Új Szó, 1987. augusztus (40. évfolyam, 178-203. szám)

1987-08-03 / 179. szám, hétfő

ÚJ szú 7 1987. VIII. 3. 2. Vičan-emlékverseny Ismét az Olomouc (Munkatársunktól) - Szombaton a második, egyben zárónapon két mérkőzést rendeztek a Slovan-stadionban a 2. Vičan-emlékversenyen. Először a Sigma Olomouc és a Videoton lépett pályára, s a találkozó a tavalyi győztes, olomouci gárda biztos sikerével végződött. Mivel ezután a rendező Slovan kikapott a lengyel olimpiai válogatottól, igy a tavalyihoz hasonlóan most is a Sigma együttese nyerte a nemzetközi labdarúgótornát a lengyelek, a házigazdák és a székesfehérváriak előtt. OLOMOUC - VIDEOTON 2:0 (1:0). Alig 200 néző előtt, mindkét csapat öregurasan kezdett, az első negyedórában kiszorítósdit játszott a pályán levő húsz mezőnyjátékos. A 16 percben aztán Sedláček a fe­lezővonaltól nagy iramban kapura tört, de László beérte öt és szerelte. Egy perc múlva Drulák tette próbára Petryt, majd a 21. percben nem hibázott: fordulásból 17 méterről nagy gólt lőtt a bal felső sarokba. Szünet után feljött a Vidi, és majd­nem egyenlített. Paddi azonban Do- ležíleket találta el. Szemerkélő eső­ben álmos mezőnyjáték folyt a má­sodik félidő első felében. Többet kezdeményezett a magyar csapat, • A kanadai Ben Johnson az év legjobb idejével: 9,98 mp-cel nyerte Ot­tawában a 100 m-es síkfutást. • Az Inter Slovnaft ZŤS színeiben versenyző 18 éves Miroslav Lipták nyerte a Hlas ľudu Kupájáért rendezett kerékpáros versenyt. A második helyen 8 mp-es hátránnyal klubtársa, Ondrej Glajza végzett, harmadik Vojtech Breska, a Spartak Dubnica kerékpározója lett. ■ A Dukla Praha labdarúgói NSZK- beli portyájuk utolsó mérkőzésén 4:0 (2:0) arányban győztek egy amatőr együttes, az SpVgg Deggendorf ellen. Góllövők: Korejčík (2), Karoch, Rada. A prágai együttes nyugat-európai por­tyája során kilenc mérkőzésből nyolcat megnyert, s a gólaránya 35:3. ■ Drezdában nemzetközi tornán vett részt a Vítkovice labdarúgócsapata, és második lett. A döntőben a helyi Dynamo ellen a találkozó 1:1-re végződött, s ti­zenegyes rúgásokkal 4:3-ra nyertek a drezdaiak. ■ A belgrádi Partizánt nyilvánítot­ták az 1986/87-es idény jugoszláv liga­bajnokává. A Jugoszláv Labdarúgó Szövetség Zágrábban az új szezon elő­estéjén fogadta el a munkabiróság döntését, amely hatálytalanította ki­lenc ligacsapat hatpontos büntetését. Igy a Partizán a táblázaton megelőzte a Vardar Skopjét, melyet eredetileg neveztek a BEK-be. Változásokra ke­rül sor az UEFA Kupát jelentő helye­ken is, valamint a kiesés kérdésében. A végső szót azonban az UEFA mondja ki. ■ Megkezdődött a bajnokság az NSZK-ban. Az első fordulóban a Frank­furt, Détári csapata a Kaiserslautern pá­lyáján játszott, és 0:2-es állás után 2:2-re fordított. További eredmények: Dortmund- Bayern München 1:3, Hamburger SV- Schalke 04 5:2, Stuttgart - Homburg 2:1, Hannover - Bremen 0:1, Karlsruhe- Köln 1:1, Uerdingen - Nürnberg 0:2, Bochum - Mönchengladbach 1:2, Lever­kusen - Mannheim 1:0. de csak egy helyzetet tudott kidol­gozni. A 68. percben Máriássi két olomouci védőt is átjátszott, ám hosszan szöktette magát, öt perccel a befejezés előtt