Új Szó, 1981. november (34. évfolyam, 259-283. szám)

1981-11-23 / 277. szám, hétfő

Mcosdrlabda-liga Egyre jobban belelendül az exbajnok Az I. kosárlabda-ligában a férfiaknál a 7., a nőknél az 5. for­duló mérkőzéseire került sor. A férfiaknál az éllovas Slávia VŠ Praha megőrizte eddigi veretlenségét, idegenben sikerült győznie a Zbrojovka Brno ellen. Jó teljesítményt nyújtott az exbajnok Inter Bratislava is, félgőzzel is klassziskülönbséggel győzött a Prievidza fölött. A nőknél a legnagyobb érdeklődés a táblázat első helyén álló Slávia VŠ Praha kassai vendégsze­replését kísérte. A prágai főiskolás lányok szoros küzdelem­ben minimális arányú győzelmet arattak és ezzel megőrizték elsőségüket. Eredmények — férfiak: (Munkatársunktól) — Inter Bratislava — Baník Cígef Prie­vidza 100:85 (63:36). Az exbaj­nok az első pillanattól kezdve nem sok esélyt adott a bányász­csapatnak a két pont megszer­zésére. Mindjárt a találkozó kezdete után az volt az érzé­sünk, hogy a vendégek még az óra megindítása előtt feladták a mérkőzést. Kedvetlenül ját­szottak, akcióik rendre meg­akadtak az ellenfél védelmén, a lepattanó labdákat többnyire a hazaiak szerezték meg. Mind a saját, mind az ellenfél ko­sara alatt jól mozogtak az Inter játékosai, pedig Rehák edző nemcsak a tapasztalt kezdő ötösnek, de a kispad fiatal ko­sarasainak is lehetőséget adott a játékra. A hazai csapat már a 7. percben 22:10-re vezetett, s előnyét minduntalan tovább növelte, lévén, hogy az ellenfél egy csöppet sem tudta őt meg­szorítani. A vendégek csere ré­vén igyekeztek ugyan ellenfelü­ket kizökkenteni, de ez a húzá­suk sem bizonyult sikeresnek. Az Inter minden tekintetben jobb volt ellenfelénél, de fő­ként a tempóellentámadásai so­rán brillírozott. A hazai pályán játszóknak jól ment a dobás — minden helyzetből pontosan cé­loztak —, ezzel szemben a ven­dégek irányzékával sok esetben baj volt. A győztes csapatban Jančura szólózott — az első húsz percben 22 pontot ért el. A bányászcsapatban csak az In­ter volt középjátékosa, Marián Kotleba nyújtott meggyőző tel­jesítményt. A második félidőben sem vál­tozott a játék képe, sőt, három percig (4—7-ig) az Inter zsi­nórban 15 pontot ért el, míg a Prievidza egyet sem. A látottak alapján leszögezhetjük: az ex­bajnok egyre jobban belelendül a játékba, s ha továbbra is így folytatja, még esélye lehet az első hely megszerzésére. Legeredményesebb játékosok: Jančura 28, Padrta 14, Bojanov­ský 13, illetve Kotleba 17, Kris- tiník 10, Kollár 9. (urbán) Zbrojovka Brno — Slávia VŠ Praha 78:89 (34:42). Legeredmé­nyesebb játékosok: Brabenec 35, Okáč 11, ill. Skála 21, Hraš­ka 20, Zuffa 19. Az éllovas győ­zelméről a pontosabb kosárra dobás és a jobb összjáték dön­tött. Slávia Žilina — Svit 104:76 (50:36). Legeredményesebbek: Beránek 30, Kurčík 15, ill. Bul­la 14, Vilner 13. A žil inai főis­kolások első hazai győzelmüket érték el. Pardubice — Technika Brno 96:77 ( 58:40). Legeredménye­sebbek: Faltínek 20, Rajniak 19, ill. Sedlák 17, Zinolík 15. Átla­gos színvonalú találkozón a hazaiak végig vezetve