Új Szó, 1958. június (11. évfolyam, 150-179.szám)

1958-06-09 / 158. szám, hétfő

Nagysikerű kerületi testnevelési ünnepség Kassán Kassa városában rendezték az első kerületi testnevelési ünnepséget. Egész héten át több sportrendezményt* bonyolítottak le a kerületi ünnepség ke­retében. Vasárnap a tetőfokára ért e nagyszabású ünnepség. 14.00 órakor a kassai Felszabadulás téren több mint 5000 sportoló gyűlt össze, utána 2 km-es útvonalon végigvonultak Kassa város utcáin, ahol jelszavakkal, ének­szóval üdvözölték Kassa város dolgozóit. A városon keresztül való felvonulás után a Jednota stadionjában megkezdődtek az egyes csoportok bemutatói. Impozáns volt a 794 legfiatalabbak fellépése. Utána a diákok először 1003, majd 303 tagú csoportja mutatta be a talajtorna gyakorlatát. A kassai kerület testnevelési ünnepségére Pardubicéből 223, Brnóból pedig 491 tagú küldöttség érkezett. Mindnyájan részt vettek az ünnepi felvonulásban, vala­mint a talajtorna bemutatón is. A kassai kerület férfi és női csapatában közösen szerepeltek a brnói és pardubicei vendégek. Az egyes csoportok bemutatói közben atlétikai versenyt bonyolítottak le. A vetélkedések szín­vonalasak voltak. Több szlovákiai csúcs is született. x A férfiak és a nők talajtorna bemutatója is színvonalas volt. A közönség többször viharos tapssal köszönte meg a sportolók szép teljesítményét. A kassai kerületi ismét megmutatta dolgozóink hazájuk iránti szeretetét és Csehszlovákia népeinek szoros egybetartozását. A talajtorna bemutatók befejezésével egyúttal végetért a kassai kerületi testnevelési ünnepség. Ez a szép sportrendezmény hosszú időre emléke marad úgy a kassai, mint a Brnóból és Pardubicéből jött sportvendégeknek. Végetértek a kerületi ünnepségek alkalmából rendezett sportversenyek is. A kosárlabda-tornában a kassaiak csapata győzött, 2. Brno, 3. Pardubice, 4. Miskolc együttese lett. A kötöttfogású birkozóversenyen Ukrajna együttese jóképességű versenyzőivel megérdemelt 15:1 arányban győzött Kassa város válogatottja felett. Prešovban 1:0, Noviszadon 0:0 a Duna Kupa második fordulójában A Duna Kupa tizenhat részvevője közül három jugoszláv, két csehszlo­vák, egy-egy magyar, román és bolgár csapat harcolta ki a II. fordulóban való szereplés jogát. Vasárnap Prešov, Belgrád, Szófia és Noviszad voltak a negyeddöntő első „felvonásának" színhelyei. A csehszlovák csapatok mérkőzéseiről alábbi telefonjelentéseink számolnak be: VOJVODINA-RH BRNO 0:0 Balla Károly magyar játékvezető irányítása mellett folyt le az igazi kupaküzdelmet hozott mérkőzés. A brnói játékosok nagy lelkesedéssel küzdöttek, minden labdán rajta vol­tak. Általában a brnói csapat volt gyorsabb, ez azonban csak a mezőny­ben mutatkozott meg. A Vojvodina csapatjátéka nem elégítette ki a kö­zönséget, s csak néhány veszélyes tá­madást tudott megtapsolni. A brnóiak — érthetően — biztonsági játékot folytattak, s nagyszerűen hárították ellenfelük támadásait. A honi együt­tesnek az első félidőben három gólt igérő helyzete volt, a második félidő elején pedig Ivos nagy lövései ígér­tek sikert. Később a brnóiak egyre magabiztosabban játszottak, s nem zavarta őket az sem, hogy a