1 (2:1, 2:0, 4:0). Oroszország-Németország 3:1 (0:0,1:1,2:0). Gólütők: Jasin (27.), Koraijuk (51.), Guszmanov (55.), ill. Sturm (39.). Játékvezető: Mihá- lik (szlovák), 9100 néző. A Csehor- szág-Kanada mérkőzést lapzárta után játszották. 1. Csehország 4 3 1 0 20:6 7 2. Kanada 4 3 10 17:7 7 3. Oroszország 5 3 ö 2 16:11 6 4. Németország 5 12 2 10:12 4 5. Svájc. 5 10 4 14:15 2 6. Olaszország 5 1 0 4 5:3 2 F-CSOPORT: Finnország-Ukrajna 7:1 (3:0, 3:0, 1:1). Gólütők: Kallio 2, Kapanen 2, Ylonen, Rintanen, Sihunen, ill. Hrisztics; Ukrajna-Ausztria 2:0 (1:0, 0:0, 1:0). Gólütők: Hrisztics, Szlivcsenko. A Svédország-Finnor- szág meccs lapzárta után ért véget. 1. Svédország 4 3 1 0 21:3 7 2. USA 5 3 1 0 15:7 7 3. Finnország 4 3 0 1 18:8 6 4. Szlovákia 5 2 0 3 12:12 4 5. Ukrajna 5 1 0 4 7:21 2 6. Ausztria 5 1 0 4 4:23 2 G-CSOPORT (a bennmaradásért): Lettország-Norvégia 3:0 (0:0,2:0, 1:0), Fehéroroszország-Japán 4:1 ( 2:0, 2:1, 0:0). A csoport végeredménye: 13. Lettország 3 2 10 13:4 5 14. Fehéroroszország3 2 1 0 9:5 5 15. Norvégia 3 0 1 2 5:9 1 16. Japán 3 0 1 2 6:15 1 Fehéroroszország és Norvégia bú­csúzott az élvonaltól, Japán, mint a legjobb ázsiai ország továbbra is tagja maradhat a vb-mezőnyének. SPORTHÍRADÓ ♦ Az NHL rájátszásában: Los Ange- les-Colorado 1:0 (0:0,0:0.0:0-1:0) -hosszabbítás után; az állás 3:3. To- ronto-New Jersey 2:4 (0:1,1:2,.1:1); az állás 3:3. ♦ A Videoton lesz a Debrecen el­lenfele a labdarúgó Magyar Kupa fináléjában, miután tegnap 1:0 (0:0) arányban nyert az elődön­tőben a BKV előre ellen. ♦ Az angol labdarúgó-bajnokság 37. fordulójában: Ipswich-Manch. City 2:1 (0:0). A manchesteriek ezzel a vereséggel kiestek az élvonalból. ♦ Három mérkőzést rendeztek az NBA-ban rájátszásában: Phüadelp- hia-Toronto 93:96; az állás 0:1. L. A. Lakers-Sacramento 108:105; a párharc állása 1:0. San Antonio- Dallas 100-86; az állás 2:0. + Madáron a Majálisi Birkózó Diá­kok Kupáját a bősi csapat nyerte a hazai és a dunaszerdahelyi együt­tes előtt. A viadal legeredménye­sebb bikózója a madari Szente Ist­ván lett. ♦ A KENŐ 10 tegnapi sorsolásának nyerőszámai: 1, 13, 14, 27, 37, 39, 40, 42, 44, 45, 48, 52, 57, 63, 64, 67,69,70, 75,80. Ma este 17 órakor rendezik a Slovan JOPA-BK Šamorín női kosárlabdaliga-playoff elődöntő első mérkőzését Evés közben j ön meg az igazi étvágy ÚJ SZÓ-TUDÓSÍTÁS Somoija. Aki egy kicsit is jártas a honi kosaras berkekben, szombat után úgy tartja: megtörtént a vüág nyolcadik csodája. Az alapszakasz­ban csupán vergődő somoijaiak be­kerültek a bajnokság rájátszásának elődöntőjébe, és ez azt jelenti, leg­rosszabb esetben is a negyedik he­lyen végeznek. Három évvel ezelőtt már lecsúsztak egy hellyel a dobo­góról a csallóköziek, azonban az ak­kori csapat tudása jóval meghaladta a jelenlegi égyüttes erejét. Es éppen ezért fényes a negyeddöntőben megszerzett besztercebányai skalp. Azé az UMB-é, amely az idény folya­mán kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtva, a rózsahegyiek mögött a második helyen végzett az alapsza­kaszban. Egy héttel ezelőtt a két győztes meccsig tartó párharcban az első találkozón Besztercebányán óriási meglepetésre három ponttal (80:77) nyertek a somorjaiak, így a hazai visszavágó előtt lépéselőny­ben volt a Kováéik-gárda. Szomba­ton színültig megtelt a somorjai csarnok, rengetegen voltak kíván­csiak arra, hogy tényleg léteznek-e még csodák, vagy pedig újra „csak” a női szeszélynek és lebe­csülésnek tudható be az idegenbe­li siker. Nos, a hazai lányok bebizonyítot­ták, szó sincs véletlenről, az első perctől kezdve oroszlán módjára harcoltak, nem ismertek elveszett labdát. Az volt az ember érzése, hogy a láthatóan magasabb vendé­gek fizikai fölényét a somorjaiak egy belső erő hatására kiegyenlí­tik, sőt föléjük is nőnek. Nem volt szép a játék, nagyon sok hiba csú­szott be mindkét oldalon, de ez a rájátszásban így is szokott lenni. „Igazi playoff mérkőzés volt, a küzdelem, a harc dominált. Ha ar­ra gondolok, hogy januárban még csak hat játékosom volt, és szinte elölről kellett kezdenem a csapaté­pítést, szinte beleborsódzik a há­tam. Több sikerben volt már ré­szem edzői pályafutásom során, de azt hiszem, a mostani minden­nél többet ér” - nyüatkozta a 45:40-es hazai diadal után Peter Kováčik, a somorjaiak edzője. Már senki sem lepődik meg azon, hogy a bajnokság éremesélyeseként em­legetik a somorjaiakat, és sokan úgy érzik, itt az alkalom, hogy sporttörténelmet írjanak, mert az elődöntőbeli ellenfél, a Slovan igenis, verhető. „Mindig drámai, kiegyenlített meccseket vívtunk a pozsonyiakkal, és ígérem, most sem lesz ez másképp. Esélylatolga­tásba nem bocsátkoznék, de úgy gondolom, óriási lehetőség előtt állunk, ugyanis ellenfelünknél több játékos sérüléssel bajlódik. Nincs vesztenivalónk, célkitűzése­inket maximálisan teljesítettük, így az ismert közmondás vezérel bennünket: evés közben jön meg az étvágy” - mondta Pogány Tibor, a somorjai klub elnöke. A playoff- elődöntő első találkozóját ma 17 órakor Pozsonyban rendezik, a második mérkőzésre szombaton, előreláthatólag 17.30-kor Somor- ján kerül sor. (horváth) Szlovák Kupa-döntő: Ružomberok-lnter 0:1 (0:0) Németh Szilárd góljával ÖSSZEÁLLÍTÁS Máriatölgyes. A bajnok Inter nyer­te a labdarúgó Szlovák Kupát, miu­tán a tegnap lejátszott döntőben Né­meth Szilárd góljával 1:0 arányban legyőzte a Ružomberok együttesét. A sárga-feketék ezzel megvédték tavalyi címüket, s hatodik alkalom­mal szerezték meg a trófeát. Az Inter elsősorban rutinjának kö­szönheti győzelmét, és annak, hogy hosszabb szünet után ismét magára talált a gólkirály Németh Szüárd. Az erős szél befolyásolta a játékot, s talán ennek tudható be, hogy a ró­zsahegyieknek gondot okozott a labda. Amikor azt megszerzték, könnyedén elvesztették, s többnyi­re a védekezéssel kellett törődniük. Eléggé szertelen volt a játék, alig- alig forogtak veszélybe a kapuk, a sárga-feketék offenzívája csak egy Németh-kapufát eredményezett. Sok volt a kemény párharc, ezért in­kább küzdelmet láthattak a nézők, nem pedig jó egyéni teljesítményt és összjátékot. Amikor a rózsahe­gyiek széllel hátban futballoztak, gyakran próbálkoztak lövésekkel, ezeket azonban könnyedén hárítot­ta Hýli kapus. Az Inter várt a kínál­kozó alkalomra, s ez az utolsó perc­ben következett be: Czinege meg­szerzett egy labdát, Némethez passzolta, s a csatár biztosan talált a hálóba. A meccs után František Laurinec, a szövetség elnöke adta át a kupát a pozsonyiaknak. Góllövő: Németh Szilárd (90.). Já­tékvezető: Cichý, 5200 néző. Sárga lap: Mikulás, Gomes. RUŽOMBE­ROK: Trabalík-Mikuláš-Jurčo, Ovad (46. Hellebrand)-Hazucha, Šafranko, T. Zátek, Klimpl, Fabuľa (56. Hýravý)-Oravec, Gomes. IN­TER: Hýll-Kratochvíl, Chrenko, Šuchančok, Hornyák-Czinege, Dzúrik, Ľalík (67. Petráš), Ge- rich-Németh Szilárd, Babnič. (sr) BL-elődöntő, visszavágó: Valencia-Leeds United 3:0 (1:0) Angolosan távoztak ÖSSZEÁLLÍTÁS Valencia/München. Lapzártakor ért véget a labdarúgó Bajnokok Li- gája-elődöntő visszavágója, ame­lyet 50 ezer néző előtt a spanyol csapat nyert meg 3:0 arányban, góllövő: Sanchez (16., 47.), Men- dieta (52.).Mivel az angliai odavá- gón 0:0 volt az eredmény, az ibéri­aiak jutottak a május végén Milá­nóban esedékes fináléba. Hogy ki lesz az ellenfelük, az ma este dől el a Bayern-Real összecsapáson. ♦ A Bayern egy héttel ezelőtt Elber góljával l:0-ra győzött Madridban, de még így is nehéz 90 perc vár Hitzfeld edző csapatára. Jól sikerült a Bayern főpróbája, ugyanis a Para­guay Santa Cruz góljával 3 ponttal távozott Leverkusenból, és továbbra is