biztosan győztek. Sparta — NHKG Ostrava 72:73 (28:30). Legeredményesebbek: Záček 24, Douša 18, ill. Brázda 20, Petr 16. A vendégek az egész mérkőzés folyamán 10— 15 ponttal vezettek, de a haj­rában a fővárosiak alaposan megszorították őket. Az élcsoport állása: 1. Slávia VŠ Praha 14, 2. Inter 13, 3. NHKG 12, 4. Zbrojovka 12 pont. Nők — Az 5. forduló eredmé­nyei: Lokomotíva Košice — Slávia VŠ Praha 59:61 (29:29). Pont­szerzők: Pŕívarová 23, ill. Koz- nianová 34. Meglepetésre az él­lovas kelet-szlovákiai vendég- szereplése gyenge színvonalú küzdelmet hozott. Mindkét csa­pat rengeteget hibázott. Az utolsó legyőzte az elsőt Az I. jégkorong-liga 19. fordulójának legnagyobb szenzá­cióját a sereghajtó Pardubice szolgáltatta, mely viszonylag nagy külnöbséggel győzött az addig éllovas Poldi Kladno fölött. A kladnóiaknak ez a vereség az első helyükbe került — a táblázatot az idegenben győztes Jihlava vezeti. A for­duló szombati befejező találkozóján a Dukla Trenčín a tv kamerái előtt alulmaradt a bajnok Vítkovicével szemben. Trenčín — Vítkovice 3:5 (1:3, 2:2, 0:0). Gólütők: Slani­na (2), Bokros, 111. Holáň, To- mášek, Kuŕidym, Venkrbec és Krayzel. A feltűnően idegesen játszó katonák sok hibát vé­tettek és ez, főleg az első húsz percben a technikásabb vendégek malmára hajtotta a vizet. A Vítkovice a 10. perc­ben már 3:0-ra vezetett, és lé­nyegében az első harmadban eldőlt a két pont sorsa. As I. jégkorong-liga táblázata 3. Vítkovice 4. Litvinov 5. Sparta 6. Plzeň 7. Brno 8. Č. Budéjovlco 9. Goítwaldov 10. Trenčín 11. Košice 12. Pardubice 19 13 6 82 19 11 8 94 19 10 9 49 19 8 11 50 8 11 53 712 57 7 12 44 7 12 49 7 12 62 6 13 73: :54 26 :69 22 :56 20 :65 16 71 16 61 14 :58 14 65 14 91 14 77 12 1. Jihlava 2. Kladno 19 15 4 80:48 30 19 15 4 78:56 30 A következő, holnapi fordu- ló párosítása: Gottwaldov — Brno, Litvinov, Sparta, C. Bu- dôjovice — Pardubice, Kladno — Košice, Jihlava — Trenčín, Vítkovice — Plzeň. Kikopott o Slovan Skolicán (ČSTK) — Szombaton a 22. forduló mérkőzéseire került sor ■ jégkorong SZNL-ben és ezzel befejeződött a vetélke­dés első szakasza. Az éllovas Slovan Skalicán kétgólos vere­séget szenvedett, és miután az üldöző Poprád biztos győzel­met aratott, két pontra csökkent a* ez I. ligások előnye. Skalica — Slovan 4:2 (1:0, 0:1, 3:1), gólütők: Franek, Zboril, Jarolín, Poláček, ill. Jaško (2). Az utolsó harmad­ban dőlt el a két bajnoki pont sorsa. A hazaiak ebben a já­tékrészben minden tekintetben felülmúlták az éllovast és megérdemelten jutottak a győ­zelemhez. Púchov — Dubnica 6:7 (3:1, 0:1, 3:5). Hét perccel a talál­kozó vége előtt még 5:2-re ve­zetett a Púchov. A Dubnica fergeteges hajrábau fordította a maga javára a mérkőzést. Poprad — Sp. Nová Ves 7:3 (2:1, 4:1, 1:1). A közepes szín­vonalú mérkőzésen egy pilla­natig sem volt vitás a hazaiak győzelme. Martin — Nitra 5:4 (2:1, 2:0, 1:3). Négy perccel a talál­kozó vége előtt született a haza iáik győztes gólja. Dukla Trenčín B — Banská Bystrica 5:5 (1:4, 1:0, 3:1). Nagyon rosszul kezdett a ha­zai csapat és csak az