második félidőben tervszerűbben játszott az ellenfél. A megerősített védelem biz­tosan rombolt, ha pedig kellett, ­szögletre mentett. Tagadhatatlan, hogy ezt a védőjátékot a szerencse is pártfogolta. Tizenkét perccel a be­fejezés előtt áttörték a jugoszláv csatárok a brnói védelmet, de az ak­ciót befejező lövés hat méterről a kapu fölé szállt. TATRAN PREŠOV— MTK 1:0 (0:0) Hatalmas érdeklődés nyilvánult meg a prešovi mérkőzés iránt. A mintegy 20 000 főnyi közönség zsúfolásig meg­töltötte a stadiont. Nagy hőségben kezdődött a játék, melynek az első 10 percében a honi csapat szinté le akarta rohanni ellenfelét. Ebben a já­tékrészben előbb Šimansky, majd Fer­jenčik hatalmas bombáit védte bra­vúrral Bártfai, az MTK kapusa. Tíz perc után a játék inkább a mezőnyben folyt. A budapesti csapat mindössze egy nagy helyzetet teremtett az első félidőben, mikor a kitörő Molnár jó helyzetből kapu fölé lőtt. A második félidőben élénkebb lett a játék és a honi csapat mindent be­leadva küzdött a győzelemért. Az MTK időnként teljesen beszorult, de sokáig sikerrel védekezett. Ebben a védeke­zésben szepet játszott a szerencse is. A prešoviak 8 szögletet értek el egy­másután, a 15. percben Laco Pavlovié fejesét a kapufa verte vissza, pár perccel később pedig Gavroň lövését a gólvonalról mentette a budapesti védelem. A mérkőzést eldöntő gól a 27. percben esett, amikor Gavroň szöktette R. Pavlovičot, aki átemelte Lantos felett a labdát, majd bátyjá­hoz játszott, aki nehéz szögből, mint­egy U m-ről óriási erővel küldte há­lóba a labdát. A budapesti csapat a második félidőben csak kétszer veszé­lyeztette a prešovi kaput. Előbb Mol­nár, majd Kovács I. hatalmas lövését védte remekül Večerka. A prešovi csapat jól játszott, csa­társora azonban nem boldogult az MTK megerősített védelmével. A me­zőny legjobbja Kovács I. volt, (kár, hogy sokat vitatkozott a játékvezető­vel). Jól játszott még Bomba, Fer­jenčik és a két Pavlovič testvér, illetve Bártfai és Palotás. —sí— A SAZKA és a ŠPORTKA eredményei A SAZKA 23. fogadóhetének 12 ta­lálatos szelvénye: 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12. 2 x x x 2 1111 1 x 1 A Športka 23. fogadóhetében a kö­vetkező számokat húzták ki: 1, 27, 30, 36. 44, 49 Brisbane: Gathercol fiatal ausztrál úszó a 110 yardos mell­úszásban 1 p 13,5 mp-t ért el, ami új világcsúcs. •¥ Prága: A féri i egyéni kardvívó bajnoksággal befejeződött az országos vívóbajnokság. A kardvívó versenyben a bajnoki címet Komárek szerezte meg 5 győzelemmel. szebb pillanat (olasz) 10.30, 14, 16, 18.15, 20.30. Hétfő, június 9. A BRATISLAVAI MOZIK MŰSORA: HVIEZDA: Négy lépés a fellegekben (francia) 16, 18.15, 20.30, SLOVAN: Forró ég alatt (egyiptomi) 16.30, 18.45, 21, MET­ROPOL: Ä szerencse lovagja (német) 16, 18.15, 20.30, LUK: Három ember egy csónakban (angol) 16, 18.15. 