Új Szó, 1980. augusztus (33. évfolyam, 180-205. szám)

1980-08-18 / 194. szám, hétfő

I (Munkatársunktól) Az olimpia után az atléták züine még nem tért pihenőre ás két hete Európa-szerte folynak a nagy­szabású versenyek a világ legjobbjainak részvételével. Bizo­nyára ennek tulajdonítható, hogy az idei Agrokomplex—Po­zemné Stavby—Calex nemzetközi versenyre kevesebb világ- klasszis jött el mint a múltban. így is láthattunk néhány olimpiai érmest és jó eredményekben sem volt hiány. Az immár hagyományos AX— PS—CX nemzetközi atlétikai verseny lelke nem más mint a nyitraiak egykori kitűnő disz­koszvetője, Petrovics László, aki szervező bizottság elnöke­iként áldásos tevékenységet fejt ki. Nagyon bölcsen a dobó­számokra összpontosítanak, hi­szen a futópálya salakborítású, tehát eleve le kell mondani a nagy eredményekről. Szomba­ton a futószámok színesebbé tették ugyan a délutáni műsort, de rendkívüli eredmények nem születteík. A dobószámok azon­ban szép versenyt hoztak, s hogy csak itt-ott sikerült csú­csot javítani, azért az elmúlt években remeikül szerepelt résztvevőket lehet csak ,.hibáz­tatni“. íme néhány példa: a férfi gerelyhajítást 1978-ban a szovjet Jersov 87,86 méterrel, a kalapácsvetést honfitársa Maljukov 76,78 méterrel, a női diszkoszvetést az NDK-beli fahl G8,00 méterrel nyerte és 1977­ben Nyitrán érte el a cseh­szlovák Fibingerová 22,32 mé­teres világrekordját a női súly­lökésben. Az idén a legnagyobb érdek­lődés a férfi diszkoszvetést kí­sérte. A világcsúcstartó NDK- beli Schmidt és a moszkvai ezüstérmes Bugár Imre ritkán látható színvonalas összecsa­pást vívott. Bugár az ötödik sorozatban 65,60 al átvette a ve­zetést, de Schmidt négy centi­méterrel túldobta, sőt utolsó kísérlete 67,50 méterre sikerült, s ezzel megnyerte a versenyt. Mindketten (kitűnő sorozatot produkáltak, s mindezt szinte tökéletes szélcsendben, ami még emeli teljesítményük érté­két. A hármasugrásban Bakosi szerezte meg a győzelmet, s nem kisebb ellenfelet utasított maga mögé, mint az olimpiai bajnok Uudmaet. A távolugrás­ban a csehszlovák Leitnei' ne­gyedikre 792 cm-nél ért földet, s mivel az olimpiai negyedik SAKK Argentínában és Olaszország­ban folytatódtak a sakkvilág­ba jnok-jelöltek középdöntőjé­nek küzdelmei. Buenos Aires­ben Polugajevszkíj megnyerte a függőben maradt 12. játszmát Korcsnoj ellen és így a páros mérkőzés állása 6:6. A sakko­zók további két játszmát válta­na!?, hogy eldöntsék, ki jut to­vább. Aba^o Termében Hübner és Portisch 8. játszmája a 41. lépésben függőben maradt. A páros mérkőzés állása 3,5:3,5. Olomoucban svájci rendszerű nemzetközi sakk-torna folyik 42 játékos, köztük hét magyar, négy olasz, két NDK-beli és há­rom lengyel sakkozó részvéte­lével. A 8. forduló után a raaf gyár Mészáros áll az élen 6,5 ponttal. Öt követi Goldberg (NDK-beli) és Kubíček (Olo­mouc) 6—6 ponttal, öt pontja van az olomouci Mokrýnak, a lengyel Twardonynak és az