Új Szatmár, 1912. július (1. évfolyam, 77-102. szám)

1912-07-23 / 95. szám

5. oldal — Verekedő cigányok. Lakatos Gyula és Lukács Ádám panyolai cigány- legények a napokban Fischer Farkas korcsmájában összevesztek. A veszekedés hevében Lakatos felkapott egy sörös üveget s azzal Lukácsot úgy vágta fejbe, hogy menten összeesett. Lukácsot haldo­kolva szállították be a fehérgyarmati közkórházba, a verekedő cigánylegény ellen a csend őrség megindította az eljárást. :: Telefonszámunk 358 :: R perős színházi iriiila. Sajtóper 3 torfai hasadéi; miatt. — Az Uj Szatmár tudósítása. — Szeged, julius 21. Szegedről Írják lapunknak : Szabad­kán két évvel ezelőtt Krémer Sándor szín­társulatának két nőtagja között teljes erő­vel dúlt az úgynevezett művésznői intrika­harc. A harcban természetesen szerepelt két újságíró is. Történt pedig, hogy Tordai Etel anya- müvésznőnek a lánya, a kis Pálma Tusi, — aki most mindketten Heves Béla társu­latának tagjai — föllépett a szabadkai színpadon mint egy Gyurkovics-lány. Más­nap a Bácskai Hírlap kritikusa Jalaposan lerántotta a fiatal művésznőt. Ez tsrmé- szetesen rettenetesen bántotta az anya- művésznőt, különösen mint anyát. Úgy állt bosszút a kritikuson, hogy egy másik lap munkatársával támadó cikket Íratott a B. H. kritikusa ellen és mindenki, különösen az egyik primadonna ellen, mert az na­gyon közel állt az újságíróhoz. Szóval megindultak a tipikus vidéki hírlapi ve­szekedések. A B. H. munkatársa a harc hevében megkockáztatott egy szójátékot. Emlegette Tordai Etelt, az újságírót és a tordai ha- sadékot. Tordai Etel a cikk miatt bepöröite a B. H. munkatársát. Két éven át húzódott ez a sajtópör. amíg végre most békés utón intézték el. Tordai Etel a szegedi törvény­székhez nem adta be a vádiratot és igy Tordai Etel megszűnt fölperes, a B. H. volt kritikusa alperes lenni. A „Népszava“ kapható az „UJ Szatmár“ kiadóhivatalában. M »Uj Szaimár« sporthírei Győzői! a Sz. T. V. E. Gyönyörű szép időben mintegy négy­száz főnyi közönség előtt tartotta a Szat­mári Torna és Vivő Egylet harmadik be­mutató szövetségi mérkőzését. A szimpa­tikus törekvő sportegyletnek ellenfele ez­úttal a Debreceni Kereskedelmi Alkalma­zottak Sport Egyesülete volt. A játék mindvégig faikül folyt le és a Sz. T. V. E. nagy haladásáról tett bizonyságot. A szerencse a debrecenieknek ked­vezett. A szatmáriak szél ellen játszanak, de már mindjárt a második percben Ele­fánthoz kerül a labda, aki a félpályáról lefut vele és hatalmas rúgással védhetet- len goált lő. Innen kezdve a debreceniek támadnak, de részben a balszerencse, rész­ben egyik játékosuk sérülése folytán, a félvonalön is alig jutnak túl. A szatmáriak a debreceniek egy kornerjével szemben hármat érnek el. Félidő 1:0a szatmáriak javára. A második félidőben újra Szatmár támad, dacára azonban gyilkos tempójá­nak, eredményt nem tud elérni. Nagy része van ebben a debreceniek kiváló halijának1 Oláhnak, aki a nap legjobb embere volt. Á félidő harmincadik percéig szeren­csével folyik a játék. Ekkor azonban Be­nedikt leadja a labdát Szüsznek, aki azt Zsürgerhez centerezi, mire Zsürger a lab­dát a goalba lövi. (2 :0). A debreceniek ettől kezdve elkeseredetten igyekszenek kiköszörülni a csorbát, ami azonban a szat­mári kapus remek védelme folytán hajó­törést szenved. Runyai kapus bravúros védelme nem egyszer ragadtatta tapsra a közönséget. Az eredmény a mérkőzés be­fejezését jelző fütty után 2:0. Biró Vajnai Lajos volt­A szatmáriak különösen jó centereik­nek köszönhetik a szép győzelmet, akik a kapu előtt nem vesztették el fejüket, nyugodtan, okosan dolgoztak. Különösen ki kell emelnünk Elefánt és Zsürger játé­kát. De jók voltak még Kormány L, Bene­dikt, Szüsz, Kormány II. és Frankovszki, de különösen Runyai a kapuban. De nem hagyhatjuk szó nélkül a deb­receniek különösen szép lábtechnikáját sem, főképen, a hogyan a labdát stoppol­ják. E tekintetben a mienknek még sokat kell tanulniok. És hogy a mérkőzést még is elvesztették, ennek fő oka a szokatlan pálya, a szatmári közönség lelkes buzdí­tása, amellyel csapatát buzdította a debre­ceniek ellen. Meg kell emlékeznünk még Demkő Sándorról, aki kiváló szakértelemmel és fáradhatatlan kitartással istápolja a szat­mári szegény elhanyagolt sportot. (M. L,) Szenzációs MÍSlMPÉl f) áí 33 kerthelyiségében =^5 állandóan === Ri-eliadás fartatik. Minden két napúi műsor! Belépti- ú\l nincsen. Kezdete 9 órakor. :: Szives látogatást kér :: WE8SZ IIBOLF s=== vendéglős. Ari#! .RUMPFS izzatSás elleni crepp ingek iirilig mm