Új Szó, 1990. május (43. évfolyam, 102-126. szám)

1990-05-21 / 117. szám, hétfő

Labdarúgó SZNL I - 27. forduló ÚJ SZÚ 5 1990. V. 23. Elhúzták az éllovas nótáját (ton) - A labdarúgó SZNL I 27. fordulójának bombameglepetése Senicán született, ahol az I. ligába tartó Prešov elbukott a határtalan lelkesedéssel küzdő hazai csapat ellen. Mivel a Levice a várakozásnak megfelelően lelépte a sereghajtót, egypontos előnnyel az élre ugrott. Rendkívül izgalmas véghajrára számíthatunk nem csupán a felső-, hanem az alsóházban is, ahol egyelőre csak a Čadca a biztos kieső. A veszélyeztetett együttesek közé tartozik az egykor szebb napokat látott Žilina is, amely ezúttal Kassán a vasutasoktól szenvedett vereséget. A 28. forduló párosítása: Hurbanovo - Prievidza, Trebišov - Senica, Prešov - Spoje, ZŤS Košice - Micha­lovce, Senec - Levice, Čadca - Lokomotíva, Žilina - Humenné, Šaľa - Jelšava. PRIEVIDZA - TREBIŠOV 1:0 (0:0), góllövő: Nemec (11-esből). A találkozó színvonalára rányomta bélyegét, hogy mindkét csapat rendkívül idegesen ját­szott. A vendégek keményen védekeztek, és így szikrázó jelenetek is adódtak. A bá­nyászcsapat a 65. percben döntötte el a maga javára a mérkőzést. SPOJE - ZŤS KOŠICE 1:0 (1:0). gól­lövő: Kaničár. Mindkét csapat nyerni sze­retett volna, de az idegesség gúzsba kötötte a játékosok lábát. A győztes gól a 36. percben született, amikor Kaničár szabadrúgása a hálóban kötött ki. LOKOMOTÍVA - ŽILINA 1:0 (1:0), góllövő: Košiar. Az első félidő unalmas játékot hozott. Szünet után feltámadtak a vasutasok, mezőnyfölényt harcoltak ki, és a 73. percben Košiar remekbe szabott lövése két pontot jelentett. A zsolnaiak az egy pont megszerzésére törekedtek, de a második félidőben már nem tudtak ellenállni a hazai rohamoknak. MICHALOVCE - SENEC 1:1 (0:0), góllövők: Zsarnay, ill. Fekete. A kiesés ellen küzdő két csapat színvonalas mér­kőzést vívott. Mindkét kapu előtt adódtak izgalmas jelenetek. A Michalovce több helyzetet dolgozott ki, és a 47. percben SPORTHÍRADÓ • TBILISZIBEN, a nemzetközi vízilab­datorna döntőjében: Szovjetunió A - Szovjetunió B 7:4; a harmadik helyért: Magyarország - Románia 13:10. • A RÓMAI nemzetközi tenisztorna férfi egyesének döntőjében: Muster (oszt­sák) - Csesznokov (szovjet) 6:1, 6:3, 6:1. Az elődöntőben: Muster - Gomez 5:7, 6:4, 7:6, Csesznokov - E. Sanchez 6:7, 6:4, 7:6. • KRASZNODARBAN a női kézilab­da BEK-döntő első mérkőzésén a bécsi Hypobank meglepetésre 29:24 arányban győzött a szovjet bajnok ellen. A vissza­vágót egy hét múlva játsszák az osztrák fővárosban. • AZ I. ÖKÖLVÍVÓLIGA 14. forduló­jának előrehozott mérkőzésén: Dubnica - Most 14:6. • A JÉGKORONG Stanley Kupa dön­tőjének második mérkőzésén, Bostonban a hazai Bruins 2:7 (1:2,1:4,0:1) arányban kikapott az Edmonton Oilerstől. A mérkő­zés hőse a 30. születésnapját ünneplő finn Kurri volt, aki három gólt szerzett. ® LABDARÚGÁS 0> + Würzburgban a csehszlovák 21 éven aluli válogatott váratlanul fölé­nyes, 3:0 (2:0) arányú győzelmet ara­tott az NSZK fiataljai ellen. Nečas már a 