Új Szó, 1968. augusztus (21. évfolyam, 322-240. szám)

1968-08-11 / 221. szám, vasárnap

Megkezdődött a labdarúgó-liga A Slovan sikere Prágában A Slávia—Slovan és a Žilina —Ostrava találkozókkal vette kez­detét az 1968/69. évi csehszlovák labdarúgóbajnokság. Szép sikert ért el Prágában a Slovan csapata, amely magabiztos játékkal győz­te le a vendéglátó Slávia együttesét. A másik találkozón döntetlen eredmény született. Slávia—Slovan 0:3 (0:2) Prága 12 000 néző. Játékvezető: Mácha: Góllövők: Ján Capkovié, Cvetler és Móder. A mérkőzés első negyedórája változatos játékot hozott. A Slá­via ugyan többet birtokolta a labdát, de a Slovan gyors ellen­támadásai mindig veszélyt jelen­tettek Vošta kapujára. Egyik ilyen ellentámadás után a 14. percben Hildebrand rosszul szabadított fel, s a fiatal Ján Čapkovič nagy gólt lőtt. A gól után feljöttek a prágaiak, több gólszerzési lehető­ség is adódott előttük: a 17. perc­ben Hamar a kifutó Vencel mel­lett nehéz szögből a kapufának gurította a labdát, majd Nepo­mucký az üres kapu fölé fejelt. Körülményesek, lassúak voltak a Slávia támadások. Ezzel szemben a pozsonyi csatárok egy érintésre, meredek előrevágott labdákkal Az NiTK legyőzte a bajnokjelöltet A magyar NB I 17. fordulójá­nak kiemelkedő eseménye az MTK—Vasas rangadó volt, ame­lyet 18 000 néző előtt játszottak a Hungária úti pályán. Az MTK folytatta jó őszi szereplését, s le­győzte bajnokjelölt ellenfelét. MTK —VASAS 4:2 (1:0) Góllövők: Mathesz (öngól), Szu­romi, Kékesi és Oborzil, illetve Farkas és Radics. Kiegyensúlyozott játékot hozott az első télidő. amelynek végén a Vasas öngólt vétett. Szünet után az MTK kitűnően játszott mint­egy 20 percen keresztül, s gólok­kal ls kifejezte fölényét. Török beadásalt előbb Szuronyi, majd Kékesi fejelte a hálóba. Ezután a Vasas szépített, de Oborzil újabb gólja már 4:l-es vezetéshez juttat­ta a kék-fehéreket. A mérkőzés hatodik gólját Radics szerezte fejjel. Az MTK minden tekintet­ben megérdemelte a győzelmet. CSEPEL —DIÓSGYŐR 2:0 (1:0). Góllövök: Nagy F. és Rotten biiler. A játék Irama az első félidő­ben volt csak kielégítő. Szünet után a csepeliek a 69. percben 11-esből érték ei második gólju­kat, s csak azután tudtak me­zőnyfölényt kiharcolni vidéki el­lenfelük ellen. Az Ojpesti Dózsa — Egyetértés találkozóra lapunk zárta után került sor. (TV) 0 A hamburgi nemzetközi te­niszverseny újabb meglepetése a fiatal ausztrál Alexander—Dent kettős győzelme volt, melyet 100 perc alatt 6:3, 6:4, 6:4 arányban ért el az NSZK bajnok Bungert — Budlng kettős ellen. Alexander 17, Dent 19 éves. közelítették meg a vendéglátók kapuját. A vendégcsatárok helyze­tét megkönnyítette, hogy a hazat védelem nagyon gyengén Játszott. Négy perccel a félidő vége előtt egy mintaszerű, modern, gyors akció után Cvetler bombagóllal növelte a Slovan előnyét. Szünet után a fürge Móder már a 48. percben megszerezte a Slo­van harmadik gólját, amikor ki­cselezte a középhátvéd Hlldebran­dot és úgy helyezte a hálóba a labdát. A Slávia mintha feladta volna a küzdelmet a gól után, a Slovan teljesen uralta a mezőnyt. Úgy látszott, hogy a Slávia játé­kosai már erővel sem bírták a második 45 percet. A