NDK beli Eweraiek. Hazai sikerek A hét végén Prešovban és Partizánskén nemzetközi női kézilabda-tornát rendeztek. Mindkét színhelyen a vendég­látók jeleskedtek. Különösen a Prešov sikere értékes, hisz erős ellenfeleket megelőzve Végzett az élen. Partizánskén is a hazaiak leltek a torna győztesei. Az eredményekből: Prešov: Tarnow (lengyel)—In- jter Bratislava 18:16, Lok. Pre­šov—Ferencváros 19:18, Banská Bystrica—Ferencváros 20:32, Prešov—Tarnow 18:18. A torna végső sorrendje: 1. Prešov 6 pont, 2. Tarnow B, 3. Inter 6, 4. Ferencváros 4, 5. B. Bystrica 0 pont. A torna legeredménye­sebb játékosa Csulikné (Ferenc­város) volt, 24 góllal. Partizánske: Rábatext Győr— Iskra Partizánske Juniorok 18:7, Čadca—G'akovec (Jugoszláv) 14:12, Partizánske—Štart Bra­tislava 21:20. A torna végső sorrendje: 1. Partizánske, 2. Štart, 3. Rábatex Gyór, 4. Parti­zánske juniorok, 5. Bánovce. helyezett Szalmának 785 cm volt a legjobbja, övé lett a győzelem. A gerelyhajításban a magyar Temesi 77,78-al lett el­ső, a rúdugrásban a lengyel Buciarski 530 em el bizonyult a legjobbnak. A női diszkoszve- tésben a csehszlovák Prouzová tett ki magáért, a távolugrást viszont a szovjet Aleszina nyer­te. A nyitrai stadionban 220 finn, NDK-beli, szovjet, angol, oszt­rák, magyar, lengyel és cseh­szlovák versenyző rajtolt, amit azonhan különösen nagyra ér­tékelünk, a rendezőik délelőtt 130 ifjúsági atlétának adtak le­hetőséget tehetségük, tudásuk bizonyítására, akik a dobószá- mokon kívül magas- és távol­ugrásban csaptak össze. A ver­seny után Petrovics László, a rendező bizottság elnöke rövi­den ezeket mondotta: — Az idén — tekintettel az olimpiára — nehezebb dolgunk volt, mert akiket kiszemeltünk, nem tudtak mindnyájan ele­get tenni meghívásunknak. Ml bízunk abban, hogy jövőre az ideinél lényegesen erősebb me­zőny gyűlik majd egybe. Ter­mészetesen továbbra is a dobó« számokra építünk és hiszem, hogy a színvonal még emelked* ni fog, ami fő célunk. Érdekesebb eredmények — férfiak — diszkoszvetés: 1. Schmidt (NDK-beli) 67,50, 2. Bugár (csehszlovák) 65,60, 3. Csiszár (magyar) 59,14, gerely: 1. Temesi (magyar) 77,78, 2. Yates (angol) 77,34, 3. Hanu* šovský (csehszlovák) 74,82, tá­vol: 1. Leitner (csehszlovák) 792, 2. Szalma (magyar) 785, 3. Belszkij (szovjet) 762, rúd: 1. Buciarski (lengyel) 530, 2. No- vobáczky (magyar) 515, hár­masugrás: 1. Bakosi (magyar) 16,60, 2. Uudmae (szovjet) 16,21, kalapács: 1. Huntala 74,90, 2. Tiainen (finnek) 72,04, 3. Tamás (magyar) 70,80. Nők — diszkosz: Prouzová (csehszlovák) 62,92, 2. Herczeg (magyar) 59,00, 3. Hanuláková (csehszlovák) 53,26 — szlovák csúcs, távol: 1. Aleszina (szov­jet) 625, 2. Zajer (magyar) 614. KOLLÄR JÓZSEF A sportfogadás hírei Ä Športka 33. játékhete első húzásának nyerőszámai: 22, 30, 34, 44, 45. 