Új Kelet, 1995. november (2. évfolyam, 256-281. szám)

1995-11-18 / 271. szám

1995. november 18., szombat Sport 14 A Bányászok megálljt parancsoltak Komlói Bányász—Kárpát-Hús-Nyír- egyházi KC 22-17 (13-9) Komló, 700 néző. V.: Rózsa, Szabó NYKC: Szabó — Szergyuk 1, Bécsi 3, Tóvizi 7, Dengi, Medve 3, Varga. Csere: Kun, Uzejrovics 3, Déváid, Hellingen Vezetőedző: Rácz Sándor. Edző: Bartha Dénes. Kiállítások: 12, ill. 6 perc. Hétméteresek: 3/3, ill. 0. A mérkőzés elején villámraj­tot vettek a nyíregyháziak, és a hetedik percben már 2-4 volt az állás. Ám ezt követően a vendégek gólcsendet tartottak, amit kihasznált a hazai csapat, és megfordította a mérkőzés állását, így a 14. percben már 6-4-et mutatott az eredmény- jelző. Ismét feltámadtak Tóvi- ziék, kiegyenlítettebb játék folyt a pályán, felváltva estek a gólok, és a 20. percre kiegyen­lítettek. A félidő utolsó tíz per­cében ismét „lecsendesedett” a nyírségi csapat, ugyanis az öt komlói gólra csak eggyel tud­tak válaszolni. Emiatt négygó­los hazai vezetéssel vonultak a csapatok pihenőre. A szünetben Rácz edző pró­bálta a fiúkat felrázni, és fel­hívta a figyelmüket a hibákra és főleg a jobb védekezésre. A második félidő elejétől véde­kezést is váltottak a vendégek, aminek meg is lett az eredmé­nye, mert fokozatosan felzár­kóztak (43. perc: 16-15). Ezt követően „megbillent” a kom­lói pálya, és újra elhúzott a ha­zai együttes (58. perc: 21-15). A nyíregyházi csapat nem tit­kolta, hogy pontszerzési szán­dékkal utazik a dunántúli ösz- szecsapásra, s erre meg is volt az esélyük. Azonban úgy a vé­dekezésbe, mint a támadások­ba rengeteg hiba csúszott. Amikor viszont sikerült felzár­kózni — köszönhetően a jobb védekezésnek —, nem tudtak élni a lehetőséggel. Ezzel fon­tos idegenbeli pontszerzési lehetőséget szalasztott el a vendégcsapat az' eddig gyen­gébben szereplő Komló ottho­nában. Rácz Sándor: — Az első félidőben a mi hibánk volt, hogy nem vezettünk végig, és hogy nem irányítottuk a játé­kot. A második félidőben a hi­bák mellett „más” is közreját­szott az eredmény alakulásá­ban. —Juli — Nyíregyházi TK Isobau—TEGÁZ Debreceni KK 70-101 (34-54) Nyíregyháza, 150 néző. V.: Bukta, Pázsitka. Nyíregyháza: Oroszvári 15/3, Nagy, Szekeres 6, Jankovics Zs. 12, Kmézics 8. Csere: Dudás 3, Cservék 17/6, Kurucz, Papp 1, Szmolinka 2. Edző: Hegedűs Ferenc. Debrecen: Walke 24/6, Tóth A. 24/9, Horváth 3/3, Senánszky 6, Medanovics 24. Csere: Jakab 8, Gurzó Gy. 6/6, Jankovics L. 4, Ónodi 2. Edző: Ráthonyi Tamás. A legjobb tizenhat közé jutott: TEGÁZ Debreceni KK. A nyíregyházi TK a legjobb tizenhat közé kerülésért ját­szott Magyar Kupa-mérkőzést. Az ellenfél, az A csoportos Debrecen sérülés miatt Ivko- vics és Halm nélkül játszott. A hazaiaktól Hutás hiányzott sé­rülés miatt. Az első kosarat Kmézics révén a főiskolások szerezték. Felvált­va estek a pontok. Még szép passzokra is tellett a hazaiaktól. A 8. percben 14-12-re—Orosz­vári két büntetője után — a nyír- egyháziak vezettek. Ekkor azonban elvesztették a fonalat. Tóth A. dobott triplát, majd Walke duplát, ezután még Kmé­zics szépített (16-17), de debre­ceni percek következtek. A ti­zenharmadik percben 22-32-re elhúztak a vendégek. Még négy perc volt hátra a félidőből, ami­kor is a főiskolások több labdát eladtak és a lehetőségeiket ki­hagyták, így alakult ki a félidő végére a húszpontos vendég­előny. A második félidőben ismét a főiskolások dobtak pontokat, de megint rövidzárlat követke­zett, és a 25. percben 