Új Szó, 1977. február (30. évfolyam, 31-58. szám)

1977-02-21 / 51. szám, hétfő

Kevés babér jutott a vendégeknek A Dukla biztos győzelme £ Idegenben győzött a Bohemians $ A Trnavának nem lesz könnyű % Ma: Slávia—Slovan Ügy tűnik, régi kerékvágásba zökkent az I. labdarúgóliga, hiszen a második tavaszi fordulóban egy kivétellel, a hazai csapatok diadalmaskodtak. Mint ismeretes, egy héttel ezelőtt a vendégek hét pontot szereztek... A 17. forduló legna­gyobb meglepetése a Bohemians biztos győzelme a Lokomo­tíva pályáján. Elgondolkoztató, hogy a kelet-szlovákiai együt­tes két hazai mérkőzésén csak egy pontot gyűjtött. Az él­lovas Dukla Praha feledtetni tudta a Slovan elleni vereségét, igaz, könnyebb ellenféllel szemben. A Trnava tavasszal is csak árnyéka önmagának, azt az Inter elleni találkozón elszenve­dett négygólos vereség is bizonyította. A forduló legnagyobb érdeklődéssel várt találkozója mára maradt. Prágában 16.30 órás kezdettel kerül sor a Slávia Praha—Slovan Bratislava találkozóra, melyet 19.30 órakor a bratislavai tv II. műsora felvételről közvetít. A következő forduló párosítása: Bohemians—Ostrava, VSS —Inter, Trnava—Trenčín, Sparta—Teplice, Žilina—Dukla, Pl­zeň—Slávia, Slovan—Brno, Frýdek-Místek—Lokomotíva. Trmjva 4:0 (1:0) Bratislava, 12 000 néző, já­tékvezető: Pouček. Góllövők: Mráz (2), Hudec és M. No­votny. Mráz második gólja a 62. percben végérvényesen megtör­te a trnavai labdarúgók ellen­állását. Alacsonyabb színvonalú mérkőzésen az Inter végered­ményben váratlanul meggyőző győzelmet aratott. A hazaiak szél ellen kezd­tek és kezdettől fogva me­zőnyfölényben játszottak. A középen vezetett támadások és a hosszú labdatartás azonban nem hozott góllal kecsegtető helyzetet. Az első félidőben a leggyakrabban a középpályá­sok lőttek kapura. Kevés volt a gólhelyzet és a 'befejezés egyenesen csapnivaló. Az egyetlen sikeres akció a 42. percben futott végig a pályán, amikor Brezík a bal oldalon megugrott és beadásából Mráz vezetéshez juttatta csapatát. Szünet után a trnavai védelem megingása révén Mráz nagy helyzetbe került és nem hibá­zott. Ez rányomta pecsétjét a találkozó hátralevő részére. A második gól után a trnavaiak oszlopai, Kuna és Dobiáš bele­törődtek csapatuk vereségébe és a mérkőzés kimenetele már nem volt vitás. 1977. II. 21. Zbrojovka ** /-i.-iv Frýdek-M. L.I \l.ly Brno, 15 000 néző, játékveze­tő: Fausek. Góllövők: Kroupa, Jarušek, ill. Mička. A szép számú hazai közön­ség csak a két ponttal lehet elégedett, a Zbrojovka játéka ezúttal elmaradt a várakozás­tól. A vendégek végig nyílt si­sakkal küzdöttek és gyakran foglalkoztatták a bizonytalan, nehézkes hazai védelmet. A Zbrojovka játékosai nehezen alkalmazkodtak a mély, sáros talajhoz, pontatlanul szőtték támadásaikat. A gólok sorát a 32. percben a válogatott-jelölt Kroupa nyitotta meg, Pešice beadását közelről fejelte Blín kapujába. A hazaiak nem so­káig örülhettek a vezetésnek, mivel öt perccel később Mička körülbelül 30 méteres szabad­rúgása a meglepett Hron ka­pujának felső sarkában kötött ki. A második félidőben is ki­egyensúlyozott volt a küzde­lem, a hazaiak próbálkozásai többnyire az ellenfél tizenha­tosánál végződtek. A vendégek gyors támadásokkal kísérletez­tek, melyeknél a technikás Marchevský tönt ki. Tíz perc­cel a találkozó befejezése előtt Blín kapus nagy hibája nyomán Jarúšek szerezte meg a Zbro­jovka két pontot érő gólját. Lokomotíva < .q /1.1\ Bohemians I -u V I. I / Košice, 6000 néző, játékveze­tő: Krchúák. Góllövők: Móder, ill. Roubiček, Panenka és Van- kovič. Már az első percek eltelté­vel meg lehetett állapítani, hogy a hazai vasutascsapatnak nehéz dolga lesz a jó formá­ban levő fővárosi együttes el­len. A vendégek legjobb alak­zatának a középpályás hármas bizonyult, ahol elsősorban a válogatott Panenka szerzett ér­demeket. A Lokomotíva lassan, túl sok átadással vezette táma­dásait, s így a vendégek védel­mének mindig elegendő ideje maradt a felzárkózásra. Ezzel ellentétben a Bohemians táma­dásai mindig nagy veszélyt je­lentettek a hazai kapura, az egyérintéses, gyors átadásokon alapuló akciók gyakran hozták zavarba a védőket. A vendégek első gólját Roubiček lőtte a 15. percben, a 26.-ban Móder Jó­zsef egyenlített. Szünet után az 58. percben Panenka, hét perccel később Vankovič volt eredményes. A mérkőzés króni­kájához tartozik, hogy a sérült Panenkát a 72. percben Málek váltotta föl. Krchfíák játékve­zető a hazai csapatból Józsát és Kozákot, a Bohemians együtte­séből Vejvodát büntette sárga lappal. Trenčín <n/i.i\ Sparta L. I U.l/ Trenčín, 12 000 néző, játékve­zető: Jelinek. Góllövők: Kovács, Ančič, ill. B. Veselý. Meglepetésre a vendégek kezdtek jobban és az első tíz percben mezőnyfölényben ját­szottak. A hazaiak csak fokoza­tosan lendültek játékba, a fél­idő közepe táján azonban már minden téren lényegesen felül­múlták a Sparta csapatát. A 25. percben a jól játszó Kovács Sándor lőtte a hazaiak vezető gólját, a vendégek hét perccel később Bohumil Veselý révén egyenlítettek. A félidő végéig két nagy gólhelyzet adódott a vendégek előtt, de B. Veselý a 37. percben és Cermák a 39. percben hibázott. A hazaiak a második félidőben is kezdemé­nyezőbbek voltak, a számtalan gólhelyzet közül csak egyet si­került kihasználni, a 70. perc­ben Ančic révén. A játék képe alapján a Trenčín győzelme megérdemelt. v!sava 1:0 (1:0) Ostrava, 9000 néző, játékve­zető: Junek. Góllövő: Sreiner. Az I. liga sereghajtója dere- kas teljesítményt nyújtott Ost- ravában. Annak ellenére, hogy a Baník végig fölényben ját­szott, a mérkőzés sorsa az utolsó percig bizonytalan volt, mert az ellenfél gyors ellen- támadásai, szünet után a szél támogatásával, gyakran veszé­lyeztették Michalik kapuját. A mély talajon és a kelle­metlen szélben jó színvonalú mérkőzést vívott a két együt­tes. A Baník játékosai kitű­nően felkészültek a tavaszi idényre, csapatjátékban felül­múlták a VSS-t és teljesen megérdemelten szerezték meg a győzelmet. A VSS ismét megmutatta, hogy nem törődött bele a ki­esésbe. A győztes gól a 28. percben esett, amikor Lička remekbe szabott kapu elé ívelését Šrei- ner a hálóba továbbította. ★ Férfi kosárlabda BEK-ta- lálkozón a Zbrojovka Brno együttese 77:84 arányú veresé­get szenvedett az olasz Mobil­girgi Varesetől. További BEK- találkozók: Real Madrid — Maes Malines 112:75, Maccabi Tel Aviv — CSZKA Moszkva 91:79 (Belgiumban játszották). Férfi KEK-találkozó: Juventud Badalona — Steaua Bukarest 100:77. Női BEK-találkozók: Crvena Zvezda Beograd — TTT Riga 77:88, IEFS Bukarest — Akademik Szófia 83:89, Cler- mont Ferrand — ÉVA Barcelo­na 99:29. žľiľnf 1:0 (0:0) Teplice, 3500 néző, játékve­zető: Duda. Góllövő: Koubek. A tartalékos összeállításban játszó vendégek kezdtek job­ban és az első öt percben két nagy gólhelyzetet hagytak ki­használatlanul. A žilinai véde­lem a későbbiek során jól állt a lábán és magabiztosan hárí­totta a hazai támadásokat. A végig kiegyensúlyozott mérkő­zésen végül Is a vendéglátók voltak szerencsésebbek, tíz perccel a találkozó befejezése előtt