Új Szó, 1976. szeptember (29. évfolyam, 208-233. szám)

1976-09-20 / 224. szám, hétfő

1378. IX. 20. Az I. labdarúgó-liga 6. fordulója is több meglepetést hozott. A bajnok Ostrava rossz formáját a legutóbbi kupamérkőzése után a mostani eredmény is aláhúzza, otthonában sem tudta legyőzni a Teplicét. A VSS sorozatban már negyedik vereségét szenvedte el, ezúttal hazai pályán kapott ki a prágai katonacsapattól. A Dukla ezzel a győzelemmel megerősítette második helyét. Az Inter, ha szorosan is, de győzni tudott, és a táblázat élén maradt. Értékes pnntot hozott haza Prágából a Bratislavai Slovan, viszont annál ke­vésbé lehet elégedett az ugyancsak gól nélküli döntetlennel a Tr­nava, mely a hazai környezetben sein boldogult a Sláviával és nőin tudott elrugaszkodni az utolsó előtti helyről. A 7. fordulót október 2-án játsszák a következő párosításban: Trenčín — Bohe­mians, Teplice — Inter, Dukla — Ostrava, Slávia — VSS, Brno — Trnava, Lokomotíva — Sparta, Frýdek — Žilina, Slovan — Plzeň. 2:3 (1:1) VSS Dukla Košice, 3ÜÜ0 néző, játékvezető: Szilvássy. Góllövők: Hoholko, Oboril, ill. Bilský (2) és Gajdú- šek. További két pontot veszített otthonában a VSS, pedig a Tep- licében elszenvedett súlyos vere­ségért kárpótolni szerették vol­na közönségüket. De erejükből csak az első 45 percre futotta, amikor határozottan jubban ját­szottak a ka tunacsupn tnál. Ha­sonlóan a többi mérkőzésekhez, most sem tudbák befejezni az ak­ciókat, egyedül Hoholko jelentett veszélyt Netolička kapujára és meglepően gyakran próbálkozott távoli lövésekkel Pullák, de ez kevésnek bizonyult. A VSS csupán a szögletarányban győzött, 15:6- ra. A Dukla már hagyományosan a hátsó soirok jó játékára támasz­kodott, és hirtelen veszélyes el­lentámadásokat vezetett a ven­déglátók kapujára. Különösen a Nehoda—Bilský kettős minden megmozdulása a gól lehetőségét rejtette magában és mondhatjuk, hogy ők is döntötték el a mér­kőzés sorsát. Bllsiký nemcsak két gól szerzője volt, de őt tekint­hetjük a mezőny legjobbjának is. A döntetlenül végződő első fél­idő után a közönség várta, hogy csapata erősíteni tud, csakhogy éppen a prágaiak vették át a kez­deményezést. Ha nem a kitűnően védő Barancc áll a VSS kapujá­ban, lehet«, hogy még nagyobb arányú lett volna a vendégek győzelme. 3:1 (1:1 Žilina Lokomotíva Žilina, 7500 néző, játékvezető: Burian. Góllövők: Galvánek, Cho­bot (tizenegyesből), Beleš, 111. Üjhely. 'Az érdekes, színvonalas talál­kozót megérdemelten nyerte a gólhelyzeteket jobbam kihasználó hazai csapat. A győzelem kivívá­sában oroszlánrésze van a csa­pat» balszélsőjének, Galváneknek, aki a 20. percben megszerezte a vezetést, a 75. percben áttörte magát a Lokomotíva védelmén, majd a büntetőterületen belül Pencák fölvágta és a megítélt tizenegyest. Chobot értékesítette. A 85. percben ugyancsak Galvá­nek beadásából lőtte Beleg a Ži­lina harmadik gólját. Az ellen­fél egyedüli gólját az 55. perc­ben védelmi hiba után Üjhely lőtte, amikor a védők azt hitték, hogy fözsa lesen van. Mindkét csapat jól birkózott meg az eső­vel és főleg a csúszós pályával, mely akadályozta a gyorsabb játékütemet. A hazai csapatnak sikerült rehabilitálnia magát a Brnóban elszenvedett súlyos vere­ség után. Körültekintően látszott a védelem, megbízható volt a belsőhármas és jól mozogtak a csatároik Is. A Lokomotívában na­gyon hiányzott Móder. jól ját­szott Józsa, a csatársorban Üjhely