14. percben 11-esből vezetést szer­zett, s a 30. percben a mezőny egyik legjobbja, Majoros talált a hálóba. A végeredményt a 76. percben Povišer állította be. + Belgrádban a Jugoszláv Kupa dön­tőjében a Crvena zvezda 1:0(1:0) arány­ban bizonyult jobbnak a Hajdúk Split csa­pátánál. A belgrádi együttes a bajnokság után a kupát is megnyerte. • Valenciában 1992. januárjában nemzetközi tornát rendeznek Amerika fel­fedezésének 500. évfordulója alkalmából. A meghívottak: Olaszország, Uruguay, Argentína, az NSZK, Brazília, Anglia és Portugália. • Madridban vb-előkészületi mér­kőzésen Brazília 1:0 (1:0) arányban legyőzte a spanyol főváros válogatott­ját. Az egyetlen gólt a 10. percben Branco lőtte. + A francia bajnokságot az Olympi­que Marseille nyerte 53 ponttal a Giron­dins Bordeaus (51) és az AS Monaco (46) előtt. Az utolsó forduló eredményei: Au­xerre - Nantes 0:0, Bordeaux - Metz 1:0, Brest - Sochaux 1:0, Caen - Lille 2:0, Cannes - Montpellier 1:1, Marseille - Lyon 0:1, Monaco - Racing Párizs 4:0, Mulhouse - Toulouse 1:0, St. Germain - Nice 2:1, St. Etienne - Toulon 1:2. + Nyugat-Berlinben a Nyugatnémet Kupa döntőjében az FC Kaiserslautern 3:2 (3:0) arányban győzött a Werder Bre­men ellen. Ez az FC Kaiserslautern első kupagyőzelme. + Az NSZK és az NDK Labdarúgó Szövetségeinek képviselői megálla­podtak, hogy még az idén közös szer­vezetet alakítanak. Nemzetközi vi­szonylatban azonban az 1992/93-as idényig a két ország önállóan fog tevé­kenykedni. Ez egyebek között azt je­megszerezte a vezetést. A kihagyott lehe­tőségek megbosszulták magukat: a 61. percben lesgyanús helyzetből sikerült egyenlíteniük a szencieknek. LEVICE - ČADCA 4:0 (1:0), góllövők: Čerba (2) és Gajdoš (2). Kezdettől fogva egyértelmű volt a hazai csapat fölénye. A vendégek képtelenek voltak veszélyez­tetni a lévai kaput. Az első percekben Záporoztak a lövések a sereghajtó kapu­jára, de az 1600 szurkolót csak a 15. percben nyugtatta meg Čerba vezető gólja. HUMENNÉ - ŠAĽA 3:0 (2:0), góllö­vők: Nazad (2) és Rada. A Chemlon kitűnő teljesítményt nyújtott ezen a mér­kőzésen. Az első félidőben szintén végig a vendégek térfelén pattogott a labda, azonban a hazaiak fölényüket nem tudták kellőképpen kamatoztatni. JELŠAVA - HURBANOVO 3:0 (2:0), góllövők: Fatľa, Spišák és Bobka. A ven­dégek megilletődötten kezdtek, és az első játékrész nagy részében csak védekez­tek. A Jelšava rengeteg helyzetet dolgo­zott ki, de játékosai csak kétszer találtak az ellenfél kapujába. Szünet után a ven­dégek magukra találtak és színvonalas mérkőzést láthatott a közönség. • KÉT ÖTÖDIK HELYET szereztek a csehszlovák súlyemelők a dániai Aal­borgban rendezett Európa-bajnokságon. A 100 kg-os súlycsoportban Krol, a 110 kg-osoknál Dudás végzett az ötödik he­lyen. Az aranyérmet a szovjet Kopitov, illetve a bolgár Botev szerezte meg. • A BONNI kormány közölte, hogy 5 millió nyugatnémet márkával támogatja az NSZK és az NDK közötti sportkapcso­latok fejlesztését. • EDWIN MOSES és Roger Kingdom kiváló amerikai atléták bejelentették: in­dulni akarnak