20.30, VÁR­UDVAR: Nagygyakorlat (francia) 20, DUKLA: Farkasverem (cseh) 18, 20.15, PALACE: Don Juan (osztrák) 18.30, 20.30, LIGA: Nő, akiről mindenki beszél (olasz) 17, 19.15, 21.30, OBZOR: Extázis (cseh) 18, 20.15, STALINGRAD: Párizsi éjszakák (francia) 18, 20, MÁJ: Ötödik kerék a kocsiban (cseh) 18.15, 20.30, NÄDEJ: A Spanyol téri lányok (olasz) 20, PO­KROK: Szüzesség (cseh) 17.45, 20.15: PARTIZÁN: A huncút (indiai) 17.45, 19.45, POHRANIČNÍK: Testvérünk az óceán (cseh) 16.15, 18.30, 20.45, PRAHA: A Ieg­A BRATISLAVAI SZÍNHÁZAK MŰSORA: NEMZETI SZlNHÁZ: Traviata (19), ÜJ SZÍNPAD: A granadai molnárné (19). A KASSAI MOZIK MŰSORA: SLOVAN: A szerencse lovagja (német), OSMEV: A világ teremtése (cseh), TAT­RA: A folyó áramlatában (cseh-francia), PARTIZÁN: Bakaruhában (magyar). A KASSAI ÁLLAMI SZÍNHÁZ MŰSORA: MA: Első bál (19), HOLNAP: Lengyel vér (19). Hatalmas küzdelmek — szoros eredmények a labdarúgó-világbajnokság első mérkőzésein Vasárnap szép, napos időre ébredt a svéd főváros. Tíz óra után megindult a népvándorlás a stadion felé, melynek kapuit pontosan 11 órakor nyitották ki. Mivel csak fél kettőkor kezdődött a VI. labdarúgó-világbaj­nokság ünnepi megnyitója, a gyülekező közönség ezreit tarka zenés műsorral szórakoztatták. VI. Gusztáv Adolf svéd király megérkezése után harsonajelre elindultak a díszpáholy felé a világbajnokság tizenhat részvevő országának képviselői. Előttük táblát és zászlót vittek. A küldöttek felsorakozása után Arthur D r e w r y, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség elnöke mondott üd­vözlő beszédet, majd a svéd király bejelentette a VI. labdarúgó-világbajnokság megnyitását. Június 8-án, a világbajnokság első napján, Malmö és Halmstadt, Norrköping és Västeras, Stockholm és Sand­Csehszlovákia-Észak-Írország 0:1 (0:1) Válogatott csapatunk első világbaj­noki mérkőzésére ebben az összeállí­tásban állt ki: Dolejší — Mráz, Čadek, Novák — Pluskal, Masopust — H°­vorlka, Dvoŕák, Borovička, Hertl, Kraus. Hullámzó játékkal kezdődött a mér­kőzés. A játék az első percekben a két 16-os között folyt. Az első tíz percben csatáraink két szögletet har­coltak ki. A második szögletet Ho­vorka ívelte be; az előrehúzódott Pluskal fejéről csak centiméterekkel kerülte el a labda a kaput. A követ­kező percekben a csehszlovák csa­tárok közül Hertl, Dvoŕák és Hovorka próbálta bevenni az észak-írek kapu­ját, de lövéseik meLlészálltak. A 20. percben Észak-Írország meg­szerezte a vezetést. Pompás beadás szállt a csehszlovák kapu elé és a jókor érkező Cush fejéről mintegy 8 méterről védhetetlenül került a labda Dolejší kapujába. A gól után az észak-írek ismét ve­szélyes helyzetet teremtettek kapunk előtt, Dolejší azonban remekül men­tett. Ezután feljött a csehszlovák csapat és főleg Dvoŕák fejezte be lö­vésekkel a támadásokat, de nem volt szerencsés. Különösen nem kísérte szerencse akcióját a 26. percben, ami­kor már a kapust is kicselezte, de lövéseit a befutó balhátvéd szögletre mentette. Dvoŕák után Hertl támadá­sát sem kísérte szerencse. A kifutó kapus felett át akarta emelni a lab­dát, amely a kapu fölé szállt. Az első félidő hátralevő részében továbbra is többet támadott a cseh­szlovák csapat, az észak-írek azonban ritkább támadásaik során valamivel veszélyesebbeknek bizonyultak. A zöld mezben játszó észak-ír csapat védel­me az első félidőben sokszor mentett szögletre, s ez magyarázza, hogy az első 45 percben 7:2 volt a szöglet­arány a javunkra. A második félidő elején újabb két