Új Szó, 1988. május (41. évfolyam, 102-126. szám)

1988-05-02 / 102. szám, hétfő

I. labdarúgóliga, 22. forduló ÚJ SZÚ 7 1988. V. 2. Bajnokverés a Zobor alatt Megerősítette második helyét a DAC • Gólpárbaj a Duna-parti stadionban • Két piros lap • Szerdán újabb forduló (r-tics) - Az I. labdarúgóliga 22. fordulójának legna­gyobb meglepetése, hogy a tetemes előnnyel vezető Sparta elszenvedte második vereségét. Ezúttal a Plas­tika Nitra otthonában maradt alul. A fővárosiak ennek ellenére nyolcpontos előnnyel vezetnek a DAC előtt, mely nagyon fontos pontokat szerzett az Ostrava elleni találkozón. Fordulatokban gazdag mérkőzést láthattak a nézők az Inter ZTS pályáján, ahol a hazaiak az utolsó másodpercekben kapott góllal maradtak alul a Hradeccel szemben. A forduló krónikájához tartozik, hogy újabb két játékos (Gabriel- Trnava, Kostecký - Dukla) került a kiállítás sorsára. A következő fordulót szerdán, május 4-én rendezik: Plastika Nitra - Slavia, Sparta Praha - Inter Slovnaft ZŤS, Hradec Králové - Vítkovice, Trnava - Žilina, Dukla - Banská Bystrica, Olomouc - DAC, Ostrava - Bohemians, Cheb- Prešov. DAC Ostrava Dunaszerdahely (Dun. Streda), 9000 néző, játékvezető: Havlíček. Gól lövő: Mičinec. A küzdelem, az izgalom, az érde­kesség nem mindig párosul a labda­rúgásban színvonalas játékkal. Szombaton mindez együtt volt a DAC-pályán. A csapatok a ligaát­lagon felüli futballt produkáltak. A gyors, egyszerű, de célszerű játék- melynek során a legrövidebb utat keresték az ellenfél kapujához- a kemény, ám sportszerű párhar­cok, a lövések, a kihagyott helyzetek 90 percnyi élményt nyújtottak a kö­zönségnek. Főleg az első félidő ho­zott kiváló labdarúgást. Nagy kedv­vel és lendületesen támadott a DAC, csakhamar fölénybe került. Techni­kás, sokat mozgó, s erőteljes futbal­listái átgondoltabb, tudatosabb akci­ókat vezettek a letámadásos taktikát alkalmazó ellenfelüknél. Először ugyan Záleský veszélyeztetett, ké­sőbb azonban állandó „tűz“ alatt volt Mikloško kapuja. Fieber erős lövése (szép csel után tört be a 16- osra) a kapu közepébe tartott, Šol- tés hat méterről föléfejelt. A 15. percben az egyik vendégjátékos a csúszós füvön (az első tíz perc­ben szemerkélt az eső) elvétette a labdát, a 23 éves balszélső Med­gyes Péter lecsapott rá, átívelte a jobb oldalra, és Mičinec az 5-ös sarkáról erősen a rövid sarokba fe­jelte. Kaputól kapuig játszottak a csapatok. Ha hagyta őket a bíró. Mert olyan gyakran fütyült (néha semmiségekért is) mint egy forgalmi rendőr. Fieber szabadrúgása ment mellé, Medgyes J. lövését védte Mikloáko. Szünet után mintha elfáradtak volna a hazai középpályások (Pavlík, Nagy), ment is előre az Ostrava. Danék nem ért el egy beadást, K. Kula közeli fejesét ref- lexszerűen ütötte ki Vahala. A másik oldalon a felfutó Fieber elegánsan adott be, Pavík előtt ajtó-ablak nyit­va, de a rossz napot kifogó közép­pályás öt méterről fölé lőtt. A 88. percben Staš igencsak jó pozícióból nem találta el a kaput. A játékosság­ban jobb, egységesebb, tervszerűb­ben futballozó DAC megérdemelten győzött. Adatok: kapura tartó lövé­sek 8:1, mellé 4:3, szögletarány 6:3, szabálytalanságok 27:24. Sárga