az 1992-es albertville-i téli olimpiai játékok négyüléses bobverse­nyén. A ŠPORTKA 20. játékhete első húzá­sának nyerőszámai: 1 15 24 28 31 33 Pótszám: 37 A II. HÚZÁS nyerőszámai: 23 27 28 35 37 42 Pótszám: 47 A MATES nyerőszámai: 4 11 22 26 34 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 110112112 1 1 1 1 (ČSTK) lenti, hogy külön-külön vesznek részt az Eb-selejtezőkön. • Glasgowban 1:1 (1:0) arányú dön­tetlennel ért véget a Skócia - Lengyel­ország vb-előkészületi mérkőzés. A ha­zaiak Johnston góljával szerezték meg a vezetést, azonban az 59. percben a len­gyelek Gillespie öngóljával egyenlítettek. -f A már Olaszországban tartózkodó kolumbiai válogatott Bolognában lépett pályára és 6:0 (3:0) arányban lelépte a helyi együttes junior csapatát. -f San Jóséban minitorna kezdő­dött: Real Madrid - West Bromwich Aibion 6:1, FC Köln - Vasco de Gama 3:2,11-es rúgásokkal. + Marburgban a második ligás Schal­ke 04 előkészületi mérkőzésen 7:0 (2:0) arányú vereséget szenvedett a szovjet válogatottól. Ivan Jaremcsuk négyszer ta­lált a hálóba. -f A szovjet labdarúgás történetében először választással töltik be a válogatott új edzőjének posztját. Az első számú jelölt Anatolij Bisovec (Dinamó Moszkva). Az eddigi edző, Valerij Lobanovszkij szer­ződése az olaszországi világbajnokság után lejár, és külföldre távozik. + Belfast: Észak-Írország - Uru­guay 1:0 (1:0), góllövő: Kevin Wilson. + Az NDK-ban a bajnokság 25. fordu­lóját bonyolították le: Cottbus - Dresden 0:0, Magdeburg - Halle 3:1, Brandenburg - Karl-Marx-Stadt 2:2, Erfurt - Jena 4:1, Leipzig - Eisenhüttenstadt 2:0, Bischofs­werda - Dynamo Berlin 1:1, Aue - Ros­tock 3:2. •f A tévénézők szavazatai alapján áp­rilis legszebb gólját Tomáš Skuhravý lőtte az Anglia elleni válogatott mérkőzésen a Wembley-stadionban. Skuhravý fejesé­re 1424 tévénéző szavazott. + Genoában bonyolítják le a Kö­zép-európai Kupa küzdelmeit. A Slavia Praha első csoportmérkőzésén gól nélkül döntetlent játszott a hazaiakkal, majd 2:0 (1:0) arányban bizonyult jobb­nak a jugoszláviai Eszék csapatánál. (sr) SENICA - PREŠOV 2:0 (1:0), góllö­vők: Procházka és Kavecký. A forduló legnagyobb érdeklődéssel várt mérkőzé­sén megérdemelten nyertek a lelkes ha­zaiak. Már a 16. percben megszerezték a vezetést. A vendégek a mezőnyben egyenrangú ellenfélnek bizonyultak, de csatárai otthon felejtették a góllövőcipőjü­ket. Szünet után nagyobb sebességre kapcsolt a Tatran, azonban az 52. perc­ben Kavecký megszerezte a hazaiak má­sodik gólját, és ezzel eldőlt a találkozó sorsa. A SZNL I állása: 1. Levice 27 19 4 4 48:15 42 2. Prešov 27 20 1 6 67:24 41 3. ZŤS Košice 27 14 9 4 46:21 37 4. Jelšava 27 14 3 10 40:36 31 5. Senica 27 10 8 9 38:30 28 6. Humenné 27 7 12 8 34:36 26 7. Lokomotíva 27 11 4 12 23:27 26 8. Šaľa 27 11 4 12 25:38 26 9. Spoje 27 10 5 12 42:40 25 10. Hurbanovo 27 9 7 11 34:35 25 11. Senec 27 9 6 12 27:39 24 12. Michalovce 27 10 4 13 32:45 24 13. Žilina 27 10 2 15 32:35 22 14. Prievidza 27 9 4 14 30:40 22 15. Trebišov 27 7 5 15 27:53 19 16. Čadca 27 5 