szögletet ért el a csehszlovák csapat, a 10. percben pedig a kiugró Hovorka előtt nyílott gólszerzési alkalom, Gregg, az észak-irek kapusa azonban jól futott eléje és felszedte a labdát. Támadunk, támadunk... —, de a régi hiba most is jelentkezik. Csatá­raink a támadásaikat nem tudják pontos, erős lövéssel befejezni. A 20. percben hirtelen az észak-irek te­remtek kapunk előtt, és Dolejšínek minden tudására szüksége volt, hogy elhárítsa a veszélyt. Az észak-ír csa­pat általában egyre több gondot for­dított a védekezésre. A csehszlovák csapat játéka — saj­nos — nem elégített ki. A fedezetek ugyan egyik támadást a másik után indították, de leadáslik elég pontat­lanok voltak és így a csatároknak szinte minden labdáért külön is meg kellett küzdeniök. De az eredmény­telenségben nagy szerepet játszott csatáraink lassúsága is. Ráadásul sze­rencséüuk sem volt. A 30. percben üresen maradt az ellenfél kapuja, a lövés azonban akkor is elkerülte az észak-irek hálóját. Fölényük a mérkőzés vége felé ál­landósult, de ez a kedvezőtlen ered­ményen már nem változtatott. viken, illetve Udevalla és Göteborg volt az egyes cso­portok mérkőzéseinek színhelye. Általában azt mondhat­juk, hogy megteltek a stadionok, ha mindegyik nem is éppen zsúfolásig. Az egyes mérkőzéseket — a fenti sorrend szerint — az angol Leafe, az osztrák Seipelt, a spanyol Gasdeazabal, a svéd Wyssling, a szovjet La­tisev, az uruguayi Codesal, a francia Guigue és a magyar Zsolt vezették. A svéd—mexikói mérkőzésen kívül, me­lyet közvetlenül a világbajnokság megnyitása után bo­nyolítottak le, valamennyi találkozóra este 19 órakor kerül sor. Ugyancsak 19 órakor kezdik majd a szerdára kitűzött második fdrduló hét mérkőzését, köztük a cseh­szlovák—nyugatnémet találkozót is. A világbajnokság első napi eseményeiről lapzártakor érkezett jelentéseink alapján a következőkben számolunk be: a kínálkozó helyzeteket. így egyszer még az üres kapuba sem találnak. Magyar támadásokkal végződik a Szovjetunió—Anglia 2:2 (1:0) A Szovjetunió —Anglia mérkőzés igen heves iramban kezdődött, az el­ső félidőben a szovjet csapat szerez­te meg a vezetést, majd szünet után már 2:0-ra vezetett. Az angol csa­patnak azonban a mérkőzés végéig sikerült egyenlíteni. A végeredmény 2:2. Magyarország—Wales 1:1 (1:1) Sandvikenben Magyarország csapa­ta a következő összeállításban lépett Wales ellen pályára: Grosics — Mát­rai, Sipos, Sárosi — Bozsik, Berendi — Sándor, Hidegkúti, Tichy, Bund­zsák, Fenyvesi. Magyar támadásokkal indul a játék, a csapat összjátéka jő és a walesi védelem csak nehezen szerel. A 7-ik percben gyors támadás után Bozsik­hoz kerül a labda, aki habozás nélkül kapura lő. Kelsey, a walesiek kapusa a bombával szemben tehetetlen. 