és Fecko. Trnava Slávia 0:0 Trnava, 40UÜ néző, játékvezető: Wencl. A trnavaiak ismét csalódást okoztak szurkolóiknak. A prágai csapat jól átgondolt taktikával játszott, megérdemelten vitte ha­za a ponto& A hazai csapat lendületesen kez­dett, de komoly gólhelyzetet nem tudtak kiharcolni. Csupán két lö­vést küldtek az első félidőben Stárek kapujára, és különösen Adamec jól eltalált szabadrúgása csak centiméterekkel kerülte el a Slávia kapuját. A szünet után a trnavaiak jóval többet támadtak ellenfelüknél és nyilvánvaló me­zőnyfölényt harcoltak ki, de csak ritkán jutottak az ellenfél kapu­jának előterébe, többnyire távoli lövésekkel próbálkoztak. A leg­nagyobb esélyük a 69 percben volt, amikor jančula rendkívül kedvező helyzetben lövés helyett a labda átadását választotta. Az utolsó tíz percben a prágaiak egyre gyakrabban kerültek a ven­déglátók térfelére, és ekkor Ro­zinkénak nagyon sok dolga akadt. Bravúrosén védte előbb Segmül- ler lövését, majd František Vese­lý mintegy tíz méterről küldött bombáját. A hazai csapatban Ade- uiec és DobiáS volt a legjobb, a vendégeknél dicséretet érdemel a védelem, élén a mezőny legjobb­jával, Biros&al. Viszont a Trnavá- ban egy egész sor játékos az át­lagosnál is gyengébb teljesít­ményt is nyújtott, főleg Kabát, Masrna és Jančula. Mindkét csa­pat idegesen játszott és Wencl játékvezető négy-négy játékosnak mutatott sárga lapot. 1:1 (0:1) Ostrava Teplice Ostrava, 4500 néző, játékvezető: Kopal. Góllövők: Radimec, ill. Melichar. A bányászcsapat már régen nem játszott olyan halványan és lélektelenül, mint most o Teplice ellen. Ezért rászolgált az újabb pontvesztésre saját pályáján, amely korábban szinte bevehetet­len erőd volt. Az Ostravából so­kat kivett a szerdai BEK-mérkő- zés Norvégiában, ráadásul három erősségét sérülés miatt nélkülöz­nie kellett. Az első félidőben a hazaiak mezőnyfölényt harcoltak ki, mégis a vendégcsapat jutott vezetéshez. A hazaiaknak csak a 84. percben a 12. szögletből si­került megszerezni az egyenlítő gólt. 1:0 (0:0) Inter Trenčín Bratislava, 51)00 néző, játékve­zető: Havlasa, góllövő: Simončič. A helyenként jelentős erejű szél az első félidőben a vendé­geket segítette, de ebben a já­tékrészben is az Inter szinte ál­landóan kezdeményezett. Hogy ez az eredményen nem mutatkozott, az a körülményeskedés, a kelle­ténél több egyéni kísérletezés és n nagyszerűen védő Macháč kapus rovására megy, akinek újra sokat köszönhetett a trenčíni együttes. Svec edző megint Petráš és No­votný Játéka mellett döntött, s különösen az előbbi az egyéni kitöréseket szorgalmazta, nem a kapuhoz vezető legközelebbi utat választotta, társait nem elégszer kereste labdáival. Ezúttal őrzésé­vel nem kellett az ellenfélnek több játékosát megbíznia. Bajza sem volt játékmester formában. Sajáneknél a nagyobb gyorsaság és határozottság hiányzott. Mráz lövéseibe nem mindig megfelelően kalkulálta az ellenszelet, Illetve a szelet. Mindez a végtelenül lelkes, fegyelmezetten játszó és csak szórványos támadásokkal kísérletez# ellenfelet hozta elő­nyös helyzetbe. Nem sok hiány­zott ahhoz, hogy az előző évinél ütőképesebb vendégcsapat megint egy ponttal gyarapodva távozzék a Pasienkyről. A 9. percben Jurkemik 25 mé­teres szabadrúgását a felső léc mentette. A 28.