lap: Fieber, Hodúr, Mičinec, ill. Vrťo és Staš. (t. v.) 1:0 (0:0) B. Bystrica Olomouc Banská Bystrica, 3000 néző, já­tékvezető: Hycl. Góllövö: Diňa. Az első 45 percben átlagon aluli és színvonalú játék folyt a pályán. A katonák csak nehezen lendültek bele, főleg középpályásaik gyengél­kedtek, körülményesen, pontatlanul adogattak. A vendégek ügyesen tar­tották a labdát, de a kapu előtt nem sok vizet zavartak. Szünet után él­vezetesebb volt a küzdelem. Egyre inkább belelendült a Dukla, gyakran csak a kápus Doležíleken múlott, hogy nem született gól. A 61. perc­ben azonban megtört a jég. Nemec elfutott a szélen, pontos beadását Diňa védhetetlenül fejelte a hálóba. Hat perccel később ugyanő növel­hette volna a hazaiak előnyét, de a Mlejnek kezezéséért megítélt tizenegyest a kapusba rúgta. 1:1 Vítkovice Trnava Vítkovice, 5500 néző, játékve­zető: Czető. Góllövók: Dostál, ill. Klejch. Ismét bebizonyosodott, hogy a hazaiak mély hullámvölgyben van­nak. Annak ellenére, hogy az elsó negyedórában négy tiszta gólhely­zetet kihagytak, majdnem elvesztet­ték mindkét pontot. A vendégek óva­tosan futballoztak, nem nagyon vál­lalkoztak ellentámadásokra, de egy­re inkább érezték: van mit keresniük e találkozón. A 67. percben Gabriel megugrott a jobb szélen, pontos át­adását Klejch bombázta Zápalka kapujába. A hajrában elkeseredet­ten küzdöttek a hazaiak az egy pont megmentéséért, ami végül is sike­rült. Három perccel a befejezés előtt Dostál egyenlített. A találkozó ne­gatívuma, hogy néhány másodperc­cel a mérkőzés lefújása előtt a játék­vezető sértegetésért kiállította a trnavai Gábrielt. Žilina Dukla Žilina, 3000 néző, játékvezető: Matušík. A hazaiak kezdtek jobban, többet támadtak, ám nem bírtak a katonák megerősített védelmével. A Dukla csapatából csak Luhový és Bitten- gel tartózkodott elöl, a többiek a vé­dekezésre összpontosítottak. Nem nagyon akadt említésre méltó akció az első játékrészben. A második félidőben fokozódtak az izgalmak. Az 50. percben Kostecký hátulról felvágta a žilinai Hýravýt, s ezért a játékvezető piros lappal büntette. A katonák tíz emberrel is teljesen egyenrangú ellenfélnek bizonyultak, és sokkal bátrabban játszottak, mint az első 45 percben. Az 54. percben Bittengel bombája a kapufán csat­tant. A kiesés ellen küzdő hazaiak a hajrában mindent megpróbáltak a győzelem megszerzése érdeké­ben, de eredménytelenül. Az sem segített rajtuk, hogy edzőjüket, Al­bert Rusnákot a meccs élőt fel­mentették ... Inter ZŤS Hr. Králové 2:3 (0:0) Bratislava, 5000 néző, játékve­zető: Jašek. Góllövők: Brezík, Kra- moliš, ill. Mejtský, Filo és V. Cha- loupka. Az első félidőben nem bírt egy­mással a két csapat. A második félidőben viszont annál több izgalom akadt. Az 50. percben Brezík veze­téshez juttatta a hazaiakat. A gól túlságosan is megnyugtatta a ven­déglátókat, és tíz perccel később az egyre veszélyesebben támadó Hra­dec egyenlített. Ehhez a hazai ka­pus is „hozzájárult“. Megdermedtek a hazai szurkolók, amikor a 66. percben Filo pontos lövése a kapufa mellett suhant a hálóba. Görcsösen, kapkodva játszott az Inter, de erőfe­szítését a 86. percben siker koro­názta. Kramoliá volt