38-66 volt az állás. Úgy látszott, ekkor már nem is hittek a kis pont­arányú vereségben. Kilenc perccel a vége előtt negyven Súlyemelő világbajnokság Világcsúcs és kínai győzelem Szenzációs meglepetést ho­zott a férfi versenyek nyitánya. A török Halil Mutlu, aki egy éve Isztambulban a jövő szá­zad eredményével lépett be a világbajnokok táborába, nem tudta megvédeni aranyérmét. A junior és felnőtt világverse­nyen eddig niég soha nem mu­tatkozott kínai, az 1972-ben született Zhong Xiangsen le­győzte az 54 kg-os súlycsoport legnagyobb esélyesét. A szakítást még Mutlu nyer­te, a lökés azonban meghozta a váratlan fordulatot. Mivel a török világbajnok elvétette első gyakorlatát a 155 kg-os súllyal, hihetetlen hajrába kez­dett. A 155 kg-ot még sikerült kilöknie, de utána annyira biz­tos volt a dolgában, hogy vi­lágcsúcsot akart javítani. A 160,5 kg azonban nem sike­rült, és utána már Mutlu hiába fogta a fejét: a kínai Zhong 35 dkg-mal könnyebb testsúlya révén megelőzte őt a végelszá­molásnál. Az újdonsült világ­bajnok teljesítményének érté­két növeli, hogy a júniusi Ázsia-bajnokságon elért 257,5 kg-os összetettbeli eredményét ezúttal 27,5 kg-mal (285 kg) múlta felül. Érdekesség, hogy kínai súlyemelő utoljára 1990- ben nyert összetett világbajno­ki címet, akkor Bhdpesten Liu Shoubin 285 kg-os eredmény­nyel győzött az 56 kg-os súly­csoportban. A két magyar induló nem tudott beleszólni a legjobbak vetélkedésébe. Landeszman Tibor összetettben a 12., Kar- czag Tibor pedig a 14. helyet szerezte meg. Landeszman sza­kításban 17., lökésben 10. lett, míg Karczag a 16. és 14. he­lyen „kötött ki” a két fogás­nemben. Férfiak, 54 kg, összetett vi­lágbajnok: Zhong Xiangsen (Kína) 285 kg (127,5, 157.5) RÖPLABDA NBH FÉRFIAK Start-Sportula—MGFSC 3-1 (-13,12,6,10) Start: Antal, Kolozsi, Varga, Barnucz, Prékopa, Dukát. Csere: Nagy, Doro­gi, Poós, dr. Szilágyi. " MGFSC: Markó, Racskó, Bartha, Békési, Szabó, Hegymegi. Csere: Szatmá­ri. Edző: ifj. Veres Gyula. A városi rangadón megle­petésre a vendégek nagy küzdelemben megnyerték az első játszmát. A második is nagyon szoros harcot ho­zott, a harmadik-negyedik­ben a papírforma teljesült. Kosárlabda Magyar Kupa Tíz percig bírták az iramot ponttal vezettek a debreceni­ek (42-82), ekkor a vendégcsa­pat több cserét is elhatározott, s a kezdőből senki nem volt a pályán. Igaz, a hazaiak kény- szerűségből ;— hiszen Kmé­zics, Szerekes, majd Oroszvári is kipontozódott — szintén fi­atalokat szerepeltettek a csa­patban. A vendégek nem tudták az előnyt tartani, de még így is tetemes, harmincpontos előny szólt a javukra. A végére a Deb­recenbe Medanovics és Senán- szki is bejött, míg a hazaiaknál Jankovics újra pályára lépett. A lefújás előtt, 70-98-nál Gur­zó hárompontosával állították be a végeredményt a TEGÁZ kosarasai. Ezzel ők jutottak a legjobb tizenhat közé. Sajnos a nyíregyházi együt­tes nem tudta megismételni ta­valyi kupasikereit, csak tíz per­cig állták a szomszédok roha­mait. Azután nagyon sok lab­dát eladtak és a támadásbefeje­zéseknél is hibáztak. Révay 2. Halil Mutlu (Törökország) 285 (130, 155) 3. Lan Shizang (Kína) 282,5(125,147,5) ...12. Landeszman Tibor 237,5 (102,5, 135) ...14. Karczag Ti­bor 235 (102,5, 132,5) UJ KELET Kézilabda EHF Kupa-nyolcaddöntő, második mérkőzés Ma minden eldől Kisvárdai SE—MKS Zaglebie Lubin Kisvárda, szombat 17 óra. Még nem volt ekkora sport- esemény a városban* Voltak nemzetközi mérkőzések, bajno­ki összecsapások, de nemzetkö­zi