Tribün - A Fradi Futballmúzeum lapja (1996-2003)

1999 / 4.

6 TRIBUN AZ ARANYCSAPAT - „ ARAN YÚ TJA' A szovjet labdarúgó válogatott először játszott Magyarországon! És majdnem győzött! A magyar csapat csak a 87. percben megítélt tizenegyes­ből, Puskás lövéséből egyenlített... • 1955. október 2. Prága: Csehszlovákia-Magyarország 1-3 Kocsis előrevetődve fejelt gólját még a prágai szurkolók is megtap­solták. • 1955. október 16. Bp. Népstadion: Magyar­ország-Ausztria 6-1 G: Czibor 2, Tichy, Kocsis, Tóth II, Puskás Fazekas (Bp. Vörös Lobogó)- Buzánszky (Dorog), Kárpáti (Győri Vasas), Lantos (Bp. VL)-Bozsik (Honvéd), Szojka (Solgótarján)-Kertész (Kinizsi), Kocsis (Honvéd), Tichy (Honvéd), Puskás (Honvéd), Czibor (Honvéd). Cs: Tóth II (Csepeli Vasas) A 100. magyar-osztrák válogatott mérkőzést 104 000 szurkoló élvezte végig. Schlosser Imre, az ősidők csillaga végezte oz ünnepélyes kezdőrúgást. Az első félidő még csak egy Tichy gólt hozott. „Szünet után az osztrákok egyenlítő gólja fordulópontot jelenteti. Mintha ez a gól kés lett volna, amely elvágta a feszültséget. Felengedett az idegesség. Ez különösen a harmadik gól után látszott. A második félidő legnagy­obb részében döntő fölényben volt a magyar csapat, s a gólhelyzetek alapján még nagyobb arányban is győzhetett volna. A magyar válogatott megérdemelte a hatalmas nézősereg ütemes, dübörgő tapsát, az utolsó percekben és a mérkőzés lefújása után, a helyükről felálló nézők tapsviharát. A játék és az eredmény méltó volt a ritka jubileumhoz." (Népsport) A magyar futball akkori erejét mutatta, hogy Sándor, Hidegkúti, Palotás Bécsben, a magyar B-váloga- tott mezében rúgták a labdát. Méghozzá Hidegkúti mesterhármassal köszöntötte Bécsből a 100. osztrák-magyart! • 1955. november 13. Bp. Népstadion: Magyar­ország-Svédország 4-2 Izgalommentes kilencven perc volt, a magyarok közepes játékkal is biz­tosan győztek. Czibor két góllal, Tichy és Puskás egy-egy találattal vették ki részüket a várt sikerből. Puskás még egy gólt rúghatott volna - de tizene­gyest hibázott... • 1955. november 27. Bp. Népstadion: Magyar­ország-Olaszország 2-0 Nehezen elért győzelem volt - o 80. percben még 0-0 volt az eredmény! Azután a 75. válogatottságát ünneplő Puskás fejesgóljával megszereztük a vezetést, majd Tóth II. az utolsó per­cben beállította a végeredményt. 31 évi szünet után, Budapesten is legyőztük az olaszokat - méghozzá Európa Kupa-mérkőzésen! • 1956. február 19. Isztambul: Törökország-Magyarország 3-1 Az 1954-es VB óta ez volt a magyar válogatott első veresége! Előzőleg több edzőmeccset játszva, a magyarok igen­csak fáradtan és alaposan elbizokodva léptek pályára. A törökök először győztek a magyar válogatott ellen - így ez a februári kudarcmeccs „sötét folt" a magyar válogatott krónikájában... • 1956. április 29. Bp. Népstadion: Magyar­ország-Jugoszlávia 2-2 Nagy küzdelemben „csak" dön­tetlen eredmény született a fénykoruk­ban tündöklő jugoszlávok ellen. Fenyvesi az első félidő utolsó percében egyenlített. A második félidő első részében a magyar támadások tet­szetősen voltok, Bozsik révén vezetést is szereztünk, de végül a jugoszlávok megérdemelten egyenlítettek. Az összeállítással kapcsolatban: két újon­cot is avatott ezen a meccsen a váloga­tott. Mátrai és Berendi először viselték a címeres mezt. • 1956. május 20. Bp. Népstadion: Magyar­ország-Csehszlovákia 2-4 A magyar-csehszlovák válogatott meccsek történetében ez volt az első eset, hogy Budapesten győzött a cseh­szlovák válogatott! És ez válogatottunk első Népstadionbeli veresége is... Ráadásul reális volt a kétgólos vereség. Hogy mikor kapott ki ezt megelőzően magyar földön a válogatott? A statisztikusok biztos sokáig keresték 13 évvel ezelőtt, azaz 1943. november 7- én az Üllői úton Svédország ellen! Napjaink labdarúgását látva, szinte hihetetlen, hogy egy válogatott csapat több mint egy évtizedig ne szenvedjen egyetlen vereséget sem... Nos, hát a magyar labdarúgás ilyen bravúrt pro­dukált a II. világháborút követő évtizedben! * A Puskásék fémjelezte gárda 1956- ban még hétszer lépett pályára, tulaj­donképpen ez volt a hattyúdaluk. Két fájdalmas pofon két idegenbeli júniusi meccsen, Brüsszelben: Belgium—Magyarország 5-4, majd Lisszabonban: Portugália­Magyarország 2-2. Az egész futbal­lvilág meglepetve felszisszent, de utána ismét jöttek a magyaroktól megszokott eredmények. 