-ban Simončlč kö­zeli fejesét macskaügyességgel há­rította Macháč, a 34-ben Rusnák az első, de csak hazaadásszerü lövést küldte az Inter kapujára. Az 57 ben Ančič—Kovács akciót üggyel-bajjal hárított szögletre a hazai védelem, a 66 ban Paliatka olándék labdával kitörve sem ta­lált a hálóba. Az eredmény a 70. PRÉMIUMOK Gyűjtőhely sorozat és szám sorszám összeg TJ Tesla Žižkov J« 862 057 520 60 000 Kčs Pošta Dubí u Teplice 2., tepliceí járás Gf 056 878 217 20 000 n TJ ZVL Žilina jd ij 380 191 1168 60 000 n Pošta Ostrava 5 516 572 594 60 000 Pošta Brno 2. Gg 993 353 477 60 000 H Pošta Liberec 2. Fv 645 459 300 60 000 H Pošta PrelouC, pardubicei járás sp 539 766 635 60 000 tt TJ Moravia Hlubočky, Mariánske údolí 173 277 6158 60 000 ff TJ Rapid Bratislava je 181 341 2842 60 000 •» percben alakult ki: a trenčíni vé­dők sorozatban mentettek a kapu­vonalon, de vesztükre röviden és Simončlč közelről a hálóba vágta a labdát. A 78. percben a vendégeknél Rádeket Koronczy, az Internéi Petrást Brezík váltotta föl, de csapata hasznára már egyikük sem lehetett. A vendéglátó-együttes legjobb­jait Barmoš, Šimončič, Jurkemik és Mráz személyében láttuk, míg a vendégeknél a már említett Macháfi kapuson kívül Cechvala, ftádek, és Ančič hívta fel magára a figyelmet. Kovács nem boldo­gult Barmoš ellen, aki ismét vá­logatott formában Játszott. A ve­reség ellenére jó benyomást kel­tett a trenčíni csapat is, s a je­lek szerint az előző idényekhez viszonyítva komolyabb szerepre hivatott. Az Intor játékát elnézve saj­nálhatjuk, hogy ezúttal nem sze­repelhet a rangos európai klub kupakfizdelmekben (zalai 0:0 Bohemians Slovan Prága, 0000 néző, játékvezető: Jelinek. A válogatott védelem „kibek- kelt“ egy pontot a Slovannak. A bratislavai együttes teljesítménye azonban csalódást keltett. Az egyetlen, amivel meglepte a né­zőket, a passzív játék volt az első perctől az utolsóig. Játékosai a hazaiak hibájára vártak, és a mérkőzés nagy részében húzták az időt. Fél órán át fergetegesen rohamozott a hazai együttes. A Slovan középpályás sora teljesen visszaesett, és a válogatott vé­delemnek kellett állni a támadá­sokat. Nem ritkán a szerencse is melléje állt. ftehák a fekvő Ven­cel fölött kapura fejelt, de Jozef Čapkovlčot találta el. A 42. perc­ben Panenka fejese tartott a ka­puba, azonban klubtársáról, Jar- kovskýtól kipattant a labda. A hazaiak az első félidőben egy tu­cat lövést küldtek a Slovan ka­pujára, míg a vendégcsapat csak e^yet, az is éppen hogy elván- szorgott a kapuig. Szünet után nem változott a játék képe és a Slovan csak a 68. és a 69. perc­ben került gólhelyzetbe. Először Novotný közeli fejesét ütötte ki Hruška, majd Krištof hat méter­ről nem talált az üres kapuba. E két akció arról tanúskodott, hogy ha a Slovan aktívabban ját­szik, a nézők érdekesebb talál­kozót láthattak volna. 2:1 (1:0) Plzeft Fr.-Místek Plzeň, 3000 néző, játékvezető: Dnba. Góllövők: Berger, Kopecký (öngól), ill. Marchevský. A hazai együttes már az 5. percben megszerezte a vezető gólt. A félidő hátralevő részében már többször nem sikerült kl- hasznlániuk gólhelyzeteiket. Szü­net után Strune Is játszott a Pl- zeüben, ennek ellenére nem si­került növelni a gólok számát. Sőt, a vendégek átvették a kez- d«-ményezést, és a 72. percben kiegyenlítettek. A vendégek előtt felcsillant a pontszerzés reménye, ám három perccel később saját játékosuk, Kopecký, eltemette, amikor Sudík lapos beadását an­gol nyugalommal saját kapujába továbbította. 