kupameccset még nem ren­deztek szabolcsi kisváros torna­csarnokában. A rendezők min­dent megtesznek, hogy az EHF Kupa-mérkőzés iránt érdeklődő szurkolókat minél zavarmen­tesebben tudják fogadni. Radványi Ferenc technikai vezető tájékoztatása szerint a jegyek nagy része már elővé­telben elkelt. Az a pár darab, ami még megvan, megvásárol­ható a találkozó előtt. — A meglévő ülőhelyek mellé a kapuk mögött széke­ket helyezünk el, így még töb­ben tekinthetik meg a fontos összecsapást. Előzetes számítá­saink szerint 1200 néző előtt zajlik majd a kupaviszavágó. Örömmel tapasztaltuk, hogy érezzük a város összefogását, az egyszerű emberektől kezd­ve a vállalkozókig. Mindenki igyekszik a maga módján hoz­zájárulni a továbbjutás sikeré­hez — nyugtázta a sportvezető. — Úgy tudom, a lengyelor­szági vendégeskedéssel meg voltatok elégedve. Gondolom, hasonló fogadtatás vára lubi- niakra is? — Reméljük, hogy így lesz. A Hotel Bástyában lesznek el­szállásolva, míg az étkezések a színvonalas Három Galamb vendéglőben zajlanak. Úgy érezzük, megfelelő színvona­lon látjuk el őket. — Kik lesznek a mérkőzés játékvezetői? — Szlovák páros vezeti a mérkőzést, Juráj Gulás és Ru­dolf Ritter. A két sípmester Szlovákia legjobb párosa. Nem véletlenül vezetnek nemzetkö­zi meccseket. Az ellenőr pedig a moszkvai Vitali Ivanov lesz. — Mire hívnád fel a szurko­lók figyelmét? — Először is kéri a szakosz­tály, hogy csak sportszerű ke­retek között buzdítsák a lányo­kat, mert csak így tudnak segí­teni. A találkozó előtt két órá­val (15 órától) nyitjuk meg a csarnok kapuit, tehát minden­ki időben elfoglalhatja a he­lyét. A jegyek, mint korábban említettem, 500 és 300 forint­ba kerülnek. Ez alkalommal a bérletek és a tiszteletjegyek nem érvényesek, de azt hiszem, mindenki zsörtölődés nélkül megérti és ezzel is csökkenti a kiadásainkat. A mérkőzés előtt megkérdez­tük a játékosokat, hogy mit várnak ettől a mai visszavágó­tól. Ezúttal nem írjuk le min­denki egymondatos vélemé­nyét, de összegezve: a lányok egyformán éreznek. Mindenki olyan arányú győzelemben re­ménykedik, ami a továbbjutást eredményezi. A város polgármestere, dr. Oláh Albert már sokkal óvato­sabb. — Az előzetes jóslásokat te­kintve sokkal pesszimistább vagyok, talán azért, hogy utá­na nagyobb legyen az örömöm. De reálisan nézve — láttam az első mérkőzést is —, döntetlen körüli eredményt várok, ami, úgy érzem, tisztes helytállást jelenthet a jelenlegi körülmé­nyek között. Gondolok itt a sérülésekre, a késői nevezésre... Hogyan vélekedik Dévényi János szakosztályvezető? — Nagyon nehéz mérkőzés vár a csapatra, a közönség se­gítségével kiharcolhatjuk a to­vábbjutást. Gubik Tibor, az egyesület elnöke: — Olyan játékkal, amit a Vasas ellen nyújtottak a lá­nyok, szerintem továbbjutunk. Radványi Ferenc technikai vezető így foglalta össze állás­pontját: — Nagyon jó csapat­tal állunk szemben. Kitűnő irá­nyító játékosunk van. három emberük lengyel válogatott, és a kapusuk is kitűnő. Van egy olyan érzésem, hogy veszteni­valójuk nekik van, aztán fárad­tabbak is ők lesznek a kilenc- száz kilométer után. Az az ér­zésem, ha nem vétünk sok tech­nikai hibát, és úgy játszanak a lányok, mint a Vasas elleni meccs jobb pillanataiban, ak­kor ezt a mérkőzést öt góllal nyerni tudjuk. Mindamellett sajnálatos, hogy Ignatyenko és • Demeter sérülés miatt nem játszhat. Remélem még, hogy közönségünkkel plusz egy em­berrel többen leszünk a pályán. Az EHF Kupa-nyolcaddön- tők első fordulójának