1956. július 15-én a Népstadionban sporttörténeti meccs volt. Akkor senki nem tudhatta, hogy Puskás és Kocsis utoljára játszanak a Népstadionban a magyar válogatott mezében... • 1956. július 15. Bp. Népstadion: Magyar­ország-Lengyelország 4-1 G: Kocsis 2, Szusza, Machos llku—Buzánszky, Mátrai, Dalnoki- Szojka, Kotász-Budai, Kocsis, Szusza, Puskás, Fenyvesi. Cs: Machos A válogatottból hiányoztak a KK-ért játszó Vasas és Vörös Lobogó játékosok. Egy érdekes csere is történt a mérkőzésen: a 32. percben Szusza helyett Machos lépett pályára, de az első félidő utolsó pillanataiban Puskás úgy megsérült, hogy le kellett cserélni. Lebicegett a pályáról - és évtizedekig nem láttuk. ..All. félidőre így Szusza ismét játékra jelentkezett! Jó, hogy így történt, mert a 79. percben ritka nagy bombagóljában gyönyörködhetett a Népstadion közel ötvenezres nézőközönsége. • 1956. szeptember 16. Belgrad: Jugoszlavia­Magyarország 1-3 Czibor, Kocsis, Puskás góljai szerte- foszlatták a belgrádi publikum reményeit, hogy negyedszázad után ismét legyőzik a magyar válogatot­tat. .. Ekkor már Bukovi Márton volt a szövetségi kapitány, aki négy hét alatt nem mindennapi program végigját­szására vállalkozott: Belgrád, Moszkva, Bécs és Párizs voltak ennek a túra­sorozatnak az állomásai. És az aranyc­sapat tagjai, kiegészülve az új erőkkel, valamennyi válogatott ellen idegenben győztek! • 1956. szeptember 23. Moszkva: Szovjet­unió—Magyarország 0-1 Ezzel a mérkőzéssel avatták Moszkva új büszkeségét, a Lenin sta­diont. 105 ezer néző előtt válogatot­tunk először győzött a Szovjetunió ellen. (Az oroszok ekkor már négy éve veretlenek voltak, majd minden mecc­süket otthon, idegenben sorra nyerték.) A mérkőzés egyetlen gólját Czibor a 16. percben szerezte, erős lövése a felső lécről vágódott a gólvonal mögé, Jasin a kezét sem tudta mozdítani rá... • 1956. október 7. Párizs: Franáaorszdg-Magyarország 1-2 A ragyogó erőkből álló francia válogatott ellen 0-0-s félidő után sik­erült az újabb diadal. Sándor remek beadásait Machos (egyébként csere volt) majd Kocsis fejelte o francia kapu­ba. A magyar csapatból elsősorban Sándor, Kocsis és a kitűnő formában védő Grosics teljesítményét emelték ki. • 1956. október 14. Bécs: Ausztria-Magyarország 0-2 G: Puskás, Sándor Grosics-Kárpáti, Börzsei, Kotász- Bozsik, Berendi-Sándor, Kocsis, Hidegkúti, Puskás, Czibor. Cs: Machos A Práter stadionban a bécsiek 65 ezren buzdították kedvenceiket, de a „sógorok" ezúttal még tizenegyesből sem tudtak gólt rúgni. Puskás viszont - akkor még nem tudhatta - itt szerezte élete utolsó válogatottbeli gólját! Czibor beadását a 16-os vonal­ról bombázta a bal alsó sarokba. Az újabb gól mintegy egyórai játék után esett, Puskás hosszú labdával ugratta ki Kocsist, ő a középre húzódott, Sándorhoz játszott, aki kapásból 12 méterről védhetetlenül lőtte a labdát az osztrák kapuba. Ez volt az ötvenes évek magyar aranycsapatának utolsó gólja! Egy nagyszerű diadalmenet végén Belgrád, Moszkva, Párizs és Bécs futballközönsége tapsolta utoljára a világhírű magyar futbal­listákat. A magyar válogatott utolsó, 1956- os, svédek ellen tervezett meccsének idején már fegyverropogás, élet-halál harc övezte Budapest és egész Magyarország életét. A sors alakította helyzetben az aranycsapat tagjai közül végül Puskás, Kocsis, Czibor Európa nyugati futballvilágában képzelte el jövendő életét. És ugye nélkülük már nem beszélhettünk többé magyar ARANYCSAPATRÓL... SPORTSZALON CSAK HÖLGYEKNEK Alapítva: 1978 1132 Budapest, Csanády u. 11. Telefon: 350-3224; 320-0274 Nyitva: 6.30-21.00 óráig; szombat és vasárnap: 7.00-12.00 óráig SzoCpáCtatásaÍHÍl: Aerobic, step Alakformáló torna (callenetics jellegű) Konditerem (ingyenes egyéni edzéstervvel) turbószoláriumok (férfiaknak is) Pl: 10 perc 250,- Ft Elektromos helyi fogyasztás: cellulit kezelés, body-wrapping (testtekercselés) SPM-vákuummasszázs Orvosi, étkezési tanácsok HA SZERETED AZ AEROBICOT, DE KIPRÓBÁLNÁD A KONDIGÉPEKET IS, MINDEZT KEDVEZŐ ÁRON MEGTEHETED NÁLUNK! Diákoknak, vállalati csoportoknak rendkívüli kedvezmények: Pl.: Kombinált bérletek (aerobic+konditerem használat) 10 alkalmas bérlet: 2900,- Ft (diákoknak) 10 alkalmas bérlet: 3400,- Ft (felnőtteknek)