az egyenlítő gól szerzője. Úgy tűnt, mindkét csa­pat beletörődött a pontosztozkodás­ba, amikor az utolsó másodpercekben Chaloupka megszerezte a vendé­gek győztes gólját. Slavia Prešov Prága, 5500 néző, játékvezető: Chocholouš. Góllövö: Knoflíček (2). A találkozó színvonala sok kíván­nivalót hagyott maga után. A sereg­hajtó vendégek csak a védekezésre gondoltak, nem nagyon is próbálkoz­tak támadásokkal. A fővárosiak ötlet nélkül, túlságosan bonyolultan szőt­ték akcióikat. A legtöbb átadás a já­tékmester Kubíkot kereste, aki vi­szont túlzásba vitte a cselezést, és ezzel gyakran fékezte a Slavia len­dületét. A 39. percben Knoflíček lőtte a Slavia első gólját. Előtte Ku­bík kétszer is nagy gólszerzési lehe­tőséget szalasztott el. Szünet után tovább csökkent a színvonal. Egyre keményebb és pontatlanabb lett a játék. A 64. percben Knoflíček újabD góllal bebiztosította a prágaiak győzelmét. SS, 1:0 (0:0) Nyitra (Nitra), 12 000 néző, já­tékvezető: Líška. Góllövö: Led- nicky. Minden tekintetben élvezetes, vé­gig izgalmas mérkőzést láthattak a nézők. Az első félidőben a Plastika támadott többet, gólhelyzetei is adódtak, de a döntő pillanatokban elpártolt tóle a szerencse. A két pont sorsát eldöntő gól az 52. percben született. Moravčík pontos átadását Lednický fejelte Stejskal kapujába. (A Sparta kapuvédője tíz egymás utáni ligamérkőzésen nem kapott gólt!) A fővárosiak nem törődtek bele a kedvezőtlen állásba, átvették a kezdeményezést, többet támad­tak, de nem bírtak a jól záró hazai védelemmel. Nagy gólhelyzet adó­dott a nyitraiak előtt a 83. percben, amikor Gajdoš tiszta helyzetben öt méterről mellébombázott. Bohemians AJ /A|A1 Cheb ái I [UiUj Prága, 5000 néző, játékvezető: Marko. Góllövók: Mojžiš, V. Hruš­ka, ill. Litoš. Az I. labdarúgóliga táblázata: 1. Sparta 22 16 4 2 55:14 36 2. DAC 22 11 6 5 30:21 28 3. Dukla 22 9 7 6 33:25 25 4. Ostrava 22 9 7 6 36:29 25 5. Bohemians 22 11 2 9 33:36 24 6. Olomouc 22 8 7 7 37:32 23 7. Cheb 22 8 7 7 24:26 23 8. Slavia 22 8 6 8 27:32 22 9. Hradec 22 7 8 7 24:40 22 10. Nitra 22 9 3 10 30:26 21 11. B. Bystrica 22 9 3 10 33:35 21 12. Trnava_ 22 8 5 9 28:34 21 13. Inter ZŤS 22 8 4 10 37:38 20 14. Vítkovice 22 7 5 10 37:37 19 15. Žilina 22 4 6 12 23:38 14 16. Prešov 22 3 2 17 22:46 8 SPORTHÍRADÓ • A BÜTTGENI nemzetközi pá­lyakerékpáros versenyen a cseh­szlovák šustr a harmadik helyen végzett. Az elsőséget a nyugatné­met sprinter Buchtmann szerezte me§ honfitársa, Weber előtt. • GÖTEBORGBAN a nemzetközi férfi röplabdatorna döntőjében Svédország 3:0-ra verte Finnorszá­got. A harmadik helyet Görögország szerezte meg, miután 3:0-ra legyőz­te Spanyolországot. • KARLSRUHEBAN nagysza­bású nemzetközi ökölvívótornát ren­deztek. Kuba képviselői négy első­séget szereztek, a szovjet öklözök háromszor állhattak a dobogó tete­jén. A 75 kg-os súlycsoportban a magyar Füzessy bizonyult a leg­jobbnak. A csehszlovák versenyzők közül Rudolf Gavenčiak a 91 kg-os kategóriában bronzérmes lett. • A NŐI MARATONI FUTÓK Európa Kupát a belga Huyban az NDK-beli Dörre nyerte 2:28:28- cal a szovjet Szmehova is Ivanova előtt. • HAVANNÁBAN lebonyolítot­ták az 1990-es labdarúgó-vb