Slovan ilyen arányban is meg­érdemelte a győzelmet. Igaz, hogy 1:0 után több gólhelyezete is volt a Sláviának, de végeredményben maradi játékfelfogása szenvedett vereséget, mert lassú, körülmé­nyes csatárjátékkal már a ligá­ban sem lehet sikerre számítani. A Slávlából talán csak Hamar Játszott elfogadhatóan, ő birta legtovább erővel ls. A Slovan együttesében a védelem, Ján Čap­kovič, Móder, Hrdlléka és a fiatal Sokol játszott jól. Mácha Játékve­zető nem vétett különösebb hibát. Žilina-Ostrava 1:1 (0:1) Žilina, 7000 néző. Játékvezető: Karda*. Góllövők: KráT, illetve Kolečko. Közepes színvonalú Játékot lát­hatott a zsolnai közönség a dön­tetlenül végződött találkozón. A vendégek már a 14. percben meg­szerezték a vezetést. A hazaiak­nak csak nagy erőfeszítések után sikerült egyenlíteniük, s Igy ott­hon tartani az egyik bajnoki pon­tot. (To ) iffičSpp&i Ft^MftjMr A Békeversenyről is jól ismert lengyel Jozef Gawliczek a dobo­gó legfelső fokán. A Szlovákia körüli nemzetközi kerékpárosver­seny IV. útszakaszának első három helyezettje — balról: Prchal, a 2. helyezett, Gawliczek és Marlinkovii:. (CSTK felv.) Az olimpiai labdarúgótorna részletes menetrendje Kilenc hét múlva, október 12-én kezdődnek Mexikóban a XIX. nyári olimpiai játékok. A megnyitást követő napon, október 13-án kerül sor a labdarúgó torna első mérkőzéseire. A szervezők elké­szítették a 32 találkozóból állő küzdelemsorozat részletes menet­rendjét. A négy csoport mérkőzéseinek színhelye Mexiko, Puebla, Guada­lajara ós Leon lesz. A mérkőzések vasárnap 12 órakor, a ml időnk szerint 19 órakor, hétköznapokon pedig 15.30-kor kezdődnek. Érde­kesség, hogy Magyarország és Csehszlovákia egyaránt Guadala­jarában játssza selejtező mérkő­zéseit. A torna részletes műsora: Október 13. A csoport: Mexiko— Kolumbia, Franciaorsxág—Guinea. C-csoport: Magyarország—El Sal­vador, Marokkó—Izrael. Október 14.: B-csoport: Spanyol­Döntő fordulatot hozott a Szlovákia körüli kerékpárosverseny 5. útszakasza A Sxlovákia körüli nemzetközi kerékpárosverseny 79 résztvevője kiizül ax 5. útsxakasz küzdelmére már csak 58 a n jelentek meg a rajtnál. A Myjava—Dubnica közti 185 kin-es táv a verseny legnehezebb útszakaszának bizonyult, melynek' eredménye — minden bizonnyal — döntően befolyásolta az egész verseny alakulását. A sok emelke­dő nehezítette a versenyzők fel­adatát, s ráadásul gyakran zápor­esőben kellett megtenniök a hosz­szú- kilométereket. Már a 10. kilométer után egy héttagú csoport előnyre tett szert, s a csoport tagjai fokozatosan el­húztak a többiektől. Az 55. kilo­méternél az élmezőnynek mér több mint 9 perc előnye volt. Az első hegyi részhajrát Hekele nyerte, a másodlkat (160. km-nél) pedig Hrazdíra. Ez utóbbi ver­senyző érte ei elsőnek a dubnlcai célt Is. Az 5. útszakasz legjobbjai: 1. Hraxdíra 4:34:36 óra, 2. Mrenka, 3. Labus, 4. Fridrich, 5. Dylik (lengyel), 6. Kramoliš. Ax össze­tett versenyben az első négy út­sxakasz után Smolik vezetett, az S. útszakasz azonban Smolik ré­szére a lehető legrosszabbul si­kerfiit, mivel 17,5 perces hát­ránnyal csak 49-nek ért célba. Ez a gyenge eredmény Smolíkot az első helyről a 10. re vetette vissza. Az összetett verseny állása az 5. útszakasz után: 1. Hrazdíra 23:49,11 óra, 2. Svorada 23:54:39 óra, 3. Souček 23:55:39 óra, 4. Hava, 5. Dylik, 6. Gawliczek. 