Drulák elviharzott a balszélen, beadását pedig Macha- la értékesítette. LENGYEL OLIMPIAI VÁLOGA­TOTT - SLOVAN 3:1 (2:1). Slovan- góllal kezdődött a találkozó. Az első perc végén Kudlik ügyesen szöktet­te Peckót, aki higgadtan gurított a hálóba. A lengyeleket alaposan felbosszantotta a gyorsan bekapott váratlan gól, s nagyobb sebességre kapcsoltak. Kilenc perc múlva Wie- zik révén sakk-matt helyzetből ki­egyenlítettek. A 15. percben a veze­• Nagyszerűen szerepel a cseh­szlovák Eliška Klímová Szendrő-Palán- kán a női sakkozók zónaközi tornáján: a 14. fordulóban legyőzte a jugoszláv Markovicsot, és ezzel a mezőny élére került. Klímovának 10,5 pontja van, őt a volt világbajnok Gaprindasvili követi 10 ponttal. • A csehszlovák női kosárlabda­válogatott Ždár nad Sázavouban előké­születi mérkőzésen 85:64 (51:24)-re győ­zött a Litván SZSZK válogatottja ellen. A csehszlovák lányok legjobb pontszer­zője Kysílková volt 16 kosárral. • Slovan Bratislava - ZTK Zvolen 12:3, Tesla Pardubice - Zetor Brno 1:1 - barátságos jégkorong-mérkőzések. • A csehszlovák ifjúsági női kosár­labda-válogatott a lengyelországi Gor- zówban bejutott a 17 éven aluliak Eu- rópa-bajnokságának döntőjébe, ahol a Szovjetunió lesz az ellenfele. Az elő­döntőben a csehszlovák lányok nagyon jó teljesítménnyel 81:70 (48:31) arányban győztek Bulgária ellen. • Bormióban a férfi kosárlabda ifjú­sági világbajnokságon nagy meglepe­tés született: az NSZK óriási küzdelem­ben 67:66 (35:39)-re legyőzte a vb nagy esélyesét, a Szovjetunió ifjúsági váloga­tottját. • Léván (Levice) a házigazda Agro Levice labdarúgócsapata nyerte az Aratási Kupáért rendezett nemzetközi tor­nát az I. ligás B. Bystrica, a lengyel Tarnów és az NB ll-es Bp. Volán előtt. Szovjet fölény (ČSTK) - A Szovjetunió 29 arany-, 16 ezüst- és 20 bronzérmet nyert a Lahtiban most véget ért sportlövő Eb-n. Csehszlo­vákia mindhárom fémből ötöt - ötöt szer­zett. FÉRFIAK, trap: Damme (NDK-beli) 217. NŐK, sportpisztoly: Kőcser (szov­jet) 686, csapatverseny: Magyarország 1747. FIÚK, gyorstüzelő pisztoly: Mag­met (szovjet) 595 - junior világcsúcs, csapatverseny: 1. Lengyelország 1758, 2. Magyarország 1744. LÁNYOK, sport­pisztoly: Szulakvadze (szovjet) 589, csapatverseny: 1. Szovjetunió 1754, 2. Magyarország 1713. FÉRFIAK, gyorstü­zelő pisztoly: Schumann (NDK-beli) 695, csapatverseny: 1. Szovjetunió 1780, 2. Magyarország 1780, 3. Lengyelország 1778. JUTALOMNYEREMÉNYEK A ŠPORTKA 31. játékhetének rendkívüli jutalomnyereményei, szelvényenként BRATISLAVA 30 000 korona értékben. Gyűjtőhely Pošta Bratislava 22 TJ Internacionál Bratislava TJ Spoje Bratislava NYUGAT-SZLOVAKIA Pošta Skalica, Senica nad Myjavou-i járás Pošta Trhové Mýto, Dunajská Streda-i járás TJ Slávia Trnava TJ Slovan NV Galanta KÖZÉP-SZLOVÁKIA Pošta Oslany, Prievidzai járás Pošta Ludorová, Liptovský Mikuláš-i járás Pošta Poltár, Lučeneci járás TJ ZVL Žilina TJ ZVL Považská Bystrica TJ Partizán Banská Bystrica KELET-SZLOVÁKIA Pošta Bardejov 1 Pošta Košice 7 TJ Tatran Prešov TJ Geológ stavbár Spišská Nová Ves sorozat és szám 42 782 1515 46 982 9219 27 068 1094 41 067 5991 37 974 5353 46 553 1928 35 