utolsó húsz percben talált magára. Zvolen — Žilina 6:2 (1:0, 4:2, 1:0). A gólokban gazdag má­sodik harmad hozott csak iga­zán jó játékot és ekkor a ha­zaiak megfelelő előnyre tettek szert. Az SZNL állása: 1. Slovan 22 17 2 3 149:56 36 2. Poprad 22 17 0 5 110:64 34 3. B. Bystrica 22 14 2 6 110:77 30 4. Martin 22131 8 78:59 27 5. Nitra 22 113 8 94:78 25 6. Dubnica 22 10 2 10 84:81 22 7. Skalica 22 8 4 10 82:83 20 8. Sp. N. Ves 22 9 013 84:113 18 9. Zvol&n 22 7 4 U 78:94 18 10. Trenčín B 22 7 3 12 72:93 17 11. Zlllna 22 7 114 78:122 15 12. Púchov 22 1 9 21 55:154 2 Ružomberok — Slovan Brati­slava 75:68 — hosszabbítás után — (62:62, 33:35). Pontszer­zők: Bartošová 21, ill. Rajniako- vá 18. A példásan küzdő hazai­ak első győzelmüket aratták az idei bajnokság során. Lokomotíva Poprad — ZTS Košice 88:70 (45:37). Pontszer­zők: Kornajová 26, ill. Mazalo- vá 18. Csak az első negyedórá­ban volt kiegyensúlyozott a küz­delem, a második félidőben ala­posan elhúztak a hazaiak. Sparta — KPS Brno 77:59 (40:23). Pontszerzők: Tŕešňáko- vá 18, ill. Davidová 22. Egy pil­lanatig sem volt kétséges a Sparta győzelme. Az élcsoport állása: 1. Slávia VŠ Praha 9, 2. Sparta 8, 3. ZTS Košice 8 pont. • • • A férfi kosárlabda Szlovák Kupa elődöntőjének visszavágó mérkőzésén az Inter Bratislava otthonában 108:66 (55:42) arányban győzött a Svit ellen, és ezzel bejutott a döntőbe. Az első találkozón a svitiek 88:79- re bizonyultak jobbnak. A győz­tes csapat legeredményesebb játékosa Kropilák volt 29 pont­tal. A döntő első mérkőzésére szerdán Zilinán kerül sor, ahol az Inter a hazai Slávia ellenfe­le lesz. Bajnoki pontokért I. röplabda-liga Férfiak — A3, kettős for­duló mérkőzéseire került sor. Eredmények: Lok. Nymburk — ČH Bratislava 0:3 és 3:2, RH Praha — Č. Budéjovice 1:3 és 3:2, Dukla Liberec — Slávia VŠ Praha 3:0 és 3:0, TJ Vítkovice -— Zbrojovka Brno 2:3 és 0:3, Dukla Trenčín — Ostí n. L. 3:0 és 3:0. Nők — A 2. kettős forduló mérkőzéseire került sor: Slá­via VŠ Praha — CH Bratislava 2:3 és 3:1, Tatran Praha — RH Praha 0:3, és 1:3, KPS Brno — Slávia Praha 2:3, és 0:3, Slávia UK Lok. Liberec 3:0 ós 3:0. I. férfi kézilabda-líga A 10. forduló mérkőzéseit Játszották: Slávia Praha — CH Bratislava 23:16 (9:5), Ba­ník Ostrava — Tatran Prešov 22:16 (14:10), Plzeň — Lok. Trnava 29:22 (12:0), Dubnica — KopFivnice 19:19 (11:10), Baník Karviná — VSZ Košice 24:30 (12:15). TENISZ Lendl—Vilas döntő Buenos Airesben (CSTK) — Ivan Lendl to­vábbra is tartja ragyogó for­máját. Buenos Airesben Dél- Amerika nemzetközi bajnoksá­gán simán vette az akadályo­kat és bejutott a döntőbe, ahol ellenfele a hazai Vilas lesz. A negyeddöntőben Lendl 6:0, 6:l-re verte az uruguayi Pe- rezt, majd az elődöntőben 6:4, 6:4-re diadalmaskodott Rebolle- do fölött. Ez volt Lendl 31. egymás utáni győzelme GP-tor- nákon. A másik ágon: Vilas — Maurer 6:2, 6:2. Tokióban nemzetközi négyes tornát rendeztek a világ leg­jobb négy női teniszezőjének részvételével. A csehszlovák Hana Mandlíková szereplését kevés siker kísérte. Első mér­kőzésén szoros küdelemben 