7. Privavéra (olasz), 8. Plchi, 9. Pat­zik (NDK), 10. Smolik. ország—Brazília, Nigéria—Japán. D-csoport: Csehszlovákia—Guate­mala, Bulgária—Thaiföld. Október 15.: A csoport: Mexikó '—Franciaorsxág, Kolumbia—Gui­nea. C-csoport: Magyarország —Ma­rokkó, El Salvador—Izrael. Október 18.: B-csoport: Spanyol­ország—Nigéria, Brazília—Japán. D-csoport: Csehszlovákia—Bulgá­ria, Guatemala—Thaiföld. Október 17.: A-csoport: Mexikó —Guinea, Franciaorsxág—Kolum­bia. C-csoport: Magyarország—IX­rael, EI Salvador—Marokkó. Október 18.: B-csoport Spanyol­ország—Japán, Brazília —Nigéria. D-csoport: Csehszlovákia—Thai­föld, Guatemala —Bulgária. Október 20. — Negyeddöntő: A-csoport I.—B-csoport II., B-cso­port I.—A-csoport II., C-csoport I. —D-csoport II., D csoport I.—C-cso­port II. Október 22.: Elődöntő. Október 24.: a 3.-4. helyért. Október 26.: Döntő. Az elődöntő két mérkőzését Me­xikóban és Guadalajarában bonyo­lítják le, míg a harmadik és ne­gyedik helyért, valamint az olim­piai aranyéremért folyó mérkőzés színhelye Mexiko lesz. • Az idei második legjobb ge­relyhajitó-eredményt a 27 éves finn Kinnunem érte el, aki 87,30 m-t dobott. Ennél nagyobbat Idén csak a szovjet Luszlsz ért el, ami­kor 91,98 m-re javította a világ­csúcsot. 0 A kladnói jégkorongoxók franciaországi portyát bonyolítot­tak le, melynek során 5 mérkő­zést játszottak. Mind az ötöt meg nyerték és 41:19 összgólaránvú mérleggel tértek haza. — Kocsányi László nyilatkozata az Új Szó számára — A z Inter Bratislava labdarúgói messze földön híresek kul­tivált játékukról és mindenütt szívesen látott vendégek, ellenfelek. Otthon sem alkalmazzák a megfélemlítés olyan sokfelé ismert eszközeit, és szereplésük mindenütt a labdarú­gás jó hírverésének számít. Az úf évad rajtja előtt kikértük Kacsányt László egyetemi tanársegéd, az Inter edzőjének szak­véleményét. EREDMÉNYESEN ÉS TETSZETŐSEN Hogyan értékeli csapata nemzetközi sikereit? ,,Sokan azt hiszik, hogy a liga rajtját megelőző néhány mutatós siker csapatunk kiváló formájáról tanúskodik. Az igaz, hogy ezek az eredmények elismerésre méltók, de javítani való bőven akad, s az ellenfelek sem tették módfelett próbára az együttest." Q Mintha külföldön jobban szerepelne az Inter, mint a hazai tétre menő mér­kőzéseken? „Nem panaszkodhatunk az ered­mények miatt, de azt állítom, hogy elődünk, a CH lényegesen értékcT'') nemzetközi sikereket ért e>. V' 'ig tekintetbe kell ven­ni azt is. hogy milyen kaliberű az ellenlábas." ® Milyen a játékos­állomány? „Bő a választék, de nem telje­sen megfelelő a minőség. Többet érne, ha akár kevesebb játéko­sunk lenne, de a keretben több lenne a klasszisjátékos. Ahhoz, hogy valóban elképzelésinkhez méltó módún szerepelhessünk, né­hány helyen még jobban képzett játékossal kellene rendelkeznünk. Buberník, a csapat játékmeste­re megválik tőlünk, és az új idényben már nem szerepel. Tá­vozása elé nem gördítettünk aka­dályokat. Egyelőre keressük, hogy ki tölthetné be elárvult helyét, s csak a közeljövő mondhatja meg, valóban sikerül-e