48. Pré­miumszám: 36. Második húzás: 1, 9, 28, 31, 45, 49. Prémium' szám: 35. Nincs már 100 százalékos csapat Csonka fordulót bonyolítottak le a magyar nemzeti bajnok­ságban. A Bp. Honvéd—Volán mérkőzést a Honvéd BEK köte­lezettsége miatt elhalasztották. Meglepetésnek számít, hogy az újonc Kaposvár, amely az első fordulókban imponáló győzel­meket aratott, ezúttal otthonában súlyos vereséget szenved dett. Ez egyben azt is jelenti, hogy nincs már pontveszteség nélküli együttes az NBI-ben. A góllövő lista élén Nyilasi (Ferencváros) és Biró (Kapós. Vár) áll egyaránt 4—4 góllal. A labdarúgó NBI következő fordulójára augusztus 23-án (szombaton) kerül sor a következő párosításban: Ű. Dózsa— Volán, MTK-VM—Békéscsaba, Bp. Honvéd—Debrecen, Videoton »—Ferencváros, Dunaújváros—Nyíregyháza, Pécs—Csepel, Zala­egerszeg—Rába ETO, Tatabánya—Kaposvár. Vasárnap játsszák: Diósgyőr—Vasas. Kaposvári Rákóczi—Videoton 1:4 (1:2). Góllövők: Fábián, illetve Tie- ber (2), Burcsa és Szabó. Az első két fordulóban bra­vúrosan szerepelt Kaposváriak, nak ezúttal fejet kellett hajta- niok a rutinosabb, jobb futballt játszó székesfehérvári együttes előtt. Rába-ETO—Tatabánya ! 2:0 (0:0). Góllövők: Fűzi és Szabó Ot­tó. Az első 45 perc eseményte- lensége után a hazai együttes magára talált és két gólján kí­vül számos helyzetet Is kidoh gozott. Nyíregyháza—Pécs 0:0. Alacsony színvonalú mérkő­zés. Egyik csapat sem akart többet egy biztos döntetlennél. Abból nem lehet baj... Békéscsaba—0. Dózsa 1:1 (0:0) Góllövők: Csepregi '(tizen­egyesből), Illetve Tóth András [(tizenegyesből). A mérkőzés főszereplője és <az eredmény alakítója a játék­vezető volt. A hazai együttes 1:0 ás vezetése után a 91. perc­ben teljesen érthetetlenül bün­tetőt ítélt az Úp. Dózsa javára, így lett döntetlen. Debrecen—Zalaegerszeg 3:1 (1:1). Kiegyenlített játék után a hajrára a vendégek kissé elfá­radtak és a szemcsésebb csa­pat ezt ki is tudta használni. Ci /pel—MTK-VM 1:1 (0:0) Góllövők: Tulipán, Illetve Tö­rök (tizenegyesből). A második félidőben a ven­dégcsapat vezető gólja után nagy erővel támadott a Cse­pel, s bár sok-sok lehetősége volt, csak egyenlíteni tudott. Vasas—Dunaújváros 4:2 (1:1) Góllövők: Rixer, Izsó, Zom- bori, Kiss, illetve Weimper és Segesvári. 2:2-ig tartotta a lépést a ven­dégcsapat az Igen gyengén „kezdő“ hazaiak ellen. A hajrá­ban azonban két szép egyéni teljesítmény — főként Kiss ré­széről — megpecsételte sorsú, kát. Ferencváros—Diósgyőr 2.:1 (1:1) Góllövők: Nyilasi, Murai, 11« lelve Borostyáu. A zöld-fehér együttes megint „pihent“ az első félidőn. A má­sodik félidei nagy rohanás most nem eredményezett olyan gólszüretet, mint a Dunaújvá- ros ellen, bár a két ponthoz ezúttal is érkezett egy gól. Az NBI állása 1. Ferencváros 3 210 11:2 5 2. Vasas . 3 210 9:5 5 3. Debrecen 320 1 7:5 4 . 4. Békéscsaba 312 0 6:4 4 5. Kaposvár 3201 7:7 4 6. Videoton 3 201 6:6 4 7. Csepel 3111 6:4 3 8. Bp. Honvéd 2 110 4:2 3 9. Rába ETO 3111 4:3 3 10. Nyíregyháza 3 111 3:2 3 11. 