észak- és közép-amerikai II. selejtező cso­portjának első mérkőzését, amelyen Kuba 0:1 (0:1) arányban alulma­radt Guatemalával szemben. Labdarúgó SZNL li NYUGATI CSOPORT: Elektrosvit Nové Zámky - Montostroj Senec 4:1, Topoľčany - Hutník Sereď 0:0, Malacky - Matador Bratislava 2:2, N. Mesto - Duslo Šaľa 0:0, Inter Slovnaft ZŤS B - Jur 0:0, VTJ Sereď- Baník Handlová 1:0, Púchov- TTS Trenčín 1:0, Dubnica - Bá­novce 3:0. KELETI CSOPORT: Bardejov- Ružomberok 3:0, VSŽ Košice- Jelšava 1:1, Moldava - Kys. N. Mesto 2:1, Giraltovce - Detva 2:0, L. Mikuláš - Sp. N. Ves 1:0, Vranov- Bytča 3:0, Fiľakovo - Rim. Sobota 2:0, V. Kapušany - Bard. N. Ves 1:0. (me) Dunaszerdahelyen (Dun. Streda) érdekes, izgalmas mérkőzést láthatott a közönség: a DAC nagy csatában, megérdemelten legyőzte a Baní kot. Felvételünkön Kapko (balról az elsó) két ostravai játékossal küzd a lab­dáért (Vojtíšek-felv.) Labdarúgó SZNL I, 23. forduló Egyre fogy a Slovan előnye (ton) - A labdarúgó SZNL I 23. fordulójának sláger- mérkőzését Považská Bystricában játszották, és a gépgyári együttes legyőzte az exligás Slovant. A fő­városi csapat előnye öt pontra zsugorodott. A kiesés ellen küzdő ČH Bratislava a Spojet fogadta, és a talál­kozó a postások győzelmével ért véget. Kikapott a ki­esési zónában tanyázó két kassai (Košice) együttes, s meglehetősen veszélyes helyzetbe került. A Prievidza négygólos győzelmet aratott a Čadca fölött. Következik a 24. forduló május 7-én, szombaton: Slovan - Trebišov, Senica Michalovce, ZŤS Košice - Prievidza, Čadca - ČH Bratislava, Spoje - Levice, Martin - Humenné, Stropkov - Lokomotíva, Hurbanovo - Pov. Bystrica. POV. BYSTRICA - SLOVAN 3:2 (3:0), góllövők: Lejtrich (2), Bartko, ill. Pecko és Ducký. A két élcsapat összecsapása színvonalas mérkő­zést hozott. Az első félidőben reme­keltek a Vág-mentiek és háromgólos előnyre tettek szert. Ebben a játék­részben minden tekintetben felül­múlták ellenfelüket. Három gólt lőt­tek és a 44. percben Fiantok száz- százalékos gólhelyzetet puskázott el. Szünet után az első negyedórá­ban még a hazaiak rohamoztak, de Lejtrich és Masár nem használta ki a helyzeteket. Amikor a hazai véde­lem súlyos hibájából Pecko szépí­tett, nagy fordulat következett be. A Slovan vette át a kezdeménye­zést, bátran támadott, és a 73. perc­ben Ducký húszméteres bombája beállította a végeredményt. LOKOMOTÍVA - HURBANOVO 1:2 (0:0), góllövők: Jozef, ill. Lanča- rič (2). Végig többet támadtak a ha­zaiak, gyors ellentámadásaikból előnyt is szerezhettek volna. A ven­dégek csak védekeztek, mégis meg­lepő győzelmet arattak. A Lokomotí­va védelme két durva hibát követett el, és ez elég volt az Agronak a si­kerhez. Vezető góljuk után kilenc emberrel védekeztek. ČH BRATISLAVA - SPOJE 1:2 (0:1), góllövők: Michalec, ill. Haspra és Gramblička (11-esből). A fővá­rosi rangadón megérdemelten nyer­tek az egységesebb csapat benyo­mását keltő vendégek. Fölényesebb győzelmet is arathattak volna, azon­ban legalább négy nagy helyzetet nem tudtak kihasználni. A hazaiak halvány teljesítményt nyújtottak. HUMENNÉ - STROPKOV 1:0 (1:0), góllövő: Danko. A kelet-szlo­vákiai rangadó kemény futballt ho­zott. A