935 9267 43 799 5343 39 851 3971 45 833 4800 24 489 1902 33 391 3036 39 853 2849 46 227 5173 43 116 4966 37 807 1560 40 438 4192 tést is megszerezhették volna, de a vendégek balszélsője 20 m-ről hatalmas kapufát lőtt. Élvezetes, változatos, jó iramú volt a mérkőzés, a kapuk felváltva forogtak veszély­ben. A 20. percben Chojnacki szög­letét Ptak látványos mozdulattal a bal alsó sarokba fejelte. Ez a gól megzavarta a kékeket, bizonytalan­ná váltak, sokat hibáztak, és a mér­kőzés végéig nem tudtak magukra találni. Fordulás után is a feltűnően jobb erőnlétü és technikai tudású lengyel csapat kezdeményezett töb­bet, a házigazdák elképzelés nélkül rohamoztak. A 65. percben egy min­taszerű gyors akcióból 3:1-re növel­te előnyét a piros-fehér együttes, a Slovan azonban nem adta fel. A hajrában mindent egy lapra tett, bátran kitámadott, ám Hirko, Juriga és Pecko is elpuskázott egy-egy ordító helyzetet. A torna végeredménye: 1. Olomouc 2 2 0 0 4:0 4 2. Lengyelország 2 1 0 1 3:3 2 3. Slovan 2 1 0 1 2:3 2 4. Videoton 2 0 0 2 0:3 0 A rendezők a torna utolsó találko­zója után kihirdették az emlékver­seny legjobb kapusát (Stromšík, Slovan), játékosát (Wiezik, Lengyel- ország), góllövöjét (Drulák, Olomo­uc) és legtehetségesebb játékosát (Pecko, Slovan). ZSIGÁRDI LÁSZLÓ Evans újabb világcsúcsa (del) - Clovisban az Egyesült Államok úszóbajnokságán a 15 éves Janet Evans, aki a hét közepén 8:22,44 perccel új világrekordot ért el a 800 m-es női gyorsúszásban, most újabb világcsú­csot döntött meg: 16:00,73 perccel győzött az 1500 m-es gyorsúszásban. Ezzel egy nyolc éve fennálló világrekord dőlt meg, amelyet az a amerikai Linehan tartott 16:04,49-cel. A rendkívül tehetsé­ges lány már a negyedik érmét szerezte meg az Egyesült Államok úszóbajnoksá­gán. Ez a fegyvertény utoljára 1981- ben sikerült Caulkinsnak. A 15 éves sportolónő úgy nyilatkozott: egyelőre elér­te célját, mert indulhat augusztus köze­pén a Csendes-óceáni térség bajnoksá­gán, ahol további csúcsokat akar elérni. Az Egyesült Államok úszó-bajnok­ságának néhány további eredménye - férfiak - 1500m gyors: Jorgenson 15:17,04, Mlawski 15:21,48, 100 m hát: Mortenson 56,58, Carey 56,75, Johnson 56,76, 100m mell: Schröder 1:03,40, May 1:03,41, Beedle 1:03,52, 100 m pil­langó: Morales 53,74, Biondi 53,91, Mor­tenson 54,09 NÓK - 1500m gyors: Evans 16:00,73, Brown 16:19,59, Ander­son 16:30,06, 100m hát: Mitchell 1:02,38, O’Brien 1:02,76, Linehan 1:03,06, 100 m mellúszás: S. Johnson 1:11,40, Hau 1:12,09, Shaw 1:12,1.5, 100 m pillangó: Louri 1:00,99, J. John­son 1:01,10, Myers 1:01,14. Vf Labdarúgó IBV Bronz a házigazdának (t-ton) - A Szovjetunió fiatal labdarúgói nyerték a Közép-szlovákiai kerület különböző városaiban megrendezett 21. IBV-t. A magyar válogatott ezüstér­mes lett, míg a házigazda Csehszlovákia bronzérmet nyert. A tornán résztvevő csapatok nem nyújtottak kiegyensúlyozott teljesítményt. Még a győztes Szovjetuniónak is volt olyan találkozója (Csehszlovákia „17“ ellen), amelyen halványabb teljesítményt nyújtott. A többi mérkőzést prob­léma nélkül megnyerte. A csehszlovák válogatott teljesí­tette a kitűzött célt: dobogóra