Új Szó, 1982. július (35. évfolyam, 154-180. szám)

1982-07-12 / 163. szám, hétfő

XII. LABDARÚGÓ-VILÁGBAJNOKSÁG Nyolc év után ismét lengyel bronzérem Alicante nem mutatott túl nagy érdeklődést az úgyneve­zett „csalódottak“ világbajnoki fiókdöntője, vagyis a bronzér­mes helyosztó iránt. A lengyel csapat 49 órát pihenhetett a nem túlságosan igénybe vevő, az Olaszország elleni elődöntő után, míg a francia együttesnek az erők felújítá­sához csupán 44 óra állt rendelkezésre, s így nem volt meglepő, hogy Hidalgo, a francia szövetségi kapitány jelentős mértékben meg­változtatta csapata felállítását. Kezdetben a len­gyel csapat védekezésre szorult. A francia együttes tetszetősen játszott, vezetést is szer­zett, de a félidő előtt elfogyott az ereje, az ellenfél hét perc leforgása alatt három gólt lőtt, s ez döntött. Vasárnap estére maradt a világbajnokság sorsát eldöntő Olaszország - NSZK mérkőzés, amely minden idők világbajnokságainak 360. találkozója volt. A Bernabeu-stadionba telt há­zat vártak, s hozzávetőleges becslés szerint a tv mellett ülve másfél millió szurkoló tekintette meg a nagy finálét... Lengyelország - Franciaország 3:2 (2:1) Lengyelország: Mlynarczyk- Dziuba, Zmuda, Janas, Ma­jewski, - Kupcewicz, Matysik, Buncol - Lato, Boniek, Szar­mach. Franciaország: Castaneda- Janvion, Trésor, Mahut, Amo- ros - Larios, Girard, Tigana- Couriol, Soler, Bellone. A portugál Garrido sípjelére 25 000 néző előtt a francia csapat kezdett jobban. A távollevő Piatinit Tigana pazarul helyettesítette, s társai számára készítette elő a helyzeteket. A franciák jobbára távoli lövésekkel kísérleteztek, s a 13. percben Tigana átadása után Girard lőtte az első gólt. A folytatásban is többet támadott a francia együttes, majd a lengye­lek figyelmesebben kezdtek véde­kezni és a középpályán is ki­egyenlítődött a küzdelem. Szar­mach az egyik Boniek-átadást a kapu torkában hibázta el, de nem úgy a 41. percben, amikor ugyancsak Boniek átadása után futtából ballal lőtt a kapu balolda­lába. Közvetlenül szünet előtt szöglet után a tétovázó Castane­da mellett Majewski a bal felső sarokba fejelt. Szünet után a 47. percben Škoda Rallye MAGYAR GYŐZELEM (ČSTK) - A Mladá Boleslavban ki­lencedszer rendezett Škoda Rallye au­tósversenyt a magyar Ferjanc Attila- -Tandari János kettős nyerte Renoult 5 Turbo gépkocsin. Az abszolút kate­góriában a második helyen a nyugat­német Mattig-Breitenbach pár vég­zett Opel Ascona 400 autóval, a har­madikon az olasz Corradin-Zanin Fiat 131 Abarth kocsin. A Skoda Rallye háromszoros győz­tese, a norvég Haugland Skoda 130 R- es gépkocsin sokáig versenyben volt a harmadik helyért, és csak minimális különbséggel maradt le a dobogóról. A versenyt 40 autó fejezte be. A sor­rend: 1, Ferjanc-Tandari (magyar) 3:38:20, 2. Mattig-Breitenbach (NSZK-beli) -3:31, 3. Corradin-Za­nin (olasz) —4:50, 4. Haugland-Boh- lin (norvég-svéd) -4:49 perc. Kupcewicz a 16-os sarkának bal oldaláról szabadrúgáshoz jutott, s a labdát remekül csavarta a rö­vid sarokba. Ekkor már magabiz­tos lett a lengyel együttes, az iram fokozására már nem törekedett, s a franciák ellentámadási kísérle­teiben érthetően nem volt elég erő. Utolsó nagy fellángolásuk a 74. percben következett, amikor ismét Tigana volt a kezdeménye­ző és Couriol a helyzetet jól felis­merve pattintott a lengyel hálóba. Kétségtelen a lengyel váloga­tott hatalmas sikere, s bár nyolc évvel előtt az NSZK-ban sorra került világbajnokságon is a harmadik helyet szerezte meg, a mostani bronzérem értéke lé­nyegesen nagyobb. Soha nem látott 24 tagú mezőnyben, min­den idők legmeglepőbb