Koubek erős lövése el­döntötte a két pont sorsát. A győztes csapat legjobbjai Pok- luda, Melichar és Sedláček voltak. pizefi1 3:0 (2:0) Prága 5000 néző, játékvezető Jursa, góllövők: Gajdušek (2) és Stambacher. Egy pillanatig sem volt két­séges a bajnok jelölt győzelme. Kuzmanová kettős sikere Jasná pod Chopkomban szom­baton megkezdődött az orszá­gos lesiklóbajnokság. Az első aranyérmet az óriásműlesiklás­ban Dagmar Kuzmanová sze­rezte meg. Ugyanebben a szám­ban a férfiaknál vasárnap Po­rubský szerzett aranyérmet. A Dukla Liberec versenyzője a második futamban remekelt és az ötödik helyről az élre ug­rott. A női műlesiklásban Dag- ma Kuzmanová megszerezte második aranyérmét. Eredmények — férfiak — óriásműlesiklás: 1. Porubský 2:25,50, 2. I. Sochor (mindket­tő Dukla Liberec) 2:25,52, 3. Šoltys (UK Bratislava) 2:25,72. Nők — óriásműlesiklás: 1. D. Kuzmanová (UK Bratislava) 1:28,45, 2. Šoltýsová (Kežma­rok) 1:29,35, 3. Charvátová (UK Bratislava) 1:29,75. Műlesiklás: 1. D. Kuzmanová 1:40,13, 2. Zemanova (Hr. Krá­lové) 1:41,04, 3. Vlčková (Jab­lonec) 1:41,76. SPORTHÍRADÓ # Két meglepő eredmény született Anglia asztalitenisz­bajnokságán. Neale 3:l-re győ­zött Douglas és Knight 3:2 arányban bizonyult jobbnak az Európa-bajnok Hammersley el­leni mérkőzésen. ^ Moszkvában és Assenben rendezték meg a jégpályás mo­torkerékpár világbajnokság elődöntőit. Assenben a cseh­szlovák színek képviselői kö­zül Kudrna került be a dön­tőbe. A moszkvai jégen Ver- ner és Svoboda biztosította részvételét a döntőben, amely­nek színhelye a nyugat-német­országi Insell lesz. % Svájcban a szocialista or­szágok képviselőinek sikereivel kezdődött az I. junior sívilág- bajnokság a klasszikus szá­mokban. A fiúk 3X10 km-es váltóját a Szovjetunió nyerte az NDK és Finnország előtt. A lányok 3X5 km-es váltójá­ban az NDK bizonyult a leg­jobbnak az NSZK és Norvégia előtt. A csehszlovák lányok a 4., a fiúk az 5. helyen vé­geztek. Levický, Dobiáš és Brezík nézi, hogyan kaparintja meg a labdát Kozinka, a Spartak Trnava kapusa az Inter elleni I. labdarúgó- liga mérkőzésen. (Vojtíšek fölv.) Krilja Szovjetov—Dukla Jihlava 7:0 (2:0,1:0, 4:0) Moszkvában a jégkorong BEK döntőjének visszavágó talál­kozóján a szovjet együttes az idegenben elszenvedett 3:2 es vereség után gólzáporos győzelmet aratott és megérdemelten szerezte meg a kupát. Az I. labdarúgó-liga táblázata: 1. Dukla 17 12 3 40:16 27 2. Slávia 10 8 6 2 30:17 22 3. Brno 17 8 4 5 26:22 20 4. Trenčín 17 8 4 5 25:23 20 5. Inter 17 8 3 6 31:22 19 6. Ostrava 17 7 5 5 26:19 19 7. Slovan 16 7 3 6 22:19 17 8. Bohemians 17 6 5 0 21:20 17 9. Teplice 17 6 5 6 26:26 17 10. Sparta 17 7 3 7 20:22 17 11. Žilina 17 6 4 7 24:22 16 12. Blzefl 17 4 7 6 21:25 15 13. Lokomotíva 17 3 3 11 27:33 15 14. Trnava '17 5 3 9 11:26 13 15. Fr.-Místek 17 3 3 11 16:30 9 16. VSS 17 3 1 13 20:44 7 A Dukla a hazai szoros ered­mény után nem nagy remények­kel utazott a szovjet főváros­ba. Jóllehet a Krilja Szovjetov a Szovjetunió bajnokságának utóbbi mérkőzésein nem nyúj­tott meggyőző teljesítményt, a két BEK-mérkőzésen bebizonyí­totta, hogy nagyon jó játékos­állománnyal rendelkezik, tech­nikás és határozott játékra ké­pes. A Dukla teljesítményén érződött, hogy játékosai az utóbbi időben fizikai erejüket meghaladó programot bonyolí­tottak le. Gólütők: Zimin (2), Raszko, Romasin, Satalov, Lokotko és Kotov. Elégedettség a játékvezetőkkel A labdarúgó bajnokság tavaszi rószének első fordulója bonyo* dalinak nélkül zajlott le. Ezt állapította meg