5:7, 6:2, 7:6-ra kikapott az amerikai Evert-Lloydtól, majd a 3. helyért játszott találko­zón 6:7, 6:7 arányban alulma* radt az amerikai Austinnal szemben. A tornát Navrátilová nyerte, a döntőben 6:3, 6:2-re győzött Evert-Lloyd fölött. To­vábbi eredmény: Navrátilová — Austin 6:3, 6:4. A bolognai Grand Prix-torna szenzációját a veterán román KÉZILABDA KUPÁK (ČSTK) — A visszavágó mérkőzésekkel folytatódtak a küzdelmek a férfi kézilabda BEK-ben, KEK-ben és IHF Ku^ pában. KEK: Medvescsak Zág- ráb — Dukla Praha 20:22 (8:11), továbbjutott a Dukla, amely Prágában 23:16 arány­ban győzött. Atletico Madrid — Reykjavík 23:22, továbbju- tott a Madrid. Voslau — Pál' tatásakor a legjobbnak bizo­nyult. A rövid programban és a szabadon választott gyakorla­tokkal tovább növelte előnyét és edzőjével, Eduard Giorgievics Plinyikkel együtt megérdemel­ten vehette át az aranyérmet* Eredmények: Fiúk: 1. Burejko (Szovjet­unió) 2,0, 2. Csizsmesija (Ju­goszlávia) 4,4, 3. Köpp (NDK) 5,6, ... 8. Kalavský 15,2, 10. Kővár 19,0, 13. Vančo (cseh­szlovákok) 25,4. Lányok: 1. Hermanson (USA) 4,0, 2. Gobbers (NSZK) 5,4, 3. Hendschke (NDK) 7,4, ... 9. Slaisová 18,2, 10. Ballová 19,8, 12. Michalková (csehszlovákok) 24,8. Táncpárosok: 1. Anneka — Karkasev (Szovjetunió) 2, 2. Minariková—Havránek 5, 3. Kašpárková—Laurenčík (mind Csehszlovákia) 5,... 6. Engri— Tóth (Magyarország) 12 pont. Sportpárosok: 1. Avsztriksz- kaja—Kvasnyin (Szovjetunió) 2,2, 2. Bekker—Lihnanszkii (Szovjetuió) 2,4, 3. Preussler—■ Ohlow (NDK) 3,8, 4. Dragouno* vá—Kozák (Csehszlovák) 6,0. Az ünnepélyes eredményhir­detést követő bemutató műso­rában a verseny érmes helye­zettjei mellett élvonalbeli ha­zai és külföldi műkorcsolyázók — köztük Jozef Sabovčík, a Ja­na Beránková—Jan Bartók tánc­páros, a magyarországi Béres Tibor—Világos Beáta páros és a már világszerte ismert oszt­rák Krisztina Kristofics-Bin- dér — szórakoztatta a közön­séget. Az ünnepi bemutatót ma délután — tekintettel a nagy érdeklődésre — a ružomberokl téli satdionban megismétlik L. K. A sportfogadás hírei A športka 47. játékhete I. húzásának nyerőszámai: 1 13 22 35 40 41 Pótszám: 30. A II. húzás nyerőszámai: 3 7 13 14 18 29 Pótszám: 9. A Sazka 47. játékhetének tizen- kéttalálatos szelvénye: 123456789 10 11 12 110111112 1 1 2 Szlovák bajnokság Ökölvívók az érmekért (ČSTK) — Szlovákia ökölvívó­bajnokságán Martinban a hazai együttes bizonyult a legsikere­sebbnek négy aranyéremmel. A Dubnica versenyzői három, a Spartak Komárno képviselői két elsőséget szereztek. A legtech­nikásabb ökölvívó Peter Jakab (Martin) volt, a legharciasabb szellemben Vincent Očkaj (Dub­nica) küzdött, és a legnagyobb meglepetést Marian Klučka (Nit­ra) győzelme jelentette. A súly­csoportok győztesei: Miško (Dubnica), Chochula (Komár­no), Madura (Dubnica), Šopor (Dubnica), Slabej (Martin), Ju- cha (Galánta), Klučka (Nitra), Franek (Martin), Lašček (Mar­tin), Sovlk (Martin), és Šubák (Komárno), akl 81 kg feletti súlycsoportban a galántai Pasz- terkót pontozta ki. Amint azt Jaroslav Točík, a verseny igazgatója