ered­ményeit hozó világbajnokságon bizonyult sikeresebbnek ez az együttes, mint azt az előzmé­nyek után bárki is gondolhatta volna. Az NSZK elleni elődöntő után csaknem fele részben ki­cserélt francia csapat ezúttal is nagyszerű teljesítményt nyújtott, de erejéből többre nem futotta. Ha a brazil csapatot szinte az egész világ sajnálta, amiért nem jutott legalább az elődöntőbe, most a franciák lettek az 1982. évi Mundial szenvedő hősei. ZALA JÓZSEF ÖK MONDTÁK Piechniczek, lengyel szö­vetségi kapitány: „Csapatunk bebizonyította, hogy a világ élvonalába tartozik. A rend­kívüli nehéz találkozón játé­kosaink minden erejüket lat­ba vetették, de még így sem volt könnyű a győzelmet ki­csikarni.“ Hidalgo, francia szövetségi kapitány: „Fájdalom és gyász nélkül térünk haza. Nem si­kerűit a döntőbe vereked­nünk magunkat, de megmu­tattuk a francia futball min­den előnyét. Számunkra és a játékosok számára ez nagy iskola volt. Kár, hogy a hely­osztóra nem állhattunk fel teljes felállításban, de az NSZK elleni mérkőzés túl so­kat kivett futballistáinkból és többen súlyos sérülést szen­vedtek. Csak Trésor és Amo­roso tudott mindent nyomta­lanul elviselni. Elégedett va­gyok, fiatal csapattal szere­peltünk, amelynek jó stílusa a jövő ígérete.“ Janas, a lengyel csapat tag­ja: „Kár azért a gyenge na­pért, amelyen az olaszokkal mérkőztünk, egyébként dön­tősök lehettünk volna. így is nagyon örülök, mert olyan sikert értünk el, amilyen sportpályafutásom alatt még egyszer nem érhet.“ Matysik, további lengyel já­tékos: „Az NDK elleni, Lip­csében sorra került VB-se- lejtezö után azt hittem, hogy nagyobb öröm már nem ér­het. Itt hat mérkőzésen sze­repeltem, mindegyikbe min­den erőmet beleadtam és most világbajnoki bronzér­met kaptam. Talán nem is tudják megérteni nagy örö­mömet, elvégre csak 21 éves vagyok.“ Lato: „Ez volt utolsó mér­kőzésem a lengyel váloga­tott színeiben. Köszönet illeti játékostársaimat azért, hogy győzelmesen búcsúzhattam. Eddigi 103 mérkőzésemmel a válogatottság csúcstartója lettem, három világbajnok­ságon szerepeltem, úgy ér­zem, itt az ideje, hogy befe­jezzem az aktív szereplést.“ NDK - Egyesült Államok 208,5:171,5 (ČSTK) - Karl-Marx-Stadtban a két ország atlétáinak első talál­kozója a hazaiak elsöprő győzel­mével végződött. A férfiak verse­nyét ugyan a vendégek nyerték 119,5:103,5 arányban, de a nők­nél az NDK csapata remekelt, 105:52 arányban bizonyult jobb­nak. A több mint 40 000 néző mindkét nap ragyogó eredménye­ket láthatott. Nyolc számban a vi­lág idei legjobb teljesítményét ér­ték el. A legjobb eredmény Göhr nevéhez fűződik, aki a 100 m-es női síkfutásban 10,88 mp-cel be­állította az általa tartott világcsú­csot. Balszerencsés volt az ameri­kai Smith, aki a 100 m-es férfi síkfutásban 9,91 mp-t futott, ez 4 század másodperccel jobb, mint honfitársa, Hines 14 évvel ezelőtt felállított világcsúcsa. A megenge­dettnél erősebb hátszél (2,1 m/sec.) miatt az eredmény nem hitelesíthető. A 400 m-es női sík­futásban Koch 48,77 mp-cel a vi­lág idei legjobbját futotta és ezzel alaposan feladta a leckét a cseh­szlovák Kratochvílovának. Az eredményekből: Fériak - 400 m: Wiley 44,86, Robinson 45,16, 1500 m: Maree 3:37,90, Buse (NDK-beli) 3:38,92, 10 000 m: Schildhauer 28:14,29, Peter (NDK-beliek) 28:29,08, magasugrás: Stones 227, Freimuth (NDK-beli) 224, súlylökés: Beyer 21,94, Lant (am.) 21.56, gerely. Michel (NDK- beli) 90,18, Petranoff (am.) 87,48, 200 m: Butler 20,32 Wright 20,39, diszkosz: Lamme 68,50, Burns (am.) 67,26, 110 m gát: Cowling (am.) 13,39, Poh- land (NDK-beli) 13,47, rúdugrás: Volz 565, Tully (amerikaiak) 540, távol: Grimes (am.) 809, Lange 782, hármas: Jordan (am.) 16,96, Gross (NDK) 16,24, 800 m: Wa­genknecht 1:45,96, Mayis (am.) 1:46,87, 4x100 m: 1. Egyesült Államok 38,22, 2. NDK 38,29. Nők - 100 m: Göhr 10,88, 200 m: Wöckel 21,86 (a megengedett­nél erősebb hátszéllel), 800 m: Steuk 1:59,45 súly: Slupianek 21,67, gerely: Richter 66,64, ma­gasugrás: Kirst 197, diszkosz: Meszynszki (mind NDK-beli) 71,40, távol: Lewis (am.) 681, 3000 m: Merrill (am.) 9:00,63, 4x100 m: 1. NDK 41,98, 2. Egye­sült Államok 42,29, 4x400 m: 1. NDK 3:20,23, 2. Egyesült Álla­mok 3:23,13. * + + ♦ Kitűnő eredmények születtek a párizsi nemzetközi versenyen is. Az egy mérföldes női futásban az amerikai Decker-Tabb 4:18,08-ra javította a világcsú­csot. A 10 000 méteres férfi futás­ban a portugál Mamede 27:22,95- tel új Európa-csúcsot ért el. Bal- szerencsésen versenyzett az an­gol Ovett, aki az 1500 m-es futás­ban egy körrel a cél előtt a verseny feladására kényszerült. Hasgör­csökkel a kórházba szállították, ahol vakbélgyulladásra gyanakod­nak. Az eredményekből - férfiak - 100 m: 1. Lattany 10,22, 2. Philips 10,25, 400 m: Mac Coy (amerikaiak) 45,53, 1500 m: Bőit (kenyai) 3:36,38, 10 000 m: 1. Mamede 27:22,95 - Európa- csúcs, 2. Salazar (am.) 27:29,06, 3. Jones (brit) 28:05,74, magas­ugrás: 1. Moussa (szenegáli), 2. Tranhardt, 3. Nagel (nyugatné­metek) - mind 226, távolugrás: Palocsai (magyar) 784, rúdugrás: 1. Vigneron (francia) 560, 2. Slusi- arski (lengyel) 555, 400 m gát: Lee (am.) 49,08, 800 m: Scott (am.) 1:45,78. Nők - 100 m gát: 1. Langer 12,76, 2. Rabsztyn (lengyelek) 12,97, 1 mérföld: 1. Decker-Tabb (am.) 4:18,08 - világcsúcs, 2. Roberts (kanadai) 4:31,08. Larios (sötét mezben) kitör a lengyel játékosok, Matysik és Boniek között ČSTK fölv. Inter Kupa Győzött a Bohemians és a Zbrojovka A labdarúgó Inter Kupa 3. for­dulójában három csehszlovák együttes élvezte a hazai pálya előnyét. Közülük kettő, a Bohemi­ans és a Zbrojovka Brno a várako­zásnak megfelelően megszerezte a győzelmet. A Plastika Nitra vi­szont nem bírt a Werder Bremen- nel és csak nagy hajrával sikerült a hazaiaknak a súlyos vereséget elkerülniük. A Sparta Praha és a Baník Ostrava idegenben vere­séget szenvedett lengyel, illetve svéd ellenfelétől. BOHEMIANS-GWARDIA VARSÓ 1:0 (0:0) Góllövő: Novák. A két együttes nem sokat törődött a védekezés­sel, igyekezett gyorsan átjátszani a pálya közepét és veszélyeztetni az ellenfél kapuját. Ebben a vonat­kozásban a vendégcsapat volt szorgalmasabb, mert több lövést küldött Hruška kapujára, azonban csak néhány jelentett komolyabb veszélyt. A Bohemians ritkábban, de pontosabban lőtt. Jobb futballt és a várva várt gólt is szünet után látta a mintegy 1000 főnyi néző­sereg. Bohemians: Z. Hruška - Levý, Prokeš, Marcik, Bičovský - P. Chaloupka (67. p. D. Herda), Sloup, M. Čermák - V. Hruška, Novák, Mičinec (46. p. Koukal). A VI. csoport másik mérkőzé­sén a Young Boys Bern 0.2 (0:2) arányban alulmaradt a Linzer ASK-val szemben. ZBROJOVKA - LKS LODZ 2:1 (1:0) Góllövők: Svoboda, Mikulička, ill. Klimas. A hazai együttes ke­mény edzések után lépett pályára és ez főleg a mérkőzés elején volt érezhető, mert nehezen lendült já­tékba. A vendégek az első percek­ben két kecsegtető helyzetet hagytak kihasználatlanul. Húsz perc eltelte után a Zbrojovka ma­gára talált, fölényt harcolt ki és ennek eredménye volt a vezető gól. Szünet után a vendégek ki­használták a brnói védelem meg­ingását és egyenlítettek. A Zbro­jovka viszont 11-est hagyott ki. A Mikulička elleni szabálytalansá­gért megítélt büntetőt Jarúšek a lengyel