egyöntetűen pénteki ülésén a labdarúgó szövetség elnöksége az érdekelt szakbizott­ságok képviselőinek jelentései alapján. A találkozóknak 63 000 nézője volt, 17 ezerre1 több, mint egy évvel ezelőtt. Figyelmeztettek 11 játékost és ketten sérülés miatt nem játszhatták végig a mérkőzést. Egyértelműen pozitív volt a hét játékvezető teljesítményének értékelése. A legjobb osztályzatot a Bohemians — VSS mérkő­zésért Jaromír Cejka kapta. Technikailag kifogástalanul azonban bizonyos vitatható döntések jellemezték a nyolcadik játékvezető, Zdenék jelinek teljesítményét. Azonban a részt vevő klubok részéről vele kapcsolatban sem hangzott el észrevétel. A sportszerűségi versenyben az első tavaszi forduló után a žilinai tizenegy vezet a Bohemians és a prágai katonacsapat előtt. A táblázat végén foglal helyet a Trnava, a Plzeň és Lokomotíva Košice. Hoholko, a VSS játékosa már harmadszor látott sárga lapot a játékvezető kritizálásáért és két bajnoki mérkőzésen nem léphet pályára. Az ülésen részt vett Václav Ježek, a válogatott csapat edzője is, aki tájékoztatta a jelenlevőket a zeisti téli edzőtáborozás lefolyásáról. Megállapította, hogy sikerült megvalósítani minden kitűzött célt, az egész közösség edzési erkölcs2 jó volt, jóllehet a komplex technikai-taktikai felkészülés területén még jelentős a játékosok tartaléka, főleg ami a labdarúgás intenzitását illeti. Ebben a vonatkozásban szemmel láthatólag elmaradnak labda­rúgóink a hivatásos futballisták mögött. Az elnökség foglalkozott az egyenes tv adások problémakö­rével is. Végezetül a fegyelmi bizottság javaslatára úgy döntöttek, hogy a ÜSS Košicét az edzőcsere során észlelt adminisztratív hiá nyosságok miatt 3000 korona büntetés megfizetésére kötelezik. Elfogadták a Svéd Labdarúgó Szövetség indítvínyát, hogy a két ország válogatottja 1978. május 17-én barátságos találkozón mérje össze erejét. Hozzájárultak, hogy a ZVL Zilina labdarúgó- csapata április 20-án edzőmérkőzést játsszon Bulgária nemzeti tizenegyével. BAJNOKI PONTOKÉRT I. KÉZILABDA-LIGA Nők: A 15. forduló után to­vábbra is a TJ Gottwaldov áll a táblázat élén 26 ponttal, két ponttal megelőzve az Inter Bratislavát. A legutóbbi fordu­lóban mindkét csapat győzött. Eredmények: Bohemians—Inter 17:22, Šafa—Gottwaldov 19:21, Nitra—Ostrava 11:11, Trenčín —Štart Bratislava 16:18, Parti­zánske—Hlohovec 15:11, ZMDŽ Bratislava—Olomouc 19:11. RÖPLABDA-LIGA Férfiak: A tavaszi idény első fordulójának legizgalmasabb mérkőzésén a ČH Bratislava 3:2-re győzött a Dukla Liberec ellen. Továbbra is a prágai Aero Odolena voda áll a táb­lázat első helyén. Eredmények: VŽKG—Ostí nad Labem 3:2, Zbrojovka Brno—Üstí nad La­bem 0:3, Slávia UK—VŠ Praha 2:3, ČH Bratislava—VŠ Praha 3:0. Nők: A legutóbbi forduló eredményei: CH Bartislava— RH Praha 0:3, Slávia Bratisla­va—Stfešovice 2:3, Liberec— Lok. Praha 3:0, Slávia Praha— Lok. Praha 3:0, Lok. Liberee— KPS Brno 3:2, ČH Bratislava— Stfešovice 3:2, Slávia Bratisla­va—RH Praha 0:3, Slávia Praha KPS Brno 0:3. ÖKÖLVÍVÖ-LIGA A 4. fordulóban az OSP Ga- lanta idegenben az US Praha ellen aratott 8:12 arányú győ­zelmével újabb értékes ponto­kat szerzett. További eredmé­nyek: Spartak Komárno—Dub- hica 12:8, RH Üstí nad Labem— VŽKG 18:2, Dukla Olomouc— Lok. Däčín 14:6. A SPORTFOGADÁS HÍRE! A Športka 8. játékhete I. hú­zásának nyerőszámai: 2 4 8 23 37 39 Prémiumszám: 26. A II. húzás nyerőszámai: 2 5 8 35 42 46 Prémiumszám: 28. % Női kosárlabda BEK-mér- kőzésen a Daugava Riga 88:77- re győzött a belgrádi Crvena Zvezda ellen.