0. Dózsa 3111 5:5 3 12. Pécs 3111 3:3 3 13. MTK VM 30 21 4:6 2 14. Tatabánya 3 0 21 2:4 2 15. Dunaújváros 3 1 02 4:13 2 16. Volán 2011 1:2 1 17. Zalaegerszeg 30 1 2 3:7 1 18. Diósgyőr 3 0 0 3 3:8 0 BEK-SELEJTEZO Bp. Honvéd—La Valletta 8:0 (4:0) Góllövők: Varga (2, egyet tizenegyesből) Dajka (2), Bo- donyi, Garaba, Esterházy és - Kocsis. A két csapat nem volt egy súlycsoportban. Szinte komikus volt a macska-egér párharc, a szánalmasan hősies máltaiak és a bosszantóan lezsér, nagyké­pű Honvéd. A visszavágó az eredmény Ismeretében már csak formaság. A budapesti együttes lényegében a legjobb 16 közé Jutott, ahol valószínű­leg a portugál bajnokkal talál­kozik. NÉMETH PÉTER Jelenet a DAC—Poprad labdarúgó SZNL mérkőzésről, amely gólt neui hozott. Balról Audi, a hazaiak játékosa látható, akit Báláz szerelni készül (Vojtíšek fölv.). A KÜLFÖLD LABDARÚGÁSA Az Inter Bratislava az őszi felkészülés keretében két mér­kőzést játszott az NDK-ban. Csütörtökön a Wismut Aue el­len lépett pályára és a találko­zó gólnélküli döntetlent hozott. Szombaton a Carl Zeiss Jena volt az ellenfél és az Inter 1:0 arányban alulmaradt. A Slovan Bratislava a bel' giumi Brugesben vett részt nemzeflközi tornán és a negye­dik helyen végzett. Az első találkozón a hazai együttestől 3:2 arányú vereséget szenve­dett. A harmadik helyért vívott küzdelemben a bratislavai együttes 2:1 arányban kikapott a Feyenoord Rotterdamtól. A Slovan ezen a mérkőzésen na­gyon jól játszott, uralta a me­zőnyt, a góllövés azonban nem ment. Szünet után Masný meg­szerezte a vezető gólt. Az utol­só negyedórában a Slovan vé­delme többször is megingott és ez lehetővé tette, hogy a hol­land csapat megszerezze a győzelmet. A tornaelsőséget meglepetésre a jugoszláv Sza­rajevó szerezte ®neg, amely 4:3-ra legyőzte az FC Brugest. A Bohemians a harmadik he­lyen végzett a mallorcai nem­zetközi tornán. Első ellenfele a Real San Sebastian volt és gól nélküli döntetlen után a prágaiak tizenegyesekkel 7:6-ra kikaptak. A harmadik helyért vívott mérkőzésen a Bohemians 3:2-re győzött a Belenenses Lisszabon ellen. A torna döntő­jében a Real Madrid Juanito góljával l:0-ra verte a Real San Sebastiant. Három eredmény a' lengyel bajnokságból: Lodz—Poznan 3:1, Gdyna—Opole 1:0, Chorzow —Krakkó 2:1. A román bajnokság eredmé­nyeiből: Brassó—Sportul 2:0, Tirgu Mures—Bacau 2:2, Vilcea —Steaua Bukarest 1:0, Galac— Pitesti 0:1. Angliában és Skóciában meg­kezdődött a labdarúgó-idény, azonban nem maradtak el a szokásos gusztustalan kísérője­lenségek, a szurkolók vereke­dései sem. Sheiffieldben a rendőröknek kellett közbeavat­kozniuk. Az eredmény tizenkét rendőr kórházi kezelésre szo­rult, 60 nézőt őrizetbe vettek« Az angol bajnokság eredmé« nyeiből: Birmingham—Coventry; 3:1, Brighton—Wolverhampton 2:0, Leeds—Aston Villa 1:2, Lei« cester—Ipswich 0:1, Liverpool Crystal Palace 3:0, Manchester, United—Middlesbrough 3:0, Norwich—Stoke 5:1, Southamp« ton—Manchester City 2:0, Sun« derland—Everton 