került. Azonban a csapat játéka elmaradt a várakozástól. A fiúk lassan mo­zogtak a pályán, a védelemben ért­hetetlen hibákat vétettek és a hely­zetek kihasználásában sem jeles­kedtek. A magyar válogatott jól összeszokott csapat benyomását keltette. Az 1-4. HELYÉRT SZOVJETUNIÓ - CSEHSZLO­VÁKIA 5:1 (4:0), góllövők: Novák (öngól), Kirjakov, Popovics, Onop- ko, Kozub, ill. Nečas (11-esből). Egy pillanatig sem volt vitás a szov­jet válogatott győzelme. Az együttes minden tekintetben felülmúlta ellen­felét. A találkozó sorsa már az első 45 percben eldőlt. Szünet után a szovjet együttes visszafogta az iramot, és ekkor már a játék szépsé­géből keveset látott a közönség. A csehszlovák fiúk a találkozó utolsó pillanataiban az NDK-beli játékveze­tő által jóindulatúan megítélt bünte­tőrúgásból szépítettek. MAGYARORSZÁG - BULGÁ­RIA 1:1 (0:0), góllövók: Király (11- esből), ill. Georgiev. Mindkét válo­gatott támadó szellemben futballo­zott. Valamivel gyorsabban mozog­tak a bolgárok, és többet foglalkoz­tatták az ellenfél védelmét. Az 52. percben Georgiev lövése nyomán a kapus már verve volt, azonban a labda az egyik kapufáról a másikra pattant, majd a kapu elé gurult. A 63. percben Georgiev fejesgólja jelen­tette a vezetést. A 70. percben Ro- lev szabálytalankodott, és a tizene­gyest Király értékesítette. A torna végeredménye: 1. Szovjetunió 3 3 0 0 15:4 6 2. Magyarország 3 111 6:8 3 3. Csehszlovákia 3 1 0 2 6:9 2 4. Bulgária 3 0 1 2 3:9 1 AZ 5.-8. HELYÉRT: NDK - KUBA 6:0 (3:0), góllövők. Ruspe (2), Steffen (2), Fuchs, Her- dert. LENGYELORSZÁG - KNDK 1:1 Chelpa, ill. Rjong (1:1), góllövők: Jin Tak. 5. KNDK 3 2 1 0 3:1 5 6. NDK 3 2 0 1 9:2 4 7. Lengyelország 3 1 1 1 5:6 3 8. Kuba 3 0 0 3 2:10 0 A 9. helyen Románia végzett. Csehszlovákia ,,17“ eredményeit a táblázatban nem értékelték. A tor­na legeredményesebb labdarúgója 6 góllal a szovjet Szergej Kirjakov volt. KUPAMÉRKŐZÉSEK (Č) - A Szlovák Labdarúgó Kupa hétvégi 1. fordulójának eredményei: DRUŽSTEVNÁ - Trebišov 3:2!! (1:1), Mihalo 2, Perényi, ill. Migaš, Kurta, Detva - LOKOMOTÍVA KO­ŠICE 0:0, tizenegyes rúgásokkal 3:5, TRENČÍN - Dubnica 3:1 (2:0), Anina, Jurkovič, Országh, ill. Višňa, L. MIKULÁŠ - Čadca 2:0 (1:0), Popovec 2, Lokomotíva Bratislava - SENICA 1:5 (1:1), Fekete, ill. Petráš, Uhlár, Hutta, Ružička, Kubi- ca, Jelšava - HUMENNÉ 0:1 (0:0), Jelo, Fiľakovo - MICHALOVCE 2:4 (1:0), Karakó 2, ill. Geroč, Vankovič, Varga, Porvaz, N. Mesto - POV. BYSTRICA 1:1 (1:1), Gróf, ill. Ma- sár; tizenegyes rúgásokkal 4:5, SE­NEC - ČH Bratislava 4:0! (3:0), Šarmír, Sléž, Korbela, Fiiak, RIM. SOBOTA - ZŤS Košice 1:1 (1:1), Kudlik, ill. Pápista (öngól), tizen­egyes rúgásokkal 5:4! 