kapus ölébe lőtte. A Zbrojovka fölényét Mikulička gólja juttatta kifejezésre és meg­született a hazaiak megérdemelt győzelme. Zbrojovka Brno: Došek - Mazu- ra, Češek, Schwarz, Duda - Svo­boda, Richter, (46. p Nesvačil), Horný - Mikulička, Jarúšek, No­vák (65. p Bláha). A VIII. csoport másik mérkőzé­sén az östers Växjö 3:0 (1:0) arányban győzött az FC Zürich ellen. PLASTIKA NITRA - WERDER BREMEN 3:5 (0:3) Góllövók: Ančic (2), Jež, ill. Völler (4) és Maier. Az első gólig a Plas­tika támadott többet, azonban nem tudta kihasználni helyzeteit. A nyugatnémet együttes gyors el­lentámadásokat vezetett, melye­ket főleg a középcsatár Völler feje­zett be eredményesen. A vendé­gek minden tekintetben felülmúl­ták ellenfelüket. Plastika Nitra: Paluch - Czu- czor, Halász, Chatrnuch (69. p Li­ba), Kukučka - Molnár, Jež, Kra- moliš - Miskolczi (69. p. Mészá­ros), Borko, Ančic. Alii. csoport másik mérkőzésén a Sturm Graz 3:0 (0:0) arányú győzelmet aratott az Aarhus GF felett. POGON SZCZECIN - SPAR­TA 2:0 (1:0) Góllövők: Stelmasiak és Krú­pa. 1000 néző volt szemtanúja a hazaiak meggyőző győzelmé­nek. A hazai együttes számos gól­helyzetet dolgozott ki, azonban csak kettőt értékesített. Balsze­rencséje volt Stelmasiaknak, aki még kétszer csak a Sparta kapu­sával állt szemben és hibázott. A VII. csoport másik mérkőzé­sén a Sportclub Wien 1:2 (1:1) arányban vereséget szenvedett a Brage Borlänae csapatától A labdarúgó Inter Kupa további eredményei: I csoport: Standard Liége- Csernomore Várna 3:1 (1:1), Bayer Leverkusen - Hvidovre Koppenhága 2:2 (2:0), II. csoport: Arminia Bielefeld- St. Gallen 3:1 (3:0), Widzew Lodz - FC Liége 3:1 (2:1), IV. csoport: FC Luzern - MSV Duisburg 0:0, Motor Lublin- Lyngby Koppenhága 2:2 (2:0), V csoport: IFK Norrköping- Admira Wacker 0r1 (0:1), Ha­poel Tel Aviv - Hapoel Kfar Sa­ba 1:0 (0:0). IX. csoport: IFK Göteborg- Baník Ostrava 2:1 (0:0), Naest- ved IF - Csernomorec Burgasz 2:1 (1:0). VB - MOZAIK - VB Mint ismeretes, augusztus 7- én New Yorkban jótékony célú labdarúgó-mérkőzésre kerül sor, amelyen Európa válogatott­ja a világválogatottal mérkőzik. Európa csapatát Derwall, nyugat­német szövetségi kapitány állítja össze, a világválogatott felállításá­val Santanát, a brazilok szövetsé­gi kapitányát bízták meg. Európa válogatottjának keretébe a követ­kező játékosokat jelölték: Kari He­inz Förster, Rummenigge, Schu­macher és Stielike (nyugatnéme­tek), Antognoni, Rossi és Zoff (olaszok), Piatini (francia), Keegan (angol), Blohin (szovjet), Boniek (lengyel), Krol és Neeskens (hol­landok), Camacho (spanyol), Pez- zey (osztrák), Sztrojkovics (ju­goszláv) és Ceulemans (belga). A világválogatottban: Falcao, Ju­nior, Socrates, Zico (brazilok), Ar­diles, Fillol, Maradona és Passa- rella (argentinok), Yanez és űribe (chileiek), Sancnez (mexikói), Mo- reia (uruguayi), Figueroa (hondu­rasi), Romero és N’Cono (kame­runi), Bellúmi (algériai), Okúdéra (japán) és Chinaglia (amerikai) kap helyet. Az európai együttes tiszteletbeli csapatkapitánya Bek- kenbauer, a világválogatotté Pelé lesz. Az Egyesült Államok Labda­rúgó Szövetségének vezetői Madridban bejelentették; hogy igényt tartanak az 1990-ben esedékes világbajnokság meg­rendezésének jogára. Ebből az alkalomból azt a kérdést kapták, vajon szükség esetén meg tud­nák-e rendezni az 1986. évi világ- bajnokságot, amennyiben azt a föltételeknek megfelelően Ko­lumbia nem képes vállalni. Kurt Lamm, az Amerikai Labdarúgó Szövetség főtitkára kitért a válasz elől és annak adott kifejezést, hogy a következő világbajnokság Kolumbiában kerül sorra. DJ SZÚ 6 1982. VII. 12.