3:1 (2:1) Sparta Zbrojovka Prága, 15 000 néző. Játékvezető: Kmec. Góllövők: Klement (18. perc), Bušek (26) és Nevrlý (83), illetve Kroupa (43). A/. I. liga táblázata: 1. Inter 6 5 0 1 14:3 10 2. Dukla 6 4 1 1 14:9 9 3. Brno 5 3 1 1 8:4 7 4. Trenčín 6 3 1 2 8:0 7 S. Slovan 6 3 1 2 8:8 7 h. —7. Teplice 6 2 2 2 9:8 6 6. —7. Žilina 6 2 2 2 9:8 B 8. Ostrava B 2 2 2 8:7 S 9. Slávia 6 1 4 1 6:5 6 10. Plzeň 6 1 4 1 6:6 B 11. Lokomotíva B 3 0 3 7:9 8 12. Sparta 5 2 1 2 6:6 5 13. Bohemians 8 1 2 3 6:8 4 14. VSS 6 2 0 4 9:14 4 15. Trnava B 1 1 4 5:14 3 1G. Fr.-Místek B 1 0 5 5:12 2 Az I. liga élén álló Inter Bratislava labdarúgócsapata csak nagy küzdelem után győzte le a Jednota Trenčín együttesét. Felvéte­lünkön Mrázt láthatjuk lövés közben. Mellette Sokol, jobbra Hol­ly, a háttérben Bajza. [Vojtíšek felvétele) II. LABDARÜGÖ-LIGA Jó formában a Prešov \ A 6. fordulóban pnntot vesztet otthonában a Jablonec és így már csak jobb gólaránnyal áll a táblázat élén a nagyszerű for­mában játszó Prešov előtt. A Tatran ebben a fordulóban gólzápo­ros győzelmet aratott Kladno ellen. A volt I. ligás Trinec vere­séget szenvedett Banská Bystricán a katonacsapattĹI. A következő, 7. forduló idő­pontja szeptember 25., párosítása a következő: Baredejov — Prešov, Nitra — Vlašim, Bohumín — Dé- fcín, Trinec — Jablonec, Pribram — B. Bystrica, V2KG — CH Bra­tislava. Martin — Pov. Bystrica, Kladno — Michalovce. Banská Bystrica — Tfinec 3:0 (2:0). Góllövők: Farkas, Albrecht (2). Nehéz, csúszós pályán folyt a mérkőzés, ennek ellenére mind­két csapat, különösen a szünetig, jól játszott. Az első negyedóra bővelkedett drámai pillanatokban, amikor először Kašprišin játék vezető lesállás miatt nem adta meg a hazaiak gólját, majd két büntetőrúgást ítélt. Michalovce — Martin 3:0 (2:0). Góllövők: Kuchárlk, Koleník és Ondó. Itt is, a felázott pálya el­lenére, színvonalas volt a mér­kőzés. A vendéglátók fokozatosan mezőnyfölényt harcoltak ki, és ezt gólokban is kifejezték. Külö­nösen dicséretet érdemel mind­két csapat rendkívül sportszerű játéka. Jablonec — Bohumín 1:1 (1:1). Góllövők: Kopenec, 111. Hasa. A vendéglátó vezető csapat várat­lanul pontot vesztett. A vendé­gek meglepően jól játszottak, kü­lönösen a védelem jeleskedett. A vezetést a Jablonec szerezte meg már a 6. percben, Kopenec sza­badrúgásából. Az egyenlítő gól Hasa révén a 30. percben szü­letett. Prešov — Kladno 5:1 (2:0). Gól­lövők: Sálka, Kufa, Strausz (2), Bubenko, ill. Kŕivánek. A prešo- viak ezúttal Is Igazolták, hogy új Slavín kritérium: 1. ZEMAN A sajtónapi ünnepségek kere­tében rendezték meg a harmadik nemzetközi kerékpáros versenyt a Slavín kritériumot a Csehszlo­vák Sajtóiroda és a Slovnaft vál­lalat díjáért. A győzelmet az In­ter Bratislava versenyzője, Dušan Zeman szerezte meg. 41 kerékpá­ros állt rajthoz, de csak 24 fe­jezte be a versenyt. A végső sorrend: 1. Zeman 39, 2. Gálik 33, 3. Skoda .(Dukla Brno), 22, 4. Tóth (Inter), 8, 5. Červený (Dukla Trenčín) 2 pont­tal. Rajtol a imps Zeltwegben, a híres Öster­reichringen vasárnap délután ün­nepélyesen megnyitották az 51. nemzetközi hatnapos motorkerék­páros versenyt, amelyen három földrész 18 országának 323 ver­senyzője vesz részt. A motorke­rékpáros olimpia 63 éves törté­netében harmadszor találkoznak az élvonalbeli versenyzők az oszt­rák Alpokban. Az első motorke­rékpáros ma reggel 7,01 órakor vág neki az x625 kilométeres út­vonalnak. Csehszlovákia képvise­lői nagy