4 18 16:47 14 Labdarúgó SZNL II NYUGATI CSOPORT: ES N. Zámky - Matador 5:3, ČH - Doprastav 2:1, Dubnica - VTJ Trenčín 2:0, Sereď - TTS Trenčín 0:1, Bánovce - Puchov 2:1, Zl. Klasy - N. Mesto 2:2, Inter B - Slovan B 2:2, Vráble - Topoľčany 1:0. KELETI CSOPORT: Vranov - Ružom­berok 2:0, Sp. N. Ves - Giraltovce 2:0, Stropkov - Bardejov 1:0, Fiľakovo - Rim. Sobota 1:0, Bytča - Lučenec 1:0, B. N. Ves - Martin 1:1, Snina - Budkovce 1:3, K. N. Mesto - Detva 2:0. (me) Szeles-Graf 6:4, 6:3!!! Óriási meglepetéssel végződött a nyu­gat-berlini női tenisztorna. A fináléban a 16 esztendős SZELES MÓNIKA 6:4, 6:3-ra verte a 354 (!) napja veretlen ranglistavezető STEFFI GRÁFOT. A ju­goszláviai magyar teniszcsillag egy héttel ezelőtt Navrátilovát „ütötte ki" (6:1, 6:1). Értékes győzelmet aratott a Spoje Bratislava együttese a harmadik helyezett Jednota ZŤS Košice elleni SZNL l-es labdarúgó-mérkőzésen. Felvételünkön a pozsonyi Gregor és a kassai Šmelko (fehér mezben) csatázik a labdáért. (Eugen Vojtíšek felvétele) ATLÉTIKA Ruffíni: 225 cm A csehszlovák labdarúgók vb-felkészülése Mindenki egészséges (ČSTK) - Szombaton véget ért a csehszlovák labdarúgó-válogatott keret tagjainak rövid szabadsága. A világbajnokságra készülő játékosok Prágában találkoztak, tegnap két edzést tartottak a strahovi pályán, és ma délelőtt a nyugat­németországi Hannesbe utaznak. A tíznapos edzőtáborozás keretében szomba­ton Düsseldorfban a vb egyik nagy favoritjával, az NSZK csapatával mérik össze erejüket. A Jozef Vengloš - Václav Ježek edzőkettősnél 20 játékos jelentkezett, Straka és Kocián az edzőtáborozás színhelyén csatlakozik a csapathoz, ör­vendetes, hogy Václav Čermák orvos ezúttal munka nélkül maradt. Rendbejött Hýravý térde és Knoflíček izomsérülése is. A felkészülés végén, május 29-én a válogatott Bonnban előkészületi mérkő­zést játszik a helyi amatőr csapat ellen és egy nappal később már Prágában próbál­ják a játékosok a világbajnoki formaruhát. Ez alatt Jozef Vengloš Bécsben megte­kinti az Ausztria - Hollandia mérkőzést, Jó eredmények születtek a nyugat­németországi Benzheimben rendezett nemzetközi atlétikai versenyen. A női ma­gasugrásban Henkel 197 cm-rel a világ idei legjobbját érte el. Ugyancsak a világ idei legjobb teljesítményét érte el a női súlylökésben Losch: 20,59 m. A férfiak­nál Schwarthof a 110 méteres gátfutás­ban 13,37-el beállította a nyugatnémet csúcsot. További eredmények - férfiak: diszkoszvetés Schmidt 66,36, gerely: Galanski (nyugatnémetek) 79,80, rúdug­rás: Sz. Bubka (szovjet) 560 cm. Az angol Roger Bannister, a világ első atlétája, aki négy percen belül futotta az egy mérföldet, szemtanúja volt az oxfordi stadionban, amikor megdőlt 36 éve fenn­álló pályacsúcsa. A rekord honfitársa, Mugglestone nevéhez fűződik 3:58,08 perccel. Annak idején Bannister teljesít­ménye (3:59,4) csak 46 napig volt világ­csúcs, amíg az ausztrál John Landy meg nem döntötte. catini fürdővárosban, mind a Róma mel­letti Nemi városkában minden készen áll a csapat fogadására. Eddig még nem született