és Vladimir Sebenský, a szervező bizottság elnöke elmondta, az idén min­den korábbinál nagyobb érdek­lődés előzte meg a versenyt. Végül is 14 fiú, 22 lány, 12 táncpáros és 6 sportpáros je­lentkezését fogadták el a szer­vezők. A nemzetközi ifjúsági műkorcsolya- és jégtáncverseny iránti, évről évre fokozódó ér­deklődés elsősorban azzal ma­gyarázható, hogy a benevező juniorok mindegyikének a Ban­ská Bystrica-i találkozó jelen­ti az első komoly versenyt, de az is számít, hogy a szervezők, az Iskra Smrečina sportegye­sület vezetői már néhány éve minden kategóriában — szov­jet példa alapján — arany-, ezüst-, illetve bronzéremmel jutalmazzák az első három he­lyen végző versenyzők edzői­nek fáradozását is. Tegnap délután már negyedszer került sor erre. Pénteken, szombaton és vasárnap a várakozásnak megfelelően ismét igen színvo­nalas versenyt pontozott a nemzetközi zsűri és nézett vé­gig a téli stadion közönsége. A fiúk közül a szovjet Jurij Burejko, a moszkvai Trud sport­egyesület 14 éves neveltje már a kötelező gyakorlatok bemu­Nastase szolgáltatta. A ne­gyeddöntőben meglepetésre 7:5, 2:6, 7:6-ra győzött a ma­gyar Taróczy ellen, majd a döntőbe jutásért 6:3, 5:7, 6:4 arányban bizonyult jobbnak a csehszlovák Smídnél. Nastase döntőbeli ellenfele az amerikai Sandy Mayer lesz, aki az elő­döntőben 6:3, 6:0-ra verte a hazai Barazzuttit. Smíd a pá­rosban kárpótolta magát, a magyar Taróczyval együtt be­jutott a döntőbe. A negyed­döntőben 3:6, 6:3, 6:2-re ver­ték az amerikai Delatte, Leeds kettőst, majd az elődöntőben a Kodéi, Meiler párt győzték le 6:4, 7:6-ra. • • • Az ausztráliai Perth-ben ren­dezett női tenisztorna döntőjé­ben az amerikai Shriver 6:1, 7:6-ra diadalmaskodott honfi­társnője, Jäger fölött. Az elő­döntőben: Jäger — Jausovec 2:8, 6:3, 6:2, Shriver — Klyomura 6:3, 6:2. A bangkoki torna férfi egye­sének döntőjét az amerikai Scanlon és a svéd Wilander játssza. Az elődöntőben: Scan­lon — Järryd (svéd) 6:2, 6:1, Wilander — Krisnán 8:1, 6:4. lamano 22:25, továbbjutott a Pallamano. IHF Kupa: Szara­jevó — Hermes 24:17, tovább­jutott a Szarajevó. Gummers- bach — Karlskrona 27: 19, to­vábbjutott a Gummersbach. Ta­tabánya — Leipzig 30:23, to­vábbjutott a Leipzig az Idegen­ben dobott több góllal: BEK: Magdeburg — Grosswalldstadt 15:13. ÚJ szó 1981 XI. 23. Panel Bojanovský (labdával) az Inter Bratislava tapasztalt irányi- tó játékosa minden mérkőzésen csapata egyik erőssége (Vojtíšek felvétele) Az SZNF Nagydíjáért Három szovjet és egy amerikai győzelem (Munkatársunktól) — A Banská Bystrica-i téli stadion■* ban tegnap délután az ünnepélyes eredményhirdetéssel é$ nagyszabású bemutatóval véget ért az SZNF Nagydíjáért meghirdetett 19. nemzetközi ifjúsági műkorcsolya- és jég* táncverseny. A juniorok mintegy nem hivatalos Európa-baj•« hokságának és az idén decemberben Oberstdorfban sorra ke­rülő műkorcsolya-VB főpróbájának tekintett háromnapos ver* senyen ezúttal 17 európai ország, valamint Ausztrália és áz Egyesült Államok legjobb fiatal műkorcsolyázó reménysé* gei mérték össze tudásukat.