tekintélynek örvendenek és az elsőség legkomolyabb váro­mányosai között emlegetik őket. A SPORTFOGADÁS HÍREI A športka 38. játékhete I. húzásának nyerőszámai: 6 33 35 40 45 46 A II. húzás nyerőszámai: 8 11 31 34 42 47. A kútfőid labdarúgása (A táblázatba nincs beleszámít­va a vasárnap este játszott Sparta — Brno mérkőzés ered­ménye.) A bolgár kerékpáros körverseny 4., Plevenbfíl Ruszéba vezető, 152 km-es útszakaszát a szovjet Csap- lig?n nyerte két csehszlovák ver­senyző, Klasa és Kališ előtt. A* összetett versenyben Kaliä vezet a szovjet Guszjatnyikov és az NDK-beli Hartnick előtt. Quadalajarában a négyek nem- zeftközi teniszversenyén Bong 6:2, 6:2-re győzött Vilias ellen, Nastase pedig 6:4, 4:8, 6:3 ra győzte le Lavert. ★ Az NDK ligájának ered­ményei: Dynamo Drezden— Vorwärts Ouera-Frankfurt 7:1, Sachsenring Zwickau—Carl Zeiss jena 3:1, Union Berlin- Karl Marx-Stadt 1:2, Rot-weiss Erfurt—Chemie Halle 1:0, Han­sa Rostock—Dynamo Berlin 2:3, Lokomotive Leipzig—FC Magdeburg 3:3, Stahl Riesa— Wismut Aue 2:0. ☆ Az NSZK bajnokságának eredményeiből: Werder Bre­men—Duisburg 2:2, Borussia Dortmund—Hertha 2:1, Fortu­na Düsseldorf—Hamburger SV 2:0, Rot-weiss Essen—Karlsru­her 3:2, Kaiserslautern—Bo­russia Mönchengladbach 1:2, Bochum—Bayern München 5:6, Tennis Borussia—FC Köln 3:2, Eintracht Braunschweig— Schalke 1:0, Eintracht Frank­furt—Saarbrücken 2:1. ★ Az angol divízió eredmé­nyei: Arsenal—Everton 3:1, As­ton Villa—Birmingham City 1:2, Bristol City—West Ham United 1:1, Loeds United—Newcastle United 2:2, Leicester City- Queens Park Rar^ers 2:2, Li­verpool—Tottenham Hotspur 2:0, Manchester United—Midd­lesbrough 2:0, Norwich City— Derby County 0:0, Stoke City (Ipswich Town 2:1, Svnder- land—Manchester City 0:2. ☆ A francia ligában a 7. forduló mérkőzéseit bonyolí­tották le: Olym^ique Lyon— Nice 4:1, Nancy—Bordeaux 7:3, Olympique Nimes—Lens 0:2, Troyes—Marseille 0:0, Bastia— Metz 2:0, Sochaux—Nantes 2:1, Angers—Laval 1:1, Paris—Stade Reims 2:1. A sorrend: 1. Olym­pique Lyon 11, 2. Nice 11, 3. Bastia 10, 4. Nantes 10 ponttal. ★ A svájci liga 8. fordulójá­nak eredményeiből: Bellinzo­na— Neuchatel 2:2, St. Gallen —Chenois 0:3, Servette—Lau­sanne 3:0, Sion—Grasshoppers Zürich 1:3, Young Doys Bern —Winterthur 5:2, FC Zürich— FC Basel 1:0. Az élcsoport ál­lása: 1. Servette 10, 2. FC Zü­rich 10, 3. Young Boys Bern 10 ponttal. Továbbra is hullámvölgyben o VSS edzőjük, St. Jačiansky vezetésével a legfelső osztályba törnek. A sá­ros pályán Ilyen arányban is megérdemelten győztek szívós el­lenfelük ellen. 90 p cen át fö­lényben voltak és csak a nagy­szerű Koubek kapusnak köszön­hető, hogy nem lett nagyobb ará­nyú a hazai csapat győzelme. CH Bratislava — Pŕíbram 3:0 (1:0). Góllíivők: Varadín (2) és Kuyser. A hazai cs ?at kissé Ide­gesen kezdett, de Varadln első gólja helyre bll’-ntette a játéko­sokat, utána már végig fölényben volt a ČH és ötletes játékkal örvendeztette meg a nézőket. A Pfíbram a 65. percben egyenlít­hetett volna, de a csatárok egé­szen közelről hibáztak. Pov. Bystrica — VZKG 2:0 (0:0). Góllövő: Mečlar (2). A hazai csa­pat végig fölényben volt és meg­érdemelten győzött. Vlašim—Bardejov 3:0 (2:0). Góllövő: Ducký (3). A hazai csa pat minden tekintetben felül­múlta ellenfelét. Decin—Nitra 1:1 (1:0). Góllö­vők: Kővár, illetve Takács. A ven­dég áll«, ló fölényben játszott, de nem tudta kihasználni a gól­helyzeteket.