Gall György (szerk.): A szent szabadság oltalmában. Erdélyi unitáriusok az 1848-1849-i magyar forradalomban és szabadságharcban (Kolozsvár, 2000)

Tanulmányok - Egyed Ákos: "Mi egy nemzetnek sem vagyunk ellenségei, csak a régi rendszer embereinek (Udvarhelyszék 1848 - 49-ben)

hajlandó elvállalni a főkirálybírói teendők ellátását. Holott a február 3- án tartott népgyűlés „egy hanggal elnöknek kiáltotta ki.”72 A történtekről gyorsan tudomást szerző Heydte azonban nem tudott be­lenyugodni az egyre nyilvánvalóbb vereségébe, egyébként is Bem győzelmeit csak átmeneti sikerként könyvelte el, ráparancsolt Udvarhelyszékre s Székelyudvarhelyre: ha a császár hűségétől átáll a „rebelisekhez”, a város Enyed sorsára fog jutni.73 Bár ez nem maradt titokban, mégis a még idegen megszállás alatt álló Keresztúr fiúszék inkább hallgatott Bem tábornoknak már említett felkelésre szólító fel­hívására. Székelykeresztúron mozgalom kezdődött, bizottság alakult Heydte uralmának megdöntésére. A szék alsó részének falvait táborba szólítva, meg is támadták Ujszékelynél a megszállókat, de elűzni nem tudták. Erre Heydte Héjjasfalvára közgyűlést hirdetett, ott új királybí­rót és dullókat nevezett ki, s Székelykeresztúrt arra kötelezte, hogy az „összeesküvőket” adja ki. „Fogattassék el és hozassék tüstént Seges­várra minden bújtogató és lázasztó” - parancsolta Heydte helyettese Ferdinand Friedrich, majd azzal fenyegette meg, hogy „ha valamely falu által ezen parancsom” ti. nem teljesíttetik - „a falu végképpeni elpusztításához nyúlandok.” S mivel a megszállók elleni megmozdu­lást nemesek kezdeményezték, Heydte kiadta a rendeletet: ezután „nemes ember hivatalt nem viselhet”, de álnokul nem a felkelésre hi­vatkozik, hanem arra, hogy „nemes ember soha a nép érdekeit és bol­dogságát nem mozdítja elő, hanem csak önmagáét keresi.”74 A keresztúrszékiek megbüntetésére azonban nem kerülhetett sor, mert időközben megérkezett Udvarhelyszékre a Bem által székelyföldi katonai parancsnoknak kinevezett Gál Sándor ezredes háromszéki és csíki különítménye, Heydte pedig sebtében Segesvárról Nagyszebenbe költözött, magával vive az Udvarhelyszéken fogságba vett ellenálló­kat.75 Nemsokára a minisztérium kinevezte az új kormánybiztost K. Hor­váth János személyében. Az Udvarhelyszéken történtek híre természetesen nem rekedt meg a szék keretében: tudomást szerzett róla a magyar kormány is. Csány László Erdély új főkormánybiztosa udvarhelyszéki ismert honfiakat küldött a székbe, hogy felvilágosító munkát végezzenek. Munkájuk 151

Next

/
Thumbnails
Contents