2. forduló: PRIEVIDZA - Spoje 3:0 (1:0), Kuš- nír 2, Kuzma. KÜLFÖLDI TÚRÁK ELŐTT (ČSTK) - A prágai International Szállót tegnap a labdarúgók szállták meg. A külföldi túrák előtt ugyanis itt találkoztak az A-válogatott, az olimpiai keret és az utánpótlás-válogatott (korhatár 21 év) tagjai. (ČSTK) Az A-csapat a hollandiai Sittardba tart, ahol a Sparta hét játékosa- Stejskal, Bielik, Chovanec, Stra­ka, Hašek, Bílek és Skuhravý- csatlakozik hozzájuk. Prágában Kostelník, Novák, Kapko, Kadlec, K. Kula, Janečka, Danék, Knoflí- ček és Levý jelentkezett. Az kezdő­csapatból hiányzik a sérült Mikloš- ko kapus, valamint Kubík és Lavič­ka. Hosszabb szünet után visszatért a DAC hátvédje, Kapko és az ostra­vai gólzsák, Danék. „A felkészülés célja a játékmód begyakorlása. Egyelőre köny- nyebb ellenfelek várnak ránk, a nehezebbekkel majd augusztus végén Spanyolországban mérkő­zünk meg“ - jelentette ki Josef Masopust edző. Megállapította, hogy még keresik a megfelelő jobb­hátvédet. Amint mondta, Kapko és Danék a ligamérkőzések során jó teljesítményt nyújtottak. Az őszi se­lejtezőkre négy külföldön vendéges­kedő játékosra is számít, így Ber- gerre, Vizekre, Fialára és K. Jaro- limra. Masopust edző megjegyezte: Finnországban egész más játék­móddal kell megküzdeniük labdarú­góinknak. „A finnek egy támadójá­tékosra, a jól megtermett Ranta- nenre építenek, ezért két közép­hátvéddel és két klasszikus szél- söhátvéddel számolunk. Ezt a fel­állítást akarjuk a portyán kipró­bálni. Nem kétséges, hogy a száz- százalékos eredmény a selejtező végén sem jelent továbbjutást. Ám be akarjuk bizonyítani: a csehszlovák labdarúgás to­vábbra is felfelé ível.“ A csehszlovák válogatott kedden a II. ligás belga SC Hasselt ellen lép pályára. Ennél a csapatnál működött Masopust is, és jelenleg Mazura és Netolička játszik az együttes színei­ben. Pénteken a csehszlovák válo­gatott a holland Maasbrach ellen játszik, a hét végén pedig az NSZK két amatőr csapata lesz az ellenfele - először Hamburg közelében az Autin 08, azután Wolfsburgban a tartományi válogatott. Az olimpiai keret ma reggel au­tóbusszal Stuttgartba utazott, és ugyancsak további selejtezőkre készül. Először három amatőr csa­pattal mérkőzik, majd augusztus 10- én Aschaffenburgban az NSZK olimpiai válogatottja lesz az ellenfe­le. Milouš Kvaček edzőnek is nél­külöznie kell néhány sérült játékost. Most kellett kazaküldeni a gennyes mandulagyulladással megbetege­dett Hýravýt. Bemutatkozásra ké­szül a csapatban Palúch kapus, továbbá Ekhardt, Vlk és Ŕehák. A keret tagjai: Zápalka, Kinier, Ko- cian, Janü, Fieber, Staš, Pavlík Belák, Moravčík, Korejčík, Siva, Staŕičný. „Különösen a támadójáték javí­tásán fáradozunk, mindenek előtt az akciók hatékonyabb befejezé­sére törekszünk. A Finnország el­leni selejtező előtt szeptember 8- án komoly erőpróba vár ránk Brnóban - a Szovjetunió ellen“ - mondotta Milouš Kvaček edző. Az utánpótlás válogatott ugyancsak ma kezdi meg a felké­szülést Karlovy Varyban a helyi VTJ ellen. Szerdán Bielefeldben az NSZK egyik élcsapatával, a Werder Bremennel találkozik a csapat, majd pénteken a Baník Sokolov lesz az ellenfél. Karéi Brückner edző csak egy idősebb játékost hívott meg, az olomouci Mlejneket. Sérülés miatt nem számolhat Némečekkel, Bit- tengellel és Frýdával sem, aki nemrég vakbélműtéten esett át. A csapat tagjai: Novák, Hrubjak, Štefan, Litoš, Mlejnek, Slabý, Stú­pala, Némec, Záleský, Matta, 7ají- ček, Vodička, Vandas, Lednický és Broš. Hirko (sötét mezben) ugyan nem lőtt gólt a Vičan-emlékversenyen, ám ennek ellenére a Slovan egyik legjobbja volt (Vojtíšek-felv.)