végleges döntés a játékosok jutalmazásáról. Egy biztos, a vb rendezőitől kapott összeg 25 százalékát szétosztják a játékosok között. És ha már a pénzről van szó: az NSZK Labdarúgó Szövetsége teljes mértékben fedezi a mostani edzőtábor költségeit. A düsseldorfi mérkőzésért 35 ezer márkát kap a csehszlovák szövetség. Tegnap eldőlt, milyen számú mezben lépnek pályára a csehszlovák labdarúgók a Mondialén: 1 - Stejskal, 2 - Bielik, 3 - Kadlec, 4 - Hašek, 5 - Kocian, 6 - Straka, 7 - Bílek, 8 - Chovanec, 9 - Kubík, 10 - Skuhravý, 11 - Moravčík, 12 - Fieber, 13 - Némec, 14 - Weiss, 15 - Kinier, 16 - Hýravý, 17 - Knoflíček, 18 - Luhový, 19 - Griga, 20 - Némeček, 21 - Mikloško, 22 - Palúch. A végén csattan az ostor a magyar labdarúgó NB l-ben Bunda a Fáy utcában? (Feketéné) - A magyar labdarúgó NB l-ben a kérdőjelek csak a szombati, utolsó fordulóban egyenesednek ki. A bajnoki címért még az élen álló MTK-VM (már kedden 1:0-ra legyőzte a Pécset) és az ót üldöző Újpest van versenyben. A Csepel ugyan már kiesett, de hogy ki követi a vasgyáriakat a második vonalba, s ki kényszerül osztályozóra, az még teljesen bizony­talan. Nem kevesebb, mint fél tucat csapat van veszélyes helyzetben. A szombati, 29. fordulóban óriási meglepetésre a Vasas nagy arányú vereséget szenvedett otthonában az utolsó előtti Váctól! A hazai szurkolók már fél órával befejezés előtt kórusban emlegették azt a bizonyos téli ruhadarabot... RÁBA ETO - DEBRECEN 1:1 (1:0), góllövők: Sallói, ill. Plókai. Egy alig köze­pes mérkőzésen a Rába-parti együttes saját magának köszönheti a pontvesztést. A nem sokat mutató Debrecennel szem­ben, ugyanis a helyzeteit még a kiesési rangadón sem tudta kihasználni. BÉKÉSCSABA - Ú. DÓZSA 1:4 (0:3), góllövők: Miklya, ill. Eszenyi, Mio­vecz, Mracskó (öngól) és Véber. A köze­pes iramú és színvnalú találkozón a hazai együttes első félideji gyenge teljsítményét a rutinos újpestiek ügyesen kihasználták, és megérdemelten nyertek. BP. HONVÉD - SIÓFOK 2:1 (0:1), góllövők: Gregor, Kámán, ill. Magyar. Végig a kispestiek irányították a játékot, egyre-másra vezették támadásaikat, de a kínálkozó lehetőségekkel nem tudtak mit kezdeni. A siófokiak inkább gyors ellenakciókkal kísérleteztek, s a 21. perc­ben váratlanul vezetést is szereztek. A Honvéd, ha mással nem, lelkesedéssel, elszántságával rászolgált a három pontra. Ennek ellenére nehéz helyzetben van az Izzó, hiszen a záró­fordulóban a listavezetőt fogadja. Az Újpest is idegenben nyert, ám erre a papírforma szerint számítani lehetett. A Ferencvá­rosnak hét perc hiányzott a győzelemhez Veszprémben. A zöld-fehérek nemcsak két pontot vesztettek, hanem az NB I gólkirályát, Dzurjákot is kiállították az utolsó percben. A 30. fordulóra május 26-án 17 órai kezdettel kerül sor: Ferencvá­ros - Vasas, Ú. Dózsa - Bp. Honvéd, Pécs - Szombathely, Csepel - Békéscsaba, Debrecen - Veszprém, Videoton - Rába ETO, Vác - MTK VM, Siófok - Tatabánya. TATABÁNYA - VIDEOTON 1:0 (1:0), góllövő: Poltár. Végig jó iramú, nagy taktikai csatában a hazaiak jól használták