Gall György (szerk.): A szent szabadság oltalmában. Erdélyi unitáriusok az 1848-1849-i magyar forradalomban és szabadságharcban (Kolozsvár, 2000)

Tanulmányok - Egyed Ákos: "Mi egy nemzetnek sem vagyunk ellenségei, csak a régi rendszer embereinek (Udvarhelyszék 1848 - 49-ben)

amelyet a magyar közlekedésügyi minisztérium tett közzé, s előírta, hogy a vasutat Udvarhelyszéken vezetik keresztül. Hogy a Patakfal­va és Kénos közti terepet alkalmassá tegyék, a szék 60 000 ingyenes napszámot ajánlott fel. Ezúttal feliratot intézett Széchenyi István közlekedésügyi miniszterhez, nyomatékosítván, hogy a szék népe „oly csekély kiterjedésű és terméketlen földön lakik, hogy ha közle­kedési eszközök útján út nem nyittatik nékünk a komolyabb keres­kedésre, rövid időn belül az eredeti Magyar-Székely faj hona oltal­mára elégtelenné tétetik.”37 Megköszönik Széchenyinek, hogy a vas­pályát „székünkön keresztül tervezte”, s ígérik, hogy közmunkával a szék kiveszi részét az építésből. A nagy elszigeteltségben élő udvarhelyszéki székelység örömmel vette tudomásul a magyar kormány említett tervezetét, s ez megerősítette az átalakulás iránti bizalmat. Pálffyék, vagyis a nemzeti liberális párt helyzetét tovább erősítette az, hogy a konzervatív nézeteiről ismert Macskási Lajos lemondott a főkirálybírói tisztségről, s helyette közfelkiáltással sikerült megválasztani ifj. Bethlen Jánost, a szabadelvű, de magyar nemzeti elkötelezettségei által eddig is kitűnt udvarhelyszéki birtokos nemest. Ifjú gróf Bethlen János, az erdélyi nemzeti liberális mozgalom vezetőivel való kapcsolat által, de saját meggyőződése által is, a ko­rábbi ellenzékhez tartozott. Népszerűségét növelte, hogy a jobbágyfel­szabadítást együtt ünnepelte meg saját úrbéreseivel. Amint látni fog­juk, szerepe lesz az agyagfalvi székely nemzeti gyűlésen is. Ez a június 27-i udvarhelyszéki esemény nem tekinhető sajátos helyi ügynek. Ekkortájt az erdélyi magyar forradalom vezetői, Wes­selényi Miklóssal az élen, mozgalmat indítottak azon erdélyi tisztségviselők leváltásáért, akiket nem tartottak az unió és az átala­kulás megbízható híveinek, s igyekeztek helyükbe saját pártjuk embe­reit megválasztatni. Teleki Domokos Erdély tekintélyes politikusa írta 1848. június 22-én Vay Miklós nemrég Erdélybe érkezett királyi biz­tosának: „Alig van valami sürgetőbb, mint a főispánoknak kinevezése, miután azok számos megyében hiányoznak, ott is pedig, ahol léteznek, semmi köszönet benne.” 136

Next

/
Thumbnails
Contents