csapatok csak ritkán kerültek helyzetbe. Végig a Humenné uralta a mezőnyt, de helyzeteiből csak egyet tudott kihasználni. MICHALOVCE - ZŤS KOŠICE 3:1 (1:0), góllövők. Vankovič, Sa- sák, Čižmár, ill. Zajac. A hazaiak tavaszi legjobb teljesítményükkel rukkoltak ki. Felülmúlták ellenfelü­ket, és győzelmük aránya sokkal nagyobb is lehetett volna. A vendé­gek csalódást keltettek, teljesítmé­nyükkel megerősítették, hogy nem véletlenül tanyáznak az „alsó­házban“. PRIEVIDZA - ČADCA 4:0 (2:0), góllövők: Líška (2), Kuzma és Pe­ciar. A Prievidza idei legjobb teljesít­ményével lelépte ellenfelét. Ebben oroszlánrésze volt két ifjúsági játé­kosnak, Líškának és Plevkának, akik most mutatkoztak be a labdarú­gó SZNL l-ben. Mindenek előtt a két gólt elért Líška játéka jelentett él­ményt. A Čadca jól kezdett, de két bekapott gól után elerótlenedett, és az ellenfél kapuját komolyabban nem veszélyeztette. LEVICE - MARTIN 3:1 (1:1), gól­lövök: Bartovič (2), Horniš, ill. Ve- reš. A színvonalas mérkőzésen a hazaiak mezőnyfölényben játszot­tak. Nem törte le az együttest a Mar­tin vezető gólja sem. Bartovič a 45. percben egyenlített, előtte azonban négy-öt nagy gólhelyzet maradt ki­használatlanul a martini kapu előtt. A második félidőben feljavult a hazai csapat, és sikerült helyzeteit értéke­sítenie. TREBIŠOV - SENICA 1:0 (0:0) góllövő: Furda. Gyorsan, de pontat­lanul játszott a két együttes. A ven­dégcsapat lestaktikája eredményes­nek bizonyult, és gyors ellentáma­dásai gyakran teremtettek veszély- helyzetet a Trebišov kapuja előtt. A hazaiak győztes gólja a 83. perc­ben szögletrúgás után, kapu előtti kavarodásból született. A SZNL I állása: 1. Slovan 23 15 5 3 38:12 35 2. Pov. Bystrica 23 12 6 5 41:23 30 3. Michalovce 23 12 4 7 39:25 28 4. Hurbanovo 23 11 6 6 28:19 28 5. Spoje 23 12 4 7 36:32 28 6. Humenné 23 12 2 9 30:22 26 7. Levice 23 10 3 10 31:24 23 8. Čadca 23 9 5 9 20:27 23 9. Prievidza 23 9 4 10 24:34 22 10. Trebišov 23 9 3 11 30:33 21 11. Senica 23 8 4 11 19:25 20 12. Stropkov 23 8 4 11 22:30 20 13. ZŤS Košice 23 7 4 12 25:32 18 14. Lok. Košice 23 6 5 12 18:40 17 15. Martin 23 6 3 14 25:31 15 16. ČH Bratislava 23 4 6 13 14:37 14 LABDARÚGÁS ® A szovjet bajnokság 8. forduló­jának eredményei: Leningrád - Al- ma-Ata 2:1, Vilnius - Harkov 2:1, Baku - Ogyessza 2:0, Tbiliszi - Do- nyeck 2:0, Lokomotíva Moszkva- Torpedo Moszkva 1:1, Jereván- Dnyepropetrovszk 0:0. Az angol bajnokságban a 40. forduló mérkőzéseit bonyolították le: Chelsea - Liverpool 1:1, Co­ventry City - Portsmouth 1:0, Ever- ton - Charlton 1:1, Manchester United - Queen’s Park Rangers 2:1, Newcastle United - Oxford 3:1, Nor­wich City - Luton Town 2:2, Not­tingham Forest - Wimbledon 0:0, Sheffield United - Arsenal 3:3, Sout­hampton - West Ham United 2:1, Watford - Derby County 1:1. Az NSZK-ban lejátszották a 30. bajnoki forduló mérkőzéseit: Karlsruher SC - Mannheim 1:1, Bo­chum - Dortmund 2:0, Bayer Uer- dingen - Leverkusen 4:1, FC Köln - Eintracht Frankfurt 1:1, Werder Bremen - Borussia Mönchenglad- bach 2:0, Schalke 04 - Nürnberg 0:0, Hannover - Homburg 5:1, Kai­serslautern - Bayern München 3:1, Stuttgart - Hamburger SV 5:1.