1:0. A magyar csapat a gól után is veszé­lyes, majd az ellentámadás során Grosics kitűnteti magát. Utána ismét a magyar csapat rohamoz és Tichy elől Kelsey csak az utolsó pillanatban ment. A magyar együttes az első 20 percben jobbnak bizonyult és ötlete­sebben játszott mint a walesiek. A 26-ik percben azonban walesi tá­madás után a szigetországiak közép­csatára kapura fejel és a labda a ki­futó Grosics felett a bal sarokba hull. 1:1. A félidő hátralévő részében a wale­siek a jobbak, de a magyarok elővi­gyázatosak. A 35-ik percben Fenyvesi lövését a kapu torkából rúgják vissza a mezőnybe, a 36-ik percben pedig John Charles lövése a kapufának vá­gódik. A magyar csatársor a játék e szakaszában gólképtelennek bizo­nyult és több jó helyzetet hagyott ki. Szünet után Hidegkúti már a má­sodik percben jó helyzetbe jut, de az eredmény nem változik. Azután hol az egyik, hol a másik csapat támad. A 14. percben Fenyvesi lefut de a walesi védelem ment, később pedig Sándor lövését az utolsó pillanatban hárítják. A magyar csatársor most sem bizonyult gólképesnek. Az utolsó 10 percben a walesiek támadnak többet, aztán szóhoz jutnak a ma­gyarok is, azonban nem értékesítik m Uj női magasugró világcsúcs IDŐJÁRÁS Változó felhőzet, helyenként borús idő. A várható legmagasabb nappali hőmér­séklet az előző naphoz viszonyítva alig változik. Enyhe délkeleti szél. Bukarestből jelentik, hogy az ottan legutóbb megrendezett atlétikai ver­senyen Balázs I., a kiváló román at­létanő, a magasugrásban új női világ­csúcsot állított fel. Eredménye 178 cm. Ezzel 1 centiméterrel javította meg Csen-Fen-jun (Kínai Népköztársaság) eddigi csúcsát, mely 177 centiméter volt. Előzően az amerikai Mc Daniel 176 centiméterrel volt a világcsúcs­tartó, 1956-ban pedig Balázs 175 cen­timéterrel tartotta a világon addig elért legjobb eredményt ebben a ver­senyszámban. TOVÁBBI KÜLFÖLDI CSÚCSEREDMÉNYEK Európában egyébként számos más országban is atlétikai viadalokra ke­rült sor, melyek a következő ered­ményeket hozták: Szovjetunió: Moszk­vában V. Krejer, aki Melbourneben 16,02 méterrel harmadik lett a hár­masugrásban, 16,20 métert ugrott s ezzel az idén eddig elért legjobb teljesítményt nyújtotta. Rúdugrás: Csernobaj 4,40 m, kalapácsvetés Ple­csenkov 62,69 m, diszkoszvetés Bu­hancev 54,08 m, női diszkoszvetés Ponomarjevova 53,43 m. — NSZK: Darmstadtban Lingnau (NSZK) 17,44 métert dobott súllyal s ezzel 20 cen­timéterrel előzte meg az amerikai Bantumot, aki jelenleg az ottani ame­rikai helyőrség tagja. A gerelyvetés­ben Koschal (NSZK) 72,85 méterrel győzött. — Anglia: Londonban G. Carr 54,53 méterre javította az angol diszkoszvető csúcsot. — Finnország: Nokiiben rendezett versenyén kitet­tek magukért a finn gerelyvetők. Győzött Kauhanen 74,62 méterrel, a további sorrend: 2. Guseff 74,26 m, 3. Leine 73,54 m, 4. Sillanpää 70,42 m. — Svédország: Knut Frederiksson 79,63 métert dobott gerellyel s ezzel új országos csúcsot állított fel ebben a versenyszámban. A régi csúcs 76,74 m volt. mérkőzés. Svédország— Mexiko 3:0 (1:0) Amikor a két válogatott csapat ki­futott a pályára és felsorakozott, megjelent a svéd király, aki sorban kezet fogott a világbajnokság első mérkőzésének szereplőivel. Pontosan 14 órakor hangzott fel Latisev szov­jet játékvezető sípjele, s ezzel meg­kezdődött a svéd-mexikói mérkőzés, s vele együtt a VI. világbajnokság. Svédország: K. Svensson — Berg­mark, Gustavsson, Axbom — Lied­holm, Pariing — Hamrin, Simonsson, Mellberg, Gren, Skoglund. Mexikó: Carbajal — Mellone, Romo, Villegas — Portugál, Florez — Her­nandez, Reyes, Calderon, Gutierrez, Sesma. A