további eredményei: Uni Eskisehir (török)—GOG Gudme (dán) 16-30,23-35,39- 65, továbbjutott a Gudme csa­pata, Rosztov (orosz)—HC Frankfurt (német) 26-16, RK Skopje (macedón)—SF Issy (francia) 20-25, Ljubljana (szlovén)—Urbana Valencia (spanyol) 18-21, Djurdjevac (horvát)—Bucaresti (román) 20-30, Uszter (svájc)—Debre­cen 20-26. A Radnics (jugosz­láv)—Lavrik (norvég) mérkő­zés eredményét nem ismerjük. Az első összecsapásokon a paprírforma érvényesült. Tegnap lapzártakor kaptuk a hírt, hogy a lengyel csapat sze­rencsésen megérkezett Kisvár- dára, így a mai mérkőzésnek nincs akadálya. Megtudtuk, hogy aránylag zavarmentes út­juk volt, könnyen idetaláltak, egyedül azért bosszankodtak, mert a lengyel—szlovák hatá­ron három órát várakoztak. Közvetlenül a megérkezés után sikerült szót váltanunk a lengyel csapat edzőjével, Ro­man Jezierskivel: — Az első benyomásaink nagyon jók. Kedvesek a ven­déglátóink és figyelmesek. — Mit vár a kupavisszavá­gótól? — Két hasonló képességű csapat nagy csatája lesz ez a mérkőzés. Négygólos elő­nyünk birtokában bízom a to­vábbjutásban. Sajnos két játé­kosunk lesérült, így Szcze- paniak irányítóra és Straszko bál^zélső játékosomra nem­igen számíthatok. A mérkőzés ellenőre, Vitali Ivanov orosz ellenőr úgy véle­kedett a megérkezés után, hogy ilyen szép sportcsarnokban nagyon bízik abban, hogy 1200 néző előtt jó és hangula­tos mérkőzésnek lehet a fel­ügyelője, és minden sportsze­rűen fog zajlani... Fullajtár András Kézilabda NB IB Kőbánya KC—Kölcsey DSE-NYSI Budapest, szombat 15 óra. A nyíregyházi diákcsapat ellenfele ezúttal a nagy múlttal rendelkező fővárosi csapat lesz, akik több éven kersztül az NB I-ben is szerepel­tek. Az idei bajnokságban nem a legjobban kezd­tek, de az utolsó négy mérkőzésükön hat pontot sikerült szerezniük, így jelenleg a nyíregy­háziakat megelőzve, az előkelő hatodik helyen vannak tíz ponttal. A Kölcsey csapata a héten megpróbálta meg­emészteni az egy héttel ezelőtt elszenvedett sú­lyos hazai vereséget, ami a szakvezetést és a kö­zönséget is váratlanul érte. Hadobás edző a heti edzéseken próbálta „felrázni” a lányokat, és kellőképpen felkészíteni a mai összecsapásra. Elmondta, hogy szép, de nehéz feladat előtt áll­nak, és reméli, hogy minden játékosa küzdeni fog a számukra elfogadható eredményért. Szo­ros meccset szeretnének játszani, amibe belefér a pontszerzés is. Tiszavasvári—Békéscsaba Tiszavasvári, szombat 16.30 óra. Egész héten kitűnő hangulat volt a Vasvári csapatánál, hiszen a legutóbbi fordulóban Szegedről hoztak el két bajnoki pontot. Hét köz­ben a Cegléd ellen kupameccset játszottak a leg­jobb tizenhat közé jutásért, ami sikerült. így az együttes történetében az eddigi legjobb kupasi­kert érték el, aminek, remélik, lesz folytatása. Az NB I-et is megjárt vendégcsapat „szerényen” sze­repel az eddigi bajnokságban, hisz a tabella alsó felén helyezkednek el, és eddig mindössze öt pontot gyűjtöttek. Legutóbb például, az elmúlt évben még az NB I-es Ózd otthonában szenved­tek tizenhat gólos vereséget. Az Alkaloida gár­dájában mindenki egészséges, és nagy becs­vággyal várják a mai összecsapást. Mészáros Zsolt szakosztályvezető: —- Úgy ér­zem, hogy a papírforma szerint eddigi leg­könnyebb hazai mérkőzésünket játsszuk ma, de az a tapasztalatom, hogy általában ezek szoktak a legnehezebbek lenni. Ennek ellenére, csak a győzelmet tudom elfogadni a fiúktól. Végeredmény a labdarúgó NB I 14. fordulójában: Haladás VSE—Fehérvár Parmalat FC 1-2 (0-1)