3:1, Totten« ham—Nottingham 2:0, West Bromwich Albion—Arsenal 0:1« A skót bajnokság erednie« nyeiből. Aberdeen—Dundee United 1:1, Hearts—Airdrie 0:2* Kilmarnock—Celtic 0:3, Morton »—St. Mirren 1:4, Glagow Ran« gers—Partick 4:0. Az osztrák bajnokság ered« menyei. GAK—Sturm 2:1, Vöest —Austria Salzburg 3:0, Rapid —Sportklub 0:1, Eisenstadt—« Lasik 2:0, Admira Wacker-« Austria Wien 0:1. A poznaní nemzetközi ifjú« sági tornán Csehszlovákia 2:0 arányban vereséget szenvedett Lengyelország „A“ csapatától« További eredmények: Szovjet« unió—Románia 5:0 (2:0), Bul« gária—Magyarország 2:0 y.:0), NDK—Lengyelország B 4:0 (2:0). Mexikó és az Egyesült AHa* inuk bejutott a junior labdarú« gó VB döntőjébe. Washington« ban Mexikó tizenegyes rúgá« sóikkal 3:2-re győzött Kanada ellen és az Egyesült Államok ugyancsak tizenegyesekkel 8:7.« re verte Hondurast. Úszó hármastalálkozó I Ä finnországi Kotkában Finn* ország, az NSZK és Csehszlová­kia úszói nemzetközi hármas­találkozón mérik össze erejü­ket. Az első nap után az NSZK vezet 116 ponttal, Csehszlová­kia 106 és Finnország 62 pont előtt. Néhány érdekesebb ered­mény. Férfiak: 100 m hát: Roľ- ko 1:00,46, 100 m pillangó 1« Bucholz (NSZK-beli) 58,22, 2. Géry (csehszlovák) 59,00. 400 m vegyes úszás: Mache 4:40,24. Nők: 100 m gyors: Schwindt (NSZK-beli) 59,55, 100 m mell­úszás: Fíeissnerová 1:15,40 perc.. % © íippelüak J^~\ . ■ «—— f J0fS---------------------* 34 . FOGADÚHÉT I. LABDARÚGÓ LIGA 1. Banská Bystrica—Slávia Praha. A katonák a nyári szü­netben megnyerték a Szlovák Nernezti Felkelés tiszteletére rendezett nemzetközi tornát. Tippünk: 1, 0. 2. Tatran Prešov—Slovan Bra­tislava. Az újonc Prešov a ta­vasszal gyengélkedő Slovan el­len kezd. Tippünk: 1. 3. ZŤS KOŠICE—Sparta Pra­ha. A hazai környezet előnye dönthet. Tippünk: 1. 4. Hradec Králové—Spartak Trnava. Hétéves szünet után ke­rült Ismét az első ligába a Hra­dec Králové. Tippünk: 1, 0. 5. RH Cheb—Zbrojovka Brno. A nyugat-csehországi együttes otthonában az elmúlt idényben még a legjobb csapatok Is ala­posan megizzadtak. Tippünk: 1, 0. 6. Bohemians Praha—Loko­motíva Košice. A' prágai együt­tes közvetlenül a bajnoki rajt előtt Spanyalországban és Por­tugáliában portyázott, váltako­zó sikerrel. Tippünk: 0, 1. 7. Inter Bratislava—Plastika Nitra. Szoros küzdelmet, hazai győzelmet várunk. Tippünk: 1« 8. Dukla Praha—Baník Ostra­va. A forduló slágere az ex-baj- nolc és a bajnok találkozóján mindhárom eshetőséggel szá­molni kell. Tippünk: 1, 0, 2. LABDARÚGÓ CSNL 9. Kovostroj Défiín—Slovan Liberec. Egy árnyalattal a ven­déglátók esélyesebbek. Tip­pünk: 1. 10. Prostéjov—TJ Gottwaldov. A vendégek nagyobb tapaszta­lata dönthet. Tippünk: 2, 0. 11. Vítkovice—Tŕinec. A rang­adónak nincs 100 százalékos esélyese. Tippünk: 1, 0, 2. LABDARÚGÓ SZNL' 12. ZVL Žilina—Jednota Tren- Cín. A hazaiak valamivel job­ban rajtoltak, mint a tavasszal még I.-ligás Trenčín. Tippünk: 1. 1980. VIII. 18. 6