mexikói csapat szépen adogatott az egész mérkőzés folyamán, — de ezenkívül nem sokat mutatott. Táma­dásaiból hiányzott a lendület, a gól­ratörés. Nem is nagyon veszélyez­tette a svédek kapuját. Végig sima, fair lefolyású mérkőzés volt, amely nem állította különösebb feladat elé a szovjet játékvezetőt. A mérkőzés nagy részében a svédek irányítot­ták játékot, s csak a harmadik gól­juk után fékezték le az iramot. Az első gólt a svédek 22 éves új üdvös­kéje, Simonsson lőtte a 17. percben. Igen formás, szép akció előzte meg Simonsson gólba szállt lövését. A má­sodik gólra a II. félidő 13. percéig kellett várnia a stockholmi stadion közönségének. Ekkor Hamrin lefutot­ta az ellenfél védelmét, s a mexi­kóiáknak máš ellenszerük' 'mát nem volt, minthogy „elkaszálták" a svéd jobbszélsőt. Latisev habozás nélkül 11-est ítélt. Liedholm állt neki a lab­dának, lövése után rezgett a háló, de a játékvezető a gólt nem adta meg, mivel az egyik svéd csatár idő előtt befutott a büntetőterületre. Liedholm ­nak tehát meg kellett ismételnie a 11-est. A mexikói kapus jobbra vető­dött, a labda azonban másik oldalán szállt a hálóba. Pár perccel később az erőteljes svéd támadásokat újabb gól koronázta. Skoglund két védőt is ki­cselezett, s azután úgy továbbította a labdát, hogy Simonssonnak csak a lábát kellett odatennie. További mérkőzések Lapzártakor a további mérkőzések befejezés előtti állása a következő volt: a Német Szövetségi Köztársaság 3:1 vezetett Argentína, Brazília 2:0-ra Ausztria, Franciaország 6:3-ra Para­gay ellen, míg a jugoszláv-skót mér­kőzés l:l-re ált. SPORTHÍRADÓ A II. labdarúgó-ligában továbbfoly­tatódtak a küzdelmek. Eredmények: Spartak Osti-Spartak Praha Stalin­grad 1:1 (1:0). A hazai együttes ide­gesen játszott. A döntetlen eredmény megérdemelt. Dynamo K. Vary-Slavoj Liberec 0:2 (0:0). A vendégek megérdemelt győzelmet arattak. Többet támadtak és pontosabban lőttek. Iskra Liberec —Spartak Plzeň 2:3 (0:0). Kiegyensúlyozott mérkőzés. A vendégek már 2:0-ra vezettek, a honiaknak azonban sikerült szépíteni. A labdarúgó divízió F csoportjá­ban a TJ Ružomberok 3:2 győzött a Tatran Krásno csapata felett. Az országos ifjúsági labdarúgó baj­nokság első fordulójának visszavágó­jában a Dynamo Žilina 1:1 játszott a Tatran Prešovval. A Dynamo Žilina 6:2-es összesített gólaránnyal a má­sodik fordulóba került. -K Stockholm: A csehszlovák és az olasz labdarúgó szövetség megegye­zett abban, hogy a Gerő-kupa torná­jában sorra kerülő Csehszlovákia­Olaszország mérkőzést jövő év őszén játsszák Csehszlovákiában. „ÜJ SZÖ", kiadja Szlovákia Kommunista Pártjának Központi Bizottsága. Szerkeszti á szerkesztőtesyttsáq. Felelős: Dénes Ferenc főszerkesztő. Szerkesztőség: Bratislava Gorkého u 10 sz.. rcélefön": 3473.6, 351-17, 232-81, =S főszerkesztő: 352-10, — főszerkesztő-helyettes: 262-77, — titkárság: 326-39. — sportrovat: 325-89. Kiadóhivatal Bratislava.Gorkého 8 telefon: 337-28. Étőfizetési di! havöntü K& Täftészti 5 Pôsta feläipšzôlqáTäta. Megrendelhető rfiíntfen rfcstahívatalnál és kézbesítőnél. Nyomás: Pravda, Szlovákia Kommunista Pártia Központi A-691958 Bizottságának kiadóvállalata, Bratislava. /