megfelelő meg­oldási találnunk. Gáborík, Weiss és a felépülő Obložinský jelölt erre a szerepkörre. J a v o r e k is Ausztriába akart távozni, de egyelőre nem engedhettük el. F ü ­I é t operálni fogják, ,.B" csapa­tunk volt erőssége, M a j t é n y i pedig csak szeptemberben tér ha­za a Dukla B. Bystricából. Na­gyon nyugodt, tehetséges kapus és amikor az emlékezetes SZNF tor­nán a második félidőben ő állt ax ellenfél kapnjába, csatáraink egvetlen liivése sem talált már a hálóba. Bínnvskýnak a vé­delemben biztosítunk helyet és reméljük, hogy vele ez az alak­zat sokat nyer. Egyébként az elő­ző állomány marad, s abból kell válogatnunk." 0 Továbbra is támadni fog az Inter? „Természetesen! Ez a labdarú­gás mindene. Bebiztosítjuk a vé­delmünket, s azun túl minden erőnkkel az eredményességre tö­rekszünk. Nem feledkezünk meg a mutatós játékról sem, mert kö­zönségünk eredményességet és tetsxetős futballt vár el tőlünk. Hűséges szurkolóinkat továbbra is meg akarjuk tartani, és soraikat javuló teljesítményekkel szeret­nénk sokasítani." Mit vár a liga rajtjától? „Számunkra a már említett okok miatt nehezebbnek ígérkezik, mint például tavaly. Itt van mind­járt a Sparta Praha elleni nyi­tány. A Sparta remekül megoldot­ta a generációs problémát, és lia­taljai máris kielégítik még a ké­nyesebb igényeket is. A Sparia szerintem ismét nagyon komoly szerepet játszhat a ligában. Ezért lesz az ellene sorrakerülő első mérkőzés rendkívüli fontosságú. Valahány bevetésre kerülő játéko­sunk odaadó és fegyelmezett já­tékára, meg a szurkolók hathatós bíztatására lesz szükségünk, hogy túljuthassunk a nehezén." % Nem gondolja-e, hogy a hazai labdarúgás súlypontja a nyugat­szlovákiai kerületbe tevődött át? „Az elmúlt idényben e kerület csapatai valóban kilettek magu­kért, de nein szabad szem elől té­veszteni azt a tényt sem, hogy Kassán is nagyszerűen fejlődnek a csapatok. A VSS szolid teljesít ménysorozata mellett a jelek sze­rint már beérik Moravce edicő munkájának eredménye a Lokomo­tívánál. A fővárosi együttesek kö­zül kétségtelenül a Sparta látszik a legkiegyensúlyozottabbnak." £ Mi a véleménye a bajnok Trnaváról? „Nagyszerű erőnlétü, kiválóan edzett és tökéletesen kiegyensú­lyozott kollektíva, amely sorozat­ban tudja hozni az önmagukért beszélő eredményeket. Szerintem Malatinský távozását nem kell a Spartaknak feltétlenül mťg­sínylenie. H u c k o személyében kiváló emberi tulajdonságokkal rendelkező utódot kapott edzéül a tranavai csapat, és nincs Dk arra, hogy bizonyos visszaeséstől tartsanak. Egy azonban biztos: könnyebbnek látszik az elsőséget elnyerni, mint azt megtartani. A bajnok ellen mindenki ki akarja vágni a rezet, tehát nagyon haji." @ Mit kíván a rajt pillanatában? ..Minden csapattól teljesen sportszerű játékot, a játékvezetők­től teljes tárgyilagosságot és ha­tározottságot, a mi játékosainktól mindenütt és mindig lelkes, Jó teljesítményt, szurkolóinktól pe­dig minden körülmények között biztatást, bátorítást." ZALA JÖZSF.F Kik képviselik Magyarországot az olimpián? Mint már tegnapi számunkban közöltük, Magyarországot 175 sportoló képviseli a mexikói nyá­ri olimpiai játékokon. Az egyes sportágakban a következő ver­senyzők utaznak Mexikóba: Atlétika, férfiak: _ Eckschmldt, Faragó, Hont-Ivanov, Kalocsay, Kiss A., Kiss Gy., Kulcsár, Lovász, Mecser, Németh, Sütő, Szabó J., Szerényt, Tégla, Tóth Gy., Varjú, Zstvótzky. Nftk: Balogh, Csábiné, Havas, Klspálné, dr. Kleiberné, Bognár, Munkácsi, Nemesháziné, Németh A., Rudasné, Stugner, Tóthné. Birkózás. Alker, Bajkó, Búzás, Csatári, Erdős, Hollós!, Kis F., Kozma, Nyers, Rusznyák, Slllai, Steer, Varga J. Evezés. 