ki Petry kapus megingását. A második félidőben a Videoton többet támadott, de a Bányász védelme ezúttal állta a roha­mokat. SZOMBATHELY - CSEPEL 2:0 (1:0), góllövő: Scháffer (2). Görcsös akarással kezdett mindkét csapat, majd a hazaiak­nak gyorsabb, ötletesebb lett a játéka. A vendégegyüttesnek csak néha adódott lehetősége, hogy megközelítse a szom­bathelyiek kapuját, de kihasználni már nem tudták helyzeteiket. A Haladás ilyen arányban is megérdemelten győzött. VASAS - VÁC 1:4 (0:1), góllövők: Gubucz, ill. Répási (2), Nagy és Orosz­ki. Váci fölény jegyében csorogtak a per­cek, bár mutatóban néha a Vasas is támadott. A vendégek lescsapdája mind­végig kiválóan működött. Ritka gyenge formát mutatott a Vasas, és ez kapóra jött a kiesés ellen küzdő Vácnak. VESZPRÉM - FERENCVÁROS 1:1 (0:1), góllövők: Gazsó, ill. Nagy Zsolt. Az első félidőben jobbára hullámzó, közepes iramú, kiegyenlített volt a játék; valamivel többet támadott a hazai csapat. Fordulás után ritkán látható nagy küzdelem bonta­kozott ki. A játék képe alapján a döntetlen igazságosnak mondható. Az NB I állása: 1. MTK-VM 29 18 4 7 47-24 58 2. Ú. Dózsa 29 17 4 8 41-20 55 3. Ferencváros 29 13 8 8 45-31 47 4. Pécs 29 12 9 8 33-22 45 5. Veszprém 29 10 11 8 27-23 41 6. Tatabánya 29 12 4 13 21-27 40 7. Siófok 29 10 9 10 30-31 39 8. Békéscsaba 29 10 8 11 26-32 38 9. Vasas 29 10 8 11 32-39 38 10. Rába ETO 29 7 14 8 34-29 35 11. Videoton 29 8 11 10 25-30 35 12. Bp. Honvéd 29 9 8 12 31-37 35 13. Vác 29 7 12 10 28-30 33 14. Szombathely 29 9 6 14 32-42 33 15. Debrecen 29 6 14 9 19-30 32 16. Csepel 29 4 10 15 25-49 22 (tics) - Ostravában rendezték a férfi és női atlétikai bajnokság első fordulóját. Az eredmények közül a férfiaknál említést érdemel a 110 méteres gátfutásban győz­tes prágai Kováč 13,84 másodperces ideje. Ugyanilyen teljesítményt ért el a második helyezett Hudec is. A nőknél a magasugró Brenkusová 184 cm-es eredménnyel győzött. Az eredmények­ből - FÉRFIAK: SÚLYLÖKÉS: Machura (Dukla) 18,96, Šula (Slávia UK) 17,83, 400 m: Kucej (Slávia UK) 46,58, Balošák (B. Bystrica) 46,72,100 m: Ruda (Dukla) 10,53, hármasugrás: Mikuláš (RH Pra­ha) 16,22, gerelyhajítás: Garaj (B. Bystrica) 79,50, 200 m: Ruda 21,01, tá­volugrás: Zmélik (Vítkovice) 764, magasugrás: Ruffíni (Slávia UK) 225, diszkosz: Bugár (Dukla) 62,08. NŐK - 100 m: Kubalová (Vítkovice) 11,67, 200 m: Špičková (Slavia) 23,95, 10 000 m: Peterková (Vítkovice) 32:46,46, - országos csúcs 400 m: Dziu­rová (Sparta) 55,32 mp. míg Václav Ježek az USA csapatát figyeli május 31 -ikén Lichtensteinben és június másodikán Svájcban. Tehát , - minden erőfeszítés ellenére - nem sikerült külföldi ellenfelet biztosítani a június 4-i főpróbá­ra; kényszermegoldásként egy nappal ké­sőbb Rózsahegyen két mérkőzést játszik a Vengloš-legénység a kerületi válogatot­tal és a helyi csapattal. Itt a keret minden tagja pályára lép. Június 5-ikén a küldöttség Zürich érin­tésével Rómába utazik. A közelmúltban Jozef Vengloš és a szövetség titkára, Jirí Kŕenek a vb színhelyén járt. Mind Monte-