versenyben maradt a Schalkéval a bajnoki címért vívott küzdelemben. Kevésbé sikeres hétvége áll a madri­diak mögött. Vincente del Bosque tanítványai egy hármast kaptak a Celta otthonában,de továbbra is biz­tosan vezetik a Primera Divisiont. A 20,45-kor kezdődő meccs bírója a dán Nielsen lesz. (sr) A 178. MTK-Ferencváros (5:2) örökrangadó margójára Gödörben a Fradi HORVÁTH PÉTER Budapest. Nem és nem megy a já­ték az NB I listavezető Ferencvá­rosnak. A zöld-fehérek két, meg­lepő gólnélküli döntetlen után va­sárnap az MTK elleni örökranga­dón szereztek ismét kellemetlen perceket híveiknek. A csapat, mely­nek kapuját 14 forduló alatt csak ötször tudták bevenni az ellenfe­lek, ezúttal 90 perc alatt kapott egy sima ötöst, és ha nincs a kapuban a bravúrok egész sorát bemutató Szűcs Lajos, nem „zakóval”, hanem „nagykabáttal” távozik a Hungária kőrútról. Pedig az eddig küszködő MTK, mely edzőváltáson esett át (Pölöskei Gábort Bognár György váltotta), nem igazolt világklasszi­sokat a hét folyamán, csak játszotta kevés passzon alapuló, gyors, sok- mozgásos, kombinatív játékát. Eb­ben remek partnerekre találtak a zöld-fehérek lassú védőiben (Hrut- ka, Dragoner, Nagy), illetve közép­pályásaiban (Földvári), akiket úgy hagytak faképnél a hazaiak tám­adói, mintha azok szemből jöttek volna. A Fradi támadójátékára kár a szót fecsérelni, továbbra sincs a csapatnak karmestere, aki labdák­kal szolgálná ki a csatárokat. Csank János edző több dolog felett értet­lenül állt a mérkőzés után: „Meg­beszéltük a fiúkkal, hogy az Illés— Ferenczi duóra figyeljenek, ne en­gedjék egy pillanatra sem le­vegőhöz jutni őket. Erre Ferenczi két gólt lőtt, míg Illés egyet, ráadá­sul remekül szervezte az MTK játé­kát. Nem értem, hogy két váloga­tott védőnk, Dragoner és Hrutka, hogy csinálhatnak ilyen banális hi­bákat. Remélem, ezzel a vereség­gel kissé magukba szállnak futbal­listáink, és az Újpest ellen bebizo­nyítják, tudnak focizni.” Nem csak a Fradi mestere volt le­döbbenve csapata teljesítmé­nyétől, hanem a 6 ezres zöld-fehér szurkolótábor is, melyből mintegy 200-an az Üllői úti székház előtt várták az együttes autóbuszát, hogy „megköszönjék” a Hungária körúti produkciót. Szeiler József­nek, a zöld-fehérek ügyvezető igazgatójának jó néhány kellemet­len kérdésre kellet válaszolnia. A szurkolók leggyakrabban a bünte­tés szót emlegették, melyre Szeiler csak ennyit mondott: „Miként bün­tessek meg valakit, áld már két hó­napja nem kapott fizetést”. Hogy van egy befektetőjelölt? Az ango­lok a könyvelés vizsgálatánál tar­tanak, mely másfél hónapig is el­tarthat. Ez a helyzet napjainkban az NB I listavezető Ferencváros há­za táján. Még nem mondtak le a komáromiak az ötödik helyről Két esély a javításra ÚJ SZÓ-ELÖZETES Privigye/Komárom. Szombaton 13 ponttal (75:88) elvesztette az első mérkőzését a komáromi MBK Rieker férfi kosárlabdacsapata az I. liga ötödik helyéért. A mai visszavágón (18.00) javítani sze­retne a ligaújonc a Prievidza el­len, majd a sorsdöntő, harmadik összecsapáson is újabb győzelem­ben reménykedik. Paulik József edző nem kerget délibábot: „Ben­ne van a csapatban, hogy mind­kétszer nyerjen a bányászegyüttes ellen. Ez a sérült Lövik nélkül is si­kerülhet, de ha nagyon kell majd, még egyszer csatasorba állhat. Privigyén szombaton sokáig egyenlő erők küzdelme folyt a pá­lyán. A harmadik negyed végén fölösleges labdavesztés után zár­kózott fel a házigazda, majd az utolsó tíz perc közepe táján - né­mi bírói szigorral - hét ponttal el­húzott, s ez az előny döntőnek bi­zonyult. Tehát nem marad más hátra, mint kétszer nyerni. Még két esélyünk van a javításra, az ötödik hely megszerzésére, ami kétségkívül hatalmas siker lenne számunkra. Mert ligaújoncként eredetileg csak a bennmaradásról álmodoztunk.” (jmk)