'Csermely, Melis A., Me­íis Z., Pályi, Romvári, Sarlós. Kajak-kenu, férfiak: "Csizmadia, Fábián, Glszi, Hesz, Mészáros, Pet­rikovlcs, Soltész, Szőllősi, Tatai, Tímár, Wlchmann. Nők: Tőzsér, Pfeffer, Rozsnyói. Kerékpár. Baranyecz, Gera, Ke. serü, Lendvay, Magyar, Mészáros, Takács. Labdarúgás. A keretben jelenleg 25 játékos van, az utazó 19 lab­darúgót szeptember 20-ig jelölik, A kerettagok: Bástl, Bicskei, Du­nal II., Dunai I., Dunai III., Faze­kas, Fatér, Fejes, Fister, Keglo­vlch, Kocsis, Kozma, Menczeí, Nagy L., Noskó, Novák, Páncsis, Pusztai, Radics, Szalai, Szarka, Szőke, Szűcs, Varga, Vági. ökölvívás. Badary, Gáli, Gedó, Gúla, Kajdi, Szabó Gy. Űttnsa. Balczó, Bodnár, dr. Mó^ na, dr. Török. Sportlövészet. Dobsa, Hammerl^ Kun, Mucza, Papp, Petrovácz. Súlyemelés. Bagócs, Bakos, B®. nedek, Földi, Nemessányi, Tóth O. A hetedik versenyzőt később Je­lölik ki. Torna, férfiak: Aranyos, Bordán, Cser, Herczegh, Klss-Tóth, Ment­slk, Tihanyi. Nők: Bánfai, Békési, Tolnai, Du­cza. Makrai, Müller, Oroszl. Oszás, férfiak: Borlói, Csatlós. Cseh, Kucsera, Lázár, Szabó S, Szentirmai. Nők: Bal la, Bárányi, Egervári Gyarmati, Kovács, Patóh, Turóczy. Vitorlázás. Farkas, Gömöri, Izsák, Tolnai. Vívás, férfiak: Bakonyi, B. Nagy, Fenyvesi, Füredi, dr. Kalmár, dr. Kamuti j., Kamuti L., Kovács T„ Kulcsár, May, Meszéna, Ne.jere, Pézsa, Schmitt, Szabó S. Nők: Bóbls, Gulácst, Marosi, DO­mölky, Rejtő. Vízilabda. Bodnár, Dömötör, "Feí­kai, Konrád II., Konrád III., Mayer, Molnár, Pócsik, Sárosi, Steinmetz, Szívós. Elmaradt a világcsúcs ­Az NDK atlétikái bajnoksága iránt világszerte nagy az érdek­lődés. Az erfurti versenyen világ­csúcsot vártak a tízpróbában; ez azonban elmaradt, mert Kirst és Klauss csak az első napi küzdel­mekben vett részt, utána mind­kettő feladta a versenyt sérülésé­re hivatkozva. Távollétükben Wes­sel győzött 7953 pontos teljesít­ménnyel, amely az Idei harmadik legjobb teljesítmény a világon. A bajnokság első napi küzdel­mei során egyébként két szám­ban dőlt meg az NDK-csúcs. A 100 méteres síkfutásban Erbstös­ser és Schelter egyaránt 10,1 mp­el futott, míg a 40(1 méteres sík­futásban Zerbes 46,1 mp ered­ményt ért el. A sportfogadás hírei A Sazka 31. játékhetének nye­reinényelosztása: I. díj: nincs nyertes, II. dij: 2 nyertes, á 30 200 korona, III. díj: 13 nyertes á 6900 korona, IV. díj: 22 nyertes á 690 korona. A csehszlovák TV nta 10.00 éra­kor a Csehszlovákia—Világválo­gatott férfi kézilabda-mérkőzést közvetíti, majd délntán 14.30 órá­tól a Szlovákia körüli nemzetközi kerékpárosverseny utolsó útsza­kaszának eseményeit sugározza. A budapesti TV 16.55 órai kez­dettel a